Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Monitor samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
si crezi ca o sa merite sa-l cumperi?
  la raportul calitate/pret ma refer....

#20
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

View Postloock, on Sep 16 2006, 02:07, said:

Are 385 mm adancime, asa ca singurul castig o sa fie de distorsiuni mai mari la margini....
757DFX are cam 41 cm, asa ca diferenta este infima, si oricum eu nu inteleg deloc chestia asta cu goana dupa monitoare extraplate, mai ales in conditiile in care LCD-urile (nu cel prezentat) sunt ingrozitor, si oripilant de proaste fata de un CRT PRO - din toate p.d.v, inclusiv radiatii !
Oricum sunt curios de ce specificatii are, Khz in primul rand, diagonala, etc., - nu de alta, dar 757DFX nu se mai face de mult, nici 797DF, si nici 957/997 nu am mai vazut in ultima vreme - am sa mai caut.
Pana apar OLED-urile bune, trebuie sa ne tina astea care le avem....
poate ca tu nu ai testat inca un lcd mai baiatule daca afirmi astea.... mai documenteazate si mai dute la cineva care are un lcd si mai vorbim.apropo, vezi ca nu prea o sa te doara capul de la lcd daca stai f mult in fata lui, fata de crt al tau :peacefingers:

#21
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
am folosit destule LCD-uri si am ramas surprins de cat de proaste pot fi unele.intr-adevar la capitolul radiatii etc stau f bine...nu te doare capul,ochii sau ramai cu senzatii de oboseala.dar calitatea imaginii este total inferioara fata de un crt.LCD-urile sunt excelente pt munca de birou sau alte aplicatii care nu necesita o caliatate maxima a culorilor,contrastului...etc.Am observat la unele fotografii ca amplifica enorm zgomotul de imagine.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa ce reglezi bine temperatura de culoare, luminozitatea si contrastul, cat si refreshul in 100 De Hz !!!, poti sa stai toata ziua cu un CRT bun in fata - de ex. 757 DFX-ul meu;
Si asta in conditiile in care sunt f. sensibil d.p asta d.v.
De ex. nu suport sa stau cu CRT, oricare CRT, in 85 Hz !, refresh care pt. altii este super lux.
Mie mi se face rau, ametesc, daca ma uit la un monitor cu refresh de 85 Hz; nici nu mai spun de mai putin de atat.....

Si am incercat/vazut destule LCD-uri, inclusiv modele noi aparute.
Am testat chiar si LCD-uri EIZO, din gama profesionala,  nu doar din cele "ieftine" de 600 Euro.... :), si pot sa sustin ca si la astfel de modele deosebite, diferenta de calitate a imaginii MUUULT mult inferioara fata de un CRT bun si reglat cum trebuie.
De ex. gradatiile de tonuri sunt limitate dramatic in umbra, practic dispar si devin negre !!!
Iar la gradatiile de culori doar cele extrem de scumpe stau binisor.....nu bine.

#23
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
chiar aseara am urmarit un film pe LCD era un LG-nu mai stiu ce model,de 19 cu 8 ms timp raspuns - nu mi-a placut deloc...duapa film am incercat si un joculet pe care il am si eu instalat si cand am ajuns acasa am avut un soc total la vederea caliatatii CRT-ului meu.Adica nici macar nu se compara caliatea ...erau la fel cum a zis si look umbre prea accentuate si prea pixelate.

Totusi zilele trecute am vazut intr-un  magazin un laptop sony davio...a carui calitate m-a cam impresionat sa zic asa fata de lcd-urile mediocre de pe piata noastra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate