Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Informatii subiective privitoare la emigrarea in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
1592 replies to this topic

#37
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Orice drum, fie cit de lung, incepe cu primul pas. Cind spui "emigrant realizat" te referi la prima generatie de emigranti? Gindeste-te la deschizatorul de drum, suporta o buna parte din greutatea inaintarii, merge incet si anevoios. Dar cei din urma lui, vor avea calea netezita. In fond, asta-i va fi una din bucurii. Asa ca emigranti realizati poti sa-i consideri pe toti cetatenii si rezidentii Canadei si SUA. Cei care i-au precedat, le-au deschis drumul; istoria se repeta la diverse intervale.
Ar mai fi un aspect, cum apreciezi ca cineva "s-a realizat" si cind este momentul potrivit sa faci analiza aceasta?

#38
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
romanii din canada, care o lauda, sunt de fapt evrei care au plecat in timpul comunismului in israel, si apoi in canada. ei urasc romania si pe romani.
veniti si o sa vedeti.
majoritatea romanilor o duc tare greu aici in canada.

#39
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postg_force, on Aug 3 2006, 04:43, said:

Orice drum, fie cit de lung, incepe cu primul pas. Cind spui "emigrant realizat" te referi la prima generatie de emigranti? Gindeste-te la deschizatorul de drum, suporta o buna parte din greutatea inaintarii, merge incet si anevoios. Dar cei din urma lui, vor avea calea netezita. In fond, asta-i va fi una din bucurii. Asa ca emigranti realizati poti sa-i consideri pe toti cetatenii si rezidentii Canadei si SUA. Cei care i-au precedat, le-au deschis drumul; istoria se repeta la diverse intervale.
Ar mai fi un aspect, cum apreciezi ca cineva "s-a realizat" si cind este momentul potrivit sa faci analiza aceasta?


Ce s-a intamplat cu românii ardeleni emigrati în preajma anului 1900?

Ce înseamna sa fii realizat, sa fii asimilat?



Oricum, în zilele noastre lucrurile se schimba foarte repede. Canada si SUA au deschis portile larg imigrantilor. Canada primeste 250 mii de imigranti pe an, majoritatea colorati. E o imensa diferenta intre Canada din 1991 si cea de acum.

#40
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
http://www.caribbean...anada/forum.htm
uitati marturii ale imigrantilor despre necazurile lor de aici.
canada nu are nevoie decat de banii imigrantilor.

#41
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcardinal, on Aug 3 2006, 05:01, said:

http://www.caribbean...anada/forum.htm
uitati marturii ale imigrantilor despre necazurile lor de aici.
canada nu are nevoie decat de banii imigrantilor.


Canada nu a deschis portile imigrantilor pentru a pune mâna pe banii lor, ci de frica de a nu se considera ca albii de aici, francofoni sau anglofoni, au pus mâna pe aceste teitorii si nu dau voie si altor imigranti sa se stabileasca aici.

Canadienii au fost foarte bogati pâna la înmultirea numarului de imigranti, in ultimele decenii. Imigrantii sunt ultimul lucru care si-l doresc.

#42
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
asta nu contrazice ce am spus.
vii aici, trebuie sa cheltui toti banii (si sa dovedesti asta, cu chitante), si apoi nu primesti decat un ajutor infim.diplomele sunt bune de pus in rama. trebuie sa faci scoala aici, care te costa un sac cu bani.

functionarii iti spun ca daca nu iti place, poti sa te cari inapoi.


pentru bitchioaica in rosu

http://en.wikipedia....Daniel_Negreanu


"Daniel "Kid Poker" Negreanu (born July 26, 1974 in Toronto, Ontario, Canada)"
deci e nascut in canada.

Edited by cardinal, 03 August 2006 - 04:24.


#43
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Cei care viseaza sa emigreze, sa fie pregatiti psihologic ca sa reziste socului.

Nu vei avea aproape nici o sansa la angajari pentru ani de zile, chiar daca esti bine pregatit, deoarece canadienii nativi, care detin firmele, vor prefera intotdeauna unul de al lor.

Statutul de emigrant recent e foarte umilitor si deprimant.

Imigrantii din culoare, chiar daca nu sunt majoritari, creaza impresia ca ar fi in marile orase. Sunt cartiere unde nu vezi nici un alb.



Clima e groaznica, e ceva ce în România nu se poate imagina, un fel de densitate umeda a aerului. Natura nu are nici un farmec, alimentele nu au nici o aroma.


Si sa nu uit de insecte. Sunt niste insecte carnivore foarte hotarâte. Niste musculite care halesc o bucatica de carne si lasa o doza de venin. Te trezesti cu pielea gaurita si nu stii de unde. La televizor sunt deseori reclame la solutii de piele anti-insecte, deoarece este aproape imposibil sa iesi in natura si sa nu fii atacat de insecte. In parcurile naturale (paduri de campie din afara oraselor) sunt niste dispozitive de atragere si distrugere a insectelor.

Edited by Ramunc, 03 August 2006 - 05:00.


#44
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006

View PostRamunc, on Aug 3 2006, 05:50, said:

Cei care viseaza sa emigreze, sa fie pregatiti psihologic ca sa reziste socului.

Nu vei avea aproape nici o sansa la angajari pentru ani de zile, chiar daca esti bine pregatit, deoarece canadienii nativi, care detin firmele, vor prefera intotdeauna unul de al lor.

Statutul de emigrant recent e foarte umilitor si deprimant.

Imigrantii din culoare, chiar daca nu sunt majoritari, creaza impresia ca ar fi in marile orase. Sunt cartiere unde nu vezi nici un alb.
Clima e groaznica, e ceva ce în România nu se poate imagina, un fel de densitate umeda a aerului. Natura nu are nici un farmec, alimentele nu au nici o aroma.
Si sa nu uit de insecte. Sunt niste insecte carnivore foarte hotarâte. Niste musculite care halesc o bucatica de carne si lasa o doza de venin. Te trezesti cu pielea gaurita si nu stii de unde.

asta cu clima ai dreptate, e groaznica, si cu musculitele care musca.
totusi, e numai cateva zile pe an, ca acum.

Attached Files



#45
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcardinal, on Aug 3 2006, 06:02, said:

asta cu clima ai dreptate, e groaznica, si cu musculitele care musca.
totusi, e numai cateva zile pe an, ca acum.

Da, dar in restul anului vremea e capricioasa, cerul nu e niciodata lipsit de nori (in Quebec).

Edited by Ramunc, 03 August 2006 - 05:10.


#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e groaznic in canada, acuma m-am convins :scared: ma intreb de ce nu emigreaza canadienii in romania, timpitii dreaq :wacko:

#47
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostMosotti, on Aug 3 2006, 09:19, said:

e groaznic in canada, acuma m-am convins :scared: ma intreb de ce nu emigreaza canadienii in romania, timpitii dreaq :wacko:
Am vorbit io cu ei, si au zis ca daca vine si Mosotti in Canada, atunci ei sigur o sa emigreze in Romania.  :lol:

#48
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Mai, nimeni nu a spus ca e usor pentru un emigrant... Indeiferent in ce tara se afla. Eu m-am nascut si am copilarit in Piatra Neamt. Acum sunt in Bucuresti, la facultate si la munca... Si tot imi vine greu, stiindu-ma departe de casa, de orasul meu natal, cu toate ca mi-am facut un rost aici. Nici macar nu-mi inchipui ce simte cineva plecat intr-o tara straina...
Dar, cu munca si perseverenta, succesul este asigurat. Poate ca nu va veni in forma pe care o doresti, poate ca va dura ceva pana sa se manifeste, dar va veni. Trebuie doar sa tragi... :(
In '92, cateva rude ale mele au emigrat in Canada angajandu-se ca muncitori intr-o fabrica producatoare de automobile. Au muncit pe rupte cativa ani, cate n-shpe ore pe zi si au reusit sa-si cumpere o casa, cateva masini (:P), sa-si creasca copiii, etc. Si nu sunt singuri. Traiesc intr-o comunitate bine inchegata de romani, tot emigranti de prima generatie. Succesul in strainatate nu e imposibil de realizat. Dar e greu. A' naibii de greu...

Edited by Archon, 03 August 2006 - 08:52.


#49
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006
Dar, cu munca si perseverenta, succesul este asigurat. Poate ca nu va veni in forma pe care o doresti, poate ca va dura ceva pana sa se manifeste, dar va veni. Trebuie doar sa tragi...


Da, cu munca, perseverenta si in absenta oportunitatilor succesul nu este asigurat.
Canada are extrem de multa forta de munca si extrem de putine joburi.
Asta este situatia prezenta. Ce era acum 15 ani nu stiu. Lumea se schimba.

#50
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postganimede, on Aug 3 2006, 18:34, said:

Da, cu munca, perseverenta si in absenta oportunitatilor succesul nu este asigurat.
Canada are extrem de multa forta de munca si extrem de putine joburi.
Asta este situatia prezenta. Ce era acum 15 ani nu stiu. Lumea se schimba.
Fratele meu, oportunitatile nu pica din cer... In cele mai multe cazuri oportunitatile ti le creezi singur!
Trebuie sa mentionez ca nu acuz pe nimeni si nu reprosez nimic nimanui. dar nu sunt de acord cu imaginea Canadei asa cum o prezinti tu.

#51
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostArchon, on Aug 3 2006, 18:37, said:

Fratele meu, oportunitatile nu pica din cer... In cele mai multe cazuri oportunitatile ti le creezi singur!
Trebuie sa mentionez ca nu acuz pe nimeni si nu reprosez nimic nimanui. dar nu sunt de acord cu imaginea Canadei asa cum o prezinti tu.


Daca citeati linkul dat de Cardinal, vedeati ca angajarile sunt rare si pentru bastinasi.

Si chiar daca esti angajat pe unpost acceptabil, vei fi permanent privit ca un intrus, vei simti asta.

#52
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Mă, io nu știu ce aberați voi acilea, da’ io vă spun un caz real și recent. O tanti, colegă de serviciu, de fapt, șefă, a emigrat acum O LUNĂ în Canada. Cu familie cu tot. Omu-său are deja serviciu, e inginer AR. Lucrează în branșă. Amândoi merg la cursuri gratuite de engleză și au CASĂ. Au plecat cu banii strânși din vânzarea unui aprtament cu 2 camere. Ce vă tot amenințați voi logica cu românii ajunși la pierzanie, nu știu...
Dar nici nu pot să înțeleg cum vă place să credeți că e mai bine să fii român decât sătul.

Edited by Cimp0aca, 03 August 2006 - 17:48.


#53
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006

View PostArchon, on Aug 3 2006, 18:37, said:

Fratele meu, oportunitatile nu pica din cer... In cele mai multe cazuri oportunitatile ti le creezi singur!
Trebuie sa mentionez ca nu acuz pe nimeni si nu reprosez nimic nimanui. dar nu sunt de acord cu imaginea Canadei asa cum o prezinti tu.


Orice teorie trebuie probata de practica. Multa lume din Romania nu intelege ce este peste Ocean. Nu isi poate imagina ca un oras ca Montrealul arata asa. Ei bine asta este realitatea.

Stiu ca oportunitatile nu pica din cer insa Canada este un teren extrem de neprielnic pentru gasirea lor.

#54
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View PostRamunc, on Aug 3 2006, 18:41, said:

Daca citeati linkul dat de Cardinal, vedeati ca angajarile sunt rare si pentru bastinasi.

Si chiar daca esti angajat pe unpost acceptabil, vei fi permanent privit ca un intrus, vei simti asta.
STIU, omule, stiu ca e greu! Daca mi-ai fi citit postul anterior ti-ai fi dat seama de asta... Dar nu sunt sigur ca vei fi considrat "intrus" chiar toata viata... Eventual, omul se adapteaza. Sau pleaca. Eventual, oamenii sunt acceptati in comunitati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate