Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Zonele din tara fara acoperire GSM sau CDMA. Reclamati aici.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#55
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Hai mai dai draqu, cum e posibil sa amplaseze BTS-uri tocmai pe un sanatoriu :jeez:

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Pai sa poata vorbi bolnavii de acolo  :cool:

He he, am vazut 2 antene in Crangasi... puse pe un balcon vorba vine... :D O sa le fac poza cind am film ca e super pentru colectie... e o mini-celula intr-una mai mare (probabil pentru capacitate). Cine sta pe acolo cred ca a remarcat-o deja, e in statia lui 41 de linga pod, cand privesti spre nord-vest.

#57
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003
Sanatoriul este la 7 kilometri de sosea
iar motivele amplasarii sunt degajarea fata de orice alt
obstacol natural din zona
(cladirea se vede ok de la iesirea din Pietrosita) si
posbilitatea de aa acoperi zone intinse.
Semnal este sigur pina la cabana Bratei.

#58
Petru

Petru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.08.2003
Date din Neamt:
Connex. Statie de baza amplasata pe Toaca Ceahlau ...total ineficienta.Zona lacului de acumulare Bicaz acoperita asa doar ca sa stai pe loc si sa ai telefon bun. Nu exista acoperire in Durau decat outdoor si aia cu chinuri. Bicaz-Piatra Neamt lipsa acoperire pe drum national vreo 7 km din 25. Bicaz Gheorghieni prin Cheile Bicazului nu exista acoperire dupa Bicazul Ardelean pana aproape de Gheorghieni. PIATRA NEAMT...doua suburbii fara acoperire ( Ocol si Batca Doamnei ambele la distante de max 5 km de centrul orasului) Valea Bistritei...nu exista Connex mai sus de Poiana Teiului pana la Vatra Dornei. Zona Targu Neamt...No Connex la manastirile Neamt, Secu, Sihastria...puncte turistice importante. si acum bomboana de pe coliva ...daca veniti in zona cu un prieten strain ce are roaming pe connex nu va asteptati sa se poata inscrie in retea in zona Bicaz...lol...pur si simplu nu merge.

#59
Petru

Petru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.08.2003
Harta reala a acoperirii connex in zona montana a judetului Neamt "in conditii normale de utilizare a telefonului!

Attached Files



#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
La cheile Bicazului am fost anu' trecut, la lacul rosu la fel merge, cu Philips Savvy DB, 2 din 4 linii si chiar 3 din 4 pe alocuri. Anu asta nu am trecut pe acolo dar am fost prin imprejurimi... Sunt 2 site-uri de antene chiar in Bicaz, una pentru oras si alta pentru lac...

La manastirea Bistrita si Neamt intradevar nu merge (harta de acoperire confirma zona alba... probabil nici mare interes nu e avand in vedere terenul si populatia locala mica (nu ai cum sa acoperi acolo fara releu local), si daca te uiti la www.andreicioaca.as.ro/utils/cnx_sites_2001-2002.gif o sa vezi ca la zona pictata de tine cu rosu (Costisa), exact in localitatea aia este releui amplasat inca din 2001... deci probabil, ori nu mai avea curent... ori ai un telefon nu foarte bun la RF :)
Am tranzitat zona cu auto cu semnal maxim (telefon pus pe suport pe bord, fara antena externa).

Intre noi fie vorba, am facut un drum cu niste oaspeti straini pe la manastiri si cam peste tot era semnal ok, Bacau - Piatra Neamt - Tg Neamt mai putin manastirile alea... si poate or mai fi fost zone umbrite acuma dar nu am bagat eu de seama... oricum, era ceva scurt dara era sa fie. Era weekend si am sunat "la greu", sunet ok etc...

Oricum, o acpoerire perfecta nu exista, tata are Orange si a reusit sa rateze 2 apeluri neimportante, nu mai retin exact unde ne aflam atunci, eram in miscare oricum. Eu am fost mai norocos, nu am pierdut niciunul. S-ar putea si telefonul sa conteze, tata are T10, e bunicel dar nu la fel ca Philips-ul...

#61
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
harta aia de mai sus este o mare vrajeala
acum 3 spatamani am stat in Zanesti Neamt
Connex 0, intra doar reteau dar telefonul nokia 5110 nu arata nimic la semnal, puteam sa sun dar convorbirea nu se putea tine, nu se auzea absolut nimic.
Stiu ca este un bts Connex la Savinesti (nu sunt sigur) este foarte aproape de Zanesti (cred ca pana in 10 km)
precizez ca am stat la 400 m de drmul national (Bacau Piatra-Neamt).

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
---
harta aia de mai sus este o mare vrajeala
acum 3 spatamani am stat in Zanesti Neamt
Connex 0, intra doar reteau dar telefonul nokia 5110 nu arata nimic la semnal, puteam sa sun dar convorbirea nu se putea tine, nu se auzea absolut nimic.
---

Daca ai putut sa suni (sa te conectezi la BTS - deci emisia ta de 2w ajungea acolo) inseamna ca semnal este suficient... pentru un terminal bun, cu receptie sensibila, incearca alt telefon mai sensibil. Ei nu fac acoperire cu semnal maxim peste tot ca nu are nici un sens, asta e frumusetea sa ai BTS-uri la distanta si un telefon bun sa le contactezi. Totul tine de teren si planning RF si cred ca am explicat destul e clar in site-ul meu cum se propaga unda radio deci, ce probleme poti avea indiferent de operator sau frecventa... De exemplu poti fi in judetul Giurgiu la un rau la peste, ai acoperire perfecta sus si cum cobori o ripa sa dai intr-un rau cade tot, CNX, Orange si Zapp... Cosmo nici nu exista acolo... Nu ai ce face. Daca acei 400m de la drumul national mentionati de tine sunt dupa un deal sau intr-o ripa... normal ca nu o sa mearga... ca nu o sa puna aia antena speciala pentru ripa aia...

Uite, exact aceeasi situatie ca tine o am eu la Cepari - Arges, unde acolerirea Connex e la limita. Merge dar numai pe unele telefoane... Poti sa spui ca nu e acoperit ? Nope... merge ca vorbesc in fiecare weekend acolo, am familie si am lasat acolo un terminal Motorola D160 cu antena lunga care ma aud perfect, foarte rar se intimpla sa se deconecteze, mai ales daca e aglomeratie. Dar nu merge la fel cu orice telefon. Semnalul e 10 dB... (1 din 4 liniute). Am probat mult in zona aia din 2000 incoace, testele au fost publicate si pe net... in diverse locuri, daca vrei detalii, locatia exacta da o adresa email...

Eu pe drumul ala de care vorbesti Bac-P.nt am fost si am vorbit din mers... nu am avut probleme decat la manastirile mentionate unde oricum nu aveam nevoie de telefon... si nici nu e elegant sa-ti sune telefonul in bisetrica  :P , cam in aceeasi perioada ca tine am fost, acum 2.5 saptamini. Deci am putea spune in gluma, ca este un fel de protectie...

#63
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
nu era o rapa, eram la acelsi nivel cu drumul national, acolo toata lumea se plange de Connex ca nu merge.
Telefon bun..............am vazut un reprtaj candva la TV unde spunea ca nokia 5110 are un semnal foarte bun.

imi poti spune ceva de Motorola Talkabout 2260, tot slab la semnal este ?

#64
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
A spunde despre Nokia 5110 ca are semnal prost sau ca nu e sensibil este aiurea, sa ma scuzati. Iar acoperirea are trei categorii de servicii... Indoor, Outdoor si intrecele doua exista si Incar.

Daca cei de la CNX sau uatever dau o harta cu o acoperire FARA sa specificie se intelege ca este Indoor. Asta inseamna ca ar trebui in casa cu ORICE telefon (cel putin cele brand) sa ai semnal si sa porti decent o convorbire.

Pe de alta parte hartile nu sunt contractuale, si este vorba de predictii. de exemplu daca intr-o zi sunt explozii solare stiati ca nu veti vorbi nici la un kilometru de BTS?

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by zippo123
Telefon bun..............am vazut un reprtaj candva la TV unde spunea ca nokia 5110 are un semnal foarte bun.

imi poti spune ceva de Motorola Talkabout 2260, tot slab la semnal este ?

In reportaje poti spune orice ca e publicitate de fapt... Talkabout nu stiu, poate e bun... poate nu, am o parere buna despre Motorola la modul general, habar nu am cum merge modelul ala, nu am avut asa ceva. Si deasemenea ia in calcul ca nu poti face comparatii cu telefoane la mina a doua ca de multe ori, unele sunt date pe jos sau defectate la antena / RF si nu mai au aceiasi parametri. Am patit-o mai demult cu un A2628, era frumos, mergea da avea 10 dB atenuare fata de orice alt telefon... in mod normal nu te afecta dar daca semnalul e mic, pa... l-am vandut repede  :cool:

5110 nu a mers deloc sa sun intr-un loc unde A1018s Ericsson mergea... prin 2001-2002 iarna, respectiv la Cepari intr-un loc anume... de probe. La vremea aia am testat 3 telefoane, Alcatel 311, Ericsson A1018s si Nokia 5110, Ericsson a mers din prima , Alcatel a mers de regula 50% paritate, adica odata mergea, odata dadea fail, 5110 nope nici la a 3-a incercare... de fapt e ciudat cu el, formai numarul, se conecta in retea (ca si tie), poate chiar mergea asa daca tineai telefonul in aer precum o satie portabila dar cand il puneai la ureche pa semnal... cadea si celalalte erau ecranate putin dar nu cadeau deci treaba este verificata demult de mine plus ca ce mi-ai spus, ca puteai suna (forma) dar nu auzeai este clar receptia slaba... corectia de erori nu facea fata situatiei, probabil chiar incepind de la antena, ca aia il face radiant... Uite, iti mai spun inca un telefon care nu a mers la tara unde am testat si 5110, Maxon 3204 de 900 MHz... nu a vrut nici el sa mearga...

Si Bogdan are perfecta dreptate cu acoperirea indoor / outdoor sau cum era la cosmo "acoperire de calitate variabila"... asta e n-avem ce face, unda nu merge cum vrem noi... iar operastorii nu raporteaza acoperirea decit pe margine absoluta... la 5 dB cine stie...
Hartile bineinteles ca nu sunt contractuale si nu te poti lua de cineva ca in harta e ceva si in realitate nu e...

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Bogdanra
de exemplu daca intr-o zi sunt explozii solare stiati ca nu veti vorbi nici la un kilometru de BTS?

Yep, asa e, dar de pe alta parte, activitate solara mare avantajeaza undele scurte merge propagarea calumea la distanta mare  ;)

#67
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
O singura chestie. V-ati gandit sa trimiteti un fax , email & stuff catre dep. de marketing ale respectivelor companii? In fond putem discuta aici muuuullllt si bine daca nu se face asta. Baietii de la marketing vad daca zona e profitabila, in fond poate sa fie o zona frumoasa foc, ca daca nu ies $$$ nu o sa aiba acoperire. Un fax bine facut, in care sa se explice cat de cat potentialul, poate cu o semnatura a unui factor de decizie local care isi declara sprijinul, existenta unei cladiri, ridicaturi naturale, existenta unui drum de acces, a unei surse de electricitate, etc.

#68
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
hai sa lasam chestia cu $$$ profitabil , marketing, bla bla bla
ex:
daca sunt un smecher care am o afacere de mill $ si factura mea de la telefon este imensa....................ma duc la "peste" ..............intr-o "rapa"
si nu am semnal..............ma suna partenerii................pierd mill$$

ti-ar place ?
nu, bineanteles

exemplele pot continua...........ai un accident (ceea ce nu doresc la nimeni)
...........

Ideea este ca in Romania sun localitati cu populatie mare in care acoperirea lasa de dorit (ma refer la toti operatorii de telefonie mobila)

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
---
hai sa lasam chestia cu $$$ profitabil , marketing, bla bla bla
---

Omul (ro-tunning) are perfecta dreptate, nimeni nu arunca bani aiurea mai ales la saracia noastra ca sa faca celule pe care nu se vorbeste decit o data pe zi... Locatiile, chiriile si curentul nu sunt free...
Nu ii intereseaza de smecheri, aia daca au afaceri de milioane de $ au telefon pe satelit care merge oriunde, nu stau cu GSM :P

Sunteti curiosi sa vedeti acoperire in Ucraina ? Ia mergeti la:
http://www.gsmworld....um&frame=middle

sa vedeti acoperirea "nationala" a lui UMC, cel mai tare de la iei...

Sau http://www.gsmworld....ba&frame=middle e de ras asta... are numai capitala...  :OK:

Noi macar avem acoperire cit de cit nationala, fata de altii, ar trebui sa ne multumim ca este si asta, putea sa nu fie... :0

#70
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu are rost sa faceti nici un referat, nu dupa astea se face un planning pentru retea, sunt alte criterii mai complexe, de fapt nici thread-ul asta n-are nici un folos pentru scopul care a fost deschis, dar l-am incurajat pentru ca macar noi, userii, sa stim unde sa avem asteptari mai putine de la retea.

Speedo

#71
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Ceea ce spuneti voi este o problema generala, si se numeste garantarea serviciul universal. Adica in orice localitate cu 3 locuitori sa existe posibilitatea de a da un telefon. In tarile civilizate, companiile de telecomunicatii au 'impartite' aceste zone neprofitabile. La noi se discuta, dar nu se stie :). Iar pana una alta, nu poti sa obligi niste companii care se ocupa, teoretic, cu scoaterea de bani din piatra seaca, sa arunce aiurea cu banii pe geam. Asta poate doar un guvern :)

#72
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Nu are rost sa faceti nici un referat, nu dupa astea se face un planning pentru retea, sunt alte criterii mai complexe, de fapt nici thread-ul asta n-are nici un folos pentru scopul care a fost deschis, dar l-am incurajat pentru ca macar noi, userii, sa stim unde sa avem asteptari mai putine de la retea.

Speedo

  Ai dreptate Speedo. La inceput ma gindeam sa compilez toate zonele reclamate de useri si sa trimit lista la operatori, insa mi-am dat seama ca ar fi useless( gen faza cu caravana si ciinii).
  Totusi, cum ai zis si tu thread-ul este un ghid excelent pt cei care merg in tara, sa stie la ce surprize sa se astepte. Deci, cu cit sint semnalizate mai multe zone fara acoperire cu atit mai bine
sintem informati, cind calatorim prin tara. :P
Si totusi, o solutie pt o acoperie mult mai buna ar exista:
Roaming intre Connex , Orange si eventual Cosmorom. Oare e chiar asa greu sa se realizeze asa ceva si la noi ?!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate