Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

BILIARD- cel mai complex sport!

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
m-am dat pentru ca sunt !
daca pentru tine profesionist inseamna  sa-ti castigi existenta din biliard, astept cu interes un contract de sponsorizare.
in orice caz, profesionist sigur nu e ala care la masa de biliard e atent la bere ;)

n-am spurcat pe nimeni, si regulament oficial e numai unul. daca nu poti sa pricepi asta n-am ce-ti face...pur si simplu nu poti

lovituri puse pe youtube, numai afonii admira, si amatorii (aproape tot aia)
loviturile pe youtube sunt super exersate si executate de zeci de ori, iar ce vezi  tu ca 'produs finit' poate fi o mare pacaleala.
daca vrei demonstratii ne intalnim intr-un club si-ti demonstrez

AAAAAAAAAAAAA si inca ceva !

In caz ca stai prost cu vederea sau cu observatia, NU EU AM DESCHIS TOPICUL ASTA CU NUMELE ASTA !

si nici n-am afirmat vreodata ca e cel mai complex sport...
doar ca e un sport complex lucru pe care amatorii nu-l pot intelege...

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 16:30, said:

m-am dat pentru ca sunt !
daca pentru tine profesionist inseamna  sa-ti castigi existenta din biliard, astept cu interes un contract de sponsorizare.
in orice caz, profesionist sigur nu e ala care la masa de biliard e atent la bere ;)

profesionist inseamna ca te duci si cistigi campionate, nu ca primesti bani din sponsorizari. aia vin DUPA ce te faci cunoscut cistigind campionate. iar eu n-am afirmat pe undeva, doamne fereste (daca exista), ca as fi vreun profesionist sau vreun as al biliardului

n-am spurcat pe nimeni, si regulament oficial e numai unul. daca nu poti sa pricepi asta n-am ce-ti face...pur si simplu nu poti

serios? asta ce e?

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 09:35, said:

biliardul de la mama lui anunta bila si buzunarul, manta, se joaca cu faulturi, asa ca e mai putin probabil 'sa ai bulan' asa ca la romani.

...

si-asa jocul cu neagra la colt opus, dublu la jumate si alte obscuritati, numai la romani le gasesti

numai romanii joaca obscuritati din-alea, nu, ce prosti e ei :lol:

nu sint mai multe regulamente oficiale? io cred ca sint, uite numai doua dintre ele

http://www.tribillia...les.html#object

http://www.epa.org.uk/wrules.php



lovituri puse pe youtube, numai afonii admira, si amatorii (aproape tot aia)
loviturile pe youtube sunt super exersate si executate de zeci de ori, iar ce vezi  tu ca 'produs finit' poate fi o mare pacaleala.
daca vrei demonstratii ne intalnim intr-un club si-ti demonstrez

eu am zis sa pui un joc de biliard in care tu spargi pe alt "profesionist"

AAAAAAAAAAAAA si inca ceva !

In caz ca stai prost cu vederea sau cu observatia, NU EU AM DESCHIS TOPICUL ASTA CU NUMELE ASTA !

si nici n-am afirmat vreodata ca e cel mai complex sport...
doar ca e un sport complex lucru pe care amatorii nu-l pot intelege...

nici n-am zis ca l-ai fi deschis tu :lol:


#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce caraghios esti mai moso !
uite ce scrii de la post la post...
nici n-ai zis sa pun lovituri, nuuuu....

Quote

pune niste lovituri pe youtube, sa te vedem si sa ne minunam.

cat despre regulament...cand o sa ai vreodata dorinta de a-l citi, poate o sa constati ca e acelasi...
incapatanarea asta absurda, intr-un domeniu in care esti cel mult amator, e total de neinteles...

noroc ca eu stiu, la fel ca tot forumul de altfel, ca tie-ti place numai sa te afli in treaba si sa contrezi pe toata lumea :)

#40
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Biliardul este mic copil pe lângã snooker.

ªi în niciun caz nu este cel mai complex sport.

#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostZamolxel, on Jan 25 2008, 23:57, said:

Biliardul este mic copil pe lângã snooker.

ªi în niciun caz nu este cel mai complex sport.
asta este absolut evident...

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 21:09, said:

ce caraghios esti mai moso !
uite ce scrii de la post la post...
nici n-ai zis sa pun lovituri, nuuuu....

imi pare rau, dar nu e frumos sa tai din context :nonobad:  textul complet este

"pune niste lovituri pe youtube, sa te vedem si sa ne minunam. demonstreaza-ne cum spargi pe cineva la biliard"

era vorba in mod evident de lovituri din timpul jocului, din-alea cu "efecte miraculoase". profesionistii se feresc de chestii dintr-astea, scopul este sa cistige jocul, pentru ca sint o gramada de bani la mijloc. se apeleaza chestii de spectactacol atunci cind din greseala nu-si lasa pozite buna. m-am uitat la enspe partide de snooker si n-am vazut pe niciunul sa fi dat lovituri jmechere ca sa impresioneze decit atunci cind erau deja cu meciul in buzunar sau cind n-aveau incotro. de multe ori le iesea si sala aplauda ca la balamuc, de multe ori nu si atunci o luau pe cocoasa :)


cat despre regulament...cand o sa ai vreodata dorinta de a-l citi, poate o sa constati ca e acelasi...
incapatanarea asta absurda, intr-un domeniu in care esti cel mult amator, e total de neinteles...

dar io le-am citit, de-aia le-am postat. uite exemplu de diferente

Billiard Congress Of America Eight Ball Rules (World Standardized Rules)

Quote

LOSS OF GAME
A player loses the game if he commits any of the following infractions:

   1. Fouls when pocketing the 8-ball (exception: see 8-ball POCKETED ON THE BREAK).
   2. Pockets the 8-ball on the same stroke as the last of his group of balls.
   3. Jumps the 8-ball off the table at any time.
   4. Pockets the 8-ball in a pocket other than the one designated.
   5. Pockets the 8-ball when it is not the legal object ball.

Note: All infractions must be called before another shot is taken, or else it will be deemed that no infraction occurred.

World Eight Ball Pool Federation Rules

Quote

N. Loss of Frame Fouls

   1. Committing a foul in the same shot that the Eight Ball is potted. (Except on the Break).
   2. Potting the Eight Ball when a ball or balls of the player's own Colour are still on the table. (except on the Break)
   3. Potting the Eight Ball and the last ball or balls of the player's own Colour in the same shot
   4. Committing two Serious Fouls in the one frame.
   5. Committing a Serious Foul that disrupts the balls to such an extent that the referee deems it impossible to replace them as close as possible to their original positions.
   6. Any deliberate attempt to prevent the opponent from potting the Eight Ball, when the opponent is on the Eight Ball, by way of a Serious Foul or other unsporting manoeuvre.
   7. If a player breeches the "Spirit of the Game" to such an extent that the frame (or match) should be awarded to the opponent.


am colorat pe perechi chestiile care zic acelasi lucru cu cuvinte diferite.

sau  

Billiard Congress Of America Eight Ball Rules (World Standardized Rules)

Quote

Eight Ball is a call shot game played with a cue ball and fifteen object balls, 1 through 15. One player must pocket balls of the group numbered 1 to 7 (solid colors), while the other player has 9 through 15 (stripes). THE PLAYER POCKETING HIS GROUP FIRST AND THEN LEGALLY POCKETING THE 8-BALL WINS THE GAME.

World Eight Ball Pool Federation Rules

Quote

The game of Eight-Ball Pool is played with:-

   1. A "Cue Ball" - being a white ball.

   2. Fifteen "Object balls" - consisting of:-

         1. "Colours" - being a group of seven red balls (or balls numbered 1-7) and a group of seven yellow balls (or balls numbered 9-15).

in a doua varianta este specificata posibilitatea de a avea seturi de bile nenumerotate

daca ar exista UN SINGUR regulament oficial, n-ar exista mai multe, scrise diferit, chiar daca in esenta jocul are aceleasi reguli. n-ar fi fiecare asociatie cu propriul regulament, ci ar fi un singur regulament, intr-o singura forma, la care s-ar referi toate

si un citat de pe wikipedia

"American-style eight-ball rules are played around the world by professionals, and in many amateur leagues. The rules for eight-ball may be the most contested of any billiard game. There are several competing sets of "official" rules. The non-profit World Pool-Billiard Association (WPA), with national affiliates such as the Billiard Congress of America (BCA), promulgates the World Standardised Rules[5] for amateur and professional play. The for-profit International Pool Tour has also established an international set of rules[6] for professional and semi-professional play, used in major tournaments broadcast on television. Meanwhile, many amateur leagues, such as the American Poolplayers Association (APA) / Canadian Poolplayers Association (CPA), and the Valley National Eight-ball Association (VNEA) / VNEA Europe, use their own rulesets as their standards (most of them at least loosely based on the WPA/BCA version), while millions of individuals play informally using colloquial rules which vary not only from area to area but even from venue to venue."

daca te crezi mai expert decit aia care editeaza pe-acolo, du-te si spune-le ca-s prosti  si ca se afla in treaba :lol:


noroc ca eu stiu, la fel ca tot forumul de altfel, ca tie-ti place numai sa te afli in treaba si sa contrezi pe toata lumea :)

nu ma aflu in treaba, asta e realitatea, nu exista un regulament batut in cuie ca cristos  :lol:


#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pam-pam !
foarte util postul tau, cu o singura precizare

profesionistii se feresc de loviturile 'spectaculoase' pana in momentul in care nu au ce face si o astfel de lovitura e singura cale de iesire dintr-o situatie de cacao...
si atunci trebuie sa le stii

cauta pe youtube prestatia lui Shaun Murphy de la ultimul campionat de snooker unde nu putea iesi din snooker decat cu o lovitura massé...a incercat de 3 ori, de 3 ori fault, a lasat pozitie buna si-a pierdut jocul respectiv...
si da...e vorba numai de un amarat de campion mondial :w00t:

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai trebuie sa le stie, numai ca "sa le stie" tine mult si de noroc, noroc a carei influenta scade proportional cu cit de profi-bazat-ciumeg e jucatorul respectiv. acuma tre sa luam in considerare ca snookerul e un joc muuuuuuuuuult mai greu decit biliardul si e mult mai usor sa ramii in pozitie proasta. un joc de snooker intre doi inceptori poate dura forever :lol:

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
poate dupa 30 de pagini o sa intelegi ca biliardul le cuprinde pe toate si tu de fapt incerci sa spui ca snookerul e mai greu ca 8 bile sau ca 9 bile !
vezi ? de-aia esti afon !

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, fa pe prostul in continuare, numai vezi sa nu ramii asa :D traim in romania si prin biliard nu se intelege snooker, se intelege 8 ball, in 99% din cazuri. sau poate tu vorbesti cu amicii tai la fel de profesionisti ca si tine "bai, profesionistule, bagam un eitbol? sau poate te tine la un nainbol?". sau eventual precizezi (ca pentru oligofreni) "fratioare, hai sa jucam un biliard, da nu snucar, varianta 8 bile" coboara pe pamint, oh, tu, zeu al biliardului de toate tipurile, si nu te mai da atit de profesionist. nu stiu daca exista o masa de snooker la 1000 de mese de eitbol in romania, asa ca nu te mai balacari in ridicol. io unu nici nu inteleg ce dracu cauti toata ziua pe softpedia daca ai masa de biliard, io n-as intra cu saptaminile deloc, m-as antrena zi lumina pentru a ajunge campion mondial. come on... ai masa de biliard si tu stai pe forum si joci biliard pe net, pe nus ce sait, pentru ca e gratis si se joaca din brausar. e ca si cum ai avea doua gemene suedeze dezbracate care te asteapta in dormitor si tu te masturbezi uitindu-te la babe pe net. sint din ce in ce mai cinvins ca esti praf :lol:

in plus, vezi ca nu se zice "9 bile" si "8 bile", profesionistule, ci "bila 9" si "bila 8". se refera la bila pe care trebuie s-o bagi intr-o lovitura valida pentru a cistiga. am mai mentionat ca esti praf? :D

rog pe cineva din bucale sa-l provoace pe profesionistul spermi la un biliard (nu ma refer la snooker, desi biliard le include pe toate, la pachet :lol: ) si sa posteze aici rezultatul :D

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
wow...nu te credeam in stare sa vorbesti in halul asta si sa fii atat de meschin...

in primul rand masa de biliard am la munte unde am casa de vacanta,
in al doilea rand da, eu cu prietenii cu care joc vorbesc la modul corect nu la ala "de romania"
in al treilea rand imi provoci dezgust pentru halul in care poti ajunge sa 'comunici'

iti urez succes in desteptaciunea ta...pur romaneasca

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
vorbesti la modul corect si profesionist "9 bile" si "8 bile". bravo :first:

#49
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
:lol:  :roflmaofast: :lol:   De la ce am plecat si la ce s-a ajuns!!!

#50
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
asta vroiam sã zic ºi eu  :mellow:

#51
bughib

bughib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.11.2006
Biliard versus Snooker = Superman versus Batman
Chiar, cine e mai tare ?

"Spermi", io zic ca te'a cam facut Moso, oricat de greu ti'ar fii sa recunosti !
Chiar, unde ai casa de vacanta ? :-))))))))))))))))

#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbughib, on Jan 27 2008, 20:54, said:

Biliard versus Snooker = Superman versus Batman
Chiar, cine e mai tare ?

"Spermi", io zic ca te'a cam facut Moso, oricat de greu ti'ar fii sa recunosti !
Chiar, unde ai casa de vacanta ? :-))))))))))))))))
m-a fauct la ce ? la limbaj de cartier ? probabil aveti aceleasi radacini si de-aia ti se pare asa fun
aici nu e competitie de freestyle ca "sa se faca unu' pe altu' vere !" pricepi ?

iar unde am eu casa de vacanta nu e nici pe departe problema ta...important e ca eu, spre deosebire de alti amarati 'tare-n gura' am ! ;)

#53
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Si ce dreq de legatura are o casa de vacanta cu datu' in bile cu ciomagu'? :huh:

Nu, biliardul nu este cel mai complex sport. Snooker-ul (eh, da, si eu le separ in felul asta, pentru ca asa sunt obisnuit), este mai complex, dar nici pe departe cel mai complex.


Rugby, tenis, tenis de masa, handbal, ski, patinaj, sarituri cu schiurile, + alte 100 de sporturi sunt mai complexe. Orice idiot poate da cu tacul intr-o bila. Mai greu cu oricare din cele enumerate mai sus...

#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si ? am zis eu c-ar fi cel mai complex ?
eu doar am incercat sa aduc subiectul in discutie, nu in injuraturile lui mosotti si in disputele lui pe regulament

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate