Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Mousepad pentru mouse laser

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
teoretic un mouse lase ca lumea ar trebui sa mearga si pe un arici...

#20
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

View Postspare-me, on Oct 10 2006, 10:22, said:

teoretic un mouse lase ca lumea ar trebui sa mearga si pe un arici...
arici?  :w00t:

daca vreti pun al meu mx1000 la incercare. cine vine cu ariciul?

#21
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Am citit topicul si cat de cat m-am mai edificat... Eu am un Logitech G5 si chiar ma intrebam ce pad ar fi mai bun. Fizic vorbind (ca material din care e facut) pt ca oricum aleg o solutie ieftina.

#22
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
si desenul sau macrostructura padului este importanta pentru ca desi varianta laser versus optic clasic permite o acuratete marita (rezolutia), totul se reduce la compararea f rapida a schimbarilor dintre 2 frame-uri succesive si translatarea lor in miscare.

Asta este si motivul pentru care mouse-urile opereaza anapoda pe suprafete f lucioase, gen geam + reflexiile nedorite in cazul celor clasic optice.

#23
Infineotics

Infineotics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.10.2006
Folosesc / Recomand Razer Copperhead ( indiferent de culoare  :D  ) pe o suprafata Razer eXactMat.
2000 DPI Laser la 1000 Hz, senzitivitate ajustabila conform axelor "x" / "y".

Daca asta nu e de ajuns, Schimbati suprafata de pe Control, la Speed (pentru diferenta enorma).

Have fun guys.

Razer | Razer | Razer :))

#24
lordofdarkness

lordofdarkness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2006

View PostInfineotics, on Nov 2 2006, 17:55, said:

Folosesc / Recomand Razer Copperhead ( indiferent de culoare  :D  ) pe o suprafata Razer eXactMat.
2000 DPI Laser la 1000 Hz, senzitivitate ajustabila conform axelor "x" / "y".

Daca asta nu e de ajuns, Schimbati suprafata de pe Control, la Speed (pentru diferenta enorma).

Have fun guys.

Razer | Razer | Razer :))

Sunt de acord cu tine.Pana de curand foloseam un mouse microsft luat in kit cu tastatura.Bun,nu pot sa zic.
Dar de cand m-a convins un tovaras sa-mi iau un razer copperhead pot sa spun ca acuma joc cs de placere.Si dupa un timp mi-am luat si pad ca parca nu e pachetul intreg mosul fara pad.
Singurul lucru care mai imi lipseste (si sunt in cautare) o manusa de gaming pentr transpiratia mainii.
Daca stiti unde se gaseste asa ceva pls link me. :worthy:

#25
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Eu am un razer ExactMat luat de la unirii dar tot de birou frec mausu. (am si un cct de kit uaierles A4tec care nu merge concomitent decat pe birou) E bun. am dat 95 ron pe el da cauciucurile alea puse sa nu alunece deranjeaza

#26
babymanh

babymanh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am citit undeva ca un pad negru descarca acumulatorii mai repede deoarece nu reflecta bine laserul

#27
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

View Postradu72, on Aug 12 2006, 15:34, said:

Care este cel mai bun mousepad pentru mouseuri-le laser?
Trebuie neaparat un mousepad scump?
Cine are un mousepad"profesional" este multumit de el?
Totusi care este diferenta intr un mousepad "profesional" si unul absolut banal? - in afara de pret?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

cele de panza de la steelpad

mini , qck , qck+ sau heavy ..... ruleaza fin ... pac .. pac ... dai la cap

#28
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
pe scurt.. pentru cei ce nu cunosc.. padurile mai scumpe is facute din materiale mai bune .. care dupa indoire revin la forma initiala si se pliaza exact pe birou,si nu aluneca de pe el si..(important pentru gameri) ai indicele de frecare foarte mic, si aluneca mouse-ul bine pe el.

#29
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postblue_ikks, on Dec 23 2007, 20:02, said:

pe scurt.. pentru cei ce nu cunosc.. padurile mai scumpe is facute din materiale mai bune .. care dupa indoire revin la forma initiala si se pliaza exact pe birou,si nu aluneca de pe el si..(important pentru gameri) ai indicele de frecare foarte mic, si aluneca mouse-ul bine pe el.
Am luat pina la urma un mouse pad profesional F10s. Se vede diferenta !!!! Este scump dar merita !!!

#30
parterul_m

parterul_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2008
daca ai mouse laser si vrei sa faci asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v-E_GxE1Rto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
atunci e de recomandat un mousepad profesionist: icemat, func, qpad,razer etc
daca nu, 80% din suprafete sunt 'bune'.

eu tocmai mi-am luat un fUnc, 30 ROn - printre cele mai ieftine func  :huh: , se misca ideal. daca vrei sa dai de 10-20 ori mai mult pentru a exploata 100%  performantele motorului laser al mouse-ului, poti sa-ti iei un mouse-pad pro,
daca nu, 3 ron, panza, dar s-ar putea sa ai niste necazuri daca esti gamer si bruschezi mouseul, sau numai daca bruschezi mause-ul. Poti pierde timp la sesiunile din solitaire acolo la sfarsit.
in al doilea rand, ai dat bani pe un mouse laser? ai grija la picioruse, daca le tocesti sau zgarii si-ti schiopateaza soricelul s-ar putea sa regreti lipsa de afectiune bugetara.
deci bani multi, mousepad + mouse laser scoti tot din el
bani putini, mousepad + laser, mai skip-aie.

Am un logitech g3, il foloseam pana acum pe un pad normal cu panza rosie (pret = 3 ron) dar existau probleme: cand miscam mouse-ul brusc se oprea cursorul, daca vorbeam de miscari oarecum rapizi era greu de folosit. Desigur ca am fost nemultumit, nu ma puteam uita in spate la quake si asa ca am cautat si pe forumul de la logitech solutii
acolo am aflat
1. mouse-ul laser suporta mai putine suprafete decat cel optic. si asa si este: la miscari bruste mouse-ul se opreste pe foarte multe suprafete, panza, coperta de caiet, spatele de carton al unei coperti de caiet, totul avea acelasi rezultat: la miscare brusca moseu-ul 'franeaza'
2. da - foaia alba de hartie e recomandata si de catre consilierii logitech in materie de mausi laser  :huh:
Pe ce suprafete merge Logitech g3 cel putin? pe lemn si pe ...o foaie laminata...nu stiu daca pe orice suprafata de plastic, dar pe aia a mers indiferent de miscari.
sfatul meu: orice faci, pune mouse-pad sub el. sau ieftin, 2-3 ron, sau scump - aici tu alegi.

#31
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Ce ar fi mai potrivit pentru un MX Revolution dintre Steelpad Qck si fUnc F10S? Din ce am citit se pare ca Steelpad, dar sunt putin reticent din cauza materialului (panza). Este rezistenta? Se curata usor?

#32
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Am eu steel pad si materialul nu este din panza. E ceva solid pvc... polieuteran... sau cum se zice :D. Se curata foarte bine si mai ales sunt mult mai rezistente decat cele cu panza.
Mouseul meu un G5. Te poate deranja marimea nesimtita, ocupa ceva loc pe masa :D.

#33
RaZooR

RaZooR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 07.02.2007
Ai QcK Heavy ?

#34
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

View PostCutzu, on May 1 2008, 13:28, said:

Am eu steel pad si materialul nu este din panza. E ceva solid pvc... polieuteran... sau cum se zice :D . Se curata foarte bine si mai ales sunt mult mai rezistente decat cele cu panza.
Mouseul meu un G5. Te poate deranja marimea nesimtita, ocupa ceva loc pe masa :D .

Mersi. Daca nu e panza e perfect, ca si-asa nu gaseam F10-le. Am vazut dimensiunile si nu ma dereanjeaza, am destul loc pentru el.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
http://www.t-nb.com/...-mouse-pad.html

luat din carrefour. e subtire, suprafata nu-i de panza, pe spate are o chestie pt aderenta sa nu lunece pe masa, dimensiunile sunt potrivite.

Edited by Fane, 01 May 2008 - 16:24.


#36
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostRaZooR, on May 1 2008, 14:06, said:

Ai QcK Heavy ?
Nu stiu ce sa`ti spun exact, faza este ca am dat o caruta de bani (1,2 mil) si nu`mi pare rau. Initial vroiam sa iau razer dar nu am gasisem decat printr`o posibila comanda la siteurile de specialitate.

O sa fac o poza sa vedem exact :D despre ce este vorba.

Pana fac eu poze ma apuca iar pastele, exact modelul acesta il am si nu scrie heavy :D. Asa cu husa cu picioruse pentru mouse si alte acareturi.

http://modders-inc.c...story--116.html

Edited by Cutzu, 01 May 2008 - 17:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate