Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CUPA UEFA 2003-2004

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003
Borcea vrea sa fie si el bagat in seama ... si ... vad ca reuseste :(

#38
adriano

adriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.09.2003
Pt. cei care n-au citit articolul din Gazeta Sporturilor:
Abjectiile unui trepadus imbuibat de vodka

  Prima Pagina: Marmazov a vazut la Bucuresti numai ''jerpelire si nespalare''!?
Dupa meciul Dinamo - Sahtior, 2-0, un ziarist ucrainean ii batjocoreste pe romani
Eduard Apostol, Vali Damian
Meciul tur dintre Dinamo si Sahtior i-a intristat pe oaspeti. De la jucatori la ziaristii care au insotit delegatia din Ucraina. Ruslan Marmazov, redactor al saptaminalului ucrainean "Futbol" (tiraj 100.000 exemplare), a transformat amarul infringerii intr-un material veninos la adresa romanilor si a capitalei lor. Iata fragmente din ce a scris el sub titlul "Valsul ciinesc", dupa meciul cistigat de elevii lui Andone cu 2-0, traducerea fiind facuta de Victor Renita, ziarist la "Jurnalul de Chisinau".
Nu le place Dracula
"24 septembrie. Bucuresti. Stadionul "Dinamo" (conform altei versiuni - arena cu numele tovarasului Stefan cel Mare, dar poate si "Dinamo" in numele lui Stefan cel Mare si Fioros, cine sa-i descurce? Doar sint romani!). 12.000 spectatori. Arbitru: Brugger (Austria). Ce popor vesel, insorit si bucuros de viata trebuie sa fii ca sa ai in calitate de cel mai cunoscut erou national, din punct de vedere istoric, pe Vlad Tepes-Dracula sau, pur si simplu, Dracula fara Vlad Tepes, in schimb - conte! |n principiu, persoana e una si aceeasi. L-am intrebat pe Daniel Florea: chiar nu s-a gasit in biografia multiseculara a poporului roman nimic mai bun de scos in fata decit "lipitoarea" asta? Da' el, unde raspunde asa, amabil, cu un zimbet in coltul gurii: Ba nu, noi avem multe istorioare interesante, dar asta-i cea mai infioratoare. Si cu coltii - glant!"
|n afara arenei s-a vazut doar: "TI-GA-NI-E"
"|n capitala romaneasca am aterizat aproape la ora 17:00, pina am ajuns la stadion era aproape 18:00 (ambuteiaje cite vrei; romanii sofeaza fara volan, parbrizuri si reguli de circulatie rutiera). Sa va spun ce am vazut in afara stadionului. Viata de dincolo de stadion nu se deosebeste cu nimic de cea din interiorul arenei. TI-GA-NI-E. Atita jerpelire si nespalare demult nu mi-a mai fost dat sa vad. Poate doar la Sofia sau pe la marginile oraselelor parasite din Donbass. Mai sint pe la noi citeva localitati tiganesti - e fix ca acolo. |ntr-o fraza, in rau loc am nimerit, cu toata stima pentru tigani."

Patzaichin facut neanderthalian
"Centrul orasului nu l-am vazut, deci nu vom generaliza. Desi, iata, Frankov l-a vazut cind a mai fost pe acolo, cica e la fel... Ei, dar noi nu vom spune asta, sa nu cumva sa provocam conflicte diplomatice. Asa, de Bucuresti v-am povestit. Sa mergem mai departe. |nainte de meci, publicul nu era agresiv, pe nici unul dintre ai nostri nu l-a muscat. Ne-am mai uitat noi pe acolo, n-am vazut nimic altceva decit un monument nu se stie al carui neanderthalian (n.n statuia lui Ivan Patzaichin) la intrarea in stadion. Nu stiu ce campion la canotaj. Adevarul e ca Dinamo e bogat in sculpturi - si discobol are, si fotbalist, si ar mai fi niste atleti. Cind colo - pfu! - nu departe de gazonul de fotbal pasc niste cai. Adevarati. Idila! Cind am fost cu Sahov mai an pe "Steaua", pasteau si acolo! Oare chiar la ei asa e peste tot?!"

"Caleidoscop romanesc"
- |n denumirea vodkai locale "Stalinskaya", donetcenii nostri gasesc o piraterie: uzitarea marcii inregistrate la noi. |nainte, Donetkul se numa Stalino. Drept masura de raspuns le sugeram ca samagonul (tuica facuta acasa) sa poarte de acum incolo denumirea "Bucuresteanca cu ardei intr-un loc (cel mai interesant)"

- Dupa meci, am dat peste un fan ce ingina ceva ucraineste. |l lega ceva de Cernauti. S-a interesat cit costa vodka si berea de Donetk si, aflind, ne-a informat ca la meciul-retur ne vom pomeni cu sapte autocare de "ciini". Apoi, cu concursul intunericului, in schimbul unui fular cu simbolica lui "Sahtar", ne-a bagat unul dinamovist. Cind ne uitam mai bine, inscriptia spune "Vicenza Calcio". |ntr-un singur cuvint - roman.

- Imnul national al Romaniei se numeste "Desteapta-te, romane!". N-au fost deloc inspirati. Ceva mai potrivit ar fi "|nca n-ai adormit, Romanie?".

Reactia dinamovistilor
Jucatorii din Stefan cel Mare s-au aratat dezgustati de modalitatile de exprimare ale ziaristului ucrainean. "Individul care a scris aceste rinduri mizerabile nu stie nimic de traditia lui Dinamo. Nici noi n-am auzit de el sau de Sahtiorul lui pina acum citiva ani. Probabil, daca nu se implica financiar Ahmetov, acest club n-ar fi existat. Poate ca noi am fost caii de care el aminteste, unii de rasa avind in vedere scorul, pe cind ucrainenii lui au fost ponei de circ!

Neanderthalianul de care el vorbeste a fost un adevarat campion, iar fotbalistul si-a dat viata pe teren pentru echipa sa. Dar, de unde sa stie Ruslan asta? Ar fi bine ca articolul acesta sa-l recitim chiar inainte de a intra pe teren la meciul retur pentru a deveni niste pitt-bull-i care musca din ucraineni". Si Barcauan a spus ca "ziaristul lor cred ca avea orbu' gainilor! Asemenea tipi n-au voie sa scrie. Un incapabil!"

Comparatie intre cele doua tari

Romania Ucraina

Suprafata 237.000 kmp 603.700 kmp
Populatie 22 milioane 48 milioane
Utilizatori Internet 1 milion 750.000
Speranta de viata 70 66,5
Kilometri de autostrazi 103 273
Salariul mediu 140 $ 90 $
Natalitate 10,79 / 1.000 de locuitori 9,89 / 1.000 de locuitori
Mortalitate generala 12,25 / 1.000 de locuitori 16,39 / 1.000 de locuitori
Nr. de morti SIDA 350 11.000
Nr. de infestati SIDA 6.500 250.000

#39
adriano

adriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.09.2003
Si reactia FC Dinamo, prin Cornel Dinu. BRAVO MISTER!

REACTIE   9 Octombrie 2003


FC Dinamo a reactionat dupa articolul "Valsul cainesc", aparut in saptamanalul ucrainean "Futbol", sub semnatura lui Ruslan Marmazov, si reprodus in editia de astazi a cotidianului "Gazeta Sporturilor". Cornel Dinu, administrator delegat al clubului din Stefan cel Mare, face cateva precizari prin intermediul site-ului oficial:

"Cred ca nu merita sa dam prea multa importanta unor pareri singulare, aparute cu furie si rautate oarbe. Care nu au nimic in comun cu realitatile noastre istorice si fotbalistice recunoscute de lumea adevarata. Si avem convingerea ca aceasta lume se gaseste si in spatiul din care face parte acest fost, dupa cum mazgaleste, ce improasca venin. Otrava ce nu o mai putem accepta.
Din ineptiile scrise, cel putin patru amanunte sunt relevante pentru micimea si ignoranta acestui vietuitor al chinuitelor meandre ale Donului.
Pelicula , de urmarit doar ca suspans!, nu face deloc cinste zonei care l-a dat, totusi, pe Gogol. Dar si acesta, scriitor de limba rusa! Este mai degraba un scenariu ce i-ar framanta in mormant, pentru ceea ce se mai intampla acum pe minunatul lor pamant, pe unicii Dostoiewski si Tolstoi.
Apoi, numai un poate fi in stare sa nu-l recunoasca, chiar sa-l ignore, pe marele campion, care si dintr-o coincidenta de buna vecinatate poarta numele Ivan Patzaichin. In nici un caz un cronicar de sport din imensul spatiu, de admirat, de la est de Nistru.
Sa nu ai macar un gand de pietate si sa-l numesti pe simbolul Haldan, jertfa nedreapta si dureroasa mereu pe altarul fotbalului, inseamna ca nu esti de pe taramul oamenilor. Si ca nici n-ai citit cu frica .
Dar poate ca valul abject lansat de acest locuitor, dupa nume, dintre Marm(ara) si ...doar Azov, se explica si prin mesajul imnului nostru national de acum. Intr-adevar, se desteapta romanii! Si sunt unii care nu doresc acest lucru... Nostalgici, impatimiti si posedati ai celebrei bauturi, altfel respectabila, care a varsat prea mult sange nevinovat chiar la ea acasa. Capabili sa puna pe albul hartiei asemenea umbre murdare, ce nu au nimic in comun cu noi si, continuam sa credem, ca nici cu neamul lui.
De fapt noi am castigat un prim joc la Bucuresti si venim acum, la retur, cu prietenie si respect pentru tot ce s-a facut la Sahtior. O singura echipa, insa, va merge mai departe. Daca vom fi invinsi, nici macar nu vom gandi ceva apropiat de ce a rostit acest imberb dupa prima partida: . Suntem , cum ne-a definit Sanctitatea Sa, Papa. Si noi, si jucatorii, acceptand suferinta, dar nu infrangerea acestor randuri de conceput doar in stihiile Iadului."

#40
IOn

IOn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 19.04.2002
Acu e acu, sa vedem ce fac diseara.

Forza Steaua !!! ...  bine hai si dinamo ;)

#41
adriano

adriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.09.2003
Sunt dinamovist, dar voi tine pumnii si lui Steaua. Bafta!

#42
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Asa ceva n-o sa auzi din gura lui Borcea, presedintele si nu inteleg de ce.
Mai se si lauda ca uraste Steaua.
Unde o sa ajungem ?

#43
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Si GOOOOOOOOOOOL CLAUDIU    RADUCANUUUUUU      :D  :OK:

Steaua a castigat cu 1-0 si Dinamo cu 3-2 IN deplasare !!!!!!

IN SFARSIT ne-am calificat cu 2 echipe in turul 2 !!!!

/Hello  ;ola;  ;ola;  ;ola;

#44
zucky

zucky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2003
Felicitari ambelor echipe.
Desi pana acum catva timp echipa nationala era cea care umbla mai mult timp prin Europa si ea ne facea mai fericiti, acum pot spune ca s-a schimbat roata.
Desi sunt stelist, tin sa felicit pe DINAMO pt intoarcerea rezultatului dupa 1-0 si 2-1, mai ales in deplasare.
Sper sa fie bine in continuare.
BRAVO STEAUA!!!!!!!

#45
Vladxus

Vladxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.05.2002
Desi nu sunt microbist...barvo DINAMO & STEAUA !!! (Le-am pus in ordine alfabetica ;)   )

#46
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
BRAVO STEAUA!
BRAVO DINAMO!

/Hello  :clap:  /zPunk/  ;great;  /Jumpy  /Woot/  /goofy/  :Beer:  :cool:

#47
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO

pana la moarte cu DINAMO DINAMO  DINAMO  DINAMO  DINAMO ca is caine rosu....

#48
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
calmeaza-te mai caine rosu... "pana la moarte"

#49
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
Felicitari celor doua echipe sa vedem tragerile la sorti...sa speram fara AS ROMA & others ...HAI STEAUA.....Felicitari DINAMO !

#50
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
La Dinamo chiar nu ma asteptam... Mi-au intrecut TOTAL asteptarile... daca nu era golu ala penibil din vina lu Delwarte, cred repriza a 2-a faceau spectacol cu Sahtior... Cat despre Steaua, victorie fara emotii, acolo chiar eram 100% convins ca se califica.

Observ acu ca ucrainienii si englezii si-o cam fura de la noi mai mereu pe unde ii prindem indiferent de nivel :D ... Tineti-o tot asa si bafta la tragerea la sorti!

#51
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 15.02.2002
Felicitari STEAUA !!! Felicitari DINAMO !!!

#52
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
pstdgt....esti si tu catel rosu?eu da...si in seara asta sarbatoresc...si maine am 2 lucrari la scoala lol..:P

#53
IOn

IOn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 19.04.2002
Bravo Steaua , bravo dinamo

uite ce zice UEFA.com

Quote

Southampton undone by Raducanu
Wednesday, 15 October 2003 
An 84th-minute goal from Claudiu Raducanu propelled Romanian side FC Steaua Bucuresti into the UEFA Cup second round at the expense of Southampton FC. 

  
 
Rory Delap of Southampton FC (right) and Daniel Oprita of FC Steaua Bucuresti 
 
 
Unlikely success
Steaua's leading marksman popped up to knock in Valeriu Rachita's low cross and provide Victor Piturca's side with an unlikely 2-1 aggregate success. 

Radoi to the rescue
Southampton, with England internationals James Beattie and Kevin Phillips in their starting line-up, looked to have learned their lessons from the first leg, and came close to breaking the deadlock on the half-hour. But a Fabrice Fernandes cross was scrambled to safety by Steaua captain Matei Radoi with Phillips and Jason Dodd lurking dangerously inside the penalty area. 

Bostina slip
Steaua responded with four corners in quick succession. They fashioned their best scoring chance of the opening period after 34 minutes, but Gabriel Bostina slipped as he latched onto Marian Aliuca's pass and scooped the ball high over the bar with only Antti Niemi to beat. 

Phillips denied
Southampton then replied with their best chance of the opening 45 minutes on the stroke of half-time but Phillips was denied by Vitali Khomutouski's outstretched left leg. 

Delap goes close
Southampton raised the tempo in the second half as Steaua were forced to adopt counter-attacking tactics. The visitors were almost rewarded when Beattie headed down Danny Higginbotham's cross only for Rory Delap to miss the ball five metres from goal. 

Raducanu late strike
Anders Svensson and Paul Telfer both went close with shots from range, but Raducanu - who scored in the opening leg - managed to break the deadlock to see Piturca's side through. 


#54
IOn

IOn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 19.04.2002
si inca ceva:
sa vedem tragerea la sorti, ce ne rezerva UEFA ?

17.10.2003 12:00CET UEFA Headquarters, Nyon • UEFA Cup, Second round draw

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate