Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Atentie la firma S.c. Junior Group S.r.l.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Ei bine oameni buni am avut "fericita" placere sa fiu "angajat" a acestei societati comerciale din domeniul IT. Am fost la interviu, l-am dat si am fost angajat pe loc. Pana aici toate bune si frumoase. Au urmat zile foarte grele, de dimineata pana seara faceam service la calculatoare la diferite societati comerciale, unitati militare, regii autonome si chiar primarii. Am fost obligat sa vin cu sculele mele, cu geanta mea si odata chiar cu masina mea persoanala sa merg la o interventie. Am reusit sa imi recuperez banii pe motorina de la deplasarea respectiva. De multe ori nu aveam timp si nici unde sa mananc. Ajungeam sa ma pun pe bordura si sa imi mananc pachetul. Am muncit timp de o luna acolo, timp in care nu mi s-a dat nici un contract de munca pe care sa il semnez. A venit si ziua in care a trebuit sa merg la directoare sa ii spun ca urmeaza sa plec la alta firma. Atunci d'abia mi s-a cerut sa semnez contract de munca si apoi sa dau preavizul daca vreau sa imi vad banii. Bineinteles ca am refuzat sa semnez acel act tocmai la sfarsit cand trebuie sa plec. Am considerat ca nu mai este necesar sa vin a doua zi la munca. Am sunat-o pe directoare si am intrebat-o cand se poate sa vin sa ridic banii pentru care am muncit o luna si trei zile. A zis ca imi da banii doar daca semnez contractul de munca. I-am comunicat ca o sa fac reclamatie la I.T.M. ca sa pot sa imi recuperez banii. Am facut reclamatia, am dus dovezi ca am muncit la acea societate si se pare ca am primit azi raspuns. Raspunsul a fost clar: a) ca nu figurez in documentele contabile ale firmei, B) ca doamna directoare a declarat pe propria raspundere ca eu nu am mai venit la munca pentru ca am refuzat sa semnez actele de angajare. Cum ramane cu luna muncita la negru? Culmea mi s-a zis in acea hartie ca trebuie sa aduc dovezi si sa ma adresez instantelor de judecata. Bineinteles am semnalat ilegalitati: am fost trimis sa fac munca unei alte firme, defapt obligat. Multe acte erau falsificate in fata mea, facturi care s-au umflate si multe altele. Sa nu mai zic de masinile de serviciu care au defectiuni majore la sistemul de franare si directie. Deci sa zicem ca am prestat o munca periculoasa fara protectia muncii. Oameni bun va spun solem: feriti-va de firma aceasta si ca cumparator si ca angajat pentru ca nu o sa aveti liniste. In incheiere ce doresc eu de la voi este un sfat cum sa actionez mai departe. Orice idee e binevenita. Va multumesc anticipat. B)

#2
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
poi dacă nu ai semnat, ce vrei? de unde să îţi dea banii? din buzunar?
trebuia să semnezi hârtiile şi apoi să nu mai mergi la lucru. în cazul ăsta, te dădea afară dar era obligată să îţi dea banii pentru care ai muncit. chestia e că pe prima lună, ai muncit pe gratis. cât timp nu ai acte, îi zici să te plătească la zi, sau în cel mai rău caz la săptămână. câţi ani ai? e prima slujbă? şi eu de situaţii din astea mă tem, de aia nu mi-ar place să merg să muncesc la străini.

#3
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
incepator... trebuia sa semnezi un contract de munca. oricum, eu zic ca nu e pierdut cazul. iti poti recupera linistit banii... un avocat si totul se rezolva.

#4
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 Fr3ak, on Aug 4 2006, 18:32, said:

poi dacă nu ai semnat, ce vrei? de unde să îți dea banii? din buzunar?
trebuia să semnezi hârtiile și apoi să nu mai mergi la lucru. în cazul ăsta, te dădea afară dar era obligată să îți dea banii pentru care ai muncit. chestia e că pe prima lună, ai muncit pe gratis. cât timp nu ai acte, îi zici să te plătească la zi, sau în cel mai rău caz la săptămână. câți ani ai? e prima slujbă? și eu de situații din astea mă tem, de aia nu mi-ar place să merg să muncesc la străini.
Pai problema este ca mi-a cerut sa semnez contractul doar atunci cand i-am zis ca urmeaza sa plec in alta parte. Nu ti-se pare ciudat? Si in plus cum poti sa trimiti un om pe teren fara protectia muncii?

Edited by apollo_expert, 04 August 2006 - 17:42.


#5
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
de ce nu i-ai spus de la inceput? din prima zi... probabil au zis ca se vor folosi de tine... lucrezi o luna de zile pe gratis.. lor le-a convenit, normal.

#6
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 Ciprian81, on Aug 4 2006, 18:42, said:

de ce nu i-ai spus de la inceput? din prima zi... probabil au zis ca se vor folosi de tine... lucrezi o luna de zile pe gratis.. lor le-a convenit, normal.
Pai eu am cerut asta si mi s-a zis ca o sa mi se dea. Daca nici scule de munca nu mi s-a dat eu ce sa mai zic?

#7
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
ai fostr fraier. de ce ai muncit fara contract?

#8
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 add, on Aug 4 2006, 18:45, said:

ai fostr fraier. de ce ai muncit fara contract?
Sincer n-am avut de ales, am crezut ca intre timp mi se face si contract de munca. La noul loc de munca la care sunt mi s-au facut actele toate inclusiv protectia muncii in doua zile.

Edited by apollo_expert, 04 August 2006 - 17:49.


#9
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
hmmm.. ce sa zic. ai cam luat tzapa. trebuia sa te prinzi in momentul in care amana semnarea unui contract. nu iti recomand sa lucrezi in stilul asta (fara contract) nici macar cu prieteni.

repet, daca vrei sa-ti iei banii inapoi, discuta cu un avocat. el te va sfatui.

in locul tau as vorbi frumos cu doamna patroana. ii explici ca tu ai lucrat pt. asta si e dreptul tau sa iti iei banii. daca nu vrea ... avocatul si gata

#10
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 Ciprian81, on Aug 4 2006, 18:55, said:

hmmm.. ce sa zic. ai cam luat tzapa. trebuia sa te prinzi in momentul in care amana semnarea unui contract. nu iti recomand sa lucrezi in stilul asta (fara contract) nici macar cu prieteni.

repet, daca vrei sa-ti iei banii inapoi, discuta cu un avocat. el te va sfatui.

in locul tau as vorbi frumos cu doamna patroana. ii explici ca tu ai lucrat pt. asta si e dreptul tau sa iti iei banii. daca nu vrea ... avocatul si gata
Ei bine am vorbit cu Doamna Directoare destul de frumos, nici nu m-a lasat sa ii spun cand am de gand sa plec ca m-a luat cu preavizul sa il semnez, desi nu aveam contract. Mi-a cerut drepturile clar dar tot clar mi s-a zis ca daca nu depun preaviz si daca nu semnez si contractul nu primesc banii. Chiar mi-se pare o porcarie si o ciudatenie sa ti-se ceara sa semnezi un contract cand trebuie sa pleci?!  :death:
O sa merg mai departe, nu ma las pentru ca e munca mea si banii mei. Nu o sa ma las deloc asta sa fie clar B)

Edited by apollo_expert, 04 August 2006 - 18:02.


#11
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Ciprian81, on Aug 4 2006, 18:55, said:

hmmm.. ce sa zic. ai cam luat tzapa. trebuia sa te prinzi in momentul in care amana semnarea unui contract. nu iti recomand sa lucrezi in stilul asta (fara contract) nici macar cu prieteni.

repet, daca vrei sa-ti iei banii inapoi, discuta cu un avocat. el te va sfatui.

in locul tau as vorbi frumos cu doamna patroana. ii explici ca tu ai lucrat pt. asta si e dreptul tau sa iti iei banii. daca nu vrea ... avocatul si gata

nu se sperie ea nici de avocat, stai liniștit. ce dovezi a dus? martori care l-au văzut muncind? pe hârtie nu există nimic, nici o dovadă că a lucrat acolo. deci? cam pierdut cazul. o mai poți amenința, o întrebi cât salar trebuie să îți dea și cât costă cauciucurile și parbrizul și vopsitul mașinii ei. (eu așa am făcut odată cu unu care mi-a spart mingea și nu a vrut să mi-o plătească :D)

învățătură de minte și de acum știi ce e de făcut.

oricum, eu nu mă mir, în vremurile noastre, la cât de greu e să găsești un loc de muncă, mai ales dacă ești tânăr absolvent, când aude câte un patron că ai „figuri” pe cap (adică îți ceri drepturile) te trimite pe alte meleaguri, sau te face să pleci de „bună voie”. deci mulți nici nu îndrăznesc să întrebe, ci se bucură că primesc ceva de lucru, chiar și un mizilic de 3 milioane, pentru început.

#12
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
Eu cred ca si tu esti de vina.Ai asteptat o luna sa iti faca un contract de munca...dupa 1-2 saptamani trebuia sa iti pui un semn sau doua de intrebare....

#13
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 apollo_expert, on Aug 4 2006, 19:00, said:

Ei bine am vorbit cu Doamna Directoare destul de frumos, nici nu m-a lasat sa ii spun cand am de gand sa plec ca m-a luat cu preavizul sa il semnez, desi nu aveam contract. Mi-a cerut drepturile clar dar tot clar mi s-a zis ca daca nu depun preaviz si daca nu semnez si contractul nu primesc banii. Chiar mi-se pare o porcarie si o ciudatenie sa ti-se ceara sa semnezi un contract cand trebuie sa pleci?!  :death:
O sa merg mai departe, nu ma las pentru ca e munca mea si banii mei. Nu o sa ma las deloc asta sa fie clar B)

stai hombre: acum văd. semnează contractu (nu semna preavizu), și cere-i salarul (zi-i că vrei să rămâi totuși). și când ți-a dat banii, spui că totuși vrei să pleci. ai cartea de muncă la ea?

#14
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 Fr3ak, on Aug 4 2006, 19:05, said:

nu se sperie ea nici de avocat, stai liniștit. ce dovezi a dus? martori care l-au văzut muncind? pe hârtie nu există nimic, nici o dovadă că a lucrat acolo. deci? cam pierdut cazul. o mai poți amenința, o întrebi cât salar trebuie să îți dea și cât costă cauciucurile și parbrizul și vopsitul mașinii ei. (eu așa am făcut odată cu unu care mi-a spart mingea și nu a vrut să mi-o plătească :D)

învățătură de minte și de acum știi ce e de făcut.

oricum, eu nu mă mir, în vremurile noastre, la cât de greu e să găsești un loc de muncă, mai ales dacă ești tânăr absolvent, când aude câte un patron că ai „figuri” pe cap (adică îți ceri drepturile) te trimite pe alte meleaguri, sau te face să pleci de „bună voie”. deci mulți nici nu îndrăznesc să întrebe, ci se bucură că primesc ceva de lucru, chiar și un mizilic de 3 milioane, pentru început.
Stii ce e grav Fr3ak? Ca am dovezi ca am lucrat acolo, am procese verbale semnate de mine si de firmele contractate pe care e trecut numele meu clar, firma unde lucrez, firma contractata, data si operatiunile efectuate cu semnaturi si stampile tot. Deci ce e in mana nu-i minciuna si nu o sa ma las clar. Oricum va multumesc pentru suport pentru ca acum sincer cand am citit scrisoarea de la ITM a cazut cerul pe mine. Deja a trecut o luna de cand eu nu am mai luat nici un salariu din cauza la aceasta firma. Dar lucrurile acum merg bine si sunt platit foarte bine pentru ceea ce stiu sa fac. Respectele mele colegii mei de forum si o seara buna. Ies la aer sa uit de toate ca doar e weekendul deja pentru mine. Ciao. B)

#15
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Situati de genul sunt des intelnite la noi...
Cei de la ITM au sanctionat agentul economic la care tu ai prestat munca ?

#16
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006

Quote

nu se sperie ea nici de avocat, stai liniștit. ce dovezi a dus? martori care l-au văzut muncind? pe hârtie nu există nimic, nici o dovadă că a lucrat acolo. deci? cam pierdut cazul. o mai poți amenința, o întrebi cât salar trebuie să îți dea și cât costă cauciucurile și parbrizul și vopsitul mașinii ei. (eu așa am făcut odată cu unu care mi-a spart mingea și nu a vrut să mi-o plătească )


din cate am inteles, doamna are pile... dar eu cunosc cativa avocati, care rezolva astfel de cazuri, cazuri in care sunt implicati oameni care au pile.  :D deci... cazul nu e pierdut. martor ar putea fi chiar firma sau persoana la care a trebuit sa se deplaseze apollo_expert cu masina personala pentru service...

deci problema se poate rezolva chiar usor  :D. trebuie sa ai un avocat bun

Quote

Stii ce e grav Fr3ak? Ca am dovezi ca am lucrat acolo, am procese verbale semnate de mine si de firmele contractate pe care e trecut numele meu clar, firma unde lucrez, firma contractata, data si operatiunile efectuate cu semnaturi si stampile tot. Deci ce e in mana nu-i minciuna si nu o sa ma las clar. Oricum va multumesc pentru suport pentru ca acum sincer cand am citit scrisoarea de la ITM a cazut cerul pe mine. Deja a trecut o luna de cand eu nu am mai luat nici un salariu din cauza la aceasta firma. Dar lucrurile acum merg bine si sunt platit foarte bine pentru ceea ce stiu sa fac. Respectele mele colegii mei de forum si o seara buna. Ies la aer sa uit de toate ca doar e weekendul deja pentru mine. Ciao.

frate... nu stiu cum de nu ti-ai recuperat banii...  :D succes

cu atatea dovezi.... trebuia sa ii ai deja

#17
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Si eu suspectez ca are pile acolo. O sa merg undeva mai sus si tot asa... Cum ziceam nu ma las. Acum chiar ca am plecat. Ciao. B)

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Situati de genul sunt des intelnite la noi...

deci ai citit ce-a scris in primul post macar....

Quote

Cei de la ITM au sanctionat agentul economic la care tu ai prestat munca ?

sau n-ai citit...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate