Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

telealimentarea switchurilor

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
salut cititorii acestui forum  :coolspeak:

vreau sa rezolv odata pt totdeauna problema telealimentarii switchurilor si a altor echipamente de retea, bineinteles intr-un mod cat de cat homemade dar care sa respecte standardul. Poate va este cunoscuta povestea din sectiunea network :

http://forum.softped...howtopic=148869

daca nu pe scurt cam asta s-a discutat:
- unii prefera solutiile PoE  "la pachet" ,  destul de scumpe dar conform standardului PoE  <_<
- altii au descoperit  "metoda" foarte ieftina de a alimenta (prin perechile ramase libere ale UTP)  un echipament situat la o anumita distanta de priza cu o  tensiune de 30- 60V  AC obtinuta direct dintr-un traf . tensiunea se injecteaza pe cablu urmand ca la receptor sa fie redusa la cat are nevoie "echipamentul" utilizand o sursa in comutatie. nimic spectaculos, doar ca nu se prea respecta standardul care impune folosirea unei tensiuni continue si nu alternative (influneta asupra transmisiei de date). modul in care s-a facut injectarea tensiunii pe cablu utp este si el rudimentar, orice greseala poate fi fatala pt echipamentul de la capatul celalat :death: . oricum unii cititori ai forumului s-au aratat foarte revoltati la ideea ca nu e chair ok ce fac aia care vand asa ceva.  
- am spus acolo ca vreau sa fac un aparat care sa functioneze cat de cat conform standardului PoE, adica in DC, care sa poata telealimenta un numar de 2 -3 echipamente (pe o distanta de 100m ) si care sa fie cat de cat inteligent, adica sa nu imi permita sa imi distrug switchurile din cauza sertizarii gresite a cablului utp.  pana acum m-am gandit la urmatoarele valori :
- tensiunea pe cablu: 48 - 50V DC ( 24v cat am zis initial este cam putin pt P= IxIXR, deci in nici un caz nu vreau sa fac reshou )
- curent maxim  1 A , vreau o putere maxima instalata de 40W  
- in injector un traf toroidal, nu sursa in comutatie
- in receptor  inca nu stiu exact daca simplu stabilizator in coutatie sau chair sursa cu traf pe ferita. stabilizatorul are avantajul simplitatii, dar nu merge la mai mult de 40V, sursa ti-o dimensioneti cum vrei tu.
- un sistem de monitorizare a alimetarii pe utp, in caz de problema majora oprirea temporara a alimentarii.
http://www.altair.or...bnotes_POE.html -mi se pare ok

problema e legata de ultimul punct , sistemul de monitorizare al alimetarii pe retea . asta ma cam termina. solutia "oficiala" e al naibii de complicata, cu uC, ori eu nu vreau asa ceva  din motive evidente de pret. chipul lor (e in injector) face un management al energiei in functie de o valoare de rezistenta pe care o vede la capatul celalata al cablului. .   daca aveti vreo idee de rezolvare la chestia asta ... ma gandeam ca se poate mai simplu de atat.

k, daca mai sunt si altii care vor sa ma ajute sa punem cap la cap ideile si sa facem ceva practic si cat de cat  ieftin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate