Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mallorca

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#883
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In zona Barcelonei zilele astea e super vreme de plaja, apa mai calda ca vara. Stiu de la cineva apropiat care este acolo. Poate te ajuta raspunsul.

#884
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2022 - 15:47, said:

Am si eu o intrebare. Plec de pe 26.09. in Mallorca si as vrea sa stiu pentru cunoscatori, daca mai se poate sta la plaja sau inota in mare?
Avand in vedere media temperaturilor anuale cred ca poti face baie in mare....
https://www.seatempe...a-september.htm

Edited by judas, 15 September 2022 - 06:18.


#885
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Revin putin cam tarziu cu un raspus in legatura cu sejurul din Mallorca. Vremea a fost decenta, adica undeva la 24-25 de grade ziua (foarte ok in tricou). Seara se lasa racoare dar cu o camasa este super ok.

Am reusit sa fac si baie in mare, apa chiar este foarte ok, undeva la 24 de grade. De stat la plaja nu prea se putea, era vant mai mereu si nori.

#886
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Salutare,
Anul acesta ne-am decis sa mergem in Mallorca la mijlocul lunii iulie. Zona aleasa ca si cazare va fi Alcudia pt ca mergem si cu copilul si am vazut ca este cea mai ok varianta ca si plaje si nu numai. Pana acum am luat doar biletele de avion (dus cu Ryan, intors cu Wizz). Acum sunt in cautare de cazare si de inchiriere masina si ar fi bine venit un sfat pt cele 2 situatii:
1. Pt Hotel ne-am decis la un hotel de 4* cu MD situat pe plaja: Grupotel Los Principes & Spa. Am vrut sa rezerv prin booking pt ca mai avem si reduceri genius plus cashback pe bonusway etc dar e diferenta f mare de pret daca selectez aceeasi camera dubla cu 2 adulti sau 2 adulti si 1 copil de aprox 4 ani (care oricum va dormi cu noi in pat). Asa ca am contactat hotelul direct sa ii intreb daca se poate rezerva camera dubla pt 2 adulti si apoi sa dau diferenta pt ca vin si cu un copil. Am primit mail inapoi in care mi s-au comunicat niste preturi mai bune decat pe booking si as tinde sa rezerv direct la ei, insa am intrebat daca e nevoie de plata integrala, avans etc. si mi s-a zis ca nu...se plateste direct la hotel si nu au nevoie de nici o garantie sau ceva. Pretul este cu anulare gratuita cu pana la 24h inainte. Acum nu stiu daca sa ma incred in confirmarea scrisa intr-un mail sau sa le cer ceva mai concret sa nu ma trezesc ajuns acolo sa nu am camera.  Voi cum ati proceda?

2. Orarul de zbor este ok dar nu stiu cum e mai bine sa fac cu masina. Ajungem la ora 12:50 si apoi la plecare avem avionul la ora 18:50 deci daca ar fi sa inchiriez o masina cel mai comod ar fi de la ora 13:00 la ora 16:00 insa in cazul asta pt 3 ore imi calculeaza 8 zile in loc de 7 si e o dif de aprox 50 euro. Daca as lua de ex 13:00 - 13:00 ar trebui sa stam in aeroport la plecare aprox 6h (cam mult).
Ar mai fi si varianta cu predat masina mai devreme la plecare si sa ma plimb plin Palma pana dupa pranz, insa serviciu de luggage locker va ca nu exista in aeroport Posted Image iar sa ma trambalez cu bagajele apoi prin autobuz din Palma catre Aeroport si retur nu prea e o solutie ok zic eu.
Ar mai fi si varianta sa iau autobuzul 32 vad din aeroport direct spre Alcudia si sa inchiriez de acolo pt mai putine zile o masina (4-5 zile). Ce ziceti?

Mersi.

Edited by shadow_x3x, 01 February 2023 - 15:40.


#887
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Incearca o simulare cu 14:00 preluare si 16:00 predare, este posibil sa iti dea marja de 2h si sa nu te taxeze in plus inca o zi.

Oricum, daca ETA este 12:50, pana iesi cu toate troacele din aeroport, pana ajungi la firma de rent este deja 14:00.
Asta daca nu ai intarziere.

Doar voi stiti cate zile va trebuie masina, este fct de cate zile vreti sa plecati din Alcudia.

#888
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, la preluare poti pune lejer 14. Pana luati bagajele, pana stati la coada la firma de rent, pana primiti efectiv masina, trece ceva timp. Eu cam asa pun de obicei: ora declarata a aterizarii + o ora, o ora si ceva sa iasa rotund.

La intrebarea 1: de cele mai multe ori, mai ales cand e vorba de sejururi mai lungi de 1-2 zile eu rezerv ori pe sistemul automat al hotelului, ori discutand pe mail cu receptia/proprietarul. Un hotel din Spania mi-a facut o reducere pe mail fata de pretul de pe site pt ca stateam 10 nopti. Plata a fost cu cardul, am primit factura si chitanta, nu a fost la negru. Pur si simplu mi-au facut ei o mica reducere. Niciodata nu am avut probleme sa nu-mi recunoasca rezevarea. Ah, si am avut destule rezervari directe pe cuvant, fara avans sau card.

Poti si sa ceri o confirmare a rezervarii, mie uneori mi-o genereaza ei din sistem, cu numar, samd. Nu de alta, dar sa te asiguri si tu si ei ca rezervarea e ferma.

Edited by mdt, 01 February 2023 - 22:39.


#889
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Daca stai doar in Alcudia, nu iti trebuie masina.
Daca te mai plimbi, sigur ai nevoie. Mai ales ca Alcudia este in capatul insulei. Ai avea de vizitat Formentor in apropiere, dar tot cu masina.
Ora de predare trebuie sa fie aceeasi cu cea de primire.
Unele firme de rent-a-car te mai asteapta maxim 1h si apoi reziliaza si pierzi banii. Dar asta doar la primire. Doar daca intarzie avionul si ei au numarul tau de zbor poti sa mai ai pretentii.
Eu a, luat de 2 ori centauro. Masini noi, dar sunt putin mai scumpi. Daca te inscrii la ei la newsletter, mai trimit reduceri uneori intre 20% si 40%.
Vezi ca este o plaja super misto pe drumul spre Alcudia, pe drumul ala drept ceva cu Balneari. Nu mai retin numele. Este aproape

#890
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Avem si noi rezervat un charter la mijlocul lunii iunie pentru Mallorca. Din ce am studiat pana acum, am retinut ca exista suficiente locuri de explorat. Am ales un hotel de 4 stele in El Arenal. Stiu de nemtii galagiosi si de locurile relativ murdare. Insa nu cred sa fie locuri mai mizerabile ca in Egipt sau Tunisia. Oricum, pretentiile mele au mai scazut de cand cu covidul asta. O sa iau excursia turului insulei, cu vaporasul si cu trenul acela de epoca, o sa vizitez Palma de Mallorca si eventual Valldemossa la pas. Am vazut ca transportul in comun este bine pus la punct, si o sa vizitez si pestera Drach (dragonului). Pentru a vizita locurile putin mai departate de El Arenal, unde nu vom putea merge pe jos, vom inchiria biciclete. Abia astept, sunt convins ca vom avea inca o vacanta superba. Si da, paella la greu, este preferata mea. In Tenerife incepusera sa ma cunoasca ospatarii :)

#891
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 2Unlimited, on 15 februarie 2023 - 18:45, said:

Avem si noi rezervat un charter la mijlocul lunii iunie pentru Mallorca. Din ce am studiat pana acum, am retinut ca exista suficiente locuri de explorat. Am ales un hotel de 4 stele in El Arenal. Stiu de nemtii galagiosi si de locurile relativ murdare. Insa nu cred sa fie locuri mai mizerabile ca in Egipt sau Tunisia. Oricum, pretentiile mele au mai scazut de cand cu covidul asta. O sa iau excursia turului insulei, cu vaporasul si cu trenul acela de epoca, o sa vizitez Palma de Mallorca si eventual Valldemossa la pas. Am vazut ca transportul in comun este bine pus la punct, si o sa vizitez si pestera Drach (dragonului). Pentru a vizita locurile putin mai departate de El Arenal, unde nu vom putea merge pe jos, vom inchiria biciclete. Abia astept, sunt convins ca vom avea inca o vacanta superba. Si da, paella la greu, este preferata mea. In Tenerife incepusera sa ma cunoasca ospatarii Posted Image
Ti-as recomanda sa inchiriezi macar 2 zile o masina, castigi timp si vezi mai multe destinatii. Coasta vestica e superba, cu Sant Elm, Valdemossa, Soler si apoi mai in nord Polenca, Formentor si Alcudia. Daca iti plac plajele intinse si golfurile retrase, ai calele din nord si est, plus Cavas del Drach. Bicicletele sunt o solutie pt zona adiacenta Palmei 15-20 km, altfel spre vest si nord sunt destule diferente de nivel care ingreuneaza pedalatul.
Cat despre curatenie, eu zic sa nu-ti faci griji, nu are legatura cu ce e in Egipt.

#892
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
#2Unlimited
E obligatoriu sa iei masina in Mallorca. Serra de Tramuntana e in patrimoniul Unesco si e pacat sa nu te duci.
Sunt si multe alte zone care necesita masina pentru a fi vizitate (Cala Millor, Porto Cristo cu Coves del Drac, Port de Polenca, Port d'Alcudia, Formentor, Ses Covetes, chiar si Magaluf).
Ca si cazare parerea mea e ca e mai misto in Can Pastilla sau in hotelurile de la Platja de s'Arenal. El Arenal e o statiune mai veche, murdara si e plina de tineri germani (care se ocupa la greu cu bautura).

#893
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Ma voi gandi si la inchiriat masina. In Tenerife am avut masina inchiriata 8 zile, insa am stat 2 saptamani. Intr-adevar, este altceva sa nu depinzi de autocar. Cazarea deja am ales-o in El Arenal.

Edited by 2Unlimited, 19 February 2023 - 17:47.


#894
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Transportul in comun doar in oras este bine pus la punct. Pe exterior este aproape imposibil sa circuli si pierzi enorm de mult timp. Cautati cea mai buna oferta pe rentalcars.com, check24.com sau ceva similar si dupaia mergeti pe pagina oficiala a companiei si luati de acolo. Eu am inchiriat de la Wiber si am platit la fata locului o asigurare suplimentara de vreo 60eur, ca sa nu platesc depozit si ca sa fiu asigurat complet.

@shadow_x3x pune 14 sau 14:30 pentru pickup si normal nu te mai taxeaza suplimentar.
@2Unlimited in Arenal este galagios, murdar dar nu mai rau decat la noi la Costinesti, in rest este ok. Daca este singur/cuplu fara copil, este ok in Arenal pentru ca ai mereu activitate. Dar daca esti cu familia nu as fi mers acolo.

#895
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Am mai bifat o vacanta si de aceasta data parca am derulat-o pe "fast-forward". Trec concediile acestea de parca zboara.
Am ajuns cu bine saptamana trecuta miercuri in s'Arenal. Statiunea este foarte in regula. Desi ma asteptam sa fie mai galagioasa si foarte murdara, realitatea m-a intrecut asteptarile. Poate si pozitia hotelului (la 5 minute de mers pana la plaja), a contat. Ce mai auzeam noaptea erau doar colocatarii cazati tot la acelasi hotel. Niste copile bete (15-17 ani banuiesc), care se hlizeau incontinuu sareau in pat noaptea aproape in fiecare zi, hotelurile nu prea sunt izolate fonic. Bine ca abandonau distractia dupa vreo cateva minute. Hotelul decent, asa cum am mai spus, Whala-Fun, 4*. Micul dejun suficient de bun si bogat in sortimente. Daca nu este inclus, micul dejun costa 12 euro de persoana. Ai ce vizita in s'Arenal, o promenada daca urci catre nord, si foarte multe golfulete si cateva plaje in partea de sud. Transportul in comun este foarte bine pus la punct. Va recomand sa luati excursia turului insulei cu ghid in limba romana, deoarece este mai complicata. Cu restul iesiti mult mai ieftin pe cont propriu. Le voi prezenta aici pe zile, in ordinea in care le-am facut noi.
De mentionat ca vremea a fost foarte capricioasa. Nu recomand sa mergeti daca planuiti sa stati doar la plaja. Dimineata erau in permanenta nori de ziceai ca urmeaza potopul. In cateva ore se rareau norii si vremea era excelenta pentru plaja. Ca si preturi, preturile sunt acelelasi din Europa. 3 euro un hot-dog sau o felie de pizza, 5-10 euro burgeri sau pizza, fast food in general, si 10-20 euro felurile de mancare la restaurant. De regula unde este mai ieftin sunt produse congelate. Mare atentie, se practica paella congelata care se prepara in 5-10 minute. Termenul de preparare al unei paella ar trebui sa fie de 20-25 minute.
Nu am fost agasati de comercianti, nigerienii isi vedeau de traba lor. Te intrebau o data si gata. Aglomeratie dupa ora 15 de te calcai in picioare, peste tot. Insa la plaja aveai loc. Gaseai sezlonguri suficiente. 6 euro cam peste tot, si 6 euro umbrela. Nu prea merita daca nu stai la plaja toata ziua. Si la vremea care a fost, era imposibil. Ca si punct strategic, zona unde am stat a fost ideala. Plaja mai mare decat cea de mai sus, din nord (am fost cazati langa plaja cea aproape de portul s'Arenal). Aproape de statia lui 23, la 7 minute de McDonalds, unde are capatul 25-ul, care te lasa exact la catedrala din Palma, si la 5 minute de mers de hotelul Bahamas, de unde se pleaca zilnic cu autocarul in excursiile din insula...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 June 2023 - 08:40.


#896
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
In prima zi ne-am plimbat prin s'Arenal si am cules informatii. A doua zi am plecat pe cont propriu in Palma. 2 euro care se platesc la sofer, si am ajuns in Palma de Mallorca. De mult asteptam sa ajung aici. Orasul isi merita din plin faima capatata de-a lungul anlor. Am luat 25-ul si am oprit in statia de dupa catedrala. Am intrat in catedrala, insa mare atentie, intrarea in catedrala costa 9 euro daca intrati prin spate. Daca intrati pe la intrarea unde se achita biletele online, va costa 20 euro (aici intrarea include si accesul catre terasa catedralei). Eventual cautati un combo cu parcul acvatic sau cu vreun muzeu. Skip the line nu merita, se merge repede desi este coada. Am vizitat catedrala, baile arabe (nu e cine stie ce, 4 euro biletul), Paseo Sagrera (am urcat si prin parc in partea de sus a zidurilor), si am urcat si pe jos pana la castelul Bellver (cam 35 minute am facut de la Sagrera, se urca pe un deal). Castelul foarte frumos, are si un muzeu. 8 euro biletul. Las pozele sa vorbeasca de la sine...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 June 2023 - 09:08.


#897
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
A treia zi am luat-o la pas in josul statiunii, pana la Cala Azul. Se pot inchiria biciclete, si se pot lasa legate de stalpi. A fost cam innorat insa dupa 12 a iesit soarele. Nu ne-am grabit. Practic, un drum de o ora, l-am facut in 4 ore. Am coborat in toate golfuletele de-a lungul plajei, si am fotografiat fiecare coltisor. Pentru a va feri de plictiseala voi posta numai pozele cele mai reprezentative. Daca sunteti presati de timp, va recomand sa vizitati numai Cala Blava. Am uitat sa mentionez in postarile de mai inainte, la 5 minute de mers de hotel aveam un hipermarket Mercadona, ne-am cumparat apa 6x0.5, la bax, cu 1.30 euro, si am tinut apa in frigider. Recomand sa faceti cumparaturi de aici, foarte ieftin. La automatul din hotel o singura apa la 0.5 era 2.70 euro. Am carat tot timpul intr-o gentuta ermetica apa cu noi; mai ales in aceasta zona, nu ai de unde cumpara nimic dupa ce treci de portul s'Arenal.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 June 2023 - 09:34.


#898
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
A patra zi am plecat spre far, tot pe cont propriu. Ni s-a parut prea scumpa excursia cu agentia, Am facut un traseu cu googlemaps, si am plecat dupa ce am luat micul dejun in hotel. Am plecat pe la ora 9. Am luat 23-ul, 2 euro de persoana. Am ajuns in Palma si apoi am cautat statia de unde trebuia sa luam 302-ul. Nu vedeam statia, desia eram chiar acolo. Parea ca sunt deasupra ei... Hmmmm. Deasupra. Am vazut ca existau niste lifturi si pe geam scria "intermodal". Am realizat brusc ca eu trebuie sa iau un autobuz care face legatura intre localitati. Clar, trebuie sa cobor in statia de metrou. Am gasit si statia de autobuze langa cea de metrou. Orar expus ca in aeroport. Ghinion, am pierdut 302-ul pentru ca am intarziat 3 minute. In graba nu am vazut ca sunt 2 monitoare diferite, si am vazut ca nu mai exista alt autobuz programat recent. Dupa ce m-am mai calmat putin, am vazut ca erau autobuze din 30 in 30 de minute. Pana ne-am mai invartit prin autogara, s-a facut timpul sa plecam. Am citit pe undeva ca in autobuze se poate plati cu cardul bancar, si se ofera reduceri daca 2 sau maxim 5 persoane se grupeaza si platesc cu acelasi card. Se scaneaza cardul si la urcare si la coborare. Daca nu scanezi si la coborare, platesti pretul intreg al cursei plus 30 eurocenti penalizare. Am optat sa platim cu cardul, sa ne ramana banii de maruntisuri. 9 euro costa autobuzul 302 din Palma in Alcudia. Am platit si am plecat. A mai oprit intr-o statie la iesire din Palma, apoi in Inca. Am coborat in Alcudia si in 20 de minute a venit 334-ul. 4.5 euro, autobuzul ne ducea direct la far. Initial nu inclusesem si Formentorul in excursiile noastre, insa l-am facut pe cont propriu. Vreau sa mentionez ca drumul pana la far este exceptional. Am platit tot cu cardul bancar. Mentionez ca sumele de pe card s-au retras a doua zi. Farul in sine nu este cine stie ce, insa peisajele iti taie rasuflarea. Pentru ca eram arsi pe maini si picioare de la excursia anterioara, nu am mai coborat si la plaja. Autobuzele circula din 30 in 30 de minute. Nu se poate merge pe jos, asa ca trebuie sa opriti la un obiectiv, apoi sa asteptati autobuzul urmator. La far autobuzele asteapta 15 minute, timp suficient sa vizitati farul si sa faceti cateva selfie-uri. Noi am oprit la Mirador de colomer, un punct belvedere unde se ajunge urcand pe niste scari, cam 8-10 minute de urcat. Privelistea este superba. Suficient timp sa prindem autobuzul urmator. Dupa calculele noastre, conform pretului afisat, ar fi trebuit sa platim cam 52 de euro pe bilete. Ni s-au retras de pe card numai 130 lei. Va recomand sa platiti numai cu cardul biletele de autobuz. Reducerile sunt foarte bune...

PS. Mare atentie!!! De la plaja Formentor accesul este interzis cu masina personala, nu poti ajunge la far. Numai autobuzele si bicicletele au acces. Si fiti atenti la peisaje, foarte multe capre in zona, si sunt foarte obisnuite cu vizitatorii, chiar am reusit sa-i fac uneia poza de aproape...

Traseu s'Arenal-Alcudia-Formentor = 23-302-334

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 June 2023 - 10:54.


#899
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Am ales sa vizitam centrul vechi din Alcudia in dauna portului. Pentru ca drumul cu autobuzele si timpul in care trebuia sa asteptam in statie se ducea undeva la 3 ore si jumatate, stiam ca suntem presati de timp. Si mai trebuia sa si mancam. Voiam sa mananc o paella ca la mama ei. Ne-am plimbat prin centrul istoric si am observat la o terasa ca se servea paella chiar in tigaia in care se prepata, si tigaia era invelita cu servetele la toarta, ca sa nu te arzi la maini. Clar, aici se prepara paella "live", asa ca ne-am oprit. Sotia, o salata Caesar. 18 euro paella, insa a meritat toti banii. Salata vreo 13 euro. Daca sunteti in Spania, sa nu uitati si de specialitatea lor, Sangria...
Vreo 3 euro bidonul de 1 litru in Mercadona...

PS. Am mancat la Bistro Plaza.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 June 2023 - 11:07.


#900
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
A cincea zi am mers in excursie cu grupul la pestera dragonului "Cuevas del drach". Ar fi trebuit sa mergem sa vizitam si portul Porto Cristo, si muzeul lui Nadal. Insa s-a modificat data si am mers cu grup international. Am primit 20 euro inapoi (excursia fusese 65 euro de persoana). Daca as alege din nou, as merge pe cont propriu. In pestera vizita se face din ora in ora. Cam 30 de minute se viziteaza pestera lejer. Desi te calcai in picioare, aveai cum sa faci poze. Dupa vizitarea pesterei, intr-un fel de loc mai plat, in genul unei sali de cinema cu multe scaune, ne-am oprit si am asteptat sa se adune toti vizitatorii. Cam pe la fara un sfert s-au stins luminile si din departare, intr-o barca, au venit niste muzicanti care au interpretat cateva melodii clasice. Desi era semiintuneric, am putut sa-mi dau seama ca, intr-adevar, muzicantii canta live. Un moment foarte frumos si romantic. Aici merita sa-ti aduci prietena. Dupa ce muzicantii s-au indepartat, am fost invitati delicat sa plecam. Se putea pleca pe jos, prin partea drepata, sau cu barca, prin partea stanga. Daca intentionati sa plecati cu barca, pozitionati-va in partea stanga a scenei, aproape de apa. Altfel veti astepta cam 30 minute la coada la barca, si e pacat sa o ratati, chiar daca cursa in sine dureaza doar 5 minute. Barca este foarte stabila, si apa este cam de 1m, nu se pun veste, insa nu exista pericol de a se rasturna barca. Dupa excursia din pestera ar fi trebuit sa vizitam o fabrica de perle. De fapt cred ca am fi vizitat doar un magazin care vinde perle. In excursia turului insulei am vizitat o fabrica de pielarie, in Inca. De fapt am vizitat doar magazinul si se puteau cumpara produsele de pielarie. Am spus pas, si am ales sa coboram sa vedem Cala Murta, care este chiar langa pestera. Nu am mai avut timp sa vizitam si portul, desi am fi dorit...

La iesirea din pestera unde se aduna autocarele pentru plecare exista un magazin cu suveniruri si se pot cumpara si sandwich-uri sau hot-dog. Insa preturile erau nesimtite, nu ne-am cumparat nimic, mai ales ca aveam excursie de numai 4-5 ore. Apa si fanta naranja aveam in gentuta. Va recomand sa beti fanta naranja, nu seamana deloc la gust cu fanta obisnuita, este diferita si delicioasa mai ales daca este servita rece...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 June 2023 - 14:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate