Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cer Sfatul Cunoscatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Salut. As dori sa imi extind afacerea prin introducerea unui magazin de telefoane, as dori sa stiu daca cunoasteti ce acte imi trebuiesc pentru asa ceva. (Nu prea as vrea sa fiu dealer la nici o companie de comunicatii). Deci vreau ca comercializez telefoane(noi si second-hand).

#2
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 04.10.2005
am si eu o intrebare: cu pot fi dealer la unul din operatorii de telefonie mobila de pe piata???
m-ar interesa in mod special cosmote... :worthy:

#3
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Am pus aceasta intrebare pentru ca  am pe cineva care se ocupa cu asa ceva, iam zis ca creau sa fac si eu asa ceva dar raspunsul a fost urmator:"Pentru a vinde tel. Nokia imi trebuie autorizatie de la Nokia, pentru a vinde tel/ Motorola imi trebuie autorizatie de la Motorola, si asa mai departe.!. Eram sigur ca trebuia autorizatie de la Registrul Comertului dar de aceste autorizatii care sprun e asta stiti ceva?.

Daca nu ma fac dealer de Cosmote si gata. Chiar vreau si eu sa aflu detalii pentru cum sa te faci dealer.

#4
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View Postnutumdp, on Aug 9 2006, 09:06, said:

Am pus aceasta intrebare pentru ca  am pe cineva care se ocupa cu asa ceva, iam zis ca creau sa fac si eu asa ceva dar raspunsul a fost urmator:"Pentru a vinde tel. Nokia imi trebuie autorizatie de la Nokia, pentru a vinde tel/ Motorola imi trebuie autorizatie de la Motorola, si asa mai departe.!. Eram sigur ca trebuia autorizatie de la Registrul Comertului dar de aceste autorizatii care sprun e asta stiti ceva?.

Daca nu ma fac dealer de Cosmote si gata. Chiar vreau si eu sa aflu detalii pentru cum sa te faci dealer.
Un prieten de-al meu are magazin de telefoane in cluj ...chiar am vorbit acum cu el pe mess si nici vorba sa ai nevoie de acordul producatorului

#5
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Ca sa te faci dealer cosmote, trebuie sa iei legatura cu DCM-ul din zona ta. (DCM - Dealer Channel Manager)

#6
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Mersi mult pentru infosmatii,am intrebat mai intai decat sa ma acuc de treaba si sa ma trezesc cu "baietii veseli" peste mine. La noi in Romania orice este posibil.

#7
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Astept si alte pareri.

Acum daca ma poate si pemine cineva informa care sunt avantajele pentru a fi dealer la o companiie de telecomunicatii!

Edited by nutumdp, 14 August 2006 - 07:03.


#8
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 04.10.2005

View PostOne of Them, on Aug 9 2006, 09:36, said:

Ca sa te faci dealer cosmote, trebuie sa iei legatura cu DCM-ul din zona ta. (DCM - Dealer Channel Manager)
hmm...un telefon,ceva, de la cosmote pe zona timis, caras-severin???
merci

#9
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
1. ca sa-ti deschizi magazin de telefoane -doar telefoane in primul rand iti trebuie si cateva avize din partea producatorilor -pt ca telefonele necesita service si intrebare se pune cine iti va face serviceul -mentionez ca HAT romania (samsung) Sagem romania au service-uri proprii

2.ca sa devii dealer -aici e mai complicat -marii operatori Vodafone si Orange si-au restrans numarul de dealeri cu care lucreaza pe masura ce isi deschid magazine proprii -nu stiu daca e o afacere de vitor asta -dar daca totusi vrei sa te faci dealer este bine sa stii ca nu poti intra decat sub umbrela unuia din cei 3-4 dealeri cu care lucreaza in momentul asta Vodafone sau Orange -pot sa-ti zic ca nu o sa ai din prima dreptul sa faci abonamente (de acolo vin banii) si o sate ocupi numai de partea de cartele

legat de cosmote -s-ar putea sa ai sanse mai mari dar parerea mea este ca nu o sa faca mare branza in romania -si in plus clientii pe care ii ai nu sunt suficienti cat sa-ti asigure un profit major -adica in cazul marilor operatori beneficiezi si de numarul existent de clienti si de puterea brandului-am un tovaras pe Memo in cluj care a avut magazin vodafone si acum are cosmote si imi zicea ca ii pare foarte rau de prostia facuta ...

#10
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
am uitat daca vrei sa devii dealer pot sa-ti zic ca gasesti info detaliate pe siteurile vodafone si orange la comote nu stiu :)

#11
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postpapillon, on Aug 23 2006, 01:11, said:

am un tovaras pe Memo in cluj care a avut magazin vodafone si acum are cosmote si imi zicea ca ii pare foarte rau de prostia facuta ...

Cred ca stiu magazinul. :)
Daca nu ma insel, inca vinde si cartele Vodafone, desi e dealer Cosmote. In orice caz, are o oferta fff subtire de telefoane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate