Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Au ajuns vreodata americanii pe Luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
689 replies to this topic

#19
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postriddler, on Aug 15 2006, 20:15, said:

de vreme ce esti atat de convins de toate teoriile conspirationiste care le vezi, ar trebui sa te intereseze cine a facut documentarul. faptul ca nu esti interesat arata exact faptul ca ai infulecat tot ce ti-a fost oferit fara sa fii de fapt atent si sa-ti pui intrebari. foarte rau. mai mult. faptul ca tot bati seaua cu steagul arata ca nici nu ai avut bunavointa sa citesti materialul care ti l-am pus la dispozitie, scris de un om de stiinta si sustinut de alti cercetatori si astronomi din domeniu.

am vazut si documentarele despre 9/11 nu te ingrijora. si da, de acord, exista foarte multe fapte chestionabile, si exista dovezi. spre deosebire de tine insa, eu nu ma arunc sa strig in mijlocul strazii CONSPIRATIE CONSPIRATIE ci astept ma informez si imi formez pareri. n-am ramas "praf" in urma niciunuia din documentarele legate de 9/11. si nici cu o concluzie clara, inafara concluziei deja existente ca guvernul american si in general orice guvern nu merita increderea nemarginita a poporului pe care-l guverneaza. Americanii au facut multe alte chestii rele despre care nici americanii nici majoritatea restului lumii nu stie, inclusiv legat de orientul mijlociu si celelalte razboaie si actiuni. 9/11 e doar cea care a profitat de popularitatea internetului si a iesit cel mai tare in ochi. indiferent care ar fi adevarul, nu te grabi la concluzii. nu e sanatos.

si ca sa-ti dau mura in gura, ca sa te lamuresc legat de nenorocitul ala de steag care flutura:

Bad: When the astronauts are assembling the American flag, the flag waves. Kaysing says this must have been from an errant breeze on the set. A flag wouldn't wave in a vacuum.

Good: Of course a flag can wave in a vacuum. In the shot of the astronaut and the flag, the astronaut is rotating the pole on which the flag is mounted, trying to get it to stay up. The flag is mounted on one side on the pole, and along the top by another pole that sticks out to the side. In a vacuum or not, when you whip around the vertical pole, the flag will ``wave'', since it is attached at the top. The top will move first, then the cloth will follow along in a wave that moves down. This isn't air that is moving the flag, it's the cloth itself.

si ca sa-ti dau si o intrebare.. daca ar fi fost intr-adevar "curenti de aer in studio" sau "aer conditionat" care misca steagul, poti sa-mi spui de ce acelasi aer conditionat nu a facut si praful fin de pe jos sa se ridice, asa cum vezi spre exemplu in desert?
Sunt prea multe chestii,nu numai steagul, si repet.Daca cineva spune ceva si dupa o gandire logica  constat ca e adevarat, nu ma mai intereseaza sursa. Nu strig eu conspiratie, eu mi-am spus parerea; chiar si pana sa vad acel documentar nu am crezut ca au ajuns pe luna, dar acum sunt convins.
Oricum, pot sa faca ce vrea, ca s-au dus sau nu, nu ma ingrasa pe mine cu nimic, asta e doar parerea mea.

#20
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004
sorinsirbu: faptul ca accepti logic dar nu te intereseaza o posibila refutare a argumentului pentru ca ceea ce accepti se potriveste cu preconceptiile tale nu e prea ok. e o tendinta psihologica numita tendinta confirmativa, dar o persoana rationala, alege, macar atunci cand i se pune un contra-argument valid in fata, cum ti-am oferit eu in forma acelui articol pe care in continuare refuzi sa-l citesti, sa se informeze.

iar la intrebarea mea nu ai putut sa raspunzi si ai ocolit. asta ar trebui sa-ti spuna chiar tie ceva.

si sa stii ca si faptul ca vehiculezi pareri eronate contribuie la un anumit nivel si intr-un anumit fel la decaderea societatii. e timpul sa nu ne mai ascundem in spatele scuzei ca fiecare cu parerea lui. poate ca nu exista adevaruri absolute, dar e de datoria noastra sa incercam macar sa ne plantam cat mai ferm cu picioarele in pamant atunci cand putem sa facem acest lucru, chiar daca asta vine la pretul de a inghiti in sec si a recunoaste ca am gresit.

eof.

#21
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postriddler, on Aug 15 2006, 20:29, said:

sorinsirbu: faptul ca accepti logic dar nu te intereseaza o posibila refutare a argumentului pentru ca ceea ce accepti se potriveste cu preconceptiile tale nu e prea ok. e o tendinta psihologica numita tendinta confirmativa, dar o persoana rationala, alege, macar atunci cand i se pune un contra-argument valid in fata, cum ti-am oferit eu in forma acelui articol pe care in continuare refuzi sa-l citesti, sa se informeze.

iar la intrebarea mea nu ai putut sa raspunzi si ai ocolit. asta ar trebui sa-ti spuna chiar tie ceva.

si sa stii ca si faptul ca vehiculezi pareri eronate contribuie la un anumit nivel si intr-un anumit fel la decaderea societatii. e timpul sa nu ne mai ascundem in spatele scuzei ca fiecare cu parerea lui. poate ca nu exista adevaruri absolute, dar e de datoria noastra sa incercam macar sa ne plantam cat mai ferm cu picioarele in pamant atunci cand putem sa facem acest lucru, chiar daca asta vine la pretul de a inghiti in sec si a recunoaste ca am gresit.

eof.
Nu am ocolit un raspuns la intrebare,mi-a fost lene sa mai scriu si am crezut ca nu mai are rost.
Nici in desert nu cred ca orice adiere care poate cu usurinta misca o panza, poate si sa ridice praful de nisip.
Stai linistit ca daca e asa, nu se duceau ei pe furtuna de nisip, au asteptat si ei un moment mai prielnic, tintele alea care trebuiau sa fie pe sticla aparatului foto eu zic ca nu aveau ce sa caute infipte in nisip.Sunt si alte dovezi dar l-am vazut demult si momentan nu-l mai am.

P.S Stai linistit ca daca as fi convins ca am gresit intr-un lucru, as recunoaste imediat, nu as avea ce pierde.Dar chestia e ca eu nu cred imediat orice,intai studiez despre ce e vorba.Asa am facut si aici si daca m-am convins asa, am avut si destule motive.

Edited by sorinsirbu, 15 August 2006 - 19:39.


#22
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View Postsorinsirbu, on Aug 15 2006, 20:37, said:

Nu am ocolit un raspuns la intrebare,mi-a fost lene sa mai scriu si am crezut ca nu mai are rost.
Nici in desert nu cred ca orice adiere care poate cu usurinta misca o panza, poate si sa ridice praful de nisip.
Stai linistit ca daca e asa, nu se duceau ei pe furtuna de nisip, au asteptat si ei un moment mai prielnic, tintele alea care trebuiau sa fie pe sticla aparatului foto eu zic ca nu aveau ce sa caute infipte in nisip.Sunt si alte dovezi dar l-am vazut demult si momentan nu-l mai am.

P.S Stai linistit ca daca as fi convins ca am gresit intr-un lucru, as recunoaste imediat, nu as avea ce pierde.Dar chestia e ca eu nu cred imediat orice,intai studiez despre ce e vorba.Asa am facut si aici si daca m-am convins asa, am avut si destule motive.

daca vorbim despre acelasi praf foarte fin in care astronautii au lasat urme, iti spun eu sigur ca un curent de aer destul de puternic sa faca o bucata de panza sa se miste ar fi ridicat si praful de pe jos (care btw nu e nisip).

cat despre tintele tale infipte in nisip (?) poti sa citesti aici sa te lamuresti care e problema:

http://www.iangoddard.net/moon01.htm

si o imagine care sa-ti ilustreze acelasi efect al disparitiei crosshair-ului de la aparte in dreptul unei suprafete puternic luminate:

http://web.archive.o..._challenger.jpg



de vreme ce nu iei macar timpul sa citesti articolul pe care ti l-am dat, pe care sunt absolut convins ca nu l-ai citit, altfel nu te-ai mai obosi sa sustii punctele astea de vedere ridicole, nu vad a) cum poti sustinte ca ai studiat despre ce e vorba B) cum ai putea recunoaste ca ai gresit.

numai bine. si ia si citeste, ca nu-ti face rau la stomac. sper.

Edited by riddler, 15 August 2006 - 20:12.


#23
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postriddler, on Aug 15 2006, 21:07, said:

daca vorbim despre acelasi praf foarte fin in care astronautii au lasat urme, iti spun eu sigur ca un curent de aer destul de puternic sa faca o bucata de panza sa se miste ar fi ridicat si praful de pe jos (care btw nu e nisip).

cat despre tintele tale infipte in nisip (?) poti sa citesti aici sa te lamuresti care e problema:

http://www.iangoddard.net/moon01.htm

si o imagine care sa-ti ilustreze acelasi efect al disparitiei crosshair-ului de la aparte in dreptul unei suprafete puternic luminate:

http://web.archive.o..._challenger.jpg
de vreme ce nu iei macar timpul sa citesti articolul pe care ti l-am dat, pe care sunt absolut convins ca nu l-ai citit, altfel nu te-ai mai obosi sa sustii punctele astea de vedere ridicole, nu vad a) cum poti sustinte ca ai studiat despre ce e vorba B) cum ai putea recunoaste ca ai gresit.

numai bine. si ia si citeste, ca nu-ti face rau la stomac. sper.
Ce nu ar face americanii ca sa se creada ca au dreptate.....si mai usurel, nu te aprinde, nu te plateste nimeni sa ma convingi sa cred ca tine.
Isi prezinta fiecare opiniile si ce crede el, nu-ti face iluzia ca te-a pus cineva sa convingi tot topicul sa creada ca tine.. :death:

Edited by sorinsirbu, 15 August 2006 - 20:42.


#24
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004
ce pot sa zic, am alergie la ignoranta. spre deosebire de altii nu trebuie sa ma plateasca cineva ca sa am un interes ca cei din jur sa fie corect informati. si nu era vorba sa iti impun o convingere a mea personala ci sa am satisfactia ca ai privit ambele parti ale problemei.

dar ai dreptate, esti liber sa te inconjuri de conspiratii, monstri sacri si ozn-uri.

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttruthman, on Aug 15 2006, 10:11, said:

Ceva e putred!

clar e putred, prin craniile unora (nu putini) de pe-aici  B)

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce va incoltiti inutil ?
oricum, indiferent care-ar fi adevarul, nu se va afla niciodata pentru ca un stat, mai ales de talia s.u.a au resurse nelimitate pentru a 'creea' orice adevar vor ei.
ar trebui sa vedeti filmul Wag the Dog (un film bestial, apropo, cu dustin hoffman si robert de niro) ca sa vedeti cat de mult sunt unii sa mearga pentru ca lucrurile sa iasa cum vor ei...
eu sunt aproape convins ca nu au fost si ca totul a fost o disputa psihologica de hegemonie asupra spatiului dintr s.u.a si u.r.s.s...
sunt aproape convins ca nimeni un poate dovedi fara nici o urma de indoiala nici ca au fost, nici ca au fost...
la fel cum spuneam si pe alt topic legat de paranormal, un principiu esential se aplica si aici : noi toti vorbim din articole, reviste si documentare, nici unul nu vorbeste din experienta sau din observatie direct...deci putem citi foarte bine (si sunt convins ca asa si e) chestii comandate, infestate si 'prelucrate'
m-as bucura sa nu mai dati drept 'dovada irefutabila' un articol sau o stire sau...orice altceva ce se poate falsifica lejer...
de ce urmatorul zbor uman pe luna e prevazut in 2014 ?
sa punem, ca de obicei, o marja de 5 ani de intarzieri...pentru ca la cele fara echipaj e de cam 2-3 ani, aici sa punem o marja de 5 ani
presupunem un an de lansare cu echipaj uman 2019.
ceea ce inseamna al doilea zbor cu echiipaj uman pe luna la 50 de ani ?!?!?!!!?!?..wow...e ceva...cam mult nu credeti ? mai ales daca totul a mers struna prima data...
noua ne este imposibil sa cunoastem niste chestii invartite de un cerc complex format din servicii secrete, presa, politicieni, armate, guverne, companii aflate in sfera de interes...

#27
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postsorinsirbu, on Aug 15 2006, 04:23, said:

Sunt absolut convins ca nu au fost niciodata americanii pe luna.Este si un documentar despre asta in care se arata f.clar toate greselile care s-au facut in filmarile care le-au facut americanii in desert, niste greseli extraordinar de mari,iti dai seama imediat ca nu au fost acolo, drapelul american "flutura", de unde vant pe luna numai ei stiu, tintele care trebuiau sa fie in centrul aparatului foto sau de filmat, erau "acoperite" pe jumatate de ei, ele fiind facute din lemn si infipte in nisip in spatele lor,etc

In poza tu vezi steagul fluturand ?
Stiam ca in poze nu se misca nimic.

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

toate greselile care s-au facut in filmarile care le-au facut americanii in desert, niste greseli extraordinar de mari,iti dai seama imediat ca nu au fost acolo, drapelul american "flutura", de unde vant pe luna numai ei stiu
ce tare esti tu...

#29
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostFrankie, on Aug 16 2006, 10:50, said:

In poza tu vezi steagul fluturand ?
Stiam ca in poze nu se misca nimic.
Daca vrei sa-l vezi fluturand uita-te in filmarea americanilor pe luna nu in poza, chiar trebuia sa-ti spun eu ce sa faci?

#30
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Cica... offtopic...  :angel: Ma rog... cum am acceptat atatea ale voastre il accept si pe asta :P
Mai fratior, sa nu va mai certati, va explic eu cum sta treaba.
Americanii au ajuns pe Luna dar (exista un dar) din cauza rusilor. Ma rog... afirmatia dinainte nu este offtopic deloc.
Sa revenim. rusii au ajuns primii pe Luna si ca semn ca au ajuns, au vopsit toata Luna, in rosu, culoarea comunismului.
Despre asta a auzit seful CIA, care a venit intr-o fuga la presedintele USA si i-a raportat consternat si furios cele intamplate.
Atunci presedintele a spus blajin si razand: "- Stai calm mei. Trimiteti si voi pe cineva acolo si scrieti mare, cu alb Coca~Cola"
:P

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lolec
tare bancul :D

#32
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu e normal ca un steag sa fluture (mai mult sau mai putin timp) in vid daca e scuturat?
Pentru sceptici si nu numai, un torrent: The Real Story of Apollo 11

#33
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Clar, ceva e putred...

Ca racheta aia de 111 m s-a lansat nu-i nici un dubiu, ca a aselenizat iar nu-i nici un dubiu ca altfel ar fi tipat rusii, ce au facut acolo pe solul selenar este interesant de stiut. Parerea mea este ca echipajul uman s-a oprit pe orbita Lunii, modulul a coborit pe solul selenar fara echipaj la bord si s-a intors tot asa :)  pe orbita unde a facut jonctiunea cu nava mama. Restul filmarilor s-au facut in studiourile Hollywood.

Am citit si vazut pareri si pro si contra, asta ca sa nu zica cineva ca nu m-am documentat, dar ramin la parerea mea.

P.S. astept 2014 :naughty:

#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

P.S. astept 2014
si eu..
chinezii si-au propus ca in 2020 sa inceapa creearea unei baze umane permanente pe luna. tare nu ?

doua chestii mi se pare dubioase ;
1.daca nu au fost pe luna, este evident ca la un moment dat tehnologia va permite (aproape) oricui sa priveasca luna direct, la o calitate suficienta cat sa observe detaliile...ori pe net, ori prin diverse device-uri..asta in 10-15 ani zic...caz in care...daca nu e nimic acolo...? huh ?
nu are si terra un satelit sau un telescop capabil sa prinda o imagine cu luna..sa vedem si noi daca au fost sau nu ?..oare de ce se duc din nou acum ? ca sa creeze cumva aceste elemente, pentru ca acum au tehnologia de a merge si posibilitatea de a-si ascunde gafa din '69 ?

2.daca au fost...de ce 50 de ani ?...de ce nu 25, sau de ce nu 100 ?...de ce nu detalii ? care mai e rostul ? daca era ceva cat de cat infim de interesant, in 50 de ani nu se mai ivea o ocazie, o oportunitate sau un scop ?...

#35
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@ala care a vazut documentarul cu teoriile conspiaratiile despre aterizarea pe Luna
Stiai ca s-a facut un documentar care sa raspunda la fiecare chestie de acolo?
Daca vrei un raspuns cu "steagul" care flutura iti zic acum:
Steagul a fos montat pe un stalp in form de L (intors) iar bara de sus facea ca steagul sa stea drept si frumos, iar faptul ca flutura are alt raspuns...se cheama inertie...acolo gravitatia este mult mai mica decat aici...si nu este nici vant...dar odata ce a fost miscat steagul el nu se opreste din miscare abia dupa cateva minute bune...poate ore...si de astia ti sa parea tie ca steagul flutura in "vantul de pe luna".

P.S. In plus ce legatura au pierderea filmului cu faptul ca americanii au aterizat sau nu pe luna?
Oricum fiecare televiziune care se respecta are cate o copie...

Edited by M0n0, 17 August 2006 - 10:16.


#36
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostM0n0, on Aug 17 2006, 11:14, said:

@ala care a vazut documentarul cu teoriile conspiaratiile despre aterizarea pe Luna
Stiai ca s-a facut un documentar care sa raspunda la fiecare chestie de acolo?
Daca vrei un raspuns cu "steagul" care flutura iti zic acum:
Steagul a fos montat pe un stalp in form de L (intors) iar bara de sus facea ca steagul sa stea drept si frumos, iar faptul ca flutura are alt raspuns...se cheama inertie...acolo gravitatia este mult mai mica decat aici...si nu este nici vant...dar odata ce a fost miscat steagul el nu se opreste din miscare abia dupa cateva minute bune...poate ore...si de astia ti sa parea tie ca steagul flutura in "vantul de pe luna".

P.S. In plus ce legatura au pierderea filmului cu faptul ca americanii au aterizat sau nu pe luna?
Oricum fiecare televiziune care se respecta are cate o copie...
S-ar vedea de la o posta daca ar misca din inertie, acolo se vede clar ca flutura de adierea vantului.
Am vazut si documentarul ala de care zici ca raspunde la tot.E de toata jena, mai bine nu-l faceau,se vede de la o posta ca nu stiu cum s-o intoarca si pana la urma vin cu niste argumente de 2 lei pe care si un copil le putea face mai bune.Ca sa miste datorita gravitatiei pe luna,un lucru trebuie sa aiba anumita greutate, nu poti sa spui tu ca o panza usoara flutura cateva minute daca e scuturata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate