Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

BILIARD- cel mai complex sport!

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
pasare83

pasare83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.07.2006
De ce oare se vorbeste atat de putin de biliard?
Este singurul sport care nu ma plictiseste niciodata, as putea juca 10 ore pe zi fara probleme daca m-ar plati cineva pt asta.
Am un anunt important pt toti biliardistii : in weekend organizez un concurs in IDM , dimineata, cu taxa simbolica de participare.
Daca e cineva interesat voi da mai multe detalii, daca nu atunci nu ma mai obosesc!

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
haideti sa reinviem putin aceasta discutie !

cine este de parere ca biliardul e un sport complex ?

dar haideti sa ramana o discutie intre profesionisti, care stiu efectele, stiu sa calculeze unghiurile, au idee despre geometria sportului si despre influenta mantei asupra bilelor...

#3
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Un sport mai mult decat complex. Nu ezit sa joc cateva ore bune in fiecare saptamana. Acel efect "de ocolire" a unei bile pentru a atinge o bila aflata putin in spatele ei si care nu poate fi atacata direct are vreo denumire ? Un tovaras de-al meu ii spune efect marseille dar pe google nu scrie nimic asemanator.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
acel efect de ocolire se numeste massé !
ori prietenul tau o numeste eronat ori nu ai inteles tu bine.

pe langa asta vei afla cu surprindere ca nu e greu deloc de dat, dupa ce inveti, ci e mai greu sa anticipezi curba, arcul de cerc, in functie de tarie si pozitia in care lovesti bila alba...

Edited by spare-me, 23 January 2008 - 22:06.


#5
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

 spare-me, on Jan 23 2008, 22:05, said:

acel efect de ocolire se numeste massé !
ori prietenul tau o numeste eronat ori nu ai inteles tu bine.

pe langa asta vei afla cu surprindere ca nu e greu deloc de dat, dupa ce inveti, ci e mai greu sa anticipezi curba, arcul de cerc, in functie de tarie si pozitia in care lovesti bila alba...

nu sunt profesionist ci mai degraba fan/pasionat insa acel efect de care vorbiti nu se poate obtine cu orice fel de tac . am un fost coleg de liceu care numai din asta traieste  :D iar cu tacul lui am reusit cu cele din clubul ala din regie nu. ( sau poate sunt eu noob :P )

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e adevarat...se poate obtine cu orice fel de tac daca stapanesti bine tehnica...
probabil prietenul tau, fiind profesionist, avea un tac mai greu, cu tija metalica interioara bine echilibrata, eventual tot tacul metalic si a fost mai usor sa apesi bine bila...
unele tacuri sunt mai usoare si trebuie sa apesi mai tare...

#7
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007

 spare-me, on Jan 23 2008, 22:05, said:

acel efect de ocolire se numeste massé !
ori prietenul tau o numeste eronat ori nu ai inteles tu bine.

pe langa asta vei afla cu surprindere ca nu e greu deloc de dat, dupa ce inveti, ci e mai greu sa anticipezi curba, arcul de cerc, in functie de tarie si pozitia in care lovesti bila alba...
Da . Cred ca am inteles eu gresit gandidu-ma la orasul francez Marseille. Oricum efectul e usor de dat dupa ce incepi sa stapanesti taria loviturii. La bilele sarite in care efectul NU se da in partea inferioara a bilei albe e mai greu . De realizat cu un tac standard ma refer.

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
exista doua moduri in care poti da o lovitura cu salt, sarita.
odata, in partea de jos, ca la un retro foarte jos, bagi tacul sub bila

sau lovind de sus in a doua jumatate a bilei albe

varianta competitionala este a doua, prima fiind interzisa in majoritatea competitiilor.
la 8 si 9 bile, in competitii, jucatorii au tacuri speciale, curbate, pentru loviturile cu salt.
prima varianta merge si la amicale

#9
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Te bagi la un cool pool online spare me? Ca in realitate nu stiu daca ne putem vedea eu fiind din zona sucevei.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu joc pe www flyordie com
fa-ti cont acolo ca e gratuit...si se joaca din browser
eu am acelasi cont
imi dai un pm cand e gata si intru si eu in camera unde esti tu :)
eu sunt din buc...mai greu cu jucatul live

#11
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Biliardul este pur si simplu "amazing"
Insa urasc sa-l joc pe calculator . Repet URASC .
E pur si simplu frumos sa-l joci . Totul e matematic daca sti jocul .

#12
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

 spare-me, on Jan 23 2008, 23:21, said:

nu e adevarat...se poate obtine cu orice fel de tac daca stapanesti bine tehnica...
probabil prietenul tau, fiind profesionist, avea un tac mai greu, cu tija metalica interioara bine echilibrata, eventual tot tacul metalic si a fost mai usor sa apesi bine bila...
unele tacuri sunt mai usoare si trebuie sa apesi mai tare...

Se poate obtine efectul de ocolire si lovitura legala de jump cu orice tac insa va fi mult mai greu si efectul capatat va fi mai redus fata de un tac special de jump sau de masse. Oricum la efectul de ocolire contribuie multi factori: tac-ul (pastila, greutate, lungime), postavul si binenteles bilele... Este mult mai usor sa reusesti aceste lovituri cu echipamente profesioniste decat cu cele de prin club-uri.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
absolut, dar mai conteaza si cat de inalt esti, cat de lung e tacul, cat de greu e, si forta cu care apesi...

#14
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

 spare-me, on Jan 24 2008, 20:04, said:

exista doua moduri in care poti da o lovitura cu salt, sarita.
odata, in partea de jos, ca la un retro foarte jos, bagi tacul sub bila

sau lovind de sus in a doua jumatate a bilei albe

varianta competitionala este a doua, prima fiind interzisa in majoritatea competitiilor.
la 8 si 9 bile, in competitii, jucatorii au tacuri speciale, curbate, pentru loviturile cu salt.
prima varianta merge si la amicale

Lovitura de jump se executa intr-un singur mod LEGAL: se loveste bila alba in partea superioara de sus in jos, astfel incat bila alba sa sara din postav...si nu cum se joaca "taraneste" prin club-uri cand la mai toate mesele vezi cum parca sapa cu tac-ul sub bila...ala e fault deoarece bila alba sare din tac nu din postav... Sau cum se joaca la colt opus...de unde au nascocit regulile astea nu stiu...Ca nu le-am vazut nicaieri scrise... E adevarat ca la inceput si eu jucam asa, insa incetul cu incetul am devenit tot mai pasionat de jocul de biliard si snooker...

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai si eu ce-am zis maestre ?! ti se pare c-am spus altceva ? am zis exact acelasi lucru

#16
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

 spare-me, on Jan 24 2008, 20:04, said:

exista doua moduri in care poti da o lovitura cu salt, sarita.
odata, in partea de jos, ca la un retro foarte jos, bagi tacul sub bila

sau lovind de sus in a doua jumatate a bilei albe
varianta competitionala este a doua, prima fiind interzisa in majoritatea competitiilor.
la 8 si 9 bile, in competitii, jucatorii au tacuri speciale, curbate, pentru loviturile cu salt.
prima varianta merge si la amicale

Glumind, as spune ca exista multe variante pt lovituri sarite: sa tii tacul ca pe o bata de baseball si sa lovesti alba cu putere, sa bati la ea ca la fasole pana sare, etc...  :coolspeak:  numai ca o singur lovitura e cea legala, restul sunt considerate fault (In regulamentul oficial de bila 8 si nu numai)

No offense, nu te-am contrazis intru totul...se vede ca si tu esti pasionat de acest sport...

Iar mai devreme si tu ai repetat ce am scris si eu: cu lungimea tac-ului si greutatea  :)

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 spare-me, on Jan 23 2008, 21:42, said:

haideti sa reinviem putin aceasta discutie !

cine este de parere ca biliardul e un sport complex ?

dar haideti sa ramana o discutie intre profesionisti, care stiu efectele, stiu sa calculeze unghiurile, au idee despre geometria sportului si despre influenta mantei asupra bilelor...

1) parerea mea este ca biliardul nu e sport. am vazut si poker pe canalele de sport. nici ala nu e sport

2) esti profesionist, iti cistigi existenta din biliard? :eek:

3) poti sa stii toate efectele, poti sa fii un supermatematician care calculeaza unghiuri fluierind, poti sa cunosti bilele in intimitatea lor, daca nu ai niste ochi perfecti, o mina sigura, o putere de concentrare fenomenala, un tac, masa si niste bile cit mai apropiate de perfectiune si daca nu practici zi lumina si toata noaptea, tot degeaba

4) daca biliardul e cel mai complex sport, ce naiba e snookeru?  :lol:

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Mosotti, on Jan 25 2008, 01:29, said:

1) parerea mea este ca biliardul nu e sport. am vazut si poker pe canalele de sport. nici ala nu e sport

2) esti profesionist, iti cistigi existenta din biliard? :eek:

3) poti sa stii toate efectele, poti sa fii un supermatematician care calculeaza unghiuri fluierind, poti sa cunosti bilele in intimitatea lor, daca nu ai niste ochi perfecti, o mina sigura, o putere de concentrare fenomenala, un tac, masa si niste bile cit mai apropiate de perfectiune si daca nu practici zi lumina si toata noaptea, tot degeaba

4) daca biliardul e cel mai complex sport, ce naiba e snookeru?  :lol:
1.atunci e joc nu ? asa ca monopoly sau nu te supara frate.
e un hibrid, unii il considera sport, altii joc.
asa cum e normal pe un forum, fiecare are parerea lui...parerea mea e ca e un sport.

2.acelasi lucru, mersi de contra. eu consider ca profesionist e ala care-l bate la funduletu' gol pe un beginner cu gura mare, cu buna stiinta, nu pe noroc.
biliardul de la mama lui anunta bila si buzunarul, manta, se joaca cu faulturi, asa ca e mai putin probabil 'sa ai bulan' asa ca la romani.
tinand cont de faptul ca la noi de-abia s-a infiintat o federatie amarata de vreo cateva luni e greu sa fii profesionist in sensul de a-ti castiga existenta.
dar sunt sigur ca marea majoritate a celor buni la biliard, in care ma includ si eu, joaca majoritatea meciurilor pe miza...

3.zile si zile. ochii, concentrarea, programul fac ca cele enumerate de tine sa fie subiective. uneori le ai alteori nu le ai.
dar saai masa, bile, tacuri, bune asta e relativ usor.
eu din pacate nu am masa de snooker pentru ca era si mai scumpa si nici nu aveam loc. dar masade biliard am si incerc sa o mentin si pe ea, si toate accesoriile cat mai aproape de perfectiune. mersi de grija

4.la punctul asta ai calcat in strachini, c-asa se intampla cand te bagi unde nu te pricepi, nu ?
ia citeste aici ce scrie wikipedia...
faptul ca romanii spun biliard la orice se joaca pe masa de biliard si snooker la ce se joaca pe masa de snooker, nu inseamna c-asa si e
si-asa jocul cu neagra la colt opus, dublu la jumate si alte obscuritati, numai la romani le gasesti

pana una alta mai mediteaza ;)

Quote

Cue sports (sometimes spelled cuesports) are a wide variety of games of skill generally played with a cue stick which is used to strike billiard balls, moving them around a cloth-covered billiards table bounded by rubber cushions.

Historically, the umbrella term was billiards. While that familiar name is still employed by some as a generic label for all such games, the word's usage has splintered into more exclusive competing meanings among certain groups and geographic regions. In the United Kingdom, "billiards" refers exclusively to English billiards, while in the United States it is sometimes used to refer to a particular game or class of games, or to all cue games in general, depending upon dialect and context.

There are three major subdivisions of games within cue sports:
Carom billiards, referring to games played on tables without pockets, including among others balkline and straight rail, cushion caroms, three-cushion billiards and artistic billiards
Pocket billiards (or "pool") generally played on a table with six pockets, including among others eight-ball (the world's most widely played cue sport), nine-ball, straight pool, one-pocket and bank pool
Snooker, which while technically a pocket billiards game, is generally classified separately based on its historic divergence from other games, as well as a separate culture and terminology that characterize its play.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate