Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operatie TUMORA CEREBRALA!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gcosmin23

gcosmin23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua tuturor!
Am nevoie de ajutor va rog ,mama a fost operata la cap de meningiom ,rezultatul de la anatomie patologica fiind urmatorul: "" meningiom atipic cu scor inalt situat in imediata vecinatate a unui meningiom malign! Se recomanda radioterapie!"
Acum medicul care a operat-o medicul chirurg a spus ca nu este nevoie de radioterapie ca nu se face ,si nu i sa dat nici un tratament !!!
VA rog sa imi explicati ce inseamna acest diagnostic!
Va mutumesc!

Edited by mianna, 09 August 2006 - 14:52.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
meningiomul este o tumora dezvoltata din celulele foitei care acopera creierul. poate fi tumora benigna in multe cazuri, dar aici vorbesti despre un meningiom atipic, adica la granita intre benign si malign, situat in vecinatatea unuia malign. prin urmare, necesita tratament oncologic - cu alte cuvinte e indicata radioterapia.

din ce oras esti? cu toata documentatia medicala pe care o ai, incearca sa te prezinti la Institutul Oncologic Bucuresti. sau la o alta sectie de radioterapie dintr-un oras mare.

#3
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Da, trebuie mers la oncolog, el ştie cel mai bine. În Cluj mai este un Institut Oncologic prestigios.

Sănătate!

#4
gcosmin23

gcosmin23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2006

 mianna, on Aug 9 2006, 16:07, said:

meningiomul este o tumora dezvoltata din celulele foitei care acopera creierul. poate fi tumora benigna in multe cazuri, dar aici vorbesti despre un meningiom atipic, adica la granita intre benign si malign, situat in vecinatatea unuia malign. prin urmare, necesita tratament oncologic - cu alte cuvinte e indicata radioterapia.

din ce oras esti? cu toata documentatia medicala pe care o ai, incearca sa te prezinti la Institutul Oncologic Bucuresti. sau la o alta sectie de radioterapie dintr-un oras mare.


Buna ziua !
Eu sunt din Craiova,asa este am inteles deja cum si ce inseamna meningiom ,insa la C.T efectuat in urma cu putin timp in Bucuresti ,ni sa spus ca este perfect si trebuie sa il repetam in urmatoarele 3 luni ,neindicand nici un alt tratament de urmat ,practic am intrebat daca trebuie sa facem radioterapie de cateva ori insa raspunsul a fost categoric ,nu nu este necesar !Trebuie supravegheat timp de un an de zile din 3 in 3 luni ,adica trebuie mers la control la computer tomograf ,ca in ambele cazuri fie el malign ,sau bening meningiomul poate recidiva!!! Acesta fiind riscul!!!!
Daca cunoasteti un doctor bun  oncolog poate imi faceti o recomandare ,voi merge numai eu fara mama sa ii arat toata documentatia ,insa radiografia a ramas in bucuresti ,nu ni s-a dat!

Edited by mianna, 09 August 2006 - 15:48.


#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
repetand ceea ce ti-am scris in pm (mai putin recomandarea, care va ramane doar in pm), un radioterapeut stie mai bine decat chirurgul daca e sau nu necesara radioterapia. vorbim aici de un meningiom atipic, asupra caruia s-a intervenit chirurgical, si despre unul malign, pe care nu inteleg daca l-au atins sau nu.

chiar daca s-a facut ablatia totala a ambelor tumori, cu marginea de siguranta cu tot (ceea ce in tumorile cerebrale e foarte greu) exista intr-adevar riscul recidivei. pe aceasta o poate impiedca radioterapia, distrugand eventualele celule ramase.

daca indepartarea n-a fost totala, cu atat mai mult e evident rostul radioterapiei.

totul insa depinde de localizarea tumorii. exista zone prea apropiate de centri vitali, unde nu se poate efectua iredierea.

nu spune nimeni ca nu va trebui suprevagheat in continuare. si toate actele medicale, radografii, tomografii etc., buletine histopatologice, trebuie sa reintre in posesia voastra. daca nu vi se elibereaza la cerere, se vor elibera in urma unei scrisori medicale oficiale.

multa sanatate mamei tale!

Edited by mianna, 09 August 2006 - 15:48.


#6
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Decat computer tomograf, este de preferat rezonanța magnetică. Oferă posibilitatea unui diagnostic mult mai sigur și nu are aceleași efecte secundare.

Edited by Mirovaia_Scorb, 09 August 2006 - 18:24.


#7
gcosmin23

gcosmin23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2006

 mianna, on Aug 9 2006, 16:48, said:

repetand ceea ce ti-am scris in pm (mai putin recomandarea, care va ramane doar in pm), un radioterapeut stie mai bine decat chirurgul daca e sau nu necesara radioterapia. vorbim aici de un meningiom atipic, asupra caruia s-a intervenit chirurgical, si despre unul malign, pe care nu inteleg daca l-au atins sau nu.

chiar daca s-a facut ablatia totala a ambelor tumori, cu marginea de siguranta cu tot (ceea ce in tumorile cerebrale e foarte greu) exista intr-adevar riscul recidivei. pe aceasta o poate impiedca radioterapia, distrugand eventualele celule ramase.

daca indepartarea n-a fost totala, cu atat mai mult e evident rostul radioterapiei.

totul insa depinde de localizarea tumorii. exista zone prea apropiate de centri vitali, unde nu se poate efectua iredierea.

nu spune nimeni ca nu va trebui suprevagheat in continuare. si toate actele medicale, radografii, tomografii etc., buletine histopatologice, trebuie sa reintre in posesia voastra. daca nu vi se elibereaza la cerere, se vor elibera in urma unei scrisori medicale oficiale.

multa sanatate mamei tale!
A fost facuta ablatie totala tumoarea fiind incapsulata situata parietal dreapta( sper ca m-am exprimat corect) starea generala a memei mele fiind buna,,are pofta de mancare de somn ,se plimba ,fiind foarte activa chiar!



 Mirovaia_Scorb, on Aug 9 2006, 19:23, said:

Decat computer tomograf, este de preferat rezonanța magnetică. Oferă posibilitatea unui diagnostic mult mai sigur și nu are aceleași efecte secundare.
Rmn a fost facut inainte de operatie, acum au spus ca nu este necesar deact CT apoi vom mai vedea!
Nu stiu ce altceva sa va spun!

Buna ziua !<br />Eu sunt din Craiova,asa este am inteles deja cum si ce
inseamna meningiom ,insa la C.T efectuat in urma cu putin timp in
bucuresti ,ni sa spus ca este perfect si trebuie sa il repetam in
urmatoarele 3 luni ,neindicand nici un alt tratament de urmat ,practic am
intrebat daca trebuie sa facem radioterapie de cateva ori insa raspunsul a
fost categoric ,nu nu este necesar !<br />Daca cunoasteti un doctor bun
oncolog poate imi faceti o recomandare ,voi merge numai eu fara mama sa
ii arat toata documentatia ,insa radiografia a ramas in bucuresti ,nu
ni sa dat!


diagnosticul l a externere: Tumora meningeala 1/3 externa aripa de sfenoid drept operata ablatie totala(D33.0)
Investigatii: RMN cerebral: aspect IRM evocator de meningiom de pterion drept cu componenta microchistica.
S-a intervenit chirurgical si s-a realizat ablarea totala a formatiunii tumorale pterionale drepte.
Noi am intles ca a fost exact ca un ou!

#8
PDT

PDT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2006
Deci daca vrei poti consulta si pararea unui alt neurochirurg inainte sa mergi la oncologie, radioterapia este un tratament destul de agresiv, daca decizia va fi sa urmeze totusi astfel de tratament ai grija unde il va face, exista 2 sectii de radioterapie in tara dotate cu aparate capabile de tratamente stereotactie (cu fascicol mult mai bine directionat si mai precis ) folosit in cazul  iradierilor cerebrale in care se cere preciezie, Institutul Oncologic Bucuresti si Institutul Oncologic Cluj , aparatele fiind acceleratoare Siemens Primus Mevatron

#9
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007
salut .. este vorba de o pacientă în varstă de 42 de ani, diagnosticată cu Tumoră Cerebrală la un Spital Județean, (re)confirmată de un RMN cu contrast .. la momentul actual, recomandarea este pentru o biopsie cerebrală care să stabilească, mai precis, ce fel de tumoră este(glioblastom III sau IV) .. practic, în București 2021 există Brain Institute și NeuroHope pe parte privată .. nefiind asigurată dar nici cu bani care să o dea afară din casă, doar cele două clinici(actualmente, ambele, funcționează în Spitalul Monza!) ar fi variante pentru Romania ..
dacă este cineva care a avut treabă sau vreo legătură cu aceste clinici, dacă sunt alte variante(mai bune!) .. orice fel de mențiuni sunt binevenite .. am scris pe acest topic pentru a nu deschide altul ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate