Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Monitor samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
paronia

paronia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.08.2006
Am citit mai de mult (acum cateva luni ) intr-o revista ca va aparea un monitor samsung,dar nu lcd,si cu dimensiuni f reduse si ma intreb daca se gaseste oare si in Romania.  in revista scria ca ar trebuia sa apara pe piata in vara asta..dar am cautat pe net si nu am gasit nimic..nici pe site-ul lor.Poate stie cineva despre ce vb aici si imi va raspunde.

Merci

#2
paronia

paronia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.08.2006
Nu-mi raspunde si mie nimeni?...adica nu cred ca se intelege nimic din ceea ce spun eu acolo...
in fine..am sa ma interesez mai exact despre care monitor e vb si revin cu mai multe informatii...sper sa mai gasesc revista.

#3
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

View Postparonia, on Aug 17 2006, 10:49, said:

Nu-mi raspunde si mie nimeni?...adica nu cred ca se intelege nimic din ceea ce spun eu acolo...
in fine..am sa ma interesez mai exact despre care monitor e vb si revin cu mai multe informatii...sper sa mai gasesc revista.
asa sa faci :lol:

#4
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View Postparonia, on Aug 17 2006, 10:49, said:

Nu-mi raspunde si mie nimeni?...adica nu cred ca se intelege nimic din ceea ce spun eu acolo...
in fine..am sa ma interesez mai exact despre care monitor e vb si revin cu mai multe informatii...sper sa mai gasesc revista.
te-ai interesat?

#5
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
salut.cred ca stiu despre care monitor vorbesti si am sa revin cu un link.

sper sa mai gasesc modelul

#6
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006

View Postdendron, on Aug 22 2006, 17:22, said:

salut.cred ca stiu despre care monitor vorbesti si am sa revin cu un link.

sper sa mai gasesc modelul

uite ca am gasit linkul: http://www.akihabara...ws-11649-X.html

am atasat si pozaAttached File  crt.jpg   169.8K   108 downloads

problema e ca nu stiu cand va aparea si in romania.. :)

Edited by dendron, 24 August 2006 - 18:23.


#7
paronia

paronia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.08.2006
:D  asta este modelul!!! merci!  stie cineva daca il gasesc si prin romania?...si la ce pret?...din cate vad nu prea stiu multi despre el si interesant este ca nu l-am gasit nici pe site-ul lor oficial.

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

View Postparonia, on Sep 15 2006, 17:12, said:

:D  asta este modelul!!! merci!  stie cineva daca il gasesc si prin romania?...si la ce pret?...din cate vad nu prea stiu multi despre el si interesant este ca nu l-am gasit nici pe site-ul lor oficial.

da si tu un search pe paginile din romania si vezi ce si cum

#9
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Un monitor ca asta asteptam si eu...

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Are 385 mm adancime, asa ca singurul castig o sa fie de distorsiuni mai mari la margini....
757DFX are cam 41 cm, asa ca diferenta este infima, si oricum eu nu inteleg deloc chestia asta cu goana dupa monitoare extraplate, mai ales in conditiile in care LCD-urile (nu cel prezentat) sunt ingrozitor, si oripilant de proaste fata de un CRT PRO - din toate p.d.v, inclusiv radiatii !
Oricum sunt curios de ce specificatii are, Khz in primul rand, diagonala, etc., - nu de alta, dar 757DFX nu se mai face de mult, nici 797DF, si nici 957/997 nu am mai vazut in ultima vreme - am sa mai caut.
Pana apar OLED-urile bune, trebuie sa ne tina astea care le avem....

#11
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postloock, on Sep 16 2006, 02:07, said:

Are 385 mm adancime, asa ca singurul castig o sa fie de distorsiuni mai mari la margini....
757DFX are cam 41 cm, asa ca diferenta este infima, si oricum eu nu inteleg deloc chestia asta cu goana dupa monitoare extraplate, mai ales in conditiile in care LCD-urile (nu cel prezentat) sunt ingrozitor, si oripilant de proaste fata de un CRT PRO - din toate p.d.v, inclusiv radiatii !
Oricum sunt curios de ce specificatii are, Khz in primul rand, diagonala, etc., - nu de alta, dar 757DFX nu se mai face de mult, nici 797DF, si nici 957/997 nu am mai vazut in ultima vreme - am sa mai caut.
Pana apar OLED-urile bune, trebuie sa ne tina astea care le avem....

Radiatii? LCD-urile emit radiatii? De cind?

#12
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Emit, dar nu la nivelul celor de la CRT. Exista radiatii, dar sunt extrem de mici.

#13
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostFadeToBlack, on Sep 16 2006, 22:31, said:

Emit, dar nu la nivelul celor de la CRT. Exista radiatii, dar sunt extrem de mici.
Exact ca si crocodilii care zboara cind nu-i vede nimeni  :lol:

#14
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
cert este faptul ca este net superior unui LCD din punct de vedere al calitatii si este superior unui CRT normal datorita dimensiunilor reduse.Din cate stiu eu cei de la Samsung fac monitoare bune si la standarde pt radiatii.

#15
LOVENDAL

LOVENDAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.03.2005

View Postradu72, on Sep 16 2006, 17:27, said:

Radiatii? LCD-urile emit radiatii? De cind?
Orice monitor emite radiatii, ca orice alta componenta electronica. Toate emit radiatii luminoase, radiatii de frecventa radio (RFR) si radiatii de frecventa foarte joasa (ELF). Dar diferenta dintre un ecran CRT si unul LCD /plasma este aceea ca un CRT emit si radiatii X, care in cantitati mai mari pot fi periculoase pentru sanatate; aceste radiatii X nu se gasesc in schimb la LCD-uri.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Monitoarele mai BUNE CRT respecta niste standarde FOARTE stricte de protectie la radiatii.
Sunt f. stricte deja de mult timp, de ex. MPRII si TCO '95, ajuns la TCO '03 acum.

Prin sticla groasa a unui CRT, mai ales unul care respecta standardele mentionate, nu trec nici radiatii X si nici electroni.....
De asemenea monitoarele care respecta aceste standarde, au cusca metalica de protectie sub carcasa - asta se verifica usor - se vede prin gaurelele de aerisire.
Masca sau grila din fata monitorului (pe interior) care este anodul tubului CRT, are rol si de protectie contra radiatilor electromagnetice; sigur emite si ea ceva, dar la distanta de la care se priveste la monitor, 40-70 cm, nu mai reprezinta o problema.

Atunci cand se face referire la radiatiile emise de monitoarele LCD curente, se face in primul rand referire la sursa de lumina fluorescenta, sursa care pe langa radiatii, este oricum f. obositoare prin palpaitul caracteristic si prin lumina rece, cu aspect metalic si atificial.
Exista evident si LCD-uri care sunt ecranate bine contra radiatilor, nu toate, care respecta standardele mentionate anterior, dar problemele amintite ceva mai sus nu isi gasesc rezolvarea partiala, decat la cele care au sursa de lumina LED sau OLED, si evident la mult asteptatele ecrane OLED - fara LCD !!!, care urmeaza sa apara pana la urma.....si care vor avea si durata de viata mare, si lumina naturala, si culori multe, si refresh bun, si f. important, posibilitatea tehnica de a fi fabricate pt. rezolutii f. mari, fotografice, - prin printarea efectiva a matricii de pixeli OLED.

Edited by loock, 18 September 2006 - 09:45.


#17
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostLOVENDAL, on Sep 18 2006, 09:36, said:

Orice monitor emite radiatii, ca orice alta componenta electronica. Toate emit radiatii luminoase, radiatii de frecventa radio (RFR) si radiatii de frecventa foarte joasa (ELF). Dar diferenta dintre un ecran CRT si unul LCD /plasma este aceea ca un CRT emit si radiatii X, care in cantitati mai mari pot fi periculoase pentru sanatate; aceste radiatii X nu se gasesc in schimb la LCD-uri.
Exact cum spuneam de crocodili ....
Din fizica de a-9a parca ( parca  ) am retinut: la trecerea unui curent printr-un conductor se produce un cimp elecromagnetic.
Este normal ca intensitatea acestui cimp sa varieze in functie de intensitatea curentului ce strabate conductorul.
Asa ca un monitor fara absolut nici o radiatie nu exista.

#18
paronia

paronia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.08.2006
:( bine si monitorul stie undeva cum poate fi gasit? ca incerc sa pierd orice speranta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate