Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plec in Croatia ...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mentol

mentol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2006
Plec in Croatia la Trogir (langa Split).

Dorm o noapte la Pecs (jumatatea drumului .. vreo 750-800km) si apoi mai am restul din care 80% pe autostrada.

MAREA MEA DILEMA este in schimb pe unde sa ma duc spre Arad.

1) Buc - Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Cenad
2) Buc - Pitesti - Craiova - Severin - Timisoara - Arad - Cenad (ocolesc lugojul .. ducandu-ma prin buzias ... +20km dar drum bun)
3) Buc - Brasov - Sibiu - Deva - Arad- Cenad

Nu stiu ce sa aleg. Nu ma intereseaza prea mult nr de km. Ci ca drumul sa fie rapid si bun.

De ce am 3 variante ? Pai in primul rand pt ca mi s-a zis ca buc-pitesti e groaznic :( Cum ca sunt numai sparturi in asfalt si ca pe bucati mari de drum s-ar merge constant cu 50km/h timp de 30-40km.

Sunt familiarizat cu toate variantele de drum. Am mai mers pe ele deci nu e problema. Vreau doar sa stiu cam care mai e starea drumurilor si ce ma sfatuiti si voi. Inclin momentan spre 3)

Ah si inca o chestie : ati mai fost cu masinile in croatia ? La ce sa ma astept ? (Dorm o noapte la HU in Pecs. De altfel chiar pe acolo o iau. Mi s-a zis de catre cei care au mai mers ca nu se merita sa ma duc pe autostrada ca e vreo 17 eur taxa pe 4 zile .. deci o dau de 2 ori si la dus si la intors. Mai bine pe drumurile europene, care la ei chiar sunt calumea facute.)

Astept pareri pentru marea dilema intai, si apoi pt zona HU si HR :)

Salutare,

(mentol)

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
eu iti recomand rutele care ocolesc severin timisoara, daca nu cumva ai un offroader.


iesi pe la cenad ca e mai mica asteptarea decat pe la nadlac, de obicei. vezi si turnu sau varsand, sa ai insemnate preventiv pe o harta daca e coada si la cenad si n-ai rabdare.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Si daca mergi Lugoj - Timisoara, sa stii ca sunt doar 4 km diferenta pe Buzias. Ai grija la gropi la iesirea din Lugoj. ;) Sau mai bine... avoid the area. Cum zice si Sebulbus, e zona de masini de teren pe acolo.

Edited by AlexIP, 04 August 2006 - 00:26.


#4
mentol

mentol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2006
Mie sincer de autostrada mi-e mai mare jena !! Ca nu stiu daca sa o iau pe acolo.

Pitesti -Severin mai tot este bun mai putin anumite zone. Il stiu foarte bine drumul. Apoi Severin Lugoj este ... sa zicem acceptabil. Iar apoi o iau pe Buzias cred, ca il stiu si pe ala si e mult mai bun. Radare mai putine :)

Dar repet, nu stiu ce sa fac cu autostrada :( ca de ea imi e ciuda. Voi ce stiti cu drumul pe sibiu ?

(mentol)

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
sibiu - valcea e bun, dar aglomerat, am fost eu recent. practic media de viteza e nesatisfacatoare, si nici n-ai unde depasi, indiferent ca e vorba de un tir sau de un tico.

#6
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Eu m-am intors acum doua saptamani din Croatia. Banuiesc ca o sa pleci dimineata, devreme. Ia-o prin Brasov, ca banuiesc ca la ora la care pleci tu n-o sa fie aglomerat drumul. De la Cenad o sa treci prin Szeged - Baja - Mohacs - Pecs - Barcs (granita cu Croatia). Pe traseul asta n-ai autostrada, asa ca nu trebuie sa platesti nimic. Daca te intorci tot pe aici, nici la intors nu platesti.
Taxa la unguri e 8 Eur pe 4 zile, nu 17.

Edited by ice cube, 05 August 2006 - 14:16.


#7
mentol

mentol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2006
Hai mersi IceCube.

Drumul prin afara il stiu :) Exact cum ai zis si tu. Eu o sa dorm o noapte la Pecs, vrem sa vedem castelu si orasu ...

Cat despre drum, m-am decis. Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad-SanicolauMare-Cenad

Apoi cum ai zis si tu. Abia astept sa plec. Mor mor mor mor :P

(mentol)

#8
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Mor, mor, mor si eu. De invidie. Maine as pleca din nou, daca as putea.

#9
mishuman

mishuman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2006
Am si eu o rugaminte pentru cei care au fost la Trogir, Croatia. Sunt din Timisoara si m-ar interesa un itinerar cum sa ajung acolo si retur, inclusiv variante cu autostrada (+ preturi). Multumesc anticipat.

Edited by mishuman, 27 December 2006 - 18:45.


#10
12gmt

12gmt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.05.2006
Salut pe toata lumea. Am o intrebare;vreau sa plec in Croatia la mare si as vrea sa stiu daca am nevoie de viza,Croatia nefiind membra UE. Daca e musai viza, aceasta se poate procura numai de la abasadele de la Bucuresti sau Budapesta(varianta mai buna eu fiind din Baia Mare)sau primesti viza la intrare in Croatia?  Cam cat costa viza?
Merci.

#11
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Vara trecuta nu-ti trebuia nicio viza, nu plateai decat autostrazile. La croati iei un tichet unde intri pe autostrada si platesti unde iesi, in functie de cat ai mers pe autostrada (ia-ti cam 30-40 EUR pentru autostrazi in total). Cat despre drum, am urmat ruta Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Deva-Arad-Szeged(HU)-Baja-Mohacs-Osjek(HR)-sud spre autostrada pe care am urmat-o pana la Zagreb, vreo 700 km cred, apoi tot autostrada pana in sud. La intoarcere n-am mai urmat autostrada, am venit pe un drum national de-al lor, am scurtat putin ca distanta (ca timp am iesit la fel, ca nu poti sa mergi cu 170 pe national), dar peisajul era mult mult mai frumos, ca sa fiu mai exact am urmat drumurile nationale 13-11-4 in ordinea asta (prin Slunj-Vojnic-Glina-Petrinja-Sisak-Potok) intrand apoi pe autostrada ca sa continuam spre Osjek. Am scurtat cam 200-300 km pe drumurile alea nationale, timpul dupa cum am spus a ramas la fel, dar peisajele comparativ cu autostrada.... :peacefingers:

Edited by tchoara, 04 July 2007 - 15:45.


#12
12gmt

12gmt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.05.2006
merci tchoara de inf., in rest de preturi cazare(pe la pensiuni),papica,bauturica ce poti sa-mi spui. Eu ma duc pe cont propriu, nu cu bilet si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.Din ce am vorbit si cu altii partea de nord e mai indicata pt. a fi vizitata. Sau mai bine fac o tura de la N spre S pe tarmul dalmat svad totul.

#13
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
pentru cei din tm care vor in croatia(de fapt pentru toti :)), de azi nu mai e nevoie de viza pentru serbia, deci puteti merge beograd-zagreb si e mai scurt decat prin ungaria.

#14
muresandorel

muresandorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.04.2006
cum e drumul prin belgrad?

#15
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
eu am vrut sa intru cu viza in Serbia si mi s-a recomandat sa nu o fac, cica sunt rai :)
12gmt - la unguri foarte scumpe, pana si motorina era cam dublu fata de Romania, si sucurile si tot, n-am procurat decat strictul necesar din Ungaria. La croati, preturi cam ca la noi, nivel de statiuni turistice (20-30 euro pe noapte la 3 stele, 30-50 euro la 4 stele etc). In nord n-am ajuns fiindca ar fi presupus un ocol de 400 km, deci n-as putea sa-ti spun, poate altcineva care stie poate sa te lumineze. Sudul e foarte foarte frumos, am inteles ca nordul e mai de tineret, cu cluburi si insule de distractii etc, dar in sud sunt foarte multe de vazut, insule, orase, cetati... Am ajuns si in Split si e superb orasul, am vizitat tot felul de muzee si galerii (inclusiv Palatul lui Diocletian). Drumul de la N la S e foarte bun, daca ai o masina care atinge 170-200 mergi lejer cu viteza aia pana la destinatie, n-am vazut un radar sau un echipaj in toate sutele de kilometri cat am condus pe-acolo. Mai usor prin tuneluri, ca sunt lungi, stramte si poti sa te arzi usor daca nu-ti pastrezi banda. Despre mancare... pizza foarte foarte buna (nu doar in orasul unde am stat ci si in toate orasele pe care le-am vizitat), probabil din cauza apropierii de italieni. De la 4 euro in sus pizzele, destul de ieftine. Carnea destul de scumpa, puiul de la 6-7 euro in sus portia, vita si mai scumpa, porc nu prea am vazut. Nu exista ciorbe, numai supe (juha le spun ei), cea mai apropiata de ciorba e goveda juha (supa de vacuta in traducere), o supa strecurata cu niste taitei in ea, dar fara carne, doar cu aroma. In rest creme de legume, de ciuperci etc, dar nu ciorbe cum avem noi. Foarte foarte ieftine fructele de mare, la 6-8 euro iti luai ditamai platoul de inele de calamar prajite, pe care in Romania ai fi dat vreo 7-800 de mii lejer. Specialitatea lor nationala, Prsut (s-ul e sh, se pronuntza prâshut), e ceea ce italienii numesc Prosciutto, o sunca uscata si afumata dar scumpa, nu te apropii de ea (cam 20 de euro portia, si nu stiu cat de mare, deci nu m-am riscat sa-mi aduca 4 feliute). Aperitiv servesc niste pesti gen capelin FOARTE sarati, serviti in ulei de masline. Costau cam 0.6 euro pestele, dar mai mult de 3 nu puteai sa mananci fiindca erau OCNA de sarati, dar foarte aromati si foarte buni in calitate de aperitiv. Daca mananci fructe de mare, peste si pizza te vei descurca cu banii, cu tot cu cazare n-o sa iesi mai scump decat un concediu la mare in Romania. Dar la peisajele de-acolo, si apa (apa nu e tulbure deloc fiindca ei n-au nisip care s-o tulbure, plaja si fundul apei sunt din pietris).... merita sa dai 100 de euro pe carburant, decat sa mergi tot la noi.

#16
12gmt

12gmt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.05.2006
Multumesc mult 'tchoara' ,ma bucur sa aud numai lucruri bune despre Croatia.Mi se pare ca ofera la aceeasi bani mai multe decat litoralul romanesc sau bulgaresc,in concluzie Croatia scrie pe mine.Peste 1 sapt. plec(in zona Split) si am de gand sa stau 10 zile. Cand ma intorc o sa postez impresii. Sa auzim numai de bine.

#17
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Am fost eu pe A1 in weekend si nu e chiar asa rea. Exista o portiune foarte scurta in lucru insa daca mergi cand este aglomerat e de rau. Vineri seara am stat peste 30 de minute in blocaj insa duminica s-a mers fara probleme, cam 45 min. dintr-un cap in altul.
Interesante preturi, ma asteptam sa fie cu mult mai mari. In septembrie voi ajunge si eu :D
Drum bun 12qmt si te asteptam cu impresii ;)

#18
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006

 12gmt, on Jul 14 2007, 07:36, said:

Multumesc mult 'tchoara' ,ma bucur sa aud numai lucruri bune despre Croatia.Mi se pare ca ofera la aceeasi bani mai multe decat litoralul romanesc sau bulgaresc,in concluzie Croatia scrie pe mine.Peste 1 sapt. plec(in zona Split) si am de gand sa stau 10 zile. Cand ma intorc o sa postez impresii. Sa auzim numai de bine.

ofera mai mult decat litoralu romanesc,bulgaresc si grecesc.Si poti sa vezi de 100 de ori mai multe lucruri decat toate astea 3 tari la un loc.Noi plecam in 10 August langa Trogir(patrimoniu Unesco),am mai fost de 2 ori in Croatia,odata in Porec,si odata langa Omis,si abia asteptam sa mergem si anu acesta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate