Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Au ajuns vreodata americanii pe Luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
689 replies to this topic

#649
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Americanii e clar ca nu au ajuns pe luna.
A facut Dan Puric niste dezvaluiri pe tema asta la emisiunea lui Rares Bogdan.
De fapt primii si singurii care au ajuns pe luna au fost romanii. In nici un caz in '69. Au fost in 1918 pentru a sarbatorii marea unire.

#650
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
In acest moment se transmite un program pe Viasat History
Horizon Go - Canale TV

#651
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Americanii daca au ajuns pe Luna au lasat o masinuta electrica ,un steag si altele.
Un telescop destul de puternic nu poate sa gaseasca acele obiecte lasate acolo?Posted Image

#652
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Daca sint in partea intunecata a Lunii, niciun telescop nu bate acolo. Satelitul natural al nostru nu se roteste si in jurul propriei axe, asa cum se intampla cu Pamantul.

#653
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Au făcut fotografii de pe Lună ale Pămîntului, deci nu au fost pe fața întunecată a Lunii.
Vreau să spun că au făcut niște falsuri ca și cum ar fi pozat Pămîntul, că ei nu au fost pe Lună vreodată. E dovedit chiar cu pozele pe care ei pretind că le-au făcut. Experții au arătat în ce constă falsul.

Edited by neafloricadinobor, 24 February 2017 - 22:37.


#654
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostAlexandru2212, on 23 februarie 2017 - 10:44, said:

Americanii daca au ajuns pe Luna au lasat o masinuta electrica ,un steag si altele.
Un telescop destul de puternic nu poate sa gaseasca acele obiecte lasate acolo?Posted Image
Nu exista telescoape asa puternice.

#655
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Sunt pareri pro si contra ca s-a ajuns pe Luna cu adevarat sau nu. In ultima perioada apar tot felul de publicari a tot felul de "savanti" care nu stiu ce "ipoteze" sa mai scoata pe gușă: ca Luna e satelit artificial amplasat pe orbita Pamantului pt a-i mentine magnetismul si traiectoria, ca de fapt e locuita de o specie foarte avansata tehnologic care a interzis accesul rasei umane pe "super statia" lunara, ca toate expeditiile americane din Anii 70 sunt fake-uri filmate la Hollywood sau - de ce nu?! - la Studiourile Sahia Film etc.
Eu zic sa revenim cu mintea pe Pamant si sa luam in calcul informatia plauzibila si stiintifica. De zvonistica si alte "conspiratii" cred ca suntem cu totii satui.

#656
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View Postdincadan78, on 07 martie 2017 - 01:18, said:

Eu zic sa revenim cu mintea pe Pamant si sa luam in calcul informatia plauzibila si stiintifica. De zvonistica si alte "conspiratii" cred ca suntem cu totii satui.
Și care ar fi informația aia plauzibilă și științifică?
Ce înțelegi prin plauzibil?

#657
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Toate cele 4-5 aselenizari americane au avut loc in 3 ani consecutiv 69-72, apoi 4 decenii nimic, nici astazi nu mai pot ajunge pe Luna iar alte natiuni nu au reusit deloc, asta imi trezeste suspiciuni.

#658
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostInfinitty, on 08 martie 2017 - 13:41, said:

Toate cele 4-5 aselenizari americane au avut loc in 3 ani consecutiv 69-72, apoi 4 decenii nimic, nici astazi nu mai pot ajunge pe Luna iar alte natiuni nu au reusit deloc, asta imi trezeste suspiciuni.

dar avem ISS, rovere pe marte , sonde iesite in afara sistemlui solar

totul tine de finantare

#659
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Sunt de acord, avem chiar o sonda circumlunara europeana de cativa ani, insa acestea nu schimba datele problemei.

Eu cred ca dispunem de tehnologii echivalente celor din Star Wars, putem ajunge in alte sisteme stelare, samd

Pun la indoiala aselenizarile americane asa pe fond.

Daca ar fi avut si rusii macar o aselenizare, sau americanii sa nu fi inghesuit toate cele 4 in 3 ani, sa fi facut una macar doar cu zbor circumselenar satelitar si fara aselenizare prin anii 80 sau 90, atunci nimeni nu s-ar mai fi indoit.


#660
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Pe planeta Pamint ne-am nascut si pe aceasta planeta vom muri cu totii pina la ultimul. Au ajuns vreodata americanii pe Luna? Nope. Rusii inca fac misto de yankei, cica vor si ei o mostra din pietricica adusa de pe Luna cu ocazia aselenizarii. Americanii se fac ca plus binenteles. )))

Edited by sagrid, 23 April 2017 - 17:07.


#661
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostDarwin92, on 08 martie 2017 - 21:55, said:



dar avem ISS, rovere pe marte , sonde iesite in afara sistemlui solar

totul tine de finantare

ISS. Vezi tu la ce altitudine este.

https://en.m.wikiped...l_Space_Station

After the US Space Shuttle programme ended in 2011, Soyuz rockets became the only provider of transport for astronauts at the International Space Station, and Dragon became the only provider of bulk cargo return to Earth (called downmass). Soyuz has very limited downmass capability.


Si distanta Iasi - Cluj.

http://distanta.ro/iasi/cluj-napoca

Si cu ce se miscau pe Luna Apollo 11.

https://nssdc.gsfc.n...s11_40_5927.jpg

Edited by Travertin, 26 April 2017 - 01:58.


#662
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdincadan78, on 23 februarie 2017 - 23:43, said:

Daca sint in partea intunecata a Lunii, niciun telescop nu bate acolo. Satelitul natural al nostru nu se roteste si in jurul propriei axe, asa cum se intampla cu Pamantul.
Ce vorbești? Se rotește bine mersi. Motivul este că perioada de rotație este aproximativ egală cu cea de revoluție.

#663
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcaiuscorneliu, on 26 aprilie 2017 - 02:12, said:

Ce vorbești? Se rotește bine mersi. Motivul este că perioada de rotație este aproximativ egală cu cea de revoluție.
Cum? Io zic ca se roteste ziua ,iar noaptea ne arata aceeasi fata......

#664
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postcionel, on 15 august 2006 - 01:30, said:

Salut !

Ce credeti, a fost o poveste inventata pentru a ii 'invinge' pe rusi la vremea aceea, sau chiar au ajuns atunci americanii pe luna (rusii deja facusera progrese , episoadul laika, gagarin etc ..) ?

Exista si pe acest forum un topic mai vechi, http://forum.softped...t...36302&st=30, dar poate intre timp unii dintr voi stiti mai multe.

Lucrurile sunt destul de clare . Nu s-a putut prezenta filmul real al aselenizarii din anumite motive ( s-a considerat ca e prea șocant ) și s-a realizat un fals, în Arizona, dar realizatorii filmului au facut erori mari , care au facut ca multi oameni sa-si dea seama de fals.

#665
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017
Am fost pusi pe acest pamant cu un motiv si aici vom si muri.
Americanii au incercat vrajeala cu "We have the tehnology", dar adevarul e altul. Nu au tehnologia nici acum, si nici cat timp oi trai eu. Si chiar cand o vor avea, resursele necesare acestei operatiuni ar face proiectul nesustenabil.
Razboiul rece s-a terminat.

Edited by fez1fez, 12 September 2019 - 10:28.


#666
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcaiuscorneliu, on 26 aprilie 2017 - 02:12, said:

Ce vorbești? Se rotește bine mersi. Motivul este că perioada de rotație este aproximativ egală cu cea de revoluție.
Nu credem in concidente!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate