Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mallorca

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#19
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Noi am gasit la fata locului masina, nu am facut pe net rezervare, sunt destule firme acolo. Cea de unde am inchiriat noi, este aproape de hotelul unde am stat - El Cid - si desi am cautat ceva pana am ajuns aici, vreau sa spun ca erau cele mai bune preturi, chiar langa 'casa'  :)  ! Nu mai stiu cum se numea firma, dar o sa incerc sa iti explic unde era: in fata hotelului, stai cu fata catre mare, si o iei pe faleza in stanga. Sunt niste terase si magazine, si firma e undeva intre ele, la vreo 500 de metri, poate mai mult un pic sau mai putin, nu prea le am cu aproximatul distantelor! tongue.gif Dar ii gasesti usor, scrie mare 'Rent a car'...Astia nu au cerut nici garantie, nici card, am dat banii, ne-au dat o copie a contractului (fara actele masinii, sa nu te sperii!), ne-au dat cheile si gata! Trebuie sa o aduci inapoi cu cata benzina avea cand ai luat-o. Parcari sunt peste tot, noi am observat in ultima zi ca se platea cu fise la un aparat pe o parte a parcarii, dar nu s-a luat nimeni de noi ca nu am platit, spre norocul nostru! :lol: Hotii ce sa faca cu masina, e greu de fugit din insula cu ea, nu am auzit incidente!
Acum , depinde si unde ai tu cazarea, dak esti in partea cealalta a insulei, cauti pe acolo.Sper ca te-am lamurit, dak mai vrei sa afli ceva, iti spun in masura in care stiu.
Vacanta placuta, o sa fie super!!!!!

Edited by leelloo, 23 June 2007 - 08:46.


#20
szgyuri

szgyuri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2007

 animatorul, on Aug 14 2006, 20:46, said:

nimeni interesat de mallorca?
vad ca e citit de 160 de ori dar nici o intrebare.......

Salut!

Stii ceva de Taurus Park (Hotel) ? Am cumparat acolo bilet incepand cu 25 iulie...

Merci!

#21
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 metalactual, on Jun 22 2007, 09:00, said:

Plec in vara la Mallorca - intrebari:
a fost cineva in zona Playa de Alcudia ??
am vazut niste poze si mi s-a parut ok, plaja linistita, apa mica si frumoasa, copacei pe plaja ( in anumite locuri - esential pentru mine ), priveliste minunata....dar cateodata una este in poze, alta la fata locului....
imi poate spune cineva cum este plaja, info., etc
noi stam in playa de palma dar vreau sa mergem si acolo, printre alte locuri si vreau sa-mi optimizez drumurile.

pentru rent a car - am carnet romanesc de 11 ani si nu o sa am credit card la mine, este o problema sa inchiriez masina ?
cum este traficul in insula, se circula lejer, probleme cu ceva hoti de prin masini/de masini inchiriate ???
recomanda cineva o companie de inchiriere - care ofera si asigurare cat mai completa pt. masina ??? vreau masina max. 2-3 zile.
cum este cu parcarile pe insula, exista destule, este inghesuiala, contra cost/moca, preturi ???

multumesc anticipat !
Doar nu ti-ai propus sa stai in Palma si sa faci plaja la Alcudia?  :lol: ca-s vreo 70km intre ele. Plaja la Palma e mult peste cea din Alcudia, asa ca nu pierzi nimic. Sunt umbrele pe post de copacei...
Iei cu 75 euro o masina pe trei zile si treci si prin Alcudia - recomand in weekend cand e circulatia in general redusa, si sa-ti iei o harta buna ca-i incalceala de drumulete - a fost o problema sa gasesc o harta auto buna si nu una "turistica"! Inchirieri auto la fiecare a treia bodega, conditii si preturi identice. Parcari - nu-i chiar asa problema. Hoti zic aia ca sunt, da nu-i chiar Ro, nu se coboara la casetofoane auto.

@ leelloo: O remarca despre El Cid - f bun, foarte bine plasat, dar are unul dintre cele mai urate restaurante din cate am vazut eu in ultimii ani, si ca sa compenseze cea mai buna bucatarie de peste si fructe de mare (si restul e OK++),  ireprosabila ca diversitate si calitate. Cine poate alege hotelul asta sa nu ezite.

Playa de Palma cu copacei si umbrelute (vazuta din El Cid):

Attached File  DSC_9436.jpg   131.17K   733 downloads

Edited by SIR, 26 June 2007 - 00:16.


#22
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
[quote name='SIR' date='Jun 26 2007, 00:01' post='3016216']
Doar nu ti-ai propus sa stai in Palma si sa faci plaja la Alcudia?  :lol: ca-s vreo 70km intre ele. Plaja la Palma e mult peste cea din Alcudia, asa ca nu pierzi nimic. Sunt umbrele pe post de copacei...
Iei cu 75 euro o masina pe trei zile si treci si prin Alcudia - recomand in weekend cand e circulatia in general redusa, si sa-ti iei o harta buna ca-i incalceala de drumulete - a fost o problema sa gasesc o harta auto buna si nu una "turistica"! Inchirieri auto la fiecare a treia bodega, conditii si preturi identice. Parcari - nu-i chiar asa problema. Hoti zic aia ca sunt, da nu-i chiar Ro, nu se coboara la casetofoane auto.


Evident ca nu o sa fac plaja zilnic in Alcudia, de fapt o sa stau in fiecare zi in alta parte a insulei - nu pot sta locului, peste tot unde ma duc bantui ca o fantoma fara odihna si ajung acasa....obosit...nici la mare cand ma duc nu fac exceptie si vizitez imprejurimile pana la loc comanda....mi-a placut mie cum arata plaja aia din Alcudia, mai mica, nu asa lata, mai umbroasa...cu furtul din auto - am citit si eu pe site-ul unei firme loco de rent a car si era trecut la atentionari....am zis sa intreb sa fiu pregatit.

legat de plaja din playa de palma, umbrelutele cat costa la inchiriat, poti gasii lejer ???
altceva interesant de povestit mai aveti ? nu mai e mult si plecam... B)
mersi !


#23
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
SIR, asa este cu El Cid nu am dat gres! A fost perfect! Mancarea -senzationala!! Piscinele la fel!
Poate pun niste poze mai incolo pt cei interesati.
Metalactual - sunt ceva umbrelute si sezlonguri, nu multe, dar sa stii ca p-acolo nu prea se poarta, nisipul este atat de fin si perfect, incat si pe noi ne-a vrajit si nu am stat pe sezlong. Se vede si in poza facuta de SIR, in stanga sunt sezlonguri, dar multi prefera sa stea direct pe nisip. Oricum, ne-am plimbat destul de mult pe insula, am stat in zona hotelului la plaja destul de putin.

#24
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 leelloo, on Aug 22 2006, 12:45, said:

salutari!
eu plec in honeymoon la palma, la hotel el cid, pe 29 aug!
sper sa nu fiu dezamagita de nimik.
as vrea sa stiu cam ce cluburi merita frecventate, si cam ce scoruri sunt p-acolo.
si as mai vrea sa fac o tura pe la ibiza, dar am citit ca nu prea merita din cauza programului feribotului si alte chestii d-astea.
pls detalii cat mai multe, si despre car rent!

Cluburi in august in Palma? Poate doar de gay si traverstiti. Ai noroc daca gasesti o terasa deschisa la 22.00, dar oricum la 23.00 te dau afara chiar daca nu ti-ai terminat inghetata de 10 Euro revanduta din supermarket. :)

Nu recomand Palma, spaniolii sunt aroganti si scarbosi (put la propriu a transpiratie, in magazine sau autobuze, mai ceva ca in Bucuresti), distractia inexistenta, mancarea scumpa. Din pozele puse mai sus, autorul a uitat sa specifice ca nu poti ajunge la plaje , fiind facute de pe sosea (in vest, spre "casa unde a stat o luna un muzician!!!"). Majoritatea plajelor sunt aglomerate si cu pietris. Unele au nisip si sunt superaglomerate. Singurul loc ok a fost St. Elm dar nu cred ca pupati voi cazare acolo.

Daca are totusi cineva ghinionul sa ajunga in Palma sa-si faca din timp o rezervare la fast ferry spre Ibiza, eventual prins o noapte acolo, doar sa se laude ca a foat si in Ibiza. Ca in rest Ibiza e fix Costinesti la superpreturi plina de englezi drogati sau nemti beti.

PS: aveti mare grija cu ce agentie mergeti, clientii celor mici (gen revanzatorii de Bestcomtur) au multe probleme de cazare, sunt mutati de la 3 stele de pe manul marii la 4 in fundul orasului in zona industriala din motive de "a fost o greseala de rezervare". Mai bine nu mergeti deloc.

Edited by Astor, 26 June 2007 - 10:50.


#25
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Eu te contrazic in totalitate!!!
Tu imi raspunzi acum la intrebari pe care le-am pus anul trecut, intre timp am fost acolo si ceea ce spui tu nu mi se pare ireal!!! :blink:
Cluburi sunt in Palma, in capitala, noi am mers la Pacha si la TITO'S care este pe departe unul dintre cele mai tari cluburi pe care le-am vazut, atmosfera dementiala, DJ de la Ibiza, supeeeer muzica.  :coolspeak:
Intr-adevar, nu prea sunt in Playa de Palma si Can'Pastilla, dar se ajunge usor in Palma.
Restaurantele nu se inchid la 22,00, oamenii nu au fost "aroganti si scarbosi (put la propriu a transpiratie, in magazine sau autobuze, mai ceva ca in Bucuresti)", dar depinde de tine, cat de crescut in puf de mami si tati esti si cate fite ai, pe 40 grade, chiar si tu transpiri, nu?! :disgust:  In plus, toate autobuzele au aer conditionat, vin foarte des, iar oamenii au fost superok, nimeni nu se comporta urat sau lipsit de respect, nu am vazut nici urma de tiganie sau imputenie, cum zici tu!! A, si nu are nici o legatura cu ce-i in Romanaia, este un loc civilizat si extrem de curat si ingrijit!
Poate ca nu ai stiut sa cauti plajele, si l-ai vazut doar pe cele din zona Sa Calobra, unde e greu de ajuns, in rest, pe toata insula sunt plaje cu nisip, superbe, accesibile, ca de exemplu, Alcudia, Porto Cristo, Pollenca, Soller, sunt niste locuri de vis! Daca le-ai vazut si p-astea, inseamna ca stii despre ce vorbesc, daca nu, nu dezinforma oamenii care se duc acolo,doar pt ca tie nu ti-a placut nimic,desi e greu de inteles de ce... nu e corect ;)
Iar despre aroganta cu care afirmi ca 'ai pupat' cazare in Sant Elm, si nimeni nu ajunge acolo in afara de tine...nu mai merita comentarii.

#26
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 leelloo, on Jun 26 2007, 12:23, said:

Iar despre aroganta cu care afirmi ca 'ai pupat' cazare in Sant Elm, si nimeni nu ajunge acolo in afara de tine...nu mai merita comentarii.
Nu ma refeream la mine, eram in trecere in turul insulei si am ajuns din greseala acolo. Ce se vinde la noi in Palma (si cam peste tot in lume) e ca Techirgiolul sau Vama Veche a litoralului, daca vrei o Mamaia iti iei de afara, nu de la un serele de pe Magheru. D'aia se "pupa" greu St. Elm.

Am vazut toate plajele enumerate si sunt sub cele de la Mamaia. Imi pastrez parerea, Mallorca e o destinatie supra estimata si puternic comercializata. E super pentru nemti si engleji ca-i aproape de ei si raportat la ce au saxonii e zuper. Dar dupa ce vezi si alte locuri iti dai seama ca a fost teapa.

Edited by Astor, 26 June 2007 - 11:33.


#27
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 Astor, on Jun 26 2007, 10:44, said:

...
Nu recomand Palma, spaniolii sunt aroganti si scarbosi (put la propriu a transpiratie, in magazine sau autobuze, mai ceva ca in Bucuresti), distractia inexistenta, mancarea scumpa. Din pozele puse mai sus, autorul a uitat sa specifice ca nu poti ajunge la plaje , fiind facute de pe sosea (in vest, spre "casa unde a stat o luna un muzician!!!"). Majoritatea plajelor sunt aglomerate si cu pietris. Unele au nisip si sunt superaglomerate. Singurul loc ok a fost St. Elm dar nu cred ca pupati voi cazare acolo...
...Mai bine nu mergeti deloc.

Vai de coada ta in fundatura aia/satucul ala de St Elm. Cred ca ai crapat de plictiseala... iar comentariile alea despre spanioli te cam baga in randul rromulanilor (de orice natie). La cate prostii ai zis nu prea mai merita comentat.

#28
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 SIR, on Jun 26 2007, 13:31, said:

Vai de coada ta in fundatura aia/satucul ala de St Elm. Cred ca ai crapat de plictiseala...
In Palma da, fiind moarta dupa apus. Dar "satucul" ala e printre putinele locuri necomercializate de pe insula. Magaluf? Neptun curat. Palma? Constanta. Yuck...

 SIR, on Jun 26 2007, 13:31, said:

iar comentariile alea despre spanioli te cam baga in randul rromulanilor (de orice natie). La cate prostii ai zis nu prea mai merita comentat.
Nu am nasul sensibil dar vanzatori la supermarketuri de renume (SPAR) aratau de parca tocmai se trezisera din betie si miroseau de parca dormisera in canal. In autobuze multe spanioloaice mici, urate si bine prajite cu picioarele pe scaunul din fata desi erau destui calatori in picioare, tipand la telefonul mobil cantr-o telenovela de cosmar. Valldemossa? Mult sub Cotroceni. Calobra? Jaf la drumul mare, 5 euro pentru un suc la 0.25. Periferia Palma? Ferentari curat...

Nu picati in plasa agentilor de turism, dupa ce au dat tepe cu agroturismul din Grecia sau Bulgaria, acum a venit randul Spaniei. Daca gasiti excursii IEFTINE (sub 400€ de persoana/7 nopti cu charter, adica 6) aflati pe pielea voastra cum e Palma. Daca credeti ca acolo e raiul pe pamant... pacat de bani.

Edited by Astor, 27 June 2007 - 23:07.


#29
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 Astor, on Jun 27 2007, 22:03, said:

In Palma da, fiind moarta dupa apus. Dar "satucul" ala e printre putinele locuri necomercializate de pe insula. Magaluf? Neptun curat. Palma? Constanta. Yuck...

Nu am nasul sensibil dar vanzatori la supermarketuri de renume (SPAR) aratau de parca tocmai se trezisera din betie si miroseau de parca dormisera in canal. In autobuze multe spanioloaice mici, urate si bine prajite cu picioarele pe scaunul din fata desi erau destui calatori in picioare, tipand la telefonul mobil cantr-o telenovela de cosmar. Valldemossa? Mult sub Cotroceni. Calobra? Jaf la drumul mare, 5 euro pentru un suc la 0.25. Periferia Palma? Ferentari curat...

Nu picati in plasa agentilor de turism, dupa ce au dat tepe cu agroturismul din Grecia sau Bulgaria, acum a venit randul Spaniei. Daca gasiti excursii IEFTINE (sub 400€ de persoana/7 nopti cu charter, adica 6) aflati pe pielea voastra cum e Palma. Daca credeti ca acolo e raiul pe pamant... pacat de bani.
Hai, lasa-ne, ca ne-am lamurit.... :angry:

#30
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
A fost cineva in Mallorca cu masina ? Cum e trecerea cu ferry ? Cat costa ? Orice informatie e importanta .
Multumesc !

#31
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 Ari, on Jul 1 2007, 22:09, said:

A fost cineva in Mallorca cu masina ? Cum e trecerea cu ferry ? Cat costa ? Orice informatie e importanta .
Multumesc !

Nu, dar am fost cu ferry-ul in Ibiza si ca idee: http://www.balearia.net/. Mai e una putin mai ieftina, i-am uitat numele (cred ca o gasesc in poze daca e nevoie).

Rezolva din timp, cu 1-2 saptamani inainte sunt sanse sa nu mai gasesti locuri delocm sau doar pt. o persoana, sau intoarcerea dupa tz zile, etc.

Edited by Astor, 02 July 2007 - 00:20.


#32
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 Ari, on Jul 1 2007, 21:09, said:

A fost cineva in Mallorca cu masina ? Cum e trecerea cu ferry ? Cat costa ? Orice informatie e importanta .
Multumesc !
M-a batut odata gandul... probabil plicticoasa, cca 6-7 ore, plus imbarcare si debarcarea... la oferta 500 euro doua persoane plus masina, normal pana in 700 euro. google mallorca ferry

#33
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Vom pleca si noi, 4 persoane in palma de mallorca pe 17 august. Aveti idee daca se poate face suba diving si ce preturi?

Va multumesc anticipat.

PS: pe google am gasit doar shop-uri pt inchirieri...

#34
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Am vazut cateva anunturi cu inchiriere/scolarizare. Nu are de ce sa nu se poata face, se poate face oriunde.  Ideea e daca ai de ce, nu-i chiar spectaculoasa marea pe acolo, nu recifuri, nu prea vegetatie marina, nu pesti foarte colorati - zic si eu ce se vedea de deasupra.  ...ups ... 17 august - da, asta ar fi un motiv foarte bun (sa stai mai mult sub apa...)  :P

Edited by SIR, 18 July 2007 - 07:56.


#35
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Mallorca....fost, vazut, placut.....merita toti bani, insula te tine in priza 100%.
Foarte frumos tot ce am vazut, multe au ramas de vazut poate alta data...sau ca sa fiu mai sigur am luat o carte cu toata insula, macar din poze.

Singura chestie care nu mi-a placut a tinut tot de romanica...adica charter noaptea, eram singuri cuc intr-un aeroport imens la o ora imposibila...rusine, rusine, rusine....romanica nici dupa 18 ani nu stie sa faca turism.
toata lumea venea si pleca ziua ( incepand de dimineata pana seara ) doar romanica si poate alti babuini veneau/plecau noaptea.
asta este, alta data imi fac singur transportul, chiar daca va implica excala - sa fie iubiti cu charterele lor de noapte - sa fie pentru liliecii lor din capetele seci care gandesc "planuri de vacanta". Ma rog, eu dorm doar nopatea.

In rest, absolut tot ce tine de insula ne-a placut la maxim si o recomandam cu cea mai mare caldura !!!!! Si apropos de caldura, nu prea e caldura, o clima extrem de placuta ( 28-31 gr. C ).

1 - apus in playa de palma
2 - port soller
3 si 4 - cala figuera
5 - el arenal
6 - palma de mallorca - catedrala
7 - plaja sa callobra

Attached Files



#36
m_ig_31

m_ig_31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2007
Salut!
Pe 24 august plec la Mallorca pentru o saptamana. O sa ma cazez in Cala Santanyi si o sa inchiriez masina pe toata perioada. Cer sfatul celor care au fost pe insula pentru alegerea unui itinerar fezabil pentru 6 zile - as vrea sa vad merg in fiecare zi pe alta plaja, sa vad ceva nou in fiecare zi dar sa nu fiu mereu pe fuga. Sper sa ma poata ajuta cineva cu sfaturi - orice e binevenit.

Edited by m_ig_31, 12 August 2007 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate