Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Pentru un Magazin

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Sal, Pentru a vinde unul din sprodusele Nokia, LG, Panasonic, Motorola (ma refer la telefoane), imi trebuie cumva acordul PRODUCATORULUI?. Sau le pot vinde ca pe un simplu comert! Chiar daca nu sunt cumparate de la reprezentanta

#2
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postnutumdp, on Aug 16 2006, 09:27, said:

Sal, Pentru a vinde unul din sprodusele Nokia, LG, Panasonic, Motorola (ma refer la telefoane), imi trebuie cumva acordul PRODUCATORULUI?. Sau le pot vinde ca pe un simplu comert! Chiar daca nu sunt cumparate de la reprezentanta

Daca nu le cumperi de la importator o sa trebuiasca sa asiguri service-ul.

#3
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Da de service stiam, dar ma refeream la acord, adica am voie sa vand orice telefon nu?, indiferent din sursa de provenienta! (china, israel sau finlanda) fara sa am autorizatie de la NOKIA , PANASONIC, etc.!

Da de service stiam, dar ma refeream la acord, adica am voie sa vand orice telefon nu?, indiferent din sursa de provenienta! (china, israel sau finlanda) fara sa am autorizatie de la NOKIA , PANASONIC, etc.!

#4
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Poti sa vinzi absolut orice atata timp cat ai factura si nu e produs interzis :)

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cu o mentiune: nu ai voie sa afisezi siglele de capul tau. Pentru asta s-ar putea sa existe ceva conditii, in functie de producator. Adica sa nu ai casete luminoase, bannere sau alta forma de afisaj publicitar, ca sa nu pari ca ai fi distribuitor autorizat / oficial.

#6
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
da, de luat in calcul si treba cu reclamele, dar ceva nu imi suna a bine, stiti cand sa facut razia aia cu adidasi sau cu treininguri, care aveau inscriptia Adidas, Nike, etc., aceasi faza sa intamplat si la accesoriile de telefoane!. Deci exista lege care sa-mi interzica sa vand accesorii?(care binenteles nu sunt originale!) sau telefoane?

Adica ce vreau sa zis la Germanos un tel poate este 10mil la mine acelasi tel este 8mil dar difera calitatea la
ei este original la mine poate nu?
Ma poate acuza de concurenta neloiala?

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
atata timp cat ai acte la ele, s-au platit taxe si nu e un produs de genul pannasonic, nu cred ca ai de ce sa te temi.

#8
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

stiti cand sa facut razia aia cu adidasi sau cu treininguri, care aveau inscriptia Adidas, Nike, etc.,
Pai alea erau facaturi cu logo-ul unei alte companii. Ia cumpara tv-uri arctic si pune sigla sony pe ele sa vezi ce patesti...

#9
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Da corect, dar in telefoane cum sta treaba?, eu le cumpar cu factura chiar daca nu sunt originale (made in china), ce probleme pot aparea?

#10
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

eu le cumpar cu factura chiar daca nu sunt originale (made in china), ce probleme pot aparea?
Faptul ca tu cumperi marfa din china nu inseamna neaparat ca este un produs fals.

#11
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
deci in concluzie pot avea probleme la produsele care nu sunt originale? care nu sunt cumparate de la producatori sau distribuitori? si daca imi trebuie vreo autorizatie pentru a le vinde!

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pai daca telefonul pe care scrie NOKIA nu e Nokia, ci e fals, atunci fii sigur ca o sa ai probleme. Daca te gindesti la accesorii, ce intelegi prin originale? Daca ai handsfree Futake si pe el scrie Nokia ai probleme. Daca scrie Futake si chiar e Futake n-ai ce probleme sa ai.

#13
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Cum poate un telefon sa fie fals... totusi nu vorbim de perechi de adidasi sau canadiene... Daca este achizitionat din China inseamna neaparat ca este fals?! Poate nu stii, dar China este printre cei mai mari(poate chiar cel mai mare) exportator de produse electronice/electrocasnice din lume.

#14
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Da hai sa vedem altfel lucrurile:- sa zicem ca am spre vanzare acumulatori de Nokia care ii vand la 300.000 binenteles ca nu sunt originali, nu scrie nokia pe ei urmarile?

Iar la telefoane nici eu nu am de unde sa stiu daca sunt sau nu sunt originale, eu le iau cu factura!, faza este sa nu ma trezesc cu baietii veseli si sa imi comfiste marfa! Atunci ce trebuie sa fac?

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
atata timp cat nu scrie ceea ce nu e (adica acumulator noname, insa cu sigla nokia pe ea), atata timp cat ai acte de provenienta pentru ce vinzi, si iti platesti taxele, nu prea ai de ce sa te temi din partea statului roman.

#16
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
pai nu din partea statului roman dar poate ca are pretentii Nokia!

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postnutumdp, on Aug 18 2006, 09:48, said:

Da hai sa vedem altfel lucrurile:- sa zicem ca am spre vanzare acumulatori de Nokia care ii vand la 300.000 binenteles ca nu sunt originali, nu scrie nokia pe ei urmarile?

Iar la telefoane nici eu nu am de unde sa stiu daca sunt sau nu sunt originale, eu le iau cu factura!, faza este sa nu ma trezesc cu baietii veseli si sa imi comfiste marfa! Atunci ce trebuie sa fac?
nu e nici o problema daca acumulatorii nu sunt originali atata timp cat nu au sigla nokia pe ei! nu are nokia nici o pretentie... idem cu toti producatorii...

in schimb daca vinzi telefoane (cu inscriptia) nokia care nu sunt fabricate de nokia, da, poti avea probleme... inca ceva care parca s-a pomenit: esti obligat prin lege sa oferi garantie si manual de utilizare in limba romana (la telefoane)

cred ca ti s-a explicat destul de clar ce si cum....

#18
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Ok mersi 4 ALL

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate