Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Furt la drumul mare! Asa ceva e de neconceput!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005
Buna Ziua,

Am construit si dezvoltat site-ul BizCar.ro ( http://www.bizcar.ro/ ). Dupa multe, multe luni de munca raman socat de-a dreptul.
Gasesc site-ul meu la adresa: http://www.targu-jiu.ro/ Cum se poate ca sursele si baza de data sa ajunga la ei? de vina poate fi doar compania de webhosting.., altcineva nu avea acces la codurile mele..
Ce se poate face in acest caz? pentru ca eu am ramas fara cuvinte..
NO COMMENT!!!

Va Multumesc.
Cu deosebita stima,
Daniel

Edited by dyzard, 12 August 2006 - 01:22.


#2
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
Daca situl ala e facut 100% de tine (adica nu folosesti un CMS sau alte scripturi publice) atunci e chiar naspa. Singurul sfat care ti-l pot da este ca, pe viitor, sa utilizezi macar "code obfuscation" ( http://www.google.ro...f...ion&start=0 ). Cel putin asa o sa le dai mult mai mult de lucru ciorditorilor.
Si ai grija si ce webhost alegi.

#3
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View PostGarfield, on Aug 12 2006, 10:02, said:

Daca situl ala e facut 100% de tine (adica nu folosesti un CMS sau alte scripturi publice) atunci e chiar naspa.

Pai e facut 100% de mine.., fiecare linie de cod.., proiectul meu de diploma pe care l-am dezvoltat pentru a fi util intr-o oarecare masura comunitatii. CMS-ul e facut tot de mine.., si din aceasta cauza ma socheaza faptul ca a fost FURAT.., faptul ca nu imi inchipui cum a fost furat.., precum si faptul ca nu pot sa fac nimic pentru ca acei impostori sa nu utilizeze site-ul meu.. :worthy:

#4
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Nu e treaba de CMS. Aia au site-ul cu tot cu baza de date.
Vina nu poate fi decat de la compania de hosting in afara de faptul daca cei de la BizCar tineau un Backup undeva de unde a fost furat.

#5
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
"Creat si intretinut de Mican Daniel", asta apare la ambele in josul paginii. Tu esti Daniel? si PR-ul e identic......

#6
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
bai frate. nu mi-am inchipuit asa ceva . ma gandam ca poate doar seamana , dar vad ca e 100% acelasi site .
vinovatii ar trebui pedepsiti penal  :(

#7
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View PostDeeJay, on Aug 12 2006, 10:33, said:

"Creat si intretinut de Mican Daniel", asta apare la ambele in josul paginii. Tu esti Daniel? si PR-ul e identic......

Da eu sunt.., se pare ca inca au ramas unele fisiere nemodificate.., totusi, ei au PR3.., in fine..
Pai na, am mai schimbat si eu ceva pe acolo.., fiind facut de mine am reusit sa accesez unele parti ale site-ului prin formulare.., si sa pun acolo niste mesaje.., care bineinteles ca vor disparea cat de curand..

Eu tot ma intreb.., si intreb pe toata lumea.., oare e legal ce au facut ei? sa furi munca cuiva si sa te bucuri de ea si nimeni sa nu faca nimic?
ciudata lumea aceasta in care traim..  :huh:

#8
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
E timpul sa iti cauti un avocat bun. Cu putin noroc, cand toate astea se termina, firma de hosting unde ti-ai pus situl o sa devina a ta :)

#9
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View Postecstrim, on Aug 12 2006, 11:15, said:

E timpul sa iti cauti un avocat bun. Cu putin noroc, cand toate astea se termina, firma de hosting unde ti-ai pus situl o sa devina a ta :)

Intr-un fel nu stiu dc vreau sau dc ar fi bine sa ii dau in judecata.., inca nu stiu 100% care este implicarea lor in aceasta problema (ei spun ca nu e vina lor).., totusi sunt foarte suparat ca munca mea de multe luni e plagiata in asemenea hal..
si chestie ciudata.., au schimbat scriptul de la contact.., dar se pare ca mailurile ajung tot la mine..

#10
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

domain-name: targu-jiu.ro
description: tg-jiu, Michael McCabe
description: 1085 Sanctuary Cove Drive, North Palm Beach, FL 33410, US
person:      Pavel Dan
address:     NEXIAL RESEARCH
address:     Galati, Str. Brailei, Nr. 8
address:     RO
phone:       +40742349861

Da-i un telefon tipului. Vezi ce are de spus. Spune-i ca esti avocatul lui Mican Daniel si ca doresti sa va intalniti.
Nu m-ar mira ca domeniul sa fie cumparat cu un card furat.

Totusi ce mi se pare ciudat e ca pana si codul de la trafic.ro a ramas neschimbat.

PS: Daca tot poti adauga stiri pe site. Inventeaza o stire in care sa denigrezi o persoana extrem de importanta din Galati. Mai nou calomnia nu se mai pedepseste cu inchisoare ci cu despagubiri banesti. Il falimentezi pe tip.

Edited by xoo, 12 August 2006 - 10:40.


#11
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View Postxoo, on Aug 12 2006, 11:37, said:

PS: Daca tot poti adauga stiri pe site. Inventeaza o stire in care sa denigrezi o persoana extrem de importanta din Galati. Mai nou calomnia nu se mai pedepseste cu inchisoare ci cu despagubiri banesti. Il falimentezi pe tip.

da, pot accesa formularele de postat stiri + cele de management al bannerelor din partea de administrare.., dar asta pana ce se prinde omul si le da jos..
totusi, ideea nu e de a face rau cuiva.., sau de a denigra pe cineva.., pentru ca eu il denigrez.., nu el.., in fine, apare pe site-ul lui, dar e scrisa de mine..
in principiu vreau sa stiu cum au ajuns sursele + baza de date la el (sunt peste 1.000 membri pe site, cu adrese de mail).., poate sa faca spam.., sau nici nu vreau sa ma gandesc ce mai poate face cu adresele respective..
as vrea sa stiu parerile voastre si sa imi trag invataturile de minte, ca pe viitor sa incerc sa impiedic astfel de furturi.., si poate si altii sa traga invataturi din patania asta.., pentru ca se pare ca suntem foarte vulnerabili..

Oare ar fi bine sa postez undeva pe site ca au fost furate sursele si baza de date? sau sa trimit un mail membrilor site-ului? ca acum cei care au site-ul le pot trimite mailuri in numele meu..

Edited by dyzard, 12 August 2006 - 11:46.


#12
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005
Am contactat persoana
person:      Pavel Dan
address:     NEXIAL RESEARCH
address:     Galati, Str. Brailei, Nr. 8
address:     RO
phone:       +40742349861
e-mail:      [email protected]

A raspuns un baiat, cica are 16 ani, din Satul Mare si ca nu se numeste Pavel Dan. A zis ca nu are nici o legatura cu site-urile.., acuma na.., ramane de vazut. O sa trimit si la RNC un mail.

#13
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postecstrim, on Aug 12 2006, 11:15, said:

E timpul sa iti cauti un avocat bun. Cu putin noroc, cand toate astea se termina, firma de hosting unde ti-ai pus situl o sa devina a ta :)


Multi cosmonauti pe aici.
( FYI cosmonaut e unul care zboara undeva mai sus de stratosfera,ofera sfaturi idoate pe forumuri cand el habar nu are pe ce lume traieste ,si problema lui este in general cum sa-si trateze mai bine cosurile vorace datorate unei adolescente furibunde)

\

Ma indoiesc sincer ca firma de hosting are ceva de a face cu asta.

Asa,ca de la un admin de datacenter la un proprietar de site:
Exista cel putin 100 de variante de biberonat un site intreg,fara sa fie vina sau problema hosterului.
Cata vreme tu,nu te protejezi de furturi,nu stiu ce poate sa faca un hoster.
Este ca si cum ai sta in chirie si ai vrea sa dai in judecata proprietarul ca ti-ai lasat usa deschisa si te-au curatat ceva flacai binevoitori de tot ce ai agonisit in ultimii ani.
Mare e gradina domnului doamne..........

Edited by WBF, 12 August 2006 - 14:25.


#14
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View PostWBF, on Aug 12 2006, 15:08, said:

Multi cosmonauti pe aici.
Ma indoiesc sincer ca firma de hosting are ceva de a face cu asta.
Asa,ca de la un admin de datacenter la un proprietar de site:
Exista cel putin 100 de variante de biberonat un site intreg,fara sa fie vina sau problema hosterului.
Cata vreme tu,nu te protejezi de furturi,nu stiu ce poate sa faca un hoster.
Este ca si cum ai sta in chirie si ai vrea sa dai in judecata proprietarul ca ti-ai lasat usa deschisa si te-au curatat ceva flacai binevoitori de tot ce ai agonisit in ultimii ani.
Mare e gradina domnului doamne..........

Cum ziceam si mai sus.., nu am nimic cu compania de webhosting.., vreau doar sa imi dau seama cum s-a furat acest site.., ca pe viitor sa am grija sa nu se mai intample. Vreau sa imi invat bine lectia.
cPanel-ul + mailul + alte conturi importante nu le verific din locuri publice, stiu foarte bine cum e cu keyloggerele + alte programe de spy.., asa ca nu sunt chiar un proprietar de site care a cumparat sursele si nu stie nici macar cum sa le uploadeze pe server.. intradevar, tu ai dreptate, se intampla la multi sa lase usa deschisa.., dar nu e cazul acum.., usa a fost bine inchisa! chiar si geamurile..

#15
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

A raspuns un baiat, cica are 16 ani, din Satul Mare si ca nu se numeste Pavel Dan. A zis ca nu are nici o legatura cu site-urile.., acuma na.., ramane de vazut. O sa trimit si la RNC un mail.

Daca datele cu care a fost inregistrat domeniul sunt false e naspa pt ei.
Incearca aici:
NEXIAL RESEARCH SRL GALAŢI. Manager: Cornel ALEXANDRU. Tel.: 0744614563

#16
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Deci.
Google is our best friend.Scuze pentru remarca grobiana..dar cam asta este.
Se poate copia un site integral in mai putin de 5 minute.
Cu putina stradanie si baze de date...cam tot.
Unii zic ca zend e o idiotenie,dar nah....eu cred ca nu.
Plus inca circa Jde programe de protejat sursele.
Life sucks cand vezi ca un putoi cu cosuri te-a jumulit de munca ta.
Dar fiecare pas inainte poate fi un picior in fund.
Daca tii la ceea ce muncesti ,inveti ca internetul nu e gradina domnului,unde ingeri canta la harpa...si incepi sa te protejezi.


Later edit:
Cpanel = teh suk.
IMHO.
Protejarea surselor si in generl a unui site a inceput sa fie o prioritate in ultima vreme.La cat furt vad zilnic la nivel de peste 15k domenii hostate in reteaua proprie incep sa ma intreb daca nu am gresit tara de bastina

Edited by WBF, 12 August 2006 - 14:32.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
Nume: Nexial Research SRL

Adresa: Str. Brailei Nr. 26, Cod postal 800048
-------------------------------------------------------------------------------------
Localitate: Galati
Judet: Galati
-------------------------------------------------------------------------------------
Telefon:
0236/319.120

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Hopa... a sabotat careva www.bizcar.ro?

Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'bizcar'@'localhost' (using password: YES) in /home/bizcar/public_html/include/conectare.php on line 2
EROARE:Access denied for user 'bizcar'@'localhost' (using password: YES)

Pe celalalt am vazut deja anunturile cu codul furat... bafta, ce pot zice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate