Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cine ma poate ajuta cu un mic cod ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
sal! am de facut un proiect si imi trebuie putin javascript. Problema e ca eu nu stiu javascript mai deloc. Este cineva dispus sa imi spuna cum ar trebui sa arate codul javascript pentru a face un buton ,cand este apasat sa apara o fereastra in care sa introduc linkul ? (si sa-mi introduca codul html cu adresa intr-un textarea) ....
Va rog mult sa ma ajutati....nu am timp sa invat acum javascripting-ul.

#2
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
test.html:
[code]
Aici este linkul: <textarea id="textarea1"></textarea><br>
<input type="button" id="button1" value="Numele butonului" onclick="readLink();">
<script>
function readLink()
{
  linkul = prompt("Introduceti adresa:");
  document.getElementById("textarea1").innerHTML = linkul;
}
</script>
[code]

Cu urmatoarele mentiuni:
- id-urile la textarea si buton le pui tu cum vrei, dar sa schimbi si in functie
- pe Firefox stiu ca nu merge una dintre: "innerHTML" sau "innerText" (nu mai retin care), sa faci tu verificarile (ca eu nu mai am firefox instalat si nici nu l-as folosi) si sa inlocuiesti in functie.

#3
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
mersi mult The@ngel....
chiar acum ma uitam pe w3schools si am invatat sa fac treaba....pana la faza sa bag in textarea linkul :)

thanx a lot man

#4
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
acum nu vreau sa-ti iau toata mana.......dar poti sa-mi zici cum fac link cu ce am introdus in fereastra care apare ?
adica:
<script>
function readLink()
{
linkul = prompt("Introduceti adresa:");
document.getElementById("textarea1").innerHTML = linkul;
}
</script>
sa devina ceva de genu:
<script>
function readLink()
{
linkul = prompt("Introduceti adresa:");
document.getElementById("textarea1").innerHTML = "a href...etc" + linkul + ">" + etc;
}
</script>
am incercat si ideea mea...dar nu merge....

#5
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
In textarea nu poti sa ai linkuri. poti sa ai linkuri in alte elemnte html. de ex.:

<div id="div1">
</div>
<input type="button" id="button1" value="Numele butonului" onclick="readLink();">

<script>
function readLink()
{
  linkul = prompt("Introduceti adresa:");
  document.getElementById("div1").innerHTML = "<a href=" + linkul + ">" + linkul + "</a>";
}
</script>

Daca vrei ca prin apasarea acelui buton sa se tot adauge linkuri in acel div scriptul devine:

...
  document.getElementById("div1").innerHTML += "<a href=" + linkul + ">" + linkul + "</a><br>";
...


#6
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
vreau sa imi faca o adresa cu ceea ce scriu eu in fereastra ca sa pun codul html in textarea, sa-l bag in baza de date si sa afisez textul pe alta pagina.......doar sa puna in  textarea codul...cu a href="".....

codul html va fi text in textarea...si se va interpreta in acea pagina...

acum cred ca ai inteles.....si cred ca este bun al doilea cod din mesajul tau.....

thanx

Edited by 355, 02 August 2006 - 10:40.


#7
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
innerText nu merge pe Firefox :) din cate-mi amintesc eu

#8
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
nu merge :(...poti sa imi zici cum fac ca ceea ce scriu eu in acea fereastra sa fie afisat in textarea cu un cod html langa el....cel cu a href....etc....pls

#9
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Nu sunt foarte sigur ce vrei sa faci, dar:

Aici este linkul: <textarea id="textarea1"></textarea><br>
<input type="button" id="button1" value="Numele butonului" onclick="readLink();">
<script>
function readLink()
{
linkul = prompt("Introduceti adresa:");
document.getElementById("textarea1").innerText = "<a href=" + linkul + ">" + linkul + "</a>";
}
</script>

nu te ajuta ?!?

Daca nu te ajuta, explica ce face scriptul de mai sus, si nu ai vrea sa faca, si ce ai vrea sa faca scriptul tau si nu face scriptul de mai sus, poate reusesc sa inteleg unde e problema.

#10
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
deci: eu am un script php(noi consideram pagina html)
am un form cu textarea si un buton submit.
eu scriu ce vreau eu in acel textarea(sa zicem news-ul care vreau eu) si daca am nevoie de un link(sa bag in acea stie links spre situl y.
clientul mi-a cerut sa pun un buton in acea pagina care sa bage automat linkul(sa detaliez:apas pe acel buton,apare fereastra, bag adresa catre pagina respectiva, iar cand apas OK,imi scrie adresa in acel textarea. faza e ca eu vreau cand apas OK sa bage si codul html
<a href=></a>
, care in acel textarea va fi doar text...nu va fi interpretat......) eu vreau sa-mi adauge el si codul html ca sa fie interpretat in alta pagina....cea pe care extrag news-urile din mysql

ps:nu mai stiam unde sa scriu asta: din acel textarea, tot continutul se baga in mysql......si la extragere va fi interpretat si acel link...



nu prea stiu sa ma exprim in termeni......dar sper ca m-ai inteles acum ;)

#11
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Post355, on Aug 2 2006, 13:59, said:

deci: eu am un script php(noi consideram pagina html)
am un form cu textarea si un buton submit.
eu scriu ce vreau eu in acel textarea(sa zicem news-ul care vreau eu) si daca am nevoie de un link(sa bag in acea stie links spre situl y.
clientul mi-a cerut sa pun un buton in acea pagina care sa bage automat linkul(sa detaliez:apas pe acel buton,apare fereastra, bag adresa catre pagina respectiva, iar cand apas OK,imi scrie adresa in acel textarea. faza e ca eu vreau cand apas OK sa bage si codul html
<a href=></a>
, care in acel textarea va fi doar text...nu va fi interpretat......) eu vreau sa-mi adauge el si codul html ca sa fie interpretat in alta pagina....cea pe care extrag news-urile din mysql

ps:nu mai stiam unde sa scriu asta: din acel textarea, tot continutul se baga in mysql......si la extragere va fi interpretat si acel link...
nu prea stiu sa ma exprim in termeni......dar sper ca m-ai inteles acum ;)

aaaaa. Am inteles acum ce vrei. Chestia asta se face mult mai complicat. pentru asa ceva exista: HTMLArea.

Cam ce vrei tu face si scriptul de add replay de pe softpedia. Atunci cand scrii un replay aici, daca apesi pe: Posted Image o sa-ti introduca la pozitia curenta a cursorului un link. O varianta mai simpla pt. asa ceva nu prea stiu de unde ai putea sa gasesti.

In exemplu pe care ti l-am dat (HTMLArea) pentru a introduce un link se procedeaza astfel:

1) scrii un text.
2) selectezi acel text
3) apesi pe poza: [ http://www.dynarch.com/demos/htmlarea/images/ed_link.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
4) introduci informatii despre link si dai ok
Textul selectat va fi link catre pagina pe care o specifici.

Acel tool e facut special pentru a putea edita cod html in timp ce il vezi. si apoi sa-l submitezi si sa-l salvezi intr-o baza de date.

#12
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
The@ngel, acel htmlarea mi-ar putea fi foarte de ajutor.....in acel link se poate salva ci folosi acel demo de htmlarea ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate