Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Camere de supraveghere IP TRENDnet

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Doar pentru supravegere, nu antiefractie, nu alarmare, nu cu conexiune la dispecerat. Poate ca la autorizatii te-ai gandit cand ai pomenit si de alte probleme.

Vreau doar transmisie live, chestia este ca voi avea destul de multi clienti.

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
nu, nicidecum la partea de autorizare... la partea cu cat suporta o camera si in ce conditii
sau daca are nevoie de restream, ce forma de stream ai nevoie, etc

adica, la modul: imi trebuie o camera pentru a pune pe internet live
sau
o camera pentru o gradinita + o aplicatie simpla de vazut de acasa
sau
o camera sa fie compatibila cu toate SOurile si cu...
sau
sau

:D de asta am intrebat pentru ce... poate iti dau idee de o solutie completa

#39
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005

View Postdexterash, on 5th January 2012, 23:07, said:

o camera pentru o gradinita + o aplicatie simpla de vazut de acasa

Da, asa este, pentru o gradinita imi trebuie. Te rog daca poti sa imi recomanzi o solutie completa sunt mai mult decat interesat.

O varianta cat mai simplu de implementat, spusesem mai la inceput ce mi-as dori.

#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
cam cati oameni estimezi ca vor sta conectati concomitent?

#41
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Estimez un maxim de 20 clienti pe camera x 6 clase, scenariul cel mai incarcat. Totusi ar fi bine ca solutia sa fie scalabila, adica sa poata fi imbunatatita in caz de nevoie.

#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poti merge pe DAHUA (Camera IP sau videoserver+camera analogica) + un PC cu software de restreaming (DSSul gratuit de la DAHUA) + Software Client dedicat
sau
DAHUA + un PC cu VLC ca serviciu (ca sa iti faca din RTSP in FLASH) + server web cu o pagina in care sa faci embed la stream

Solutia "profi" ar fi asa: DAHUA + server linux cu VLC (free) sau Wowza (contra cost) + script monitorizare VLC + apache ca serviciu web + o aplicatie simpla de management/embed facuta in PHP (ca sa poti da drepturi de acces diferite)

Nu cred ca la ora actuala exista device IP standalone care sa suporte mai mult de 10-15 clienti... (are nevoie de codare, management, banda, etc...)

Edited by _DelSte_, 21 November 2012 - 16:26.
-scos citat inutil-


#43
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Am mai tot intrebat in stanga si in dreapta cu privire la intentia exprimata, am aflat si de existenta transmisiilor multicast pe care unele camere le suporta.
O transmisie multicast mai tine cont de useri?

Edited by danbonta, 09 January 2012 - 22:33.


#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
da, este si multicastul o solutie... se foloseste in IPTV... dar este o solutie pentru retele locale (ca sa o poti face sa mearga prin Internet ar trebui sa faci ceva gen VPN) si necesita echipamente dedicate (care sa faca multicast mai departe)

mai exista o problema... o camera buna transmite undeva intre 2Mbps si 4Mbps... daca pui stream multicast cu 20 de camere, sa zicem, traficul generat va ajunge la 80Mbps, ceea ce este aproape de limita superioara a retelelor ethernet standard

si nu, nu tine cont de useri... fiecare statie de lucru "asculta" toate datele de pe retea si "selecteaza" ce are nevoie

#45
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Multicast-ul cu IGMP pare-se  a fi solutia, cu conditia ca si router-ul sa cunoasca asa ceva. Pentru acces prin internet trebuie neaparat ca routerul sa cunoasca multicast cu IGMP.

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
exact!

dar asta doar pe local... gandeste-te ca intre gradinita si "clientul" final sunt mai multe routere, care nu depind de tine...

#47
team11

team11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2012
Incearca pe http://www.teamtelec...eghere-video-ip

#48
CCTVconsult

CCTVconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.10.2013

View Postdanbonta, on 03 ianuarie 2012 - 23:48, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva, pana primesc niste raspunsuri de la furnizori, cu o recomandare de camera ip wireless care sa transmita singura fara a fi necesar un calculator si sa poate fi accesata de pe internet printr-un router si la un pret rezonabil?

Am vazut ca topicul e cam vechi si ma indoiesc ca produsele vehiculate in discutie mai sunt disponibile pe piata.
Te pot ajuta eu. Mai conteaza ce intelegi prin camera la pret rezonabil. Camerele IP sunt mai scumpe decat cele clasice. Iti trebuie de interior sau de exterior? Ce rezolutie? Oricum este peste 100Euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate