Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lege cu privire la site-uri pt. primarii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
Din cate stiu eu, primariile isi pot face website de prezentare al comunei/orasului. Site-ul se deconteaza din cate am inteles la stat. Exista o astfel de lege? Sau cum se face aceasta decontare (daca se face)?

:D astept raspuns

#2
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu există o astfel de lege!

Primăriile își pot face site din bugetul propriu, pe care îl primesc de la Consiliul Județean sau pe care îl obțin din surse proprii...

Nu există nici o autoritate centrală care să deconteze contravaloarea site-urilor primăriilor...

#3
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
dar cum isi primesc banii? De la consiliul Judetean? Banii de pe aceste website-uri sunt decontati, nu?

Nu de alta, dar am vazut in urma cu ceva timp, la TV o stire cu privire la o "firma" de webdesign care  facut site-urile la cateva zeci de primarii, dar site-uri de toata jena! si se spunea atunci ca acea firma a incasat bani frumosi de pe urma acelor site-uri, pt. ca site-urile sunt platite de stat... sau ceva de genul acesta.

nu mai stiu exact... oricum, banii sunt decontati?

#4
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostCiprian81, on Aug 7 2006, 20:45, said:

nu mai stiu exact... oricum, banii sunt decontati?

Firma de webdesign își primește banii de la primăria pentru care a realizat proiectul (site-ul)! Numai că nu primește fonduri speciale de la o instituție centrală special pentru așa ceva, ci trebuie să se descurce din bugetul propriu!

Clar?

#5
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
da... inseamna ca jurnalistii au cam dezinformat publicul...

#6
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View PostCiprian81, on Aug 10 2006, 11:22, said:

da... inseamna ca jurnalistii au cam dezinformat publicul...
pai cam asta fac in ultimul timp...dezinformare

#7
rubi

rubi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2006

View Postfreshness, on Aug 10 2006, 16:10, said:

pai cam asta fac in ultimul timp...dezinformare

Nu cred ca este vorba de o dezinformare.
Intr-adevar primariile platesc pentru site-urile proprii, dar asta inseamna tot banii statului.

#8
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005
Salutari,
Stiu ca s-a mai discutat despre acest lucru (chiar aici pe Softpedia) si nu numai.
Reactiile in presa exista. Intr-o stire datata 20 Ianuarie 2006 se face referire la o Hotarare a Guvernului pe care inca o mai caut (cand o voi gasi am sa editez postul).
Realitatea TV a transmis aseara o stire (sub forma de avertisment) despre obligativitatea si mai ales necesitatea unui site al primariilor.
Asa cum am specificat mai sus, incerc sa gasesc acte care sa certifice aceasta obligativitate a Consiliului Local al fiecarei localitati de a contracta un site.
Daca este cineva mai documentat in aceasta privinta este rugat sa ia cuvantul in plen.

#9
mralinush

mralinush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.09.2005
Stie cineva despre ce lege este vorba ? Am cautat dar nu am gasit nimic in sensul asta.. sau Realitatea infloreste adevarul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate