Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Biserica de sfinti

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#1
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006
Azi-dimineata cobor scarile si cand sa ies afara din bloc 2 afisuri unul pe un perete si unul pe altul cum biserica din zona - catolica - gazduieste nu stiu ce rahat de adunare yoghina.
Pai cum naiba se poate asa ceva !?
Cum poate o biserica sa gazduiasca o ceremonie de alt cult in incinta sa ?
Au inebunit toti pastorii catolici  :deadtongue:
Acum vreo luna toti cu mic cu mare cinau bere la terasa de langa biserica dupa slujba.
Dar ce soarele mamii ei de slujba, cand numai orgile canta inauntru
Mai imi spunea mie un mosulica de vreo 70 de ani ca merge la biserica sa se sfinteasca ca sa fie sigur ca intra in locul binecuvantat.
Da sigur .., nu i-am mai zis, dar vroiam sa-i spun ca locul lui binecuvantat e la 2 metri in pamant cu toata sfintenia pe care io dau pastorii de la biserica traznita.

Edited by Fidelio, 08 August 2006 - 09:57.


#2
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

 Fidelio, on Aug 8 2006, 10:55, said:

Azi-dimineata cobor scarile si cand sa ies afara din bloc 2 afisuri unul pe un perete si unul pe altul cum biserica din zona - catolica - gazduieste nu stiu ce rahat de adunare yoghina.
Pai cum naiba se poate asa ceva !?
Cum poate o biserica sa gazduiasca o ceremonie de alt cult in incinta sa ?
Au inebunit toti pastorii catolici  :deadtongue:
Acum vreo luna toti cu mic cu mare cinau bere la terasa de langa biserica dupa slujba.
Dar ce soarele mamii ei de slujba, cand numai orgile canta inauntru
Mai imi spunea mie un mosulica de vreo 70 de ani ca merge la biserica sa se sfinteasca ca sa fie sigur ca intra in locul binecuvantat.
Da sigur .., nu i-am mai zis, dar vroiam sa-i spun ca locul lui binecuvantat e la 2 metri in pamant cu toata sfintenia pe care io dau pastorii de la biserica traznita.
Nu-ti place? Lasa-i dracului pe rahatii aia de spanioli si vino acasa sa vezi ce frumos e! Ca soarele de pe cer!!!

#3
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 Fidelio, on Aug 8 2006, 10:55, said:

Azi-dimineata cobor scarile si cand sa ies afara din bloc 2 afisuri unul pe un perete si unul pe altul cum biserica din zona - catolica - gazduieste nu stiu ce rahat de adunare yoghina.
Pai cum naiba se poate asa ceva !?
Cum poate o biserica sa gazduiasca o ceremonie de alt cult in incinta sa ?
Pune nene mana si citeste macar Eliade, sa nu mai spui tampeniile pe care le-ai insirat atat de sigur pe tine.
1. Yoga nu e cult.
2. Yoga nu e religie.
3. Yoga nu are ceremonii.

Ia si citeste Patanjali, si vezi cu ce se mananca Yoga.

#4
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

 aurel.ion, on Aug 8 2006, 11:02, said:

Pune nene mana si citeste macar Eliade, sa nu mai spui tampeniile pe care le-ai insirat atat de sigur pe tine.
1. Yoga nu e cult.
2. Yoga nu e religie.
3. Yoga nu are ceremonii.

Ia si citeste Patanjali, si vezi cu ce se mananca Yoga.
Cu un pic de urina :rolleyes: ??!?!

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cu urina se bea, dar nu yoga, ci bivoyoga...

berea este produs alimentar foarte recomandat in cantitati moderate. e mai sanatos sa bei decit caca-cola.

#6
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

 Mosotti, on Aug 8 2006, 10:36, said:

cu urina se bea, dar nu yoga, ci bivoyoga...

berea este produs alimentar foarte recomandat in cantitati moderate. e mai sanatos sa bei decit caca-cola.


Doamne cat adevar!

#7
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Fidelio , pune poze ma tata cu afisele. :) sa ne lamurim mai exact

#8
cosci

cosci

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.06.2006

 aurel.ion, on Aug 8 2006, 10:02, said:

Pune nene mana si citeste macar Eliade, sa nu mai spui tampeniile pe care le-ai insirat atat de sigur pe tine.
1. Yoga nu e cult.
2. Yoga nu e religie.
3. Yoga nu are ceremonii.

Ia si citeste Patanjali, si vezi cu ce se mananca Yoga.
iar vii cu patanjali aurele ... hai las-o moale !
inainte de a trimite pe altii citeste tu mai intai yoga sutra lui patanjali ...

 djclocky, on Aug 8 2006, 12:42, said:

Fidelio , pune poze ma tata cu afisele. :) sa ne lamurim mai exact
chiar, ca sunt si eu curios !

Edited by cosci, 08 August 2006 - 12:44.


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
aurica, explica-ne si noua cum faci tu patrunjelu. nu c-ar avea vreo legatura cu intilnirea yogibearilor prin nus ce biserica, dar mi se pare un subiect fascinant: obtinerea fericirii prin patrunjel

#10
cosci

cosci

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.06.2006

 Mosotti, on Aug 8 2006, 14:40, said:

aurica, explica-ne si noua cum faci tu patrunjelu. nu c-ar avea vreo legatura cu intilnirea yogibearilor prin nus ce biserica, dar mi se pare un subiect fascinant: obtinerea fericirii prin patrunjel
nu stiu ce stii tu de patrunjel ... dar cred ca aurel foloseste o alta tactica: Patrunde-o patrunjeo!

#11
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Interesant... Sfinti, MISA si patrunjel.. Parca vad o legatura :)

Dom'le cosci, vrei sa spui ca yoga e o .religie. ?

#12
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Catolicii au cazut în mare ratacire datorita agitatiei ecumeniste. Penultimul papa, Ioan Paul II, a ajuns la cele mai uimitoare rabaturi de la misiunea bisericii catolice, ajungând de exemplu sa permita unor budisti sa puna un idol pe altarul bisericii lui Francisc din Assisi si multe altele.


Un film despre ratacirea ecumenista în care conducerea bisericii catolice a cazut teribil:

http://www.ortodoxtv...reness-film.php


Nu e de mirare ca agitatia sincretista a lui Ioan Paul a dat roade sinistre ca cele prezentate de Fidelio.

#13
cosci

cosci

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.06.2006

 Archon, on Aug 8 2006, 15:51, said:

Interesant... Sfinti, MISA si patrunjel.. Parca vad o legatura :)

Dom'le cosci, vrei sa spui ca yoga e o .religie. ?
ca sa fie clar raspunsul la intrebarea asta trebuie sa intelegem ce inseamna religie ... religie de la re+ligere = a re-lega = a reface legatura om - divinitate ... yoga vine de la radacina sanskrita yuj care inseamna a lega ... i se da cam aceeasi semnificatie ... deci din punct de vedere a semnificatiei originale a cuvantului religie se poate spune ca da - yoga e o religie ... de fapt religii pentru ca sunt mai multe forme de yoga ... nu intru in detalii aici ... va explica poate aurel.
din punctul de vedere insa al semnificatie complexe pe care termenul religie o are pentru noi ... implicatia unei anumite forme-imagini a divinitatii, a unui ritual a unor sacerdoti etc ... yoga nu este o religie !

#14
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 Ramunc, on Aug 8 2006, 17:09, said:

Catolicii au cazut în mare ratacire datorita agitatiei ecumeniste. Penultimul papa, Ioan Paul II, a ajuns la cele mai uimitoare rabaturi de la misiunea bisericii catolice, ajungând de exemplu sa permita unor budisti sa puna un idol pe altarul bisericii lui Francisc din Assisi si multe altele.
Un film despre ratacirea ecumenista în care conducerea bisericii catolice a cazut teribil:

http://www.ortodoxtv...reness-film.php
Nu e de mirare ca agitatia sincretista a lui Ioan Paul a dat roade sinistre ca cele prezentate de Fidelio.
Si ce preferi? Revenirea la mentalitatea medievala? La mult iubita inchizitie&stuff? :)
Personal, nu vad absolut nimic rau in relaxarea mentalitatii bisericilor... Toleranta e calea spre viitor.

 cosci, on Aug 8 2006, 17:19, said:

ca sa fie clar raspunsul la intrebarea asta trebuie sa intelegem ce inseamna religie ... religie de la re+ligere = a re-lega = a reface legatura om - divinitate ... yoga vine de la radacina sanskrita yuj care inseamna a lega ... i se da cam aceeasi semnificatie ... deci din punct de vedere a semnificatiei originale a cuvantului religie se poate spune ca da - yoga e o religie ... de fapt religii pentru ca sunt mai multe forme de yoga ... nu intru in detalii aici ... va explica poate aurel.
Sincer sa fiu, NU cred ca acesta e un argument destul de puternic pentru a sustine caracterul de religie al Yoga... Daca pe mine ma cheama Adolf sau Iosif nu inseamna caaa....  :w00t:

Edited by Archon, 08 August 2006 - 16:39.


#15
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

Quote

Mai imi spunea mie un mosulica de vreo 70 de ani ca merge la biserica sa se sfinteasca ca sa fie sigur ca intra in locul binecuvantat.
Da sigur .., nu i-am mai zis, dar vroiam sa-i spun ca locul lui binecuvantat e la 2 metri in pamant cu toata sfintenia pe care io dau pastorii de la biserica traznita.

Nu fa ce face popa, fa ce zice popa..
Yoga nu este o religie si poate de-asta pastorii au gazduit-o pentru ca din punctul lor de vedere este un  sport ca oricare altul..


Quote

Ia si citeste Patanjali, si vezi cu ce se mananca Yoga.

Cu bunaciuni de 16 ani. :naughty:

Edited by Ayame, 08 August 2006 - 16:45.


#16
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Biserica a fost si va fi intotdeauna o institutie cu profit. Se investeste "ceva" si se castiga "ceva ori X".
Le e cam frica mosuleilor de drac si iad nu? Probabil trebuie sa te simti tare murdar si pacatos sa mergi mereu la biserica de frica sa nu ajungi in iad. Daca esti un om moderat si cu morala sanatoasa...nu mai mergi sa te "sfintesti"  asa de des...

#17
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

 ditto___, on Aug 8 2006, 18:09, said:

Biserica a fost si va fi intotdeauna o institutie cu profit. Se investeste "ceva" si se castiga "ceva ori X".
Le e cam frica mosuleilor de drac si iad nu? Probabil trebuie sa te simti tare murdar si pacatos sa mergi mereu la biserica de frica sa nu ajungi in iad. Daca esti un om moderat si cu morala sanatoasa...nu mai mergi sa te "sfintesti"  asa de des...

:)) Absolut la subiect :D
Daaa  oricum cred ca la mosuleii aia le e frica. Ca de atata provaduit au ajuns is ei sa creada in ceea ce zic :))
Daca esti un on moderat si cu o morala sanatoasa si cu o MINTE LIBERA! nu mai mergi deloc la "sfintire" :)
Auzi ... God si Diavol  :lol:

#18
cosci

cosci

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.06.2006

 djclocky, on Aug 8 2006, 17:20, said:

:)) Absolut la subiect :D
Daaa  oricum cred ca la mosuleii aia le e frica. Ca de atata provaduit au ajuns is ei sa creada in ceea ce zic :))
Daca esti un on moderat si cu o morala sanatoasa si cu o MINTE LIBERA! nu mai mergi deloc la "sfintire" :)
Auzi ... God si Diavol  :lol:
personal cred ca se apropie momentul in care religiile o sa inceteze sa mai existe in forma de acum ...
ritualuri (circumcizie, botez, casatorie, inmormantare etc) sacerdoti (popi, pastori, rabini etc) si zei diversi isi vor gasi sfarsitul pe masura ce constiinta omului se trezeste!

pana atunci insa toate acestea isi au rolul de a structura moral societatea ...

later edit: nu-i nimic rau in asta... asta le e rolul ... chiar daca exista si ciudatenii si potenitialul de manipulare a celor creduli (vezi atitudinea musulmanilor fata de caricaturile lui mahomed ...)

Edited by cosci, 08 August 2006 - 17:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate