Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coltul ASEistilor

- - - - -
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

#55
myss_t33q

myss_t33q

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2006
am si eu o intrebare legata de admiterea la ase...as vrea sa stiu dc se da mai greu la geografie decat la economie,pt ca as prefera geografia ca imi este mult mai usor sa o invat.daca e cineva care a dat la geografie sa mi zica si mie cum a fost,va rog...si nu inteleg de ce da mult mai multa lume la economie cand geografie e cea mai usoara materie posibila...deci va rog,sfatuiti-ma!

Edited by xella, 21 September 2006 - 01:27.


#56
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmyss_t33q, on Sep 20 2006, 22:51, said:

am si eu o intrebare legata de admiterea la ase...ash vrea sa stiu dc se da mai greu la geografie decat la economie,pt k ash prefera geografia ca imi este mult mai usor sa o invat.dc e cineva care a dat la geografie sa mi zica si mie cum a fost,va rog...si nu inteleg de ce da mult mai multa lume la economie cand geografie e cea mai usoara materie posibila...deci va rog,sfatuiti-ma!

Multi aleg economia si din alt motiv: esti la profil economic, nu? In schimb geografia.. in functie de facultate, daca vei face maxim un semestru si atat..
Daca tie place mai mult geografia, alege sa dai materia asta.

#57
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Eu iti recomand economia. Admiterea la ASE pe baza de geografie e o mare idiotenie. Si matematica de asemeni. In opinia mea economia ar trebui sa fie materia de baza ca doar de aia se numeste  "... de studii economice".

#58
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postraducutzzu, on Sep 21 2006, 02:01, said:

Si matematica de asemeni.
:nonobad: Matematica este o materie importanta in aria curiculara a ase-ului plus ca la examenul de admitere, matematica face diferenta intre candidati.

Imagineaza-ti cum ar fi sa faci un o cercetare de piata fara sa ai notiuni minime de statistica sau o analiza financiara a intreprinderii fara un minim de mate financiara.

Nu degeaba matematica financiara si statistica sunt "cuie" la majoritatea facultatilor din ase.  -_-

#59
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
@xella: de acord! ceea ce vroiam eu sa subliniez e ca ar trebui ca materia principala de admitere sa fie Economia. Nu matematica si altceva ci economie si altceva. Iar altceva-ul ala sa fie matemtica, limbile straine (la REI) etc.

#60
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View Postmyss_t33q, on Sep 20 2006, 22:51, said:

am si eu o intrebare legata de admiterea la ase...as vrea sa stiu dc se da mai greu la geografie decat la economie,pt ca as prefera geografia ca imi este mult mai usor sa o invat.daca e cineva care a dat la geografie sa mi zica si mie cum a fost,va rog...si nu inteleg de ce da mult mai multa lume la economie cand geografie e cea mai usoara materie posibila...deci va rog,sfatuiti-ma!

depinde ce vrei, ai doua optiuni :D  economie sau geografie  :lol:

geografie pentru ca e mai usoara, mai ales daca ai dat si in cls a 8a :P , daca faci cartea de teste de vro 2-3 ori si citesti cartea de humanitas tot asa de cateva ori cu siguranta nu o sa ai probleme.Eu din 3 examene, am gresit 2 intrebari la geo.asa ca te poti baza pe ea, plus timpul de rezolvare a celor 20 de intrebari, mai mult de 5 minute nu iti ia

economia are marele avantaj ca o utilizezi foarte intens in facultate si iti va prinde bine spre deosebire de geografie. dar eu zic ca este mai grea, se dau si probleme deci va fi mai mult de lucru fata de geografie

eu iti recomand geografia daca vrei sa iei o optiune serioasa pentru a intra la ASE sau alegi economia si impusti 2 iepuri de-odata

#61
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postraducutzzu, on Sep 21 2006, 03:09, said:

@xella: de acord! ceea ce vroiam eu sa subliniez e ca ar trebui ca materia principala de admitere sa fie Economia. Nu matematica si altceva ci economie si altceva. Iar altceva-ul ala sa fie matemtica, limbile straine (la REI) etc.

De ce economia? Doar pentru ca o inveti ir urmatorii 4 ani? Eu consider ca economia de admitere este prea usoara incat sa faca diferenta intre candidati.
Materia de economie pentru admitere este dintr-un singur an, iar cea de matematica este din 4 ani, deci  mate e mai multa si mai grea. La admitere, la economie se pot lua note mari cu mai putin efort pe cand la mate nu oricine poate sa ia o nota mare, de aici si diferenta intre candidati

#62
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View Postxella, on Sep 18 2006, 19:00, said:

Te-au mintit :naughty: Se sta la gramada  :naughty:
cool, atunci camin scrie pe mine  :peacefingers:

xella said:

Doar pentru ca o inveti ir urmatorii 4 ani?
defapt sunt 3 ani ;)

#63
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View PostEagle Raider, on Sep 21 2006, 17:29, said:

defapt sunt 3 ani ;)
Ea e de rit vechi. :)

#64
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postraducutzzu, on Sep 21 2006, 18:12, said:

Ea e de rit vechi. :)

Sau am luat in calcul si un an suplimentar  :naughty:

#65
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View Postxella, on Sep 21 2006, 18:29, said:

Sau am luat in calcul si un an suplimentar  :naughty:
De ce unul si nu doi?  :D
Cercetatorii americani (sau britanici, tot un drac) au constatat ca IQ-ul barbatilor e cu 5 puncte mai ridicat decat al femeilor!  :naughty:

#66
alina1987

alina1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2006
imi spune si mie cineva... ce se intampla la deschiderea festiva din 30 septembrie? trebuie neaparat sa fiu prezenta daca sunt in anul 1? pentru ca ma gandeam sa ajung in bucuresti sambata seara.. si mi-a cam stricat planurile...    -_-

#67
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View Postalina1987, on Sep 22 2006, 18:57, said:

imi spune si mie cineva... ce se intampla la deschiderea festiva din 30 septembrie? trebuie neaparat sa fiu prezenta daca sunt in anul 1? pentru ca ma gandeam sa ajung in bucuresti sambata seara.. si mi-a cam stricat planurile...    -_-
nu stiu exact ce se intampla, dar ce poate sa se intample :D, vb nenea decan plus altii si cam atat
prezenta nu e obligatorie nici pentru anul I

#68
alina1987

alina1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2006

View PostEagle Raider, on Sep 22 2006, 19:07, said:

nu stiu exact ce se intampla, dar ce poate sa se intample :D, vb nenea decan plus altii si cam atat
prezenta nu e obligatorie nici pentru anul I

oh... ok... atunci cred k o sa ma lipsesc de chestia asta foarte "interesanta"  :whistling:

#69
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Cand naiba afiseaza astia listele pentru camine? M-am invartit o ora prin fata facultatii, prin gangurile alea, pe dorobanti, pe bastiliei si nimica!

#70
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

View Postalina1987, on Sep 22 2006, 19:19, said:

oh... ok... atunci cred k o sa ma lipsesc de chestia asta foarte "interesanta"  :whistling:
Stai linistita...eu sunt de aproape 4 ani in ASE si n-am fost la nici o deschidere  :D ...nu e obligatorie dar am inteles ca e super plictisitoare asa ca n-are rost sa faci drumul ala mai devreme.

#71
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

View Postraducutzzu, on Sep 22 2006, 19:28, said:

Cand naiba afiseaza astia listele pentru camine? M-am invartit o ora prin fata facultatii, prin gangurile alea, pe dorobanti, pe bastiliei si nimica!

te cam plimbi degeaba pe acolo... cred ca mai repede apar aici

#72
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Conducerea ASE s-a tampit rau de tot. Mai nou fac carduri BCR tuturor stuudentilor idiferent d an si indiferent daca au bursa sau nu si culmea culmilor, cardul nu se poate refuza!!!

Si unde mai pui ca, de exemplu cardul meu a fost eliberat in 08.06, iar eu l-am ridicat...azi.  :w00t: Cu alte cuvinte soldul cardului meu este deja pe "-", deci...la BCR am deja "bad credit history" din cauza unui cont pe care nici nu l-am vrut si nici nu stiam ca exista. :death:  Ma intreb ce se intampla daca nu treceam pe la secretariat....

Uite cum ne pune ASE-ul pe lista debitorilor din cauza unui cretin care face favoruri BCR-ului! :cursing:  :cursing:  :cursing:

Mi se pare inacceptabil ca ASE-ul sa iti deschida un cont pe care nu l-ai solicitat, care nu iti va folosi la nimic si fara macar sa te anunte!!! :angry:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate