Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Entorsa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adriana2005

adriana2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2006
Salut! Acum o luna prietenul meu a jucat fotbal si a facut o entorsa la genunchi. A mers la spital a facut raze-X i-au spus de acolo ca osul nu are nimic. L-au pus in ghips si a stat 3 saptamani. Acum o sapt i-au scos ghipsul insa el nu prea merge cum trebuie si e speriat...problema e ca e cam umflat..face recuperari dar nu il ajuta prea mult. A mai avut cineva? Ar trebui sa ne temem ? Sa consultam alti doctori, sau e normal sa fie o recuperare mai lunga ?

#2
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Am avut eu entorsă la gleznă şi recuperarea a durat peste două săptămâni, timp în care am purtat un ”ciorap” special.

Parcă ţin minte că tot aşa era, desetul de umflată glezna.

#3
ovi_fotbal

ovi_fotbal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2005

View Postadriana2005, on Aug 8 2006, 02:21, said:

Salut! Acum o luna prietenul meu a jucat fotbal si a facut o entorsa la genunchi. A mers la spital a facut raze-X i-au spus de acolo ca osul nu are nimic. L-au pus in ghips si a stat 3 saptamani. Acum o sapt i-au scos ghipsul insa el nu prea merge cum trebuie si e speriat...problema e ca e cam umflat..face recuperari dar nu il ajuta prea mult. A mai avut cineva? Ar trebui sa ne temem ? Sa consultam alti doctori, sau e normal sa fie o recuperare mai lunga ?
sa stea linistit si sa nu forteze prea tare.eu am stat cu piciorul in ghips 6 saptamani si dupa ce am dat ghipsul jos mi-a trebuit cel putin o luna sa merg iar normal, asa ca nu iti fa grizi.(Asta daca doctorii au zis corect ca nu are nimic.)Acum joc iar fotbal si nu ma mai doare nimic. Cand stai cu el fix, muschii sunt ficsi si se atrofiaza, si pana isi revin mai trece ceva vreme. Salutare ^_^

#4
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View Postadriana2005, on Aug 8 2006, 02:21, said:

Salut! Acum o luna prietenul meu a jucat fotbal si a facut o entorsa la genunchi. A mers la spital a facut raze-X i-au spus de acolo ca osul nu are nimic. L-au pus in ghips si a stat 3 saptamani. Acum o sapt i-au scos ghipsul insa el nu prea merge cum trebuie si e speriat...problema e ca e cam umflat..face recuperari dar nu il ajuta prea mult. A mai avut cineva? Ar trebui sa ne temem ? Sa consultam alti doctori, sau e normal sa fie o recuperare mai lunga ?

la genunchi recuperarea se face in timp mai indelungat ..... sa stea linistit, sa faca exercitii zilnice pentru articulatie, si sa foloseasca un unguent anti-inflamator (eu recomand diclofenac 5%) plus o genunchiera medicala (nu sportiva) ..... nasol e ca o s-ar putea sa dezvolte un oarecare reumatism la acel genunchi daca are o calcemie mai scazuta sau antecedente ereditare .....

daca mai ai intrebari ... .feel free to ask

#5
edicraciun

edicraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.05.2005
Simte ca nu e stabila articulatia? Ar trebui vazut de un medic ortoped.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
hop si eu in acest club. la mine chestia a fost cat se poate de simpla (si prosteasca), respectiv am picat cu scara cu tot de undeva.

rezultat: stangul in atela, nu pot face aia, aia, ailalta, nimic. presimt eu ca imi pierd rabdarea si o dau jos asap. intre timp ce sa-i fac sa doara un pic mai putin?

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postsebulbus, on Sep 11 2006, 10:31, said:

intre timp ce sa-i fac sa doara un pic mai putin?


antiinflamatoare (usor sa nu-ti gauresti stomacu') si cat mai mult timp petrecut pe SP ca uiti de ea  :)

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

(usor sa nu-ti gauresti stomacu')
eventual asociate cu pansament gastric ?

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
eventual, da. dar si mai bine - dupa o masa buna.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
asta n-ar fi o problema, in ultima vreme mananc non stop. maine sper sa rezolv cu grauntele, azi sunt plin de analgezice si obosit more or less.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate