Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare in legatura cu niste antene pe DN1

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005
Am fost la munte si intre Bucuresti si Ploiesti am vazut niste antene imense pe marginea drumului DN1.Are cineva indee pt ce sunt?

#2
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 jovan, on Aug 9 2006, 23:41, said:

Am fost la munte si intre Bucuresti si Ploiesti am vazut niste antene imense pe marginea drumului DN1.Are cineva indee pt ce sunt?


poze..ceva...sa ne dam seama ce ai vazut ? :P

#3
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

 eb2e2, on Aug 9 2006, 23:57, said:

poze..ceva...sa ne dam seama ce ai vazut ? :P
Ma nu am poze dar erau foarte inalte sub forma unor plase imense si erau 4 parca.

#4
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Antene de emisie pentru unde scurte, medii, lungi (nu stiu exact) pt Radio Romania. Sunt la Ciolpani, parca.

#5
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Tincabesti mai exact. Apartin SNR.

#6
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Pe-acolo... :)

#7
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

 horia.popescu, on Aug 10 2006, 08:09, said:

Antene de emisie pentru unde scurte, medii, lungi (nu stiu exact) pt Radio Romania. Sunt la Ciolpani, parca.
Multumesc mult,acum nu mai mor si eu prost  :P

#8
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Este site-ul de unde lungi de la Tâncabesti (putin dupa), de acolo emite RRA (pa 183 Khz parca). Este o ennooorma "plasa" de fire...

#9
misulicam

misulicam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2006
Dinspre Bucuresti inspre Ploiesti, pe partea stanga----sistem radiant pentru emisia de unde scurte.

#10
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Salut! Am si eu o intrebare: Pe drumul dinspre Predeal spre Sinaia pe partea stanga e un BTS, gol golut (doar stalpul) si langa el ma este un BTS cam pe jumate din inaltimea primului. Al carui operator este ? Si inca o chestie: pe drumul dinspre Brasov spre Covasna (am fost joi pe acolo), sunt destul de multe BTS-uri (cu toate ca pe acolo nu prea am vazut populatie, din cate am inteles sunt plecati in afara), de ce sunt atatea (probabil ale mai multor operatori, din cate am vazut eu si am reusit sa identifict sunt cel putin ale VOda si Portocala) daca nu sunt oameni care sa vorbeasca? Al treilea lucru in orasul Covasna (foarte frumos oras si foarte ffff. curat), in spatele unui bloc e un ditamai stalpul (BTS), am fost langa el si scria Mobifon pe acolo pe undeva. De ce nu l-au pus pe bloc, si au mai facut ditamai stalpul ? Pe el sunt doua antene  de link (din alea tobe) si 4 antene dreptunghiulare (2 montate intr-o parte a orasului , si celelalte 2 in partea opusa). In plus pe hotelul Montana din aceeasi localitate mai este inca un site cu antene (nu am fost pe acolo, dar din nou destul de multe).

#11
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 mihai20005, on Aug 19 2006, 13:30, said:

Salut! Am si eu o intrebare: Pe drumul dinspre Predeal spre Sinaia pe partea stanga e un BTS, gol golut (doar stalpul) si langa el ma este un BTS cam pe jumate din inaltimea primului. Al carui operator este ? Si inca o chestie: pe drumul dinspre Brasov spre Covasna (am fost joi pe acolo), sunt destul de multe BTS-uri (cu toate ca pe acolo nu prea am vazut populatie, din cate am inteles sunt plecati in afara), de ce sunt atatea (probabil ale mai multor operatori, din cate am vazut eu si am reusit sa identifict sunt cel putin ale VOda si Portocala) daca nu sunt oameni care sa vorbeasca? Al treilea lucru in orasul Covasna (foarte frumos oras si foarte ffff. curat), in spatele unui bloc e un ditamai stalpul (BTS), am fost langa el si scria Mobifon pe acolo pe undeva. De ce nu l-au pus pe bloc, si au mai facut ditamai stalpul ? Pe el sunt doua antene  de link (din alea tobe) si 4 antene dreptunghiulare (2 montate intr-o parte a orasului , si celelalte 2 in partea opusa). In plus pe hotelul Montana din aceeasi localitate mai este inca un site cu antene (nu am fost pe acolo, dar din nou destul de multe).
Daca era un bts-gol se poate sa fie a lui Cosmote,montat recent si inca necompletat,sau se poate sa fie de pe vremea cosmorumului-tot asa necompletat
Pai drumul dintre brasov si covasna trece prin Depresiunea Brasovului,care e neteda ca o campie.in plus de asta Brasov e al doilea nod rutier si feroviar din Romania,nu ti se pare normal sa fie acoperita foarte bine acea zona,sa stii ca nu-i obligatoriu ca un site sa fie langa o localitate.
In Covasna acel site la care ai vazut tu Mobifon este a lui Vodafone,si l-au montat langa bloc deoarece exista posibilitatea ca acei locatari sa nu fi acceptat montarea antenelor pe blocul lor,motive ar fi multe: radiatii intense,probabil nu s-au inteles la pret,desi pentru ei erau mai multe avantaje decat dezavantaje: chirie consistenta,acoperis reparat 100% si in caz ca se strica cei cu antenele repara totul,panoul electric are schimbate sigurantele vechi si uzate,verificare periodica a panoului si in plus de asta marea majoritate a radiatiilor se transmit zonelor invecinate si nu locatarilor respectivi.
Daca poti face fotografii si sa le postezi este foarte bine daca nu informatiile detaliate pe care ni le dai sunt de folos!

#12
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Nu mi-ai raspuns la intrebarea asta: Langa BTS-ul gol, mai era inca unul cam la jumatate din inaltimea primului, al cuit este ?

#13
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 mihai20005, on Aug 21 2006, 21:50, said:

Nu mi-ai raspuns la intrebarea asta: Langa BTS-ul gol, mai era inca unul cam la jumatate din inaltimea primului, al cuit este ?
Din informatiile date de tine nu ma pot pronunta,vino cu fotografii sau cu detalii suplimentare

#14
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Nu am poze, ca am avut doar telefonul, si era la o oarecare departare, si nici nu era telefon cu 55000000000000000000000000000 de megapixeli pe el. Atat iti pot spune ca era doar la jumatate din inaltime, era vopsit la fel, si parca am vazut si niste antene pe el+antena de link

#15
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 mihai20005, on Aug 22 2006, 00:15, said:

Nu am poze, ca am avut doar telefonul, si era la o oarecare departare, si nici nu era telefon cu 55000000000000000000000000000 de megapixeli pe el. Atat iti pot spune ca era doar la jumatate din inaltime, era vopsit la fel, si parca am vazut si niste antene pe el+antena de link
Calm! :coolspeak:
poate fi de Vodafone,Orange sau Zapp,posibil si de Cosmote
probabilitatea=1/4,sa-l nimenresti exact!

#16
larryym

larryym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.07.2006
mda da totusi antenele astea ar cam trebui sa fie la cel putin 20 d m distanta de populatie sau de un loc unde sat cineva si din cate am vazut io nu prea se respecta si cika radiaza!!!ARE CEVA??

#17
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 larryym, on Aug 22 2006, 22:12, said:

mda da totusi antenele astea ar cam trebui sa fie la cel putin 20 d m distanta de populatie sau de un loc unde sat cineva si din cate am vazut io nu prea se respecta si cika radiaza!!!ARE CEVA??
ar trebui multe in romania,insa stii tu,unde-i lege nu-i tocmeala!
:D
Vrei sa vezi ce efecte au? ai un link,da click:
http://forum.softped...?showtopic=4960
Lectura frumoasa,si fara radiatii :D

#18
mitza_bv

mitza_bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2007

 eb2e2, on 09 august 2006 - 22:57, said:




poze..ceva...sa ne dam seama ce ai vazut ? :P

http://mapio.net/pic/p-41996822/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate