Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre lubrifiantii autoturismelor. Pareri, intrebari, raspunsuri, etc.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
15109 replies to this topic

#1189
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postcristi.r, on 25th August 2011, 23:51, said:

O posirca ...

View PostSonyAD, on 6th October 2011, 01:22, said:

Alt ulei pe care l-am recomandat (pe lângă LM).
:lol:
nu veniti voi doi cu argumente suplimentare???

eu stiu ca e bun (parca am mai scris despre feedbackul de la clientii omului) dar din pacate de data asta am facut exces de zel pe altarul muncii si nu am ajuns sa imi iau asa ceva.
drept pentru care mi-a fost mai aproape Q8 (si mai eftin ca fu de la importator) , asa ca ambele agregate vor fi unse cu posirca lu' kuwait petroleum facuta prin oiropa, urmind a reveni cu impresii daca sinteti interesati :)

#1190
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 08:40, said:

nu veniti voi doi cu argumente suplimentare???

Eu cel putin, nu ! Motivele mai jos:

View PostEvergreen, on 24th August 2011, 13:18, said:

dar de asta cu nume de sirop de tuse ceva pareri?
http://www.ravenol.de/products?part=57

View Postcristi.r, on 25th August 2011, 23:51, said:

O posirca ...

View PostEvergreen, on 26th August 2011, 18:22, said:

dupa parerea unui expert consultat la ceas de seara spre noapte nu e asa; in afara de asta mi s-a comunicat si feedbackul de la clienti, dar ce sa ii faci nu sint toti coneseuri ;)
Cand ai o anumita parere despre discutiile de pe forumuri (in care esti si tu implicat, bai za uei :D) si-i bagi pe toti in aceeasi oala, de ce mai ceri pareri ? De ce nu ascuti tu parerea acelui expert ? De ce ai pus acum Q8 in loc de Rivanolul ala ?

#1191
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postcristi.r, on 6th October 2011, 11:16, said:

Cand ai o anumita parere despre discutiile de pe forumuri (in care esti si tu implicat, bai za uei :D) si-i bagi pe toti in aceeasi oala, de ce mai ceri pareri ? De ce nu ascuti tu parerea acelui expert ?
nu bag pe toti in aceeasi oala dar nici nu am ochelari ...de cal; acel expert l-am consultat doar asa de forma, pentru a auzi parerea lui

View Postcristi.r, on 6th October 2011, 11:16, said:

De ce ai pus acum Q8 in loc de Rivanolul ala ?
ce nu ai inteles din ce am scris aici:

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 08:40, said:

eu stiu ca e bun (parca am mai scris despre feedbackul de la clientii omului) dar din pacate de data asta am facut exces de zel pe altarul muncii si nu am ajuns sa imi iau asa ceva.
drept pentru care mi-a fost mai aproape Q8 (si mai eftin ca fu de la importator) , asa ca ambele agregate vor fi unse cu posirca lu' kuwait petroleum facuta prin oiropa,
traducere parte bolduita: trezit la 5.45, la 6.30 plecat si revenit la 19.00 (aprox.); pravalia nemernicului se inchide la 18.00 si mai e si in partea cealalta de oras

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 08:40, said:

urmind a reveni cu impresii daca sinteti interesati :)
PRO:
bidon gradat foarte bine, culoare ulei buna, unsuros si alunecos la frecusul intre degete, picatura cazuta are forma aerodinamica similara masinii lui Persu, relativ gustos, aromat, corespunzator cu normele si specificatiile de pe bidon :D

dupa ce am stors tot uleiul din motor, pus 4 litri si dat la cheie; in primele secunde a zornait ca naiba pina si-a facut pompa circuitul.
apoi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9hUy9ePyo6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
a se intelege prin asta ca e mult mai silentios, nu ca a murit :lol:

CONTRA: n-are eticheta pe care sa scriu data si kilometrajul

Edited by Evergreen, 06 October 2011 - 11:15.


#1192
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 12:11, said:

nu bag pe toti in aceeasi oala dar nici nu am ochelari ...de cal; acel expert l-am consultat doar asa de forma, pentru a auzi parerea lui
Ce ziceam eu despre parerile de pe forumuri ? Vezi cum se trag concluziile ?

Dar, vai, multumesc ! Mare domn ! Iti dau o veste proasta, n-am ochelari de cal, dar mi-am permis sa impartasesc aici crampeie din experienta mea si din ceea ce cred eu ca am invatat din ceea ce am studiat ! Si, odata ce sunt satisfacut de uleiul asta in sensul ca nu-mi scade nivelul, nu tacane, nu "plange" pe la niciun racord, fuge cu viteza maxima (vei rade, dar uleiul are o oaresice importanta si in treaba asta) si alte chestii, nu vad de ce as experimenta in continuu. Atentie, am incercat sa ma orientez la o marca pe care o gasesc in satul meu relativ usor. Aici se pare ca am tras o concluzie gresita, adica am considerat ca daca il gasesc la mine rezulta ca se gaseste relativ usor cam peste tot prin tara asta. M-am inselat. Lucrul pe care nu-l inteleg la unii si trebuie sa-mi multumesti pentru ca si tu erai asa, este "setarea" unora pe castrol, de exemplu, doar pentru ca asa recomanda producatorul, netinand cont absolut deloc de motivele pentru care se fac recomandarile alea.

Ce-i drept, ii inteleg (cu rezerve) si pe cei ca tine cand spun ca nu-si pun ulei dupa sfaturile de pe forum. Eu n-am vazut nicaieri in sat la mine acel Q8. Deci n-o sa ascult niciodata sfaturile de a-mi pune Q8. Si oricum nu sunt adeptul marcilor prea exotice, aduse de prea departe, pe care azi le gasesc intr-un magazin in care peste 6 luni - 1 an se va vinde saorma. Asa stiu si eu de PetroCanada, care face cele mai bune uleiuri din lume pentru camioane. Dar la ce-mi foloseste ?


View PostEvergreen, on 6th October 2011, 12:11, said:

cel expert l-am consultat doar asa de forma, pentru a auzi parerea lui
Am inteles :D ! Si cu "coneseurii" cum ramane ? Sau in general cu tonul folosit in discutie ? Stai, nu-mi nevoie sa-mi raspunzi, asa mai fac si eu cateodata cand ma ia gura pe dinainte :D


View PostEvergreen, on 6th October 2011, 12:11, said:

ce nu ai inteles din ce am scris aici:
Rusine mie ! Credeam ca vorba doar de bani ...

Edited by cristi.r, 06 October 2011 - 17:51.


#1193
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
ma, acu ce sa zic, sint sate si sate; aci in satu' in care lucrez gasesc di tati, bani sa fie :D

cum mie mi-a alergat masina la viteza maxima si cu mobil (luat si din reprezentanta si de pe raft de la carrefour) si cu castrol (luat de pe net, imbuteliat la nea gigi in sufragerie, evident) si la fel merge si cu acest Q8....

View Postcristi.r, on 6th October 2011, 18:46, said:

Ce ziceam eu despre parerile de pe forumuri ? Vezi cum se trag concluziile ?
citesc si filtrez prin neuronii personali
Dar, vai, multumesc ! Mare domn ! Iti dau o veste proasta, n-am ochelari de cal, dar mi-am permis sa impartasesc aici crampeie din experienta mea si din ceea ce cred eu ca am invatat din ceea ce am studiat !
ceva studii de laborator, sau cum?? testat uleiuri pe motorul propriu?
Si, odata ce sunt satisfacut de uleiul asta in sensul ca nu-mi scade nivelul, nu tacane, nu "plange" pe la niciun racord, fuge cu viteza maxima (vei rade, dar uleiul are o oaresice importanta si in treaba asta) si alte chestii, nu vad de ce as experimenta in continuu.

Atentie, am incercat sa ma orientez la o marca pe care o gasesc in satul meu relativ usor. Aici se pare ca am tras o concluzie gresita, adica am considerat ca daca il gasesc la mine rezulta ca se gaseste relativ usor cam peste tot prin tara asta. M-am inselat. Lucrul pe care nu-l inteleg la unii si trebuie sa-mi multumesti pentru ca si tu erai asa, este "setarea" unora pe castrol, de exemplu, doar pentru ca asa recomanda producatorul, netinand cont absolut deloc de motivele pentru care se fac recomandarile alea.
daca eram setat cum crezi tu, as fi bagat doar Castrol pentru ca stiu de muuulti ani in urma ca "Shell mai bun ulei e Castrol"
Ce-i drept, ii inteleg (cu rezerve) si pe cei ca tine cand spun ca nu-si pun ulei dupa sfaturile de pe forum. Eu n-am vazut nicaieri in sat la mine acel Q8. Deci n-o sa ascult niciodata sfaturile de a-mi pune Q8. Si oricum nu sunt adeptul marcilor prea exotice, aduse de prea departe, pe care azi le gasesc intr-un magazin in care peste 6 luni - 1 an se va vinde saorma. Asa stiu si eu de PetroCanada, care face cele mai bune uleiuri din lume pentru camioane. Dar la ce-mi foloseste ?
uleiul asta nu stiu cit e de exotic daca are fabrici in Europa; daca umblu in amintiri cred ca am auzit de el prima data prin 2009 de la niste italieni.
PetroCanada poti lua cind or sa aiba aici fabrica si o sa iti iei camion :D
uite aici in sat la tanti Elvira: http://www.q8.ro/ind...onsumatori.html


Am inteles :D ! Si cu "coneseurii" cum ramane ? Sau in general cu tonul folosit in discutie ? Stai, nu-mi nevoie sa-mi raspunzi, asa mai fac si eu cateodata cand ma ia gura pe dinainte :D
nu iti raspund

Rusine mie ! Credeam ca vorba doar de bani ...
pai da; cum sa fie filtrul de ulei de la polo mai scump ca cel de golf cind asta e mai mare de 2,x ori???
ca sa nu mai zic de edge care costa o poala de bani in pravalie, fata de pravalia onlain...(de diferenta iau filtru si beri suficiente)

Edited by Evergreen, 06 October 2011 - 18:12.


#1194
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Intrebare: cat de mult te-a preocupat ce face uleiul ala pe acolo de-a lungul timpului si cat de mult au contat marca sau pretul ?
De fapt, "intrebari", ca mai am una: de ce n-ai ramas la castrol daca ai vazut ca este ok pentru motorul tau ?
Fara analiza sintactico/morfologica, please, pentru ca stiu ca prima de fapt e doua :) !


Quote

uleiul asta nu stiu cit e de exotic daca are fabrici in Europa
Unde ? Francize care scot pe poarta din fata Q8 si pe aia din spate Castrol sau invers ?


Quote

uite aici in sat la tanti Elvira:
Asta-i vrajeala ordinara. Ivas aduce doar castrol. Chiar pune 10w40 (magnatec, molecule inteligente, scurs la canea din butoi) in FSI-uri. Mi-am facut cruce si-am plecat. Unii si-o merita ...

Quote

nu iti raspund
De ce ?

Edited by cristi.r, 06 October 2011 - 18:19.


#1195
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
castrol nu am luat pentru ca nu mi s-a raspuns la mail in timp util (poate cel cu care imi scriam nu mai lucreaza acolo, n-am idee, si cum ziua aveam altele pe cap nu apucam sa sun la ore decente)
ca sa il iau din pravalie la 50 lei litrul, poate 50 si ceva, nu imi permite religia :) (aici da, pravalia pune adaos pentru ca e nume)

marca nu a contat (stii bine asta, cred) pt ca puteam foarte bine sa pun ravenol, rheinol sau titan fuchs la mai putini bani ca astea cu nume de renume.

si atunci tot de la religie citire: daca astea cu nume de renume si pret pe masura sint proaste, de ce sa nu cumpar direct un ulei prost la pret decent ?!?!?

ce sa ma preocupe fratioare? el are treaba lui in motor eu pe a mea la volan! atita timp cit nu se caleaza motorul, masina trage cum trebuie, uleiul este bun






View Postcristi.r, on 6th October 2011, 18:46, said:

nu "plange" pe la niciun racord,
mai da-l in pzdms! stie ca e scump si nu vrea sa il pierzi? atunci cum la Sony se pierde LM cu aditivii LM sau ce a mai folosit el?
(chiar asa sony, ce face agregatul?)

#1196
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Ce spuneam eu de ton ? Daca asta ai inteles tu din cat mi-am tocit eu tastatura mai devreme ...

#1197
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postcristi.r, on 6th October 2011, 19:17, said:

Unde ? Francize care scot pe poarta din fata Q8 si pe aia din spate Castrol sau invers ?
nu cred ca joaca la mai multe capete
http://www.q8.com/co...s/Refining.aspx

View Postcristi.r, on 6th October 2011, 19:17, said:

De ce ?
n-ai zis sa nu iti raspund ?? :D

#1198
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
.

#1199
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 08:40, said:

:lol:
nu veniti voi doi cu argumente suplimentare???

Ravenol e posibil să fie furnizor de materie primă pt. Liqui Moly. Nu mai țin minte de unde știu dar nu din auzite. Îmi aduc aminte că aveam un motiv bun să cred asta.

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 08:40, said:

drept pentru care mi-a fost mai aproape Q8 (si mai eftin ca fu de la importator) , asa ca ambele agregate vor fi unse cu posirca lu' kuwait petroleum facuta prin oiropa, urmind a reveni cu impresii daca sinteti interesati :)

După punctul de curgere, nu sunt sigur că e sintetic Q8-ul ăla. Singurul semn de întrebare mi-l ridică indicele de vâscozitate foarte bun. Cred că e un blend.

View PostEvergreen, on 6th October 2011, 19:27, said:

mai da-l in pzdms! stie ca e scump si nu vrea sa il pierzi? atunci cum la Sony se pierde LM cu aditivii LM sau ce a mai folosit el?
(chiar asa sony, ce face agregatul?)

Pierdea și cu Castrol, neam problem. Mie mi se fâlfâie că se pierde ulei, tot nu intră tot bidonul la schimb.

Buba mea e că pe unde poți ieși poți și intra ori ce ar putea să intre în afară de praf și alți contaminanți abrazivi?

Problem e că s-a bombat capacul ăla de plastic. Supapa de recirculare se deschide numai de la o anumită presiune în sus, plasticul are 11 ani de zile...

Edited by Speedo, 08 October 2011 - 09:49.


#1200
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Pus azi aceeasi marca si model de ulei (varianta pentru benzinare) si motorul merge frumos si rotund atit cit poate in cei 3 cilindri.
zilele trecute protesta pe infundate ca l-am cam simtit si mai intii m-am gindit ca sint bujiile (au si alea o virsta, le schimb miine)

uleiul vechi avea vreo 10 luni si cca 7200 km

#1201
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
N-are cum sa aiba un comportament atat de diferit numai din cauza uleiului ...

#1202
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
daca e tractoras diesel de ce nu, eu cand schimbam uleiul si filtrul de aer la un diesel, parca mergea pe benzina nu pe motorina

#1203
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postcristi.r, on 7th October 2011, 23:56, said:

N-are cum sa aiba un comportament atat de diferit numai din cauza uleiului ...
am schimbat si filtrul :D
ma nu stiu, dar altceva nu am facut  :angel:

View PostCutzu, on 8th October 2011, 01:46, said:

daca e tractoras diesel de ce nu,
e tractoras pe benzina

#1204
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Configuratorul de la LM s-a updatat, au scos o gramada de uleiuri noi si le-au bramburit pe toate.

#1205
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Ce au bramburit?

#1206
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru multe motoare recomanda alte uleiuri, si as zice ca sugestiile sunt tampite.

De ex. pentru DW10 al tau ce rcomanda inainte si ce recomanda acum?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate