Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#55
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.08.2006
Da, oricum sper sa se afiseze pe site programa... merci :coolspeak:

#56
cyufulicy

cyufulicy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.02.2007
de unde stii k din 2007 se da admitere?pls zi si mie!!!!

#57
cyufulicy

cyufulicy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.02.2007
buna......va rog frumos din tot sufletul sa ma lamuriti si pe mine...makr pana ajung la bucuresti si vad cu ochii mey....
cum adik la geo.turismului,iti ia in calcul prima limba de pe foaia matricola???poi eu am facut franceza din cls a 2,nu este corect sa imi considere prima limba engleza....sa nu mai zik k am medii km naspa....dobitoaca asta din liceu....plus k eu nu am facut mai delok eng in generala.....fac fr intensiv.deci asta e prima mea limba!!!
deci sa dus cu fac mea....daca se ia in ordinea alfabetik de pe foaia matricola....merci mult
astept un raspuns

#58
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postcyufulicy, on Feb 26 2007, 22:54, said:

buna......va rog frumos din tot sufletul sa ma lamuriti si pe mine...makr pana ajung la bucuresti si vad cu ochii mey....
cum adik la geo.turismului,iti ia in calcul prima limba de pe foaia matricola???poi eu am facut franceza din cls a 2,nu este corect sa imi considere prima limba engleza....sa nu mai zik k am medii km naspa....dobitoaca asta din liceu....plus k eu nu am facut mai delok eng in generala.....fac fr intensiv.deci asta e prima mea limba!!!
deci sa dus cu fac mea....daca se ia in ordinea alfabetik de pe foaia matricola....merci mult
astept un raspuns
1). Anul trecut da, se lua in calcul prima limba straina de pe foaia matricola.Si intr-adevar, pe foaia matricola, cel putin la mine, limbile straine sunt in ordine alfabetica. Dar la tine poate fi altfel. Oricum, poti duce o chestie d'aia luata de la secretariatul liceului prin care sa ateste ca prima limba a ta e franceza, si se rezolva. Asa ca asta e o chestie minora care se rezolva foarte usor.
2). Eu stiam ca de anul asta toate facultatile sunt obligate sa organizeze concurs de admitere. Poate ca nu e asa. Cel putin la facultatea unde invat, anul trecut se intra pe baza de doasar, iar acum vor sa bage admitere pe examen. (NU sunt la Geografie!!!)

#59
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Citeste tot thread-ul ca am explicat pe larg cum s-a desfasurat inscrierea anul trecut.

#60
cyufulicy

cyufulicy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.02.2007
ok.merci mult pt raspuns!
chiar credeam k esti la geografie...fiindca se pare k stii multe lucruri...
pfiu...sper sa imi ia fr prima limba,k daca nu.....oricum,cred k daca ii duc diploma de la atestatul de fr,sau cev ade la sc...se rezolva,nu?asa cum ai zis si tu....
aaa,si ink o chestie pt cei care sunt din bucuresti...stiu k acum pe 16-18 martie este targul educatiei,dar din cate am afla eu...cik isi prezinta doar universitatea bucuresti facultatile!!oricum intentionez sa merg...
dar,mai stie cineva ceva de vreun targ,la care sa se prezinte toata universitatile?????si cand?cred k e in genul cum se facea in cls 8,inainte de capacitate,nu?
merci .bafta multa tuturor!

#61
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postcyufulicy, on Feb 27 2007, 13:52, said:

ok.merci mult pt raspuns!
chiar credeam k esti la geografie...fiindca se pare k stii multe lucruri...
pfiu...sper sa imi ia fr prima limba,k daca nu.....oricum,cred k daca ii duc diploma de la atestatul de fr,sau cev ade la sc...se rezolva,nu?asa cum ai zis si tu....
aaa,si ink o chestie pt cei care sunt din bucuresti...stiu k acum pe 16-18 martie este targul educatiei,dar din cate am afla eu...cik isi prezinta doar universitatea bucuresti facultatile!!oricum intentionez sa merg...
dar,mai stie cineva ceva de vreun targ,la care sa se prezinte toata universitatile?????si cand?cred k e in genul cum se facea in cls 8,inainte de capacitate,nu?
merci .bafta multa tuturor!
Nu! Aici se plateste intrarea. Anul trecut era 70.000.
Prietena mea cea mai buna e la Geografia Turismului la Universitate. Si ei i-au spus unele profesoare ca se intentioneaza sa se bage examen. Asta am aflat-o ieri.  :P

Edited by Jaqueline, 28 February 2007 - 19:23.


#62
teddy_joy

teddy_joy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.03.2007
Hello people! Am nevoie de rezolvari la urmatoarele subiecte de bac. Sa ma ajute cineva cu niste idei k am un kkt de profa care in kur o doare de astia care dau la geogra....
Subiectele sunt:
a. Precizati doua tipuri genetice de relief din spatiul montan care demonstreaza influenta
structurii petrografice asupra acestora.

b. Precizati doi factori care influenteaza debitul raurilor din Romania.

c. Explicati faptul ca pe raurile Barlad si Jijia lipsesc amenajarile hidroenergetice.

d. Explicati de ce contactul Campiei Romane cu unitatile de deal si podis vecine a favorizat aparitia
si dezvoltarea unor orase importante; precizati doua exemple in acest sens.

#63
teddy_joy

teddy_joy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.03.2007
gata mey, nu mai fitzi asa speriatzi ca tre' sa rezolvatzi subiectele alea de bac de mai sus... am facut rost de o carte cu rezolvari si nu mai am nevoie de ajutorul vostru! :fyou:  :bicycle:   :wacko:  :first:  :roflmaofast:  :wave:

#64
Bia_tacky

Bia_tacky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2007
hey....:( as vrea sa vb si eu cu cineva in leg cu fac de geografie.. eu acum dupa cate se vede..mai am o luna de scoala..o luna de stres sa zicem:D si m-am hotarat sa merg la fac de geografie ..geografia turismului...m-am uitat pe mai multe site-uri si nu am vazut altceva de ceea ce stiam ,adik procentele ... ma intereseaza ultima medie de anu trecut.. sa vad daca are rost sa ma agit..sau ma duc la ase...cu toate ca nu prea am la suflet matematica si mai ales economia..

#65
bogdan_figo

bogdan_figo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2006
am o intrebare va rog pentru cunoscatori !!! in functie de ce se stabilesc zilele de concurs ale candidatilor ??? stiu ca concursu e intre 22-26 si ma gandesc sa nu se suprapuna peste alta admitere ! deci cum se stabilesc zilele de concurs ???

#66
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postbogdan_figo, on Jun 22 2007, 15:57, said:

am o intrebare va rog pentru cunoscatori !!! in functie de ce se stabilesc zilele de concurs ale candidatilor ??? stiu ca concursu e intre 22-26 si ma gandesc sa nu se suprapuna peste alta admitere ! deci cum se stabilesc zilele de concurs ???
De obicei se pun ori in ordine alfabetica ori in functie de disciplina la care sustii examenul.

Edited by Jaqueline, 28 June 2007 - 17:59.


#67
waterlily_white

waterlily_white

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2007
Bacul s-a sfarsit,am 8.93 si vreau sa dau la Geografia Turismului din Univ Buc.Am ,,rasfoit'' acest topic si nu am vazut decit putine luari de pozitie ale deja studentilor din ac fac.E cineva de treaba pe acest forum sa dea detalii despre fac?

#68
carcotasa13

carcotasa13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2007

View Postwaterlily_white, on Jul 8 2007, 18:24, said:

Bacul s-a sfarsit,am 8.93 si vreau sa dau la Geografia Turismului din Univ Buc.Am ,,rasfoit'' acest topic si nu am vazut decit putine luari de pozitie ale deja studentilor din ac fac.E cineva de treaba pe acest forum sa dea detalii despre fac?
Se pare ca nu  :deadtongue:

#69
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006
Nu scrie nimic despre taxa anuala pe siteul lor.

M-ar interesa cat e taxa la stiinte administrative si stiinte politice si daca se poate ultimele medii de anul trecut.

Edited by DjValy, 09 July 2007 - 08:27.


#70
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.04.2007
stie careva care este ultima media de admitere de la universitate la geografie, buget /taxa ? pe situ lor nu scrie mai nimic...

#71
waterlily_white

waterlily_white

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2007

View Posttal3ntat, on Jul 12 2007, 11:26, said:

stie careva care este ultima media de admitere de la universitate la geografie, buget /taxa ? pe situ lor nu scrie mai nimic...
mai scrie cite ceva pe ciocp : 9,25 buget/5,71 taxa Geografie
9,65 buget/8,80 taxa Turism dupa retrageri dar nu sunt date certe pentru ca au mai fost retrageri si anul trecut n-a fost examen...Ma asteptam sa posteze vreun actual student dar...

#72
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Multzam celor care au raspuns in acest thread. Intre timp am intrat la mediu la Politehnica; am renuntat la ideea de a face geografia mediului la Universitate <_< Am intrat is la A.S.E la R.E.I si acum tre' sa ma decid unde raman.

All in all topicul acesta mi-a fost de un real ajutor

:peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate