Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Blogs&forums

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
What2Say4

What2Say4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2006
Salut!
Am un domain pe GoDaddy, si host. E primul si vreau sa am un forum, sau un blog.
Am tot cautat un program cu ajutorul caruia sa pot construi pe comp, dupa care sa export in format html si sa il ridic pe net.
Nu am reusit nimic... M-ar interesa free stuffs sau nu  mai mult de 50$ :D Mdeh, s-a dus totul in trafic, lol.
Sugestii? Help?
:peacefingers:

Edited by What2Say4, 14 August 2006 - 05:01.


#2
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006
ITI fac eu contra cost :D nu prea mult :)

#3
inotator

inotator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.08.2006
Puteti sa va faceti blog de forma adresa.blogspot.com, gratis de la google. Il faceti imediat doar alegeti un template. Daca nu aveti cont la gmail dau eu invite: http:://bloger-geist.blogspot.com/ . Cat depre promovare punem linkuri dupaia de la unu la altu si ne gaseste lumea. Cine mai citeste bloguri stie la ce ma refer.

Edited by Krumel, 17 August 2006 - 19:25.


#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

View PostWhat2Say4, on Aug 14 2006, 06:00, said:

Salut!
Am un domain pe GoDaddy, si host. E primul si vreau sa am un forum, sau un blog.
Am tot cautat un program cu ajutorul caruia sa pot construi pe comp, dupa care sa export in format html si sa il ridic pe net.
Nu am reusit nimic... M-ar interesa free stuffs sau nu  mai mult de 50$ :D Mdeh, s-a dus totul in trafic, lol.
Sugestii? Help?
:peacefingers:

Forumul si blogul sunt de fapt script-uri, nu le faci tu pe compul tau (ma rog, blog poti dar e prea multa bataie de cap). Uite ce iti recomand eu, si sunt si free:

Blog: Wordpress.
Forum: SMF.

CMS - astea sunt mai complicate dar poti face mai multe cu ele: Drupal (are forum si blog integrate) si Joomla (are blog integrat si plugin pentru forumuri).

Script-urile astea le instalezi pe server; fii atent ca toate cer baza de date MySQL, deci va fi un pic mai greu daca esti incepator, dar asta nu e motiv sa dai inapoi! Daca nu stii intrebi aici pe forum sau chiar trimiti mail la Godaddy support si vei primi ajutor.

Bafta multa!

ps: eu recomand Drupal (mai complicat dar merita)!

#5
What2Say4

What2Say4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2006
Multumesc de reply-uri, am facut rost de forum .
Acum  ma chinui cu o galerie multimedia si aia de la GoDaddy cand sun ma cam iau la mishto ca sunt fata :))))
Intrebarea urmatoare ar fi pe unde gasesc si eu un script care sa contina optiunea de a adauga comentarii pe o noua pagina.
Spre exemplu am o galerie de poze, si sunt thumbs, iar atunci cand dau click pe poza mi se deschide intr-o noua pagina insa nu stiu cum sa adaug si optiunea de a adauga comentarii. cei de la support mi-au zis ca nu au nici un serviciu pentru ceea ce caut in pachetele de hosting, insa as putea cu Dremweaver. Faza e ca eu nu stiu sa lucrez cu Dremweaver, de abia am ivatat putin Flash....
Ceva sugestii?

#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Uite aici si 2 script-uri pentru galerii de imagini:

http://gallery.menalto.com/ - asta imi place mie
http://coppermine-gallery.net/

Amandoua au ce vrei, inclusiv comentarii pentru poze. Bafta multa!

#7
What2Say4

What2Say4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2006

View Postpreacher, on Aug 26 2006, 19:44, said:

Uite aici si 2 script-uri pentru galerii de imagini:

http://gallery.menalto.com/ - asta imi place mie
http://coppermine-gallery.net/

Amandoua au ce vrei, inclusiv comentarii pentru poze. Bafta multa!

Multumesc frumos. Le voi incerca si sper sa mearga... Chiar ma gandisem sa o las balta.
Iti raman datoare.

#8
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

View PostWhat2Say4, on Aug 24 2006, 20:22, said:

Multumesc de reply-uri, am facut rost de forum .
Acum  ma chinui cu o galerie multimedia si aia de la GoDaddy cand sun ma cam iau la mishto ca sunt fata :))))
Intrebarea urmatoare ar fi pe unde gasesc si eu un script care sa contina optiunea de a adauga comentarii pe o noua pagina.
Spre exemplu am o galerie de poze, si sunt thumbs, iar atunci cand dau click pe poza mi se deschide intr-o noua pagina insa nu stiu cum sa adaug si optiunea de a adauga comentarii. cei de la support mi-au zis ca nu au nici un serviciu pentru ceea ce caut in pachetele de hosting, insa as putea cu Dremweaver. Faza e ca eu nu stiu sa lucrez cu Dremweaver, de abia am ivatat putin Flash....
Ceva sugestii?

a mai spus cineva de wordpress. incerca-l si are optiunea pe care o vrei tu. trebuie doar sa iei un plugin pentru poze. e simplu de utilizat, si sunt o gramada de teme pentru el.

#9
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

View PostWhat2Say4, on Aug 30 2006, 08:16, said:

Multumesc frumos. Le voi incerca si sper sa mearga... Chiar ma gandisem sa o las balta.
Iti raman datoare.
coppermine este foarte fain :peacefingers:

#10
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
am luat si eu de pe http://gallery.menalto.com/ si imi da niste probleme
Attached File  untitledhj.JPG   118.83K   26 downloads

#11
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
erorile alea sunt de la serverul pe care ai site-ul (presupun ca e unul free)

ia-ti domeniu de la altii. eu am gasit unul bun, fara bannere,  si acolo ai safe mode disabled, dar macar poti uploada. freepage.ro (sper ca nu se considera reclama)

#12
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View Postalin179, on Sep 4 2006, 19:43, said:

erorile alea sunt de la serverul pe care ai site-ul (presupun ca e unul free)

ia-ti domeniu de la altii. eu am gasit unul bun, fara bannere,  si acolo ai safe mode disabled, dar macar poti uploada. freepage.ro (sper ca nu se considera reclama)
pai am la lx.ro .totusi asta e ultima solutie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate