Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Facultatea de Fizica - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
munmnc

munmnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2005
Ce credeti ca va poate oferi o astfel de facultate ? Credeti ca absolvind - o cu medii mari si cunostinte vaste de fizica , va este de folos in eventualitatea unei angajari ?
Pentru mine nu a fost asa , as vrea sa vad ce va ofera voua .

#2
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
Pai ma gandesc ca  iti gasesti ceva in cercetare sau devi profesor desi nu stiu cat de bine esti platit. S-au chiar ambele.

#3
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
atata timp cat  ai chemare pentru asa ceva si nu ai facut facultatea aia sa fie facuta, ai sanse mari ca la orice facultate sa gasesti ceva bun. Poate nu intr-un domeniu legat de ce studiai, dar in domene conexe poate..

Edited by acusila, 06 August 2006 - 11:31.


#4
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Pentru studentii Facultatii de Fizica din Iasi le recomand munca, munca si iar munca, dupa care master si luat zborul afara pentru doctorat. Daca aveti ghinion si nu reusiti sa gasiti nimic afara, doctorat aici, publicat cat de multe lucrari si postdoc afara.
Odata ce ajungeti afara cu doctoratul sunt sanse destul de mari sa ramaneti acolo si sa lucrati in cercetare.
Optiunea de profesor nu mi se pare atractiva pentru cineva care a muncit pe branci la Fizica.

In general, facultatile de Fizica si Chimie sunt rampe de lansare pentru cercetare afara.

Edited by Jas, 09 August 2006 - 16:01.


#5
munmnc

munmnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2005
Putini sunt cei care reusesc sa plece afara , nu este suficient sa iti doresti si sa fii bun . Dintre colegii mei de an cu care am absolvit , unul singur este afara lucrand in domeniu .... ceilalti sunt afara lucrand in agricultura , menaj .... in tara agenti de asigurate sau agnti de vanzare .... slujbe de tot r.... ul in Iasiul asta de ....

#6
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Este cunoscut faptul: Siemens si alte firme cu filiale in Romania cauta absolventi de fizica.Este optiunea
pe care ar trebui sa o luati in considerare daca sunteti in cautarea unui job ce implica cercetare.Asa am inteles, dv. nu doriti o cariera didactica in Romania.Cat despre faptul lipsei oportunitatilor in exterior si fondurilor pentru cercetare va pot spune ca se datoreaza stagnarii existente in fizica de situatie existenta de o ceva timp.

#7
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

 munmnc, on Sep 10 2006, 14:52, said:

Putini sunt cei care reusesc sa plece afara , nu este suficient sa iti doresti si sa fii bun . Dintre colegii mei de an cu care am absolvit , unul singur este afara lucrand in domeniu .... ceilalti sunt afara lucrand in agricultura , menaj .... in tara agenti de asigurate sau agnti de vanzare .... slujbe de tot r.... ul in Iasiul asta de ....
Din generatia care a absolvit acum 4 ani, stiu 8 oameni plecati la doctorat afara si posibil sa fie mai multi, dar sa nu stiu eu. Numai 3 din ei au fost ajutati de profesori sa plece, restul au gasit locuri vacante de doctoranzi pe net, au trimis cv-uri in disperare si au primit raspuns. Daca esti bun, gasesti destule burse afara...trebuie doar sa te zbati putin si sa nu astepti sa pice ceva de la profesori.

#8
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003

 Jas, on 9th August 2006, 15:59, said:

Pentru studentii Facultatii de Fizica din Iasi le recomand munca, munca si iar munca, dupa care master si luat zborul afara pentru doctorat. Daca aveti ghinion si nu reusiti sa gasiti nimic afara, doctorat aici, publicat cat de multe lucrari si postdoc afara.
Odata ce ajungeti afara cu doctoratul sunt sanse destul de mari sa ramaneti acolo si sa lucrati in cercetare.
Optiunea de profesor nu mi se pare atractiva pentru cineva care a muncit pe branci la Fizica.

In general, facultatile de Fizica si Chimie sunt rampe de lansare pentru cercetare afara.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dar sa mai si ganditi cu propria tartacuta, nu v-ati gandit ???
Cine invata si munceste, mai ales tot timpul si pe branci, acela nu mai poate gandi niciodata, nu mai poate discerne adevarul de minciuna si manipulare.....
Asta este explicatia pt. care "savantii" romani plecati in lume nu pot inventa nimic, n-au viziunea necesara, ca au fost prea creduli in litera si spiritul manualelor limitate, dogmatice..Romanii "invatati" nu mai au pragmatism....Asteapta totul sa fie mai intai scris in carti si publicatii, sa auda eventual intai dela altii ceva nou, util.  Romanul cuminte este un papa-lapte, un prost si fudul, dar cu multe diplome oferite intotdeauna degeaba si cu darnicie in strainatate, apoi mars inapoi acasa..

#9
mafy

mafy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 951
  • Înscris: 22.12.2006

 mafalda, on 11th May 2010, 12:52, said:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Zice unu care a inventat apa calda sau din ce postura ne dai matale lectii noua ?

#10
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Din postura unuia care vinde foarte scump apa calda obtinuta din una chioara.  Este cea mai profitabila afacere, iti storci creierii o zi-doua si apoi iti bat zgribuliti la usa toti invatatii comozi.
Gata cu stramba oranduire comunista, cand se dadea gratuit stiinta corecta la toti neavenitii.  
Acum regret ca am dat ideea cu ganditul, bun era cantecul ala de dupa 1989 "Tinere, deacum Tara te vrea prost". Sarmalele Reci.
http://www.lovearth.net/freeenergy.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate