Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

șpagă

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
ddl

ddl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2006
mă refer la examenele din sesiuni.
v-a cerut vreun profesor ceva pentru a vă trece?
cine? unde? când? cât?
sau ați dat (sau ați încercat să dați) fără să vă fi cerut cineva?
la fel: cui? unde? când? cât?

dacă vi s-a cerut, ce ați făcut?
l-ați reclamat pe acel profesor la decanat sau la poliție?
dacă nu l-ați reclamat: de ce? v-ați temut de repercusiuni?

#2
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Şpaga a fost abolită. trăim prea bine. Nu durează mult şi vi se va cere....cine ce a discutat despre... unde...când... aşa...ca să scăpăm naţiunea de 'răi'. Cunosc foarte bine fenomenul....turnătorie.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 ddl, on Aug 10 2006, 02:41, said:

mă refer la examenele din sesiuni.
v-a cerut vreun profesor ceva pentru a vă trece?
cine? unde? când? cât?
sau ați dat (sau ați încercat să dați) fără să vă fi cerut cineva?
la fel: cui? unde? când? cât?

dacă vi s-a cerut, ce ați făcut?
l-ați reclamat pe acel profesor la decanat sau la poliție?
dacă nu l-ați reclamat: de ce? v-ați temut de repercusiuni?

Intreaba studentii de la UMF Iasi  :death:  despre spaga... sa vezi ce-o sa-ti raspunda... :naughty:

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu

#5
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
nu se reclama pentru ca nimeni nu iubeste turnatorii.
il bagi pe ala in puscarie dar risti sa nu mai termini facultatea :)

#6
r0bber

r0bber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.06.2006

 bluehunt, on Aug 14 2006, 00:35, said:

nu se reclama pentru ca nimeni nu iubeste turnatorii.
il bagi pe ala in puscarie dar risti sa nu mai termini facultatea :)
si ce ti se pare mai grav?   ;)

#7
Detractorul

Detractorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.08.2006
NU am dat șpagă deloc și nici NU voi da.

#8
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

 r0bber, on Aug 14 2006, 01:13, said:

si ce ti se pare mai grav?   ;)
Grav este sistemul în care am trăit și vom trăi. Neșansa de a te naște aici, obligația de a da din coate pentru supraviețuire. A 'da' și a 'lua' este o consecință, nu un scop. Așa a fost, așa va fi...mult mult timp la noi.

Edited by costaan, 14 August 2006 - 03:04.


#9
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
NU mi s-a cerut, nu am dat, nu am avut pana acum nici o restanta....insa nu pot sa spun ca la mine in facultate nu se dau bani.

Depinde cati bani ai si ce vrei sa faci cu ei. Eu prefer sa-i beau si sa invat cateva zile.

#10
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 ddl, on Aug 10 2006, 01:41, said:

mă refer la examenele din sesiuni.
v-a cerut vreun profesor ceva pentru a vă trece?
cine? unde? când? cât?
sau ați dat (sau ați încercat să dați) fără să vă fi cerut cineva?
la fel: cui? unde? când? cât?

dacă vi s-a cerut, ce ați făcut?
l-ați reclamat pe acel profesor la decanat sau la poliție?
dacă nu l-ați reclamat: de ce? v-ați temut de repercusiuni?

Nu mi s-a cerut.. si nici nu am auzit de cazuri de genul asta.  :mellow:
Dar, din punctul asta de vedere, sunt o "inadaptata social".  :lol: Nu am dat niciodata spaga nici bani, nici "atentii".Habar nu am cum se procedeaza, cred ca m-ar busi rasul daca as fi pusa in postura asta.  :lol:

#11
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Eu am comis-o, dar nu in facultate ci in liceu. Ma duceam constant la profa de istorie cu cate o atentie. In schimb aveam catalogul pe mana cat timp eram la ea la catedra, faceam subiectele pentru teza si mai si corectam lucrarile colegilor :D

Nu ma intrebati la ce liceu am fost sau cum o chema pe profa ca nu va spun! :naughty:
Cert este ca la istorie nu am avut niciodata media mai mica de 10, iar colegii lua note dupa cum imi erau de simpatici :D

#12
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Da, am dat.
Am cumparat 4-5 examene. Si la unul decit am aratat banii si cind m-am vazut cu nota trecuta in carnet m-am intors si am iesit. Dar nu am uitat sa spun "Multumesc!". Am dat spaga pt ca imi pareu mult prea idioate materiile si fara nici o legatura cu specializarea pt a mai invata la ele.
PS Am terminat Politehnica din Bucuresti.

Edited by xella, 28 August 2006 - 01:10.


#13
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
am dat. de ce? pai...

1) sunt si profi care nu te trec decat asa

2) sunt materii care pur si simplu nu iti intra in cap... nu iti plac de idioate ce-s.


cat? pai asta depinde de la prof la prof nu este o suma fixa. sunt care iau 100.000 [da... chiar sunt], 500.000 sau chiar 4-5 milioane de examen...

cat despre spaga. daca ati fi in situatia de a avea de unde sa faci rost de bani pt a lua un examen fara de care nu ati face creditele nedesare pt a trece in anul urmator vreti sa imi ziceti ca NU ati da? ma indoiesc :)

Edited by xella, 28 August 2006 - 01:09.


#14
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Se poarta .... In liceu duceam sarsanauna cu branza, oua, carne, tuica etc. etc. Oricum e super exagerat aici ... prima oara cand am oferit spaga ( mi-a pretins printr-un apropo ) am fost foarte surprins si dezgustat cand am vazut cu ce seninatate accepta profesorul .... ma asteptam sa aiba ceva remuscari !! deh ca e nevoit baiatul ca are 5 copii acasa si trebuie sa traiasca. .......
Eu la profilul de agent veterinar ne ducea la practica pe camp ca sa culegem cartofi ca dacia directorului s-a invechit si vroia si el o masina noua ... deh .. saracu` director .. e si el amarat doar avea de batut 5 km pana la scoala .... lasa ca elevii erau tineri si puteau sa mearga pe jos .... doar no sa-si dea el banii de masina din culesul de cartofi ca sa mergem si noi cu autobuzul la scoala ...!! asta este
vorba lu Mircea Badea : Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !!

#15
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
la facultatea de stomatologie "saracii" greci , arabi si iranieni dau unde se poate spagi care ajung la multe  sute de euro (pentru examenele "mari").Sunt greci care ajung in anul 6 si nici nu stiu sa vorbeasca romaneste cat de cat.Totusi anomalia asta se limiteaza oarecum la studentii straini veniti din tari bogate.
Daca "va apuca" maselele in grecia sa nu va duceti la stomatologi care au terminat in romania! :lol:
Asta nu-i nimic,intrebati-i pe cei de la facultatea de farmacie  sa va spuna ce-i acolo.Sunte examene care nu le iei fara spaga nici daca ai creierul lui Iorga.

#16
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Nu mi s-a cerut, si nici nu am dat  :w00t:  (acum nu stiu in ce categorie intra protocolul de la BAC)  -_-

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 andjar, on Aug 27 2006, 20:11, said:

la facultatea de stomatologie "saracii" greci , arabi si iranieni dau unde se poate spagi care ajung la multe  sute de euro (pentru examenele "mari").Sunt greci care ajung in anul 6 si nici nu stiu sa vorbeasca romaneste cat de cat.Totusi anomalia asta se limiteaza oarecum la studentii straini veniti din tari bogate.
Daca "va apuca" maselele in grecia sa nu va duceti la stomatologi care au terminat in romania! :lol:
Asta nu-i nimic,intrebati-i pe cei de la facultatea de farmacie  sa va spuna ce-i acolo.Sunte examene care nu le iei fara spaga nici daca ai creierul lui Iorga.
si ce te face sa crezi ca arabii si grecii de la MG nu fac la fel?  :D  noi avem materii la care discutia incepe de la 500 euroi in sus...
si am colegi greci si arabi, chiar de grupa, care n-au luat nici un exam anul asta. facem pariu ca ne vede cu ei si la anu'?  :confuzzled:

#18
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
am dat spaga in facultate de doua ori pentru ca mi s-a cerut (si mi-a convenit,de ce sa mananc kko!).
am dat spaga in camin (pentru lucruri marunte...)
am dat spaga la secretariat.
am dat spaga la medic (policlinica studenteasca).
am dat spaga la portar...
a mai ramas cineva???a,da!politia campusului!daca ajungeam pe acolo cred ca dadeam....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate