Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mousepad pentru mouse laser

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Care este cel mai bun mousepad pentru mouseuri-le laser?
Trebuie neaparat un mousepad scump?
Cine are un mousepad"profesional" este multumit de el?
Totusi care este diferenta intr un mousepad "profesional" si unul absolut banal? - in afara de pret?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by radu72, 12 August 2006 - 15:34.


#2
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Chiar trebuie neaparat mouse-pad?

#3
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
eu folosec o foaie de hartie
the best....

#4
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostFadeToBlack, on Aug 12 2006, 16:47, said:

Chiar trebuie neaparat mouse-pad?
DA. Altfel merge ca draq.

View Postfreshness, on Aug 12 2006, 16:54, said:

eu folosec o foaie de hartie
the best....
Ce mouse ai? Eu am un typhoon .

#5
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Nu este nevoie neaparata de mouse-pad, mai ales pentru un mouse laser! Eu am un Microsoft Optical Mouse si il folosesc de cand l-am cumparat (acum multi ani) fara pad. Daca suprafata pe care il misti nu are "defecte", nu ai nevoie de pad. Diferentele dintre utilizarea cu pad si fara pad sunt foarte mici... marketing din nou.

#6
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Aug 20 2006, 15:27, said:

Nu este nevoie neaparata de mouse-pad, mai ales pentru un mouse laser! Eu am un Microsoft Optical Mouse si il folosesc de cand l-am cumparat (acum multi ani) fara pad. Daca suprafata pe care il misti nu are "defecte", nu ai nevoie de pad. Diferentele dintre utilizarea cu pad si fara pad sunt foarte mici... marketing din nou.
Am si eu un InteliMouse Optical de la Microsoft si el merge super fara a tine seama asa tare de mouse pad!! Dar la cel laser nu merge!! Merge ca draq pe un pad "normal".
Cel mai bine a mers pina acuma pe o foaie de hirtie.

#7
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru cele laser sunt indicate mousepad-urile cu suprafata din panza (panzate).

#8
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

View Postradu72, on Aug 23 2006, 20:51, said:

Am si eu un InteliMouse Optical de la Microsoft si el merge super fara a tine seama asa tare de mouse pad!! Dar la cel laser nu merge!! Merge ca draq pe un pad "normal".
Cel mai bine a mers pina acuma pe o foaie de hirtie.

eu pur si simplu nu te cred. ce mouse laser ai? eu am mx1000 si in afara de sticla merge pe orice suprafata plana.

am si intellimouse, dar nu e atat de sensibil.

#9
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Optical typhoon, nu prea suportă albastrul. Nu folosesc pad.

#10
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postalin179, on Aug 23 2006, 23:06, said:

eu pur si simplu nu te cred. ce mouse laser ai? eu am mx1000 si in afara de sticla merge pe orice suprafata plana.

am si intellimouse, dar nu e atat de sensibil.
Am un mouse laser Typhoon.
Mai am cuplat si su InteliMouse Optical pentru orice eventualitate ....
Deci in total 2 .

#11
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Si totusi ca idee am vazut modele de mousepad-uri la 50-60 ron.Cica ar profesionale - nu vorbesc de cele care au si usb-uri pe ele si care teoretic ar "trebui" sa fie mai scumpe
Chiar asa mare diferenta este intre un mousepad obisnuit - de pina in 20 ron si aceste "profesioniste"?

#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Ai incercat ce ti-am spus mai sus ?

#13
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostDoru_Neo, on Aug 25 2006, 07:51, said:

Ai incercat ce ti-am spus mai sus ?
Da si nu sunt multumit de rezultat. Pina acuma solutia cu foaia de hirtie este cea mai buna.

#14
Wally_Gl

Wally_Gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.03.2006
padurile de panza sunt cele mai bune... ieftine .. te tin ceva timp pana se belesc.. si oricuan poti sa iti cumperi altu...
Daca e sa dai pe un pad " profesional " sau de " gamer " cat ai dat pe mouse daca nu mai mult e alegerea ta
succes

#15
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Si totusi nu are nimeni un mousepad profesional ca sa ma lumineze si pe mine in ce consta adevarata diferenta intre ele? - in afara de pret .....

#16
weed4me

weed4me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2006
Este de stiut ca un mouse laser functioneaza pe orice suprata in afara de sticla cum preciza cineva mai sus.
Depinde la ce il folosesti, daca il tii pentru office, multimedia sau diverse aplicatii care nu necesita miscari fie rapide (un joc/shooter) sau miscari f. fine/sensibile (editare grafica, autocad etc) nu o sa simti niciodata nevoia de un mousepad, daramite un mousepad "pro".
Schimband datele problemei, pentru un joc, exemplu un shooter unde ai nevoie sa faci miscari bruste fara a sacrifica acuratetea ai nevoie de un pad. Padul face ca mouse-ul sa se miste mai usor, aluneca mult mai bine. Un pad bun incepe pe la 50 RON si poate fi din plastic, panza, metalic, sticla, depinde de preferinta fiecaruia, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Odata ce ai incercat mouse-ul pe un pad bun o sa simti diferenta, nu degeaba jucatorii profesionisti nu se despart niciodata de mouse-ul si pad-ul lor.
Eu am un mouse microsoft intelli4 optic si pad fUnc 1030(plastic), inainte de acesta am avut un pad Steelpad 4S(metalic). Cel din urma m-a servit f. bine doar ca vara in conditii de caldura transpiratia de la incheietura mainii se prelingea de-a dreptul pe pad iar mouse-ul nu mai functiona deoarece lumina nu se mai reflecta cum trebuie. fUnc-ul l-am achizitionat recent cu circa 600.000 si iti spun ca merita toti banii mai ales ca eu ma joc destul de mult. Cel mai bine ar fi sa incerci inainte un mousepad sa vezi daca ti se potriveste, apoi sa il cauti pe un site de afara sa vezi ce spun si "gamerii" despre el si abia apoi sa il cumperi.
Sper ca te-am ajutat. Succes

#17
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
http://www.cauti.ro/...erice/mouse_pad


exista paduri si mai scumpe.

Steelpad, fUnc si Aqua ray is mai populare... dar sunt multe varietati de pad-uri profesionale.
cautati pe forumuri de (gay-meri) gameri si vedeti acolo periferice serioase.

#18
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Eu folosesc mouse microsoft optical (din cel mai simplut) pe birou de lemn lacuit si merge brici, pt mine un pad e doar o chestie care imi limiteaza zona de miscare si imi aluneca pe masa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate