Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

SpeedTouch 516/546

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#19
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005

View PostBeavix, on Aug 29 2006, 09:26, said:

Mie mi-au mers intotdeauna setarile de NAPT la 516, cu firmware-ul cu care a venit modemul.
Si mie imi mergea numai ca nu se pastrau setarile de la o zi la alta ! Problema e ca acum am facut upgrade si nu mai vrea! De ce ...nu stiu !( Am definit aplicati... am incercat si cu aplicatiile predefinite ...si tot nu vrea )  Si necazul cel mare e ca nu m-a dus capul sa salvez firmwarele initial!

#20
JohnyK

JohnyK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2006
Salutare.

De 2 zile am si eu o jucarie de-asta St 516.
Se pare ca de la "mamica" lui (RTC) e dotata cu softul 5.2.7.
Care - pt. mine - pare un pic greoi de configurat (NAT-ul pt. aplicatii atipice, de ex. FTP pe portul 45 de ex).

M-am gindit sa-i fac upgrade-ul propus, dar n-as vrea sa pierd totusi softul actual. (Cine stie ce se intimpla)

Cum se poate salva actualul firmware??

Am lansat executabilul propus, dar n-am avut curajul sa las sa se execute complet, pt. ca n-am vazut optiune de salvare.

De asemenea, utilitarul de pe CD imi permite doar verificarea existentei upgrade-ului pe site-ul Speedtouch.com, unde-mi zice ca am ultmia versiune :??? :((

Deci, cum fac??
Merci anticipat!

#21
JohnyK

JohnyK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdezmatz, on Aug 17 2006, 21:39, said:

hahahahaaaa...
l-am upgradat si downgradat de n-a stiut de el, saracu speedtouch :)
nu este acelasi lucru, ce ai pus este firmware-ul anterior, dar daca
functioneaza nu ai de ce sa treci la urmatorul.
am pus pe aici un link la un locsor de unde am invatat si eu destule
la inceput: www.whirlpool.net.au  :notangel: nu ca acum as fi profesionist
ci tot incepator.

Cum se poate salva Firmware-ul existent?

Eu am Ver. 5.7.2.19.00 si n-as vrea sa pierd functionalitatea existenta, sau, eventual, garantia!

Deci, help :worthy:

#22
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005

View PostJohnyK, on Sep 14 2006, 23:41, said:

Eu am Ver. 5.7.2.19.00 si n-as vrea sa pierd functionalitatea existenta, sau, eventual, garantia!
Ai reusit salvarea firmwarelui? Daca da fa si tu un pustiu de bine si pune-o aici! Ms!

#23
JohnyK

JohnyK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2006

View Postmihailamba, on Sep 18 2006, 14:02, said:

Ai reusit salvarea firmwarelui? Daca da fa si tu un pustiu de bine si pune-o aici! Ms!


Nu, deocamdata n-am reusit salvarea. Nici cu FTP, nici cu Telnet (CLI) nu reusesc sa gasesc fisierele care ar trebui salvate. Mai caut ... :))

#24
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
CARE IMI POATE DA SOFTUL DE PE CD de la Speed Touch 516 ???? Acuma am deschis cutia d ela modem si nu merge nicicum cd-ul.... m-am uitat pe el si pare fi ars.... nu cred ca ofera ceva suport cei de la romtelecom... modemul ii cumparat de la ei... nu-i inchiriat...

#25
JohnyK

JohnyK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2006

View Postadd2005, on Sep 18 2006, 16:14, said:

CARE IMI POATE DA SOFTUL DE PE CD de la Speed Touch 516 ???? Acuma am deschis cutia d ela modem si nu merge nicicum cd-ul.... m-am uitat pe el si pare fi ars.... nu cred ca ofera ceva suport cei de la romtelecom... modemul ii cumparat de la ei... nu-i inchiriat...
Daca poti accesa un FTP, promit (pe barba mea :)) ) ca-ti pun o imagine pe un server FTP.
Doar ca trebe s-o fac :((  adica imaginea.
Dar nu stiu la ce te-ajuta, c ape mine nu prea m-a ajutat  :cursing:

#26
bluesys

bluesys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.01.2006
am facut si eu upgrade la firmware la un 516...toate merg OK dar nu mai gasesc nicaieri
date despre calitatea adsl : attenuation si noise...firmware-ul vechi avea...ceva idei ?

#27
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.05.2004
bad post

#28
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.06.2005
Programul din rapidshare a fost sters. Am luat in schimb bin-u corespunzator.Intrebare: cum fac acum updatarea? Din meniul modemului nici o sansa.
@ dezmatz : HELP !!! NAPT ma deranjeaza cumplit. As vrea sa renunt la el si la firewall. Se poate? Daca da, cum?

SHARE INFORMATION WITH US !!!!
10x ;)

#29
marian13

marian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 06.03.2006

View PostIulianix, on Nov 14 2006, 11:52, said:

Programul din rapidshare a fost sters. Am luat in schimb bin-u corespunzator.Intrebare: cum fac acum updatarea? Din meniul modemului nici o sansa.
@ dezmatz : HELP !!! NAPT ma deranjeaza cumplit. As vrea sa renunt la el si la firewall. Se poate? Daca da, cum?

SHARE INFORMATION WITH US !!!!
10x ;)
ce te deranjeaza la NAPT si firewall? Firewall-ul la noua versiune se dezactiveaza pur si simplu iar NAPT...adica ..maparea de se cinta de ea mai sus, e o chestiune optionala...cu multe ...aplicatii carora li se poate da" drumul"...la net...
Acum, pt ca nu prea am mai intrat pe postul asta....:
-am observat si eu ca s-a sters fisierul upoloadat de mine....o sa pun altul imediat...
-merge facuta maparea porturilor si diferenta fata de versiunea anterioara este aceea ca isi pastreaza porturile pe cind la versiunea veche nu erau "tinute minte" decit stiu si eu....citeva ore...maxim 24...si era f deranjant pt cine facea forwardare...cu aplicatii la care nu vroiai sa stai toata ziua sa tot butonezi....ca sa nu mai zic de nervii sau tresarirea de moment....Doamne ce sa fie....
-versiunea noua de firmware pe care o sa o pun iara nu necesita alte "butonari" ....e simplu...este un executabil...care va usureaza f mult munca...si ...credeti-ma ca am facut update-ul la N routere 516....nu va fie teama...
-acomodarea cu noua "fata"  dureaza un pic pt cei care nu au lucrat cu mai multe marci si modele de routere...sau care nu au cunostinte desopre routari...forwardari...etc...insa cum totul este gindit de oameni...nu va fie teama sa intrebati....oamenii...
revin imediat....

#30
marian13

marian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 06.03.2006
DOWNLOAD  noua "locatie a executabilului...si nu uitati sa scoateti userul si parola de la cealalta versiune de firm.
sau de aici : download de aici
SUCCES!

#31
marian13

marian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 06.03.2006
Hmm...iar au sters....
DOWNLOAD DE AICI SIGUR!!!

Edited by marian13, 15 November 2006 - 23:10.


#32
devilman

devilman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2006
oare ma poate ajuta care si pe mine?
am un modem de la clicknet st 516 cu o ierire lan si din el merg intr-un router trendnet tw100-s4w1ca verF si se tot blocheaza mereu ba se blocheaza modemu ba se blocheaza routerufoarte putin merg impreuna in regula, modemu este setat dupa indicatiile de la asistenta de la clicknet si routerul este configurat ppoe, mentionez ca nu am ip fix, daca poate care sa ma ajute ca sa-mi zica de ce se tot blocheaza unu pe altu si nu vrea sa mearga

#33
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Modemul tau are inclusa si functia de router.
De ce te mai complici cu inca un router?

#34
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.06.2005
multumesc marian13 !
am facut upgrade-ul...dar...incercand sa intru in CLI nu mai mergea cu enter la user&pass...asa ca din interfata am ales sa creez un nou user cu drept admin i-am pus o parola si acum nu mai pot sa accesez modemul pe nici o cale nerecunoscandu-mi user sau parola. Ce e de facut ? O resetare la valori implicite cum se face ?
AJUTOR VA ROG !!!

#35
devourer

devourer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.11.2006
hmmmmm
Eu am luat ieri pachetul ptr clicknet
Cand sa instalez mi-am amintit ca nu am pe autorun si am executat direct.
Ideea este ca a inceput sa functioneze conexiunea dar eu nu am pe dektop sau in pc nici un fel de meniu sau chestie care sa tina de speedtouch 516 .Sau nu am siut sa caut ?
Si cum si unde sa intru sa scot parola si username daca nu am nici o chestie care sa tina de speedtouch ?
Acum am observat ca am problema cu dc++ ptr ca nu mai pot lua de la nimeni. Inainte aveam la UPC si eram setat pe Direct Connection in setari  si acum am inteles ca ar trebuii sa ma pun pe passive dar nu imi convine ptr ca nu mai pot lua de la toti.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
am incercat sa iau si acel update dar nu mai este pe rapidhare.
Please, help !  :worthy:

#36
devourer

devourer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.11.2006
Si inca ceva !
Am accesat cd-ul cu Total Commander si am vazut ca avea meniu. exe pe care am incercat sa il execut si nu imi dadea voie ca zicea ca nu am nu stiu ce .dll  . Stiti care ar fi buba si cum as putea sa repar situatia ? Tot am auzit la voi ca aveti nu stiu ce meniu dupa instalarea modemului...eu nu am nimic asa ceva. Ar trebuii sa dezinstalez ceva si sa reinstalez ? si daca da, cum sa fac ? Dupa ce am urmat instructiunile din brosura lui am dat Finish si s-a conectat.
Va rog mult de tot sa ma ajutati si sa imi spuneti cum si ce sa fac.
Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate