Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

BILIARD- cel mai complex sport!

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 09:35, said:

2.acelasi lucru, mersi de contra. eu consider ca profesionist e ala care-l bate la funduletu' gol pe un beginner cu gura mare, cu buna stiinta, nu pe noroc.
biliardul de la mama lui anunta bila si buzunarul, manta, se joaca cu faulturi, asa ca e mai putin probabil 'sa ai bulan' asa ca la romani.
tinand cont de faptul ca la noi de-abia s-a infiintat o federatie amarata de vreo cateva luni e greu sa fii profesionist in sensul de a-ti castiga existenta.
dar sunt sigur ca marea majoritate a celor buni la biliard, in care ma includ si eu, joaca majoritatea meciurilor pe miza...

Tin sa te mai corectez in privinta unor lucruri...sper sa nu crezi ca te atac, Doamne fereste, insa au fost cateva dezinformari...

Sunt mai multe reguli de POOL (ca sa fim mai concisi) oficiale... In general se joaca pe anuntate...adica anunti bila si buzunarul la orice lovitura care nu este evidenta, insa nu trebuie sa anunti si procedeul prin care o introduci ( jump, mante, carambol, kiss etc) ... In marea britanie se mai practica un alt fel de biliard cu bile rosii si galbene in care regulile sunt un pic mai diferite...iar la americani se mai joaca si pool fara sa anunti bilele, insa regulile sunt cam la fel...

Cat despre federatia de biliard despre care pomeneai tin sa te informez ca ea tocmai s-a desfiintat anul trecut, din lipsa de fonduri si sustinere...dupa cativa ani de activitate...

Federatia care abia s-a infiintat este cea de snooker...care a fost pana nu demult asociatia de snooker din Romania...

#20
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostMosotti, on Jan 25 2008, 01:29, said:

1) parerea mea este ca biliardul nu e sport. am vazut si poker pe canalele de sport. nici ala nu e sport

2) esti profesionist, iti cistigi existenta din biliard? :eek:

3) poti sa stii toate efectele, poti sa fii un supermatematician care calculeaza unghiuri fluierind, poti sa cunosti bilele in intimitatea lor, daca nu ai niste ochi perfecti, o mina sigura, o putere de concentrare fenomenala, un tac, masa si niste bile cit mai apropiate de perfectiune si daca nu practici zi lumina si toata noaptea, tot degeaba

4) daca biliardul e cel mai complex sport, ce naiba e snookeru?  :lol:

1) Atat biliardul in toate formele sale(exista sute de tipuri de biliard) cat si snooker-ul sunt considerate sporturi la nivel national si international...

2) Existenta din biliard o castigi doar daca ajungi acolo sus in Main Tour...altfel e ca la fotbal in divizia B,C

3) Dupa parerea mea biliardul nu se invata teoretic. Biliardul se simte...Trebuie sa simti loviturile...Dupa multe ore de joc si de antrenament iti faci anumite reflexe care te ajuta... Binenteles ca totul se rezuma la matematica si fizica in ceea ce priveste traiectoria si ciocnirile, insa acest lucru nu te ajuta foarte mult...

4) Atat biliardul, cat mai ales snooker-ul sunt sporturi destul de complexe, in sensul ca pt a face performanta si a juca la nivel inalt trebuie sa stapanesti multe lucruri...de la concentrare si stapanire de sine pana la pozitia corpului, modul de lovire si efecte...

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
exista si bank-shot pool !
unde toate loviturile se joaca numai cu manta, cel putin o manta inainte de a lovi bila sau cel putin o manta lovita cu bila !

acolo se anunta si manta...si bila si coltul, etc...am comprimat toate regulile jocului 'serios' intr-o fraza

cat despre federatie da ma...stiam si eu, dar sar peste detalii pe care presupun ca le stie orice om care intra aici...
da, noua federatie infiintata e federatia de snooker, cu sediul pe intrarea granarului nr. 2 parca, infiintata in iunie (sau iulie) 2007.
a carei activitate mi se pare egala cu 0...

am vrut sa ma inscriu in aceasta federatie (taxa de inscriere + taxa de concurs + taxa de antrenor - daca vrei) iar de jucat...citez "poti sa joci unde vrei tu"

adica niciun fel defacilitate, de abonament, de club, etc...
macar la atata lucru ma asteptam, asa ca am lasat-o balta...
dar asta e alta discutie, si putem face un topic separat

#22
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Da...ai dreptate...la noi in Romania biliardul si snooker-ul sunt foarte putin sustinute....si nimeni nu isi da interesul

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postshadow_x3x, on Jan 25 2008, 10:56, said:

Da...ai dreptate...la noi in Romania biliardul si snooker-ul sunt foarte putin sustinute....si nimeni nu isi da interesul
pai nu da'...serios acum...
a juca biliard & snooker profesionist inseamna sa nu mai ai alta ocupatie !
sa ai la dispozitie loc de antrenament, pe gratis sau contra procent din castiguri, sponsori, etc (pe care si federatia trebuie sa se zbata sa-i obtina)
altfel cum ? slujba de zi si snooker de noapte ?

din ce sa-ti permiti sa traiesti ( echivalent salariu) + consumabile (pastile, crete, varfuri, tacuri, bile, antrenament) + transport + deplasari...etc ?!

sa zicem ca ai bulan ca ding junhui si prima competitie castigata e una de anvergura asa, cu premii > 50.000 de lire sterline
dar pana la aia ? ce faci ?

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 09:35, said:

1.atunci e joc nu ? asa ca monopoly sau nu te supara frate.
e un hibrid, unii il considera sport, altii joc.
asa cum e normal pe un forum, fiecare are parerea lui...parerea mea e ca e un sport.

2.acelasi lucru, mersi de contra. eu consider ca profesionist e ala care-l bate la funduletu' gol pe un beginner cu gura mare, cu buna stiinta, nu pe noroc.
biliardul de la mama lui anunta bila si buzunarul, manta, se joaca cu faulturi, asa ca e mai putin probabil 'sa ai bulan' asa ca la romani.
tinand cont de faptul ca la noi de-abia s-a infiintat o federatie amarata de vreo cateva luni e greu sa fii profesionist in sensul de a-ti castiga existenta.
dar sunt sigur ca marea majoritate a celor buni la biliard, in care ma includ si eu, joaca majoritatea meciurilor pe miza...

3.zile si zile. ochii, concentrarea, programul fac ca cele enumerate de tine sa fie subiective. uneori le ai alteori nu le ai.
dar saai masa, bile, tacuri, bune asta e relativ usor.
eu din pacate nu am masa de snooker pentru ca era si mai scumpa si nici nu aveam loc. dar masade biliard am si incerc sa o mentin si pe ea, si toate accesoriile cat mai aproape de perfectiune. mersi de grija

4.la punctul asta ai calcat in strachini, c-asa se intampla cand te bagi unde nu te pricepi, nu ?
ia citeste aici ce scrie wikipedia...
faptul ca romanii spun biliard la orice se joaca pe masa de biliard si snooker la ce se joaca pe masa de snooker, nu inseamna c-asa si e
si-asa jocul cu neagra la colt opus, dublu la jumate si alte obscuritati, numai la romani le gasesti

pana una alta mai mediteaza ;)

1) e un joc, nu ca monopoly, ci ca popicele, daca vrei. si acolo trebuie sa calculezi efecte & shit

2) deci e vorba de profesionisti in limbaj de cartier, un fel de profi-bazat-ciumeg. in biliardul de la mama lui nu se anunta nici o gaura, nici o bila si nici o manta. exista jde mii de variante de joc si nici una nu poate fi considerata de la mama lui. de exemplu, in cea mai raspindita varianta de joc printre profesionisti, 9-ball, deci care poate fi considerat de la mama lui, nu se anunta nimic si ma indoiesc ca aia nu stiu sa joace :w00t:

3) well, atunci cind o sa te vad in campionatul mondial la tv poate ca o sa fie cazul sa te dai expert. pina atunci nu sint impresionat deloc

4) cum ziceam mai sus, nu exista regulament fix de biliard. bila in coltul opus sau la mijloc sint doar variante de joc. si iti si zic cum au aparut, au aparut din cauza faptului ca prelungesc jocul si au radacini in mesele de biliard cu fise. nu inteleg unde am dat in strachini, vrei sa zici ca snookerul nu e de enspe miliarde de ori mai greu si mai complex decit fishneatza aia de biliard?

View Postshadow_x3x, on Jan 25 2008, 10:36, said:

1) Atat biliardul in toate formele sale(exista sute de tipuri de biliard) cat si snooker-ul sunt considerate sporturi la nivel national si international...

2) Existenta din biliard o castigi doar daca ajungi acolo sus in Main Tour...altfel e ca la fotbal in divizia B,C

3) Dupa parerea mea biliardul nu se invata teoretic. Biliardul se simte...Trebuie sa simti loviturile...Dupa multe ore de joc si de antrenament iti faci anumite reflexe care te ajuta... Binenteles ca totul se rezuma la matematica si fizica in ceea ce priveste traiectoria si ciocnirile, insa acest lucru nu te ajuta foarte mult...

4) Atat biliardul, cat mai ales snooker-ul sunt sporturi destul de complexe, in sensul ca pt a face performanta si a juca la nivel inalt trebuie sa stapanesti multe lucruri...de la concentrare si stapanire de sine pana la pozitia corpului, modul de lovire si efecte...

1) nu inteleg de ce

2) pai la cit de experti sint unii pe-aici ma mir ca nu ii vad pe eurosport

3) nu se rezuma la nici o matematica si fizica, ala asa ceva se rezuma implementarile jocului pe calculator. cine dracu crede ca compionul mondial la snooker este un mare matematician-fizician? e chestie de talent si de practica, teoria se invata rapid. daca n-ai dat cu tacul de nenumarate ori, degeaba stai bine la capitolul rigla-raportor

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu stiu Mosotti de unde si pana unde traiesti tu cu impresia ca eu sau altcineva de aici incearca sa te impresioneze sau sa te convinga de ceva.

ai dovedit din plin ca esti AFON la regulament, tipuri de joc, terminologie, etc, si drept urmare esti numai in plus . ca-n multe alte locuri unde intervii numai ca sa improsti lumea cu rahat ;)

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
imi pare rau, dar din prima propozitie ai incercat. sau a doua, aia cu profesionistii lu peshte.

cit despre regulamente, AFON esti tu, cu toata masa ta si cu toate cunostintele tale vaste in ale biliardului. pentru ca NU exista un singur regulament si romania NU este singura tara care are enspe mii de variante de biliard prin baruri. da, ma rog, poate imi indici unde si cum am dovedit ca as fi AFON la tipurile de joc sau regulamente :w00t: si poate imi zici si mie unde am dovedit ca as fi AFON la terminologie, nici n-am amintit de asa ceva. ecsper(mi)tule :lol:

#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
multumesc pentru consideratii

din pacate, ca-n orice domeniu, exista si un regulament oficial standardizat, in ciuda multitudinilor de variante.
pentru COMPETITII OFICIALE organizate de asociatii, federatii, etc, nu se aplica gogosile de bar

http://www.bca-pool....s/rls_gen.shtml

uite World Standardized Rules si uite si paragraful cu anuntatul :

Quote

3.4       CALLING SHOTS
For games of call-shot a player may shoot any ball he chooses, but before he shoots, must designate the called ball and called pocket. He need not indicate any detail such as kisses, caroms, combinations, or cushions (all of which are legal). ?Any additionally pocketed ball(s) on a legal stroke is counted in the shooter?s favor.?

esti afon pentru ca habar nu ai de nimic din ce tine de biliard !
daca aveai cat de putin habar ai fi stiut ca la competitiile oficiale nu joci dupa ureche

vezi si Regulamentul federatiei europene si federatiei mondiale :

http://www.euro8ball.com/
http://www.wepf.org/...es.php?option=1

Edited by spare-me, 25 January 2008 - 11:38.


#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
1) eu n-am zis ca nu exista call-shots, ci doar ca nu inseamna ca biliardu e de la mama lui daca e cu call-shot si ti-am dat exemplu cu CEL MAI RASPINDIT TIP DE BILIARD LA PROFESIONISTI, care nu e cu call-shot

2) eu nu vorbeam de competitii oficiale, pentru ca nu cred ca cineva de-aici participa la competitii oficiale, ci la faptul ca te-ai zborsit ca "romanii au inventat bila la mijloc si la coltul opus, de prosti ce sint ca nu cunosc regulamentul". nu, n-au inventat nimic si prin baruri fiecare joaca ce are chef

3) cind io jucam biliard dupa regulament, tu nici nu stiai ca exista biliard. n-am excelat niciodata pentru ca ma gindeam prea mult la berea care ma astepta rece linga :lol:

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1)mosotti, e de notorietate faptul ca tu esti cel mai bengos din univers
la fel cum e de notorietate ca pe net poti sa fii cine vrei tu ! mai ales un gica-contra

nu exista cel mai raspandit tip de biliard printre profesionisti maestre-afon :)

exista competiti de 9 bile, competitii de 8 bile ( cum e ultimul campionat mondial la care a participat si ronnie o'sullivan), competitii de snooker, etc !

2) normal ca tu nu vorbeai de competitii oficiale, tu vorbeai de ce joaca afonii din baruri care habar nu au de regulamentul oficial. pentru ca e mai simplu sau mai popular

3) daca esti mai in varsta decat mine, chestia e oarecum logica, nu e meritul tau. eu joc de 10 ani neintrerupt saptamanal, iar in concedii & vacante zilnic...



inca ceva ! topicul asta trateaza complexitatea biliardului, nu complexe tale ;)

Edited by spare-me, 25 January 2008 - 12:48.


#30
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostMosotti, on Jan 25 2008, 11:11, said:

3) nu se rezuma la nici o matematica si fizica, ala asa ceva se rezuma implementarile jocului pe calculator. cine dracu crede ca compionul mondial la snooker este un mare matematician-fizician? e chestie de talent si de practica, teoria se invata rapid. daca n-ai dat cu tacul de nenumarate ori, degeaba stai bine la capitolul rigla-raportor

Pai si eu ce am zis? Am zis ca traiectoriile si ciocnirile in care apar forte de respingere tin de mate si fizica, dar ca aceste lucruri nu te ajuta f mult...Conteaza sa simti loviturile si sa ai antrenament...

#31
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostMosotti, on Jan 25 2008, 12:40, said:

1) eu n-am zis ca nu exista call-shots, ci doar ca nu inseamna ca biliardu e de la mama lui daca e cu call-shot si ti-am dat exemplu cu CEL MAI RASPINDIT TIP DE BILIARD LA PROFESIONISTI, care nu e cu call-shot

2) eu nu vorbeam de competitii oficiale, pentru ca nu cred ca cineva de-aici participa la competitii oficiale, ci la faptul ca te-ai zborsit ca "romanii au inventat bila la mijloc si la coltul opus, de prosti ce sint ca nu cunosc regulamentul". nu, n-au inventat nimic si prin baruri fiecare joaca ce are chef

3) cind io jucam biliard dupa regulament, tu nici nu stiai ca exista biliard. n-am excelat niciodata pentru ca ma gindeam prea mult la berea care ma astepta rece linga :lol:

Exista foarte multe asociatii si federatii de biliard... Ai dreptate ca la bila 9 nu trebuie anuntat coltul, nici nu am zis eu asta...insa cel mai raspandit regulament de bila 8 este cel pe anuntate...

Si da..."regulamentul" cu bila neagra la colt opus sau bila neagra cu manta nu au fost inventate de romani, insa nu sunt recunoscute nicaieri ca fiind regulamente oficiale...

http://en.wikipedia....wiki/Eight-ball

World Pool-Billiard Association (WPA) si European Pocket Billiard Federation (EPBF) sunt cele mai cunoscute federatii de biliard ca organizatii non-profit, iar International Pool Tour(IPT) este in USA cel mai mare turneu de biliard in care participa cei mai buni jucatori din intreaga lume... Fiecare din aceste organizatii au reguli proprii care pot diferi...

Exista o sumedenie de reguli pt jocul de bila-8... Ceea ce multi gresesc este ca asociaza biliardul cu jocul de bila8 ori biliardul se refera la sumedenia de variante...

#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postshadow_x3x, on Jan 25 2008, 13:23, said:

Ceea ce multi gresesc este ca asociaza biliardul cu jocul de bila8 ori biliardul se refera la sumedenia de variante...
asa e...si din pacate sunt foarte multi !

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 12:47, said:

1)mosotti, e de notorietate faptul ca tu esti cel mai bengos din univers
la fel cum e de notorietate ca pe net poti sa fii cine vrei tu ! mai ales un gica-contra

nu exista cel mai raspandit tip de biliard printre profesionisti maestre-afon :)

exista competiti de 9 bile, competitii de 8 bile ( cum e ultimul campionat mondial la care a participat si ronnie o'sullivan), competitii de snooker, etc !

2) normal ca tu nu vorbeai de competitii oficiale, tu vorbeai de ce joaca afonii din baruri care habar nu au de regulamentul oficial. pentru ca e mai simplu sau mai popular

3) daca esti mai in varsta decat mine, chestia e oarecum logica, nu e meritul tau. eu joc de 10 ani neintrerupt saptamanal, iar in concedii & vacante zilnic...



inca ceva ! topicul asta trateaza complexitatea biliardului, nu complexe tale ;)

1) spermi, e de notorietate faptul ca aberezi. n-am zis nicaieri ca as fi vreun bengos, dar la fel, esti liber sa imi dai citate unde afirma acest lucru, pentru a-mi reimprospata memoria. tu ai zis ca esti un profesionist. profesionist my ass

"nu exista cel mai raspindit tip de biliard la profesionisti" :wacko: evident ca exista mai multe tipuri de competitii, am zis eu ca e numai 9 ball?

2) nu, vorbeam de biliard la modul general si de faptul ca daca cineva joaca dupa niste reguli care nu sint oficiale, asta nu inseamna ca sint timpiti sau nu sint "profesionisti". de fapt e si mai greu sa joci cu neagra in coltul opus sau la mijloc decit varianta oficiala in care iti alegi ce ai chef, deci aia din baruri is mai profesionisti de cit profesionistii :lol:

3) pe mine ma doare in cot de cite ori joci tu sau cit de bine joci si nici n-am zis pe undeva ca as juca mai bine decit tine, ce ziceam este ca cunosc regulamentul (sau ma rog, una din variantele lui oficiale) dinainte de a auzi tu de biliard, ceea ce ma face sa rid cind imi spui ca sint afon :lol: pe mine m-a sictirit calitatea meselor, bilelor si tacurilor, mai degraba jucai hazard, nu biliard

#34
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Va certati degeaba!
Cel mai complex joc este Poker-ul, asta o stie oricine.

#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca tu nu stii sa vorbesti decat jignind si etalandu-ti "superioritatea" prin baloane de sapun fara pic de continut, vorbeste singur sau prin alte locuri unde ti se permite si unde gasesti pe cineva care sa-ti tina isonul !

oricum pe topicul asta n-ai spus nimic, numai te-ai bagat in seama ca de obicei, jignind !

o zi buna

Edited by spare-me, 25 January 2008 - 16:06.


#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostAfricanul, on Jan 25 2008, 16:03, said:

Va certati degeaba!
Cel mai complex joc este Poker-ul, asta o stie oricine.

da, sportul mintii  :lol:

intrebarea este "care poker?". daca zic ca texas hold em e cel mai raspindit la profesionisti incepe sa urle spermi ca exista mai multe tipuri de  campionate  :D

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 16:04, said:

daca tu nu stii sa vorbesti decat jignind si etalandu-ti "superioritatea" prin baloane de sapun fara pic de continut, vorbeste singur sau prin alte locuri unde ti se permite si unde gasesti pe cineva care sa-ti tina isonul !

oricum pe topicul asta n-ai spus nimic, numai te-ai bagat in seama ca de obicei, jignind !

o zi buna

ba cred ca te inseli, nu imi aduc aminte sa fi zis undeva de superioritatea mea si nici nu esti in stare sa dai vreun citat de unde sa reiasa asa ceva. tu te-ai dat din prima "profesionist" si ai inceput sa ii spurci pe sarmanii oameni care nu joaca dupa "regulamentul oficial", desi exista mai multe tipuri de regulamente "oficiale" si inca un miliard de regulamente neoficiale. n-ai spus nimic care sa ateste ca ai fi profesionist, cum te laudai in primul post. pune niste lovituri pe youtube, sa te vedem si sa ne minunam. demonstreaza-ne cum spargi pe cineva la biliard :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate