Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Facultatea de Studii Europene - Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Din cate am mai scris pe forum, a reiesit ca as dori sa merg pe specialitatea Comunicare si PR din cadrul facultatii de Jurnalism sau a celei de Litere. Totusi, am fost admis la buget (pe dosar + atestat de limba) la Facultatea de Studii Europene din cadrul Universitatii Babes Boylai, din Cluj. Pana pe data de 21 august pot valida acest loc.

Intrebarea se adreseaza studentilor si celor care au terminat : Cat este de utila aceasta facultate ? Am auzit ca ar fi fost racolati anul trecut 50 de absolventi pentru a lucra in cadrul Ministerului de Interne. Este considerata cea mai buna facultate de profil din tara.

Si acum, o a doua problema : Daca va trebui sa validez locul pe care sper ca-l voi obtine la Bucuresti, si voi decide sa renunt la facultatea de la Cluj, cat de repede as putea sa retrag originalele de-acolo ? Va trebui sa platesc o taxa pentru ele ? Imi vor trebui cam in termen de 2 zile, sa zicem 3 de la afisarea rezultatelor finale.

Multumesc anticipat,

#2
Minxieee

Minxieee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.07.2005
Si eu sunt interesata de aceasta facultate. Am aflat de curand de ea.  Cine poate da informatii legate de aceasta?

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
M-am interesat eu - este afiliata cu o serie de universitati din-afara + dotari super. Este considerata cea mai buna din tara pe profil, insa admiterea pe dosar (s-ar putea sa treaa iar pe test) este un "low-down".

#4
axl19

axl19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2005
Imi poate spune cineva care a fost ultima medie anul trecut la admiterea in Facultatea de Studii Europene - Cluj?...la fara taxa si cu taxa, zi...

#5
alinaivan

alinaivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2007
www.hiphi.ubbcluj.ro e site`ul facultatii...
pe locurile la buget prima medie a fost 10 iar ultima 7.91. departajarea se face in functie de nota de la bac la romana(oral si scris)

#6
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cum e la fac de studii europene mai ales la Cluj? sunt aproape de cluj dar nu am nici un plan pt asta. ce faci dupa ce termini facultatea? se da si master obligatoriu?

astept info ;)

#7
alyss_10_2003

alyss_10_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2007
Buna......Ma intereseaza si pe mine aceasta facultate,intru in cls a 12 a , si ma aflu intr-un oras mai departe d cluj...As avea si eu o rugaminte daca puteti sa-mi dati mai multe detalii desprea admitere, nu am inteles prea bine de pe site-ul facultatii.. :confuzzled: ..si vreau sa ma pregatesc din timp...///mersii

#8
alyss_10_2003

alyss_10_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2007

 alinaivan, on Jul 9 2007, 03:36, said:

www.hiphi.ubbcluj.ro e site`ul facultatii...
pe locurile la buget prima medie a fost 10 iar ultima 7.91. departajarea se face in functie de nota de la bac la romana(oral si scris)
.
buna..poti sa-mi dai mai multe detalii despre aceastA FACULTATE te roooog....si admiterea cum se face?...te rog.mersi

#9
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

 alyss_10_2003, on Jul 14 2007, 12:53, said:

.
buna..poti sa-mi dai mai multe detalii despre aceastA FACULTATE te roooog....si admiterea cum se face?...te rog.mersi
Vreau sa va zic niste chestii pt care s-ar putea sa ma injurati......
Voi acum sunteti in liceu si nu inca poate nu v-ati pus problema referitor la slujba, sau salarii sau bani. Dar acestea sunt probleme care inevitabil vor aparea. Un prieten a terminat facultatea de Studii Europene si mi-a spus clar "pot sa ma sterg  cu diploma la fund". Acum lucreaza pe un taximetru si nu este deloc multumit.
Si acesta nu este singurul, logodnica colegului meu de apartament a facut acelasi lucru si acum lucreaza ca 'asistent manager'...adica o secretara care stie sa si scrie la calculator...
Examenele (in afara de 3) nu sunt grele... iar studentii sunt majoritatea care au facut filologie in liceu si alta alternativa nu au... plus ca ,fara sa jignesc pe nimeni, de fiecare data cand trec pe acolo (am laboratoare la mecanici) este plin de blonde cu ochelari de soare tip libelula si niste zambete tampe care ies la tigara.

#10
gabitzu'87

gabitzu'87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.04.2007

 alinaivan, on Jul 9 2007, 17:36, said:

www.hiphi.ubbcluj.ro e site`ul facultatii...
pe locurile la buget prima medie a fost 10 iar ultima 7.91. departajarea se face in functie de nota de la bac la romana(oral si scris)

Asta pe care l-ai scris tu, e site-ul Facultatii de istorie si filosofie de la Cluj, care are si ea specializare de RISE. Cea la care va referiti voi este euro.ubbcluj.ro.

Intrebarea mea catre cunoscatori, este care dintre cele doua facultati e mai buna in domeniu.
Am gasit pe diferite forumuri afirmatia ca la UBB sunt cei mai buni in relatii internationale, dar nimeni nu a spus ce facultate.

#11
luthercorp

luthercorp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2008
Salut!
Am o intrebare legata de facultatea de Studii Americane.....daca este cineva pe aici care urmeaza cursurile facultatii, as dori sa intreb un lucru legat de admitere. In regulamentul postat pe situl facultatii se precizeaza ca acei candidati care au obtinut premiile 1,2,3 la olimpiade nationale sau internationale la o serie de materii (enumerate de altfel in regulament) vor fi admisi cu media finala 10. Intrebarea mea este.....premiul este valabil din oricare an de liceu? sau numai clasele 11-12? unele facultati au restrictia pt ultimii 2 ani de studiu liceal, dar aici nu se precizeaza nimic.
Am incercat sa sun la facultate si joi si vineri si nu mi s-a raspuns, am trimis un mail dar cred ca pot sa astept mult si bine  <_<

Daca este totusi cineva in masura sa imi dea informatii, as fi foarte recunoascatoare! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate