Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#19
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

View Postgeopsi, on Sep 16 2006, 22:15, said:

io am luat creatina mai ales cand ma pregateam  la carate si pot spune ca nu ma avut nimic rau dar nici mare branza numia facut... prefer catinofort sau chestii pe baza de ginseng gingobiloba si catinofort!

daca ai fi citit tot ce am scris eu despre creatina ai fi vazut ca nici nu avea ce "mare branza sa faca" la "caratele" tale.

#20
vlad7

vlad7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2006

View Posteminem4ever, on Aug 13 2006, 17:25, said:

Voi cand luati creatina, o mai luati cu ceva? Am auzit ca mai trebuiesc niste suplimente cu ajutorul careia se sintetizeaza mai bine creatina. Si de cea monohidrata ce ati auzit? Care este cea mai buna?
frate in 2 luni cate kile ai pus pe tine ?

View PostMadib, on Sep 27 2006, 13:33, said:

daca ai fi citit tot ce am scris eu despre creatina ai fi vazut ca nici nu avea ce "mare branza sa faca" la "caratele" tale.
ce parere ai despre produsele hardbody ? te rog sa-mi raspunzi...

#21
blk

blk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.07.2006
lasa creatina ca nu e buna deloc,te faci porc de la ea ! cel putin asa mi sa intamplat mie m-am ingrasat in ultimu hal si facusem o burta cum nu am vazut la nimeni,si a trebuit multa munca sa imi revin lucram 6 zile pe saptamana la sala o sedinta 2 ore si dupa 30 min faceam cardio !

edit: poate oi fi tu slab si zici ca nu are ce sa ti se intample dar ai grija ca odata iti dai drumu ! si e foarte greu credema !

Edited by blk, 11 November 2006 - 09:34.


#22
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

View Postvlad7, on Nov 8 2006, 19:02, said:

ce parere ai despre produsele hardbody ? te rog sa-mi raspunzi...

nu pot sa-mi dau o parere despre intreaga lor gama de produse...dar...
de la ei am incercat doar jumbo mass si tribulus capsule...degeaba le-am luat.

daca nu ai bani pentru ceva klumea (ca asa se vede) mergi pe redis...
romanesti...dar...raportul calitate - pret e bun.





View Postblk, on Nov 11 2006, 09:33, said:

lasa creatina ca nu e buna deloc,te faci porc de la ea ! cel putin asa mi sa intamplat mie m-am ingrasat in ultimu hal si facusem o burta cum nu am vazut la nimeni,si a trebuit multa munca sa imi revin lucram 6 zile pe saptamana la sala o sedinta 2 ore si dupa 30 min faceam cardio !

edit: poate oi fi tu slab si zici ca nu are ce sa ti se intample dar ai grija ca odata iti dai drumu ! si e foarte greu credema !


ai uitat sa spui ca ti-au crescut inca 3 maini si 4 picioare...na, acuma da din coada... :death:
mai...si eu m-am ingrasat intr-un hal...imi port burta intr-o roaba...si totul doar de aer...aer si apa  :w00t:


acuma sa vorbim serios.
creatina nu ingrasa, probabil ai avut retentie de apa, dar aia e cu totul altceva...
ia o carte, sau ma rog...acuma cum e moda...un forum...de specialitate si citeste mai baiatule...nu vorbi din basme auzite in fatza blocului spuse de tembeni fara pic de cunostinte in domeniu.
daca chiar te-ai ingrasat, a fost ca ai mancat ca porcul sau, ai folosit un weightgainer...si atunci in conditiile in care esti endomorf...pui slana.
creatina nu are a face cu grasimea...creatina sta in muschi. citeste, ca nu stau si scriu degeaba posturi...o fac pentru astia ca voi...care habar nu au.

si, sa nu stii nu e nenorocire...dar sa nu stii si sa spui tampenii, sa induci lumea in eroare si sa ii sperii ca de bombe...asta e prostie. :cursing:

#23
vlad7

vlad7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2006
pai nu ma arunc asea tare din prima, toate la timpu lor :) in culturism ai nevoie de multa rabdare  :D

#24
vlad7

vlad7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2006
mai am o intrebare pt tine Madib, este la fel de eficient sa iei glutamina capsule decat pudra proteica. avantaje shi dezavantaje...te rog sa-mi raspunzi.

#25
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

View Postvlad7, on Nov 15 2006, 17:40, said:

mai am o intrebare pt tine Madib, este la fel de eficient sa iei glutamina capsule decat pudra proteica. avantaje shi dezavantaje...te rog sa-mi raspunzi.

raspund cu placere la oricate intrebari  :)

glutamina si pudra proteica sunt 2 kestii diferite, cu efecte diferite.

pudra proteica probabil ca stii la ce foloseste...pe scurt, pentru crestere in masa musculara. este CEL MAI IMPORTANT supliment alimentar...dupa vitamine si minerale. am mai scris...dupa efort, corpul intra in refacere, se declanseaza anabolismul muscular, pentru ca celulele degradate in timpul antrenamentului sa se refaca, si pentru ca stratul sa se ingroase cu celule noi, ai nevoie de proteine, necesarul ar fi cam de 2g/kilogram corp, pe care din alimentatie e cam dificil de obtinut, de aceia folosim concentrate proteice.

glutamina insa, este un aminoacid neesential, ceea ce inseamna ca poate fi produs in organism din alt aminoacid, glutamic. glutamina se foloseste in primul rand pentru a preveni catabolismul muscular (scaderea masei musculare) in special in perioadele de regim, dar ajuta si la refacerea de dupa antrenament si creste sinteza proteinelor.

eu ce sa-ti spun acuma...daca ai de ales intre cele 2, ia concentratul proteic...:coolspeak:

#26
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
salut .
eu am 18 ani si jumatate , 62 de KG, m-am apucat de sala acum 2 saptamani, am pus deja 1,5 KG (m-am lasat si de fumat recent si am inceput sa mananc bine , sa dorm, inainte dormeam foarte putin ) .
lafel ca oricare alta persoana care se apuca de sala vreau sa cresc repede in greutate si masa musculara si am inceput de ieri sa iau CREATIN RAPID MASS  .
Iau o masura si jumatate in jur de 1,3 dupa masa, o doza jumatate exact dupa antrenament ( 4-5 ) si o doza jumatate in jur de 10-11 , cu o ora inainte de culcare.
Gresesc?
Va rog sa-mi spune-ti daca e bine ce fac.

Quote

CREATIN RAPID MASS
Descriere produs:
Creatin Rapid Mass este recomandat celor care doresc obtinerea unei mari mase musculare de calitate intr-un timp foarte scurt aceasta fiind posibil datorita continutului echilibrat de proteine, carbohidrati si creatina. Creatina folosita în acest produs este de cea mai buna calitate fiind obtinuta de Creapure.
Mod de utilizare:
Se recomanda administrarea a 2 masuri/zi (90 gr) din produs amestecat cu lapte, apa sau sucuri.


#27
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
@slacker608: Mie mi se pare ca iei cam multa creatina...

#28
vlad7

vlad7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2006
Madib iti multumesc pt raspunsuri, tu esti sufletul acestui thread :) dar inca ceva...proteinele nu se descompun in muschi sub forma unor lanturi de aminoacizi ?

View Postslacker608, on Nov 17 2006, 14:00, said:

salut .
eu am 18 ani si jumatate , 62 de KG, m-am apucat de sala acum 2 saptamani, am pus deja 1,5 KG (m-am lasat si de fumat recent si am inceput sa mananc bine , sa dorm, inainte dormeam foarte putin ) .
lafel ca oricare alta persoana care se apuca de sala vreau sa cresc repede in greutate si masa musculara si am inceput de ieri sa iau CREATIN RAPID MASS  .
Iau o masura si jumatate in jur de 1,3 dupa masa, o doza jumatate exact dupa antrenament ( 4-5 ) si o doza jumatate in jur de 10-11 , cu o ora inainte de culcare.
Gresesc?
Va rog sa-mi spune-ti daca e bine ce fac.
frate doza de creatina recomandata pe zi este de 5 g, daca iei mai mult faci risipa de bani shi poti sa ai probleme cu rinichii, nu te va ajuta sa cresti mai mult in forta !

#29
oxide

oxide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2006

View Postslacker608, on Nov 17 2006, 14:00, said:

salut .
eu am 18 ani si jumatate , 62 de KG, m-am apucat de sala acum 2 saptamani, am pus deja 1,5 KG (m-am lasat si de fumat recent si am inceput sa mananc bine , sa dorm, inainte dormeam foarte putin ) .
lafel ca oricare alta persoana care se apuca de sala vreau sa cresc repede in greutate si masa musculara si am inceput de ieri sa iau CREATIN RAPID MASS  .
Iau o masura si jumatate in jur de 1,3 dupa masa, o doza jumatate exact dupa antrenament ( 4-5 ) si o doza jumatate in jur de 10-11 , cu o ora inainte de culcare.
Gresesc?
Va rog sa-mi spune-ti daca e bine ce fac.

ca sa stim dk e bine sau nu ce faci ar trebui sa stim mai exact in cantitati ce contine masura aia de  Creatine Rapid Mass...in alta ordine de idei a luat cineva produsul asta? pareri ceva?
http://www.universal...-ph-correct.php

#30
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

View Postnasorum, on Nov 17 2006, 14:12, said:

@slacker608: Mie mi se pare ca iei cam multa creatina...

creatin rapid mass este un gainer...care contine si creatina...

#31
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

View Postvlad7, on Nov 17 2006, 18:30, said:

Madib iti multumesc pt raspunsuri, tu esti sufletul acestui thread :) dar inca ceva...proteinele nu se descompun in muschi sub forma unor lanturi de aminoacizi ?

ba da, proteinele sunt formate din aminoacizi...dintre care aproximativ 20 sunt folositi pentru cresterea si refacerea masei musculare, din astia 9 sunt aminoacizi esentiali, fara de care refacerea si cresterea masei musculare nu ar fi posibila. Aminoacizii esentiali nu pot fi sintetizati de organism , ei trebuie luati din din mancare, suplimente....de fapt cand vorbim de proteine...nu vorbim de tot lantul de aminoacizi, pentru ca majoritatea sunt aminoacizi neesentiali, ce pot fi sintetizati de organism...dar vorbim exact de acei 9 aminoacizi esentiali pe care organismul nu ii poate obtine decat prin alimentatie, suplimentatie.

repet, glutamina este un aminoacid neesential, el este sintetizat de corp, dar nu in cantitatea optima pentru un sportiv, de aceia se suplimenteaza alimentatia si cu glutamina...pentru cine isi permite. :coolspeak:

#32
david2007

david2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2006
la 16 ani nu baga kimicale in tine ! mai bine treci pe femei....fa palmaresul mare copile....dar ai grija si alea sint cu dus si-ntors

#33
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
m'am  intors pe forum dupa o perioada de 7 luni de sala (si inca continui). Acum cunosc si eu mai multe .. am intrebat culturisti cu ani de experienta.

Creatina poti sa o iei, iti umfla celula musculara cu apa .. dar lasa'te 2-3 saptamani de sala (chiar si dupa 6 luni) si o pierzi toata creatina pe care ai bagat'o in tine acum nush cat timp.

Nu va temeti : ) eu nu am avut niciun efect secundar de la ea dar sunt bani aruncati la wc si luam cate 25g de creatina +75 de dextroza.

Off-topic: acum, multe albusuri de ou, lapte fara grasime multa + proteine zer + multiminerale / vitamine / calciu / magneziu

Edited by eminem4ever, 23 January 2007 - 11:20.


#34
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

View Posteminem4ever, on Jan 23 2007, 11:15, said:

m'am  intors pe forum dupa o perioada de 7 luni de sala (si inca continui). Acum cunosc si eu mai multe .. am intrebat culturisti cu ani de experienta.

Creatina poti sa o iei, iti umfla celula musculara cu apa .. dar lasa'te 2-3 saptamani de sala (chiar si dupa 6 luni) si o pierzi toata creatina pe care ai bagat'o in tine acum nush cat timp.

Nu va temeti : ) eu nu am avut niciun efect secundar de la ea dar sunt bani aruncati la wc si luam cate 25g de creatina +75 de dextroza.

Off-topic: acum, multe albusuri de ou, lapte fara grasime multa + proteine zer + multiminerale / vitamine / calciu / magneziu

nu stiu ce culturist cu ani de experienta ti-a spus ca creatina citez "sunt bani aruncati la wc".
daca nu stii care e rolul principal al creatinei, ia si citeste paginile din urma ca am explicat foarte clar. retentia de apa poate sa apara...sau nu, depinde de persoana, nu pentru asta se foloseste creatina.

#35
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
si anume ce face creatina in afara de faptul ca baga apa in muschi?

#36
JUST_ME!

JUST_ME!

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2007
Creatina n-ar trebui luata de incepatori. Daca mergi la sala regulat e ok sa iei ca ajuta la dezvoltarea muschilor. Dar daca te lasi de sala te-ngrasi ca ghibolu'! Si de burta cauzata de creatina foarte greu scapi. Nu o recomand! SINCER!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate