Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Informatii subiective privitoare la emigrarea in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
1592 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sint sigur ca si neamurile mele au modificat poze pe calculator ca sa-i infatiseze in vacante prin caraibe. sa ridem

:roflmaofast: :roflmaofast:

si totusi, nu ne-ai zis si noua ce stii sa faci si de ce nu ti-ai gasit de lucru si eventual ce faceai in romania, ca sa stim ce-ai avut si ce-ai pierdut. se pare ca n-ai citit partea aia cu munceau pe rupte dupa 2 ani, sotu lui vara-mea avea 48.000 de dolari pe ani prin 98, asta am vazut-o pe un act oficial care insotea o invitatie, banuiesc ca nu era facuta in word  :rolleyes: asta e echivalentu a vreo 10000 RON pe luna brut in romania. sint curios citi au salariu asta in romania. unde lucra el probabil ca ar avea vreo 2000 acuma. chiar si in romania, dupa serviciu mergea si baga taxi. deci un inginer baga taxi dupa serviciu si in weekend ca sa poata trai decent  ;)  si ei au stat la bloc la inceput citeva luni printre indieni & shit, doar ca nu era un bloc comunist cu apartamente de 40 de metri patrati  :kisstogether:

Edited by Mosotti, 01 August 2006 - 06:50.


#20
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Incetati sa ziceti ca in Canada e naspa, macar pana pleaca Mosotti intr-acolo, va rog io frumos.  :lol:
Mosotti, nu-i lua in seama, ca astia sunt invidiosi.  :lol:

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io nu plec decit daca se baga impozitu pentru crestini sau imi rup piciorul printr-o groapa din timisoara (putin probabil, asa m-a antrenat orasu asta ca as putea ataca mont blancu cu ochii inchisi)

#22
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 Mosotti, on Aug 1 2006, 13:54, said:

io nu plec decit daca se baga impozitu pentru crestini sau imi rup piciorul printr-o groapa din timisoara (putin probabil, asa m-a antrenat orasu asta ca as putea ataca mont blancu cu ochii inchisi)
Nu se poate.
De ce sa nu te duci acolo, daca in Canada umbla cainii cu covrigi in coada, au sosele perfecte, si nici nu bat clopotele, Mitica?  :lol:

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca n-ai fi redus din fire ai vedea ca am spus tocmai contrariul, care este "in canada nu umbla ciinii cu covrigi in coada" :console:

#24
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Daca n-ai fi naiv din fire, ai fi observat ca ti-am zis ca aia care au zis vreodata ceva rau de Canada "e rai si este invidiosi", dar de fapt in Canada cainii umbla cu covrigi in coada, si cum ajungi acolo ti se repartizeaza o potaie pe care este tatuat Mosotti, si care iti va livra zilnic colacii oriunde te-ai afla.

In plus:

Quote

au sosele perfecte, si nici nu bat clopotele, Mitica.
Asa ca nu rata ocazia. Io te sustin moral.  :lol:

Edited by aurel.ion, 01 August 2006 - 13:13.


#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
aberezi din braila pe linga subiect. un singur lucru ai nimerit, partea cu invidia, care este caracteristica romanilor din diaspora, care se stie ca nu sint deloc uniti. dar e doar o mostenire de la romanii de-acasa, care au in cap ideea aia cum ca daca cineva are o casa si o masina sigur le-a furat. sau daca unii pe nume bill fac o companie si cistiga miliarde sigur sint putrezi pe dinauntru. nu-i asa, aurica, ca bogatii e hoti? :lol:

nici o tara n-are toate soselele perfecte, important este raportul numar de gropi / km de sosea si numarul de masini stricate de la dat in gropi / numarul total de masini.

era mai demult un fel de jurnal de calatorii pe tvr al unui tip care bintuia, filma si comenta destul de genial. acolo a fost prezentat si montrealul si e ceva mai mult in orasul ala decit niste gropi sau niste boschetari iesiti la plimbare. dar cind traiesti in cacat pina la git e reconfortant sa vezi ca se mai gaseste cite un cacacel si prin tari cu nivel de trai de 10 ori mai ridicat :console:

#26
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 Mosotti, on Aug 1 2006, 14:44, said:

nu-i asa, aurica, ca bogatii e hoti? :lol:
Toti bogatii sunt niste suflete moarte, clar.  :lol:

Serios acum. De ce nu te carabanesti in Canada, o tara care iti place mult mai mult decat Romania, si populata cu niste oameni de care iti place mult mai mult decat de romani?

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu plec in canada pentru ca nu mi-a ajuns cutitul la os si putin probabil sa-mi ajunga. n-am ajuns in situatia in care sa spun "nu se mai poate". si acuma oricum nu mai e chiar asa de necesar si oportun sa pleci, cum era acum 10 ani. incet-incet se schimba si lucrurile pe-aici, ma refer la salarii, ca de gropi, tiganie si neamprostie n-o sa scapam niciodata.

io, spre deosebire de ala care a pozat gropile in canada, ma simt foarte bine in timisoara, chiar daca pozez si eu gropi cit cuprinde. am trait pina la 6 ani la tara, asa ca daca vad o groapa nu ma speriu. singurul motiv pentru care pun pozele alea este ca mi se pare o prostie sa spui ca ai un oras minunat care e cel mai tare si cind colo e plin de gropi si aurolaci. deci io nu urasc timisoara ca un tot si nu regret ca am venit aici, spre deosebire de ala care condamna canada pentru ca a vazut gropi in montreal. canada are 9 milioane de km patrati, poate ca e cazul sa se mute.  

stiu si io de unu care si-a vindut apartamentul si a plecat cu nevasta si copilul in canada. acolo asa de mult i-a placut sa lucreze incit n-a stat pe nicaieri mai mult de o saptamina - doua. in cele din urma s-a intors in romania si s-a mutat in chirie. :death: nevasta si copilul ramasesera in canada cind am auzit io povestea, ma intreb ce-au facut dup-aia :wacko: asta e singurul caz de esuat in canada de care am auzit, insa respectivul era un distrus inca din romania. distrus = persoana care viseaza cu ochii deschisi si incepe sa se plinga atunci cind se trezeste la realitate :huh:

#28
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
daca mai vreti amanunte "pro si contra" Canada,
incercati si aici.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu este un secret că românii din Canada, și nu numai, sînt dezbinați, deci nefiind în stare să-și creeze un mediu comunitar normal.

inca mai sint :lol: io am auzit chestia asta acum 10 ani, se pare ca nu sintem in stare sa evoluam. adica nu-s ei in stare :lol:


edit: mi-am adus aminte de o chestie haioasa. primul an nou in canada, vara-mea si sotul s-au dus la un restaurnant cu specific romanesc, cica sa petreaca romaneste. ei bine, au luat cea mai mare teapa din istoria restaurantelor romanesti (mincare aiurea, putin si scumpa, well, ca la noi, muzica populara retarda non stop (nu erau manele inca, sigur au facut upgrade)). :lol:

Edited by Mosotti, 01 August 2006 - 15:42.


#30
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 ganimede, on Aug 1 2006, 06:45, said:

Da, cunosc schema. Pai si eu am reusit de minune, cel putin asa cred neamurile mele. Cind mi-au cerut niste poze sa vada orasul, stiti ce am facut? Am luat ilustrate realizate de fotografi profesionisti, am identificat locurile de unde au fost facute si pe urma m-am dus in fiecare locatie in parte pozind cu aparatul meu. Nu puteam sa trimit vederile originale ca era batator la ochi (asta puteau sa vada si ei direct de pe internet). In felul asta am demonstrat rudelor ce oras paradisiac este Montrealul si ce afacere am facut cu emigrarea.
ganimede tata ti-ai dat cu firma-n cap cu acest post :lol:.
Daca iti este atit de rau si este atit de infect in Canada, du-te inapoi acasa tata.
P.S. De ce nu te muti intr-un alt oras huh? Ahh, am uitat, in Canada ai nevoie de viza de flotant ca sa te muti intr-un alt oras nu-i asa?  :lol:

Edited by active95, 01 August 2006 - 16:04.


#31
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Uite aici si un roman care odata ajuns in Canada s-a realizat fara probleme dar mai ales si fara multa scoala. Totul e sa fii putin istet si sa te descurci!

Acum nu ramane ramane decat sa asteptam sa vina altii sa sustina ca la fel de bine putea sa se realizeze si in Bucuresti sau la Tulcea... sau sa ne explice de ce acest individ este un suflet mort? :)
Io zic ca ar merge bine pus si in topicul ala cu cei 10 cei mai mari romani... chiar si din avion e mai capabil decat cine stie ce mare maresal ucigas de copii si oameni...

Edited by Bitch_in_Red, 02 August 2006 - 13:52.


#32
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Negreanu nu e roman (nici macar nu stie o iota romaneste).

P.S. Ce sume mici a castigat in comparatie cu Moneymaker sau Raymer.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
crede-ma ca am vazut unguri care nu stiau o iota ungureste. nu are legatura cu limba ci cu spermatozoidu si ovulu din care provine. daca au fost de esenta romaneasca -> e roman

#34
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Parerea mea e ca daca te nasti si cresti intr-o tara straina esti de-al lor. Omul ala nu stie nimic despre Romania (si stiu sigur asta), nu are nimic din obiceiurile romanilor.

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de unde stii tu ce stie el? :lol:

#36
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006
Uite aici si un roman care odata ajuns in Canada s-a realizat fara probleme dar mai ales si fara multa scoala.

In primul si primul rind induci in eroare sau mai bine zis minti. Vorbesti de un roman care a ajuns in Canada cind in realitate el acolo s-a nascut si care pe deasupra poseda un talent ceva in genul unui jucator de sah foarte bun.

Asta demonstreaza cit de putine sunt povestile emigrantilor realizati si cit de greu este sa-i gasesti.

www.geocities.com/casamede2005

Edited by ganimede, 03 August 2006 - 00:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate