Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Informatii despre cazare

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#253
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Pai e simplu:
Tata sta cu prietena cea mai buna a mamei si mama are grija de voi doi :) :P

#254
miseropia

miseropia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2008
Ce parere aveti despre cazarile online pe care le poti face in diferite tari, in vile , apartamente, cabane.
Sunt de incredere? Ce parere aveti de site-ul www.holidaylettings.co.uk? Ati avut experiente de aceste gen?
Va multumesc si sa dezbatem un pic si tema aceasta.

#255
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Eu am apelat pentru aceasta vacanta la 2 apartamente gasite pe homelidays. A fost mai mult decat ok. Apartamentele sunt curate, gasesti inauntru cam tot ce ai nevoie, transportul este de obicei foarte aproape, si poti negocia cu proprietarii conditiile de inchiriere si pretul. M-am orientat insa sa gasesc ceva cu multe review-uri. Per total, o afacere foarte buna, raport calitate-pret excelent. Sigur voi mai apela si pentru vacantele viitoare.

#256
miseropia

miseropia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2008

View Post_kali_, on Jul 16 2008, 10:41, said:

Eu am apelat pentru aceasta vacanta la 2 apartamente gasite pe homelidays. A fost mai mult decat ok. Apartamentele sunt curate, gasesti inauntru cam tot ce ai nevoie, transportul este de obicei foarte aproape, si poti negocia cu proprietarii conditiile de inchiriere si pretul. M-am orientat insa sa gasesc ceva cu multe review-uri. Per total, o afacere foarte buna, raport calitate-pret excelent. Sigur voi mai apela si pentru vacantele viitoare.


Da niste detalii. Unde ai fost, unde ai stat, cum se numeau apartamentele, cum ai platit? Nu ti-a fost frica ca ajungi acolo si te trezesti ca nu ai unde sa stai , din cauza ca proprietari au calcat stramb?

#257
miseropia

miseropia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2008
Chiar nimeni nu are nici o parere vis-a-vis de acest subiect?

#258
afra

afra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 15.11.2007

View Postungureanub, on Jun 20 2008, 14:29, said:

Salut,

Ma intereseaza si pe mine un hotel/motel ieftin in Timisoara. Ma intereseaza sa dorm o noapte. Nu imi trebuie decat un pat dublu, un dus si o parcare sigura. In drum spre casa, trebuie sa dorm o noapte in Timisoara.

Va multumesc!
Sper sa nu fie prea tarziu raspunsul meu ;
Hotel Silva . Raport calitate pret , excelent !
Daca vrei sa stii mai multe , scrie si iti raspund .

#259
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postmiseropia, on Jul 17 2008, 08:17, said:

Chiar nimeni nu are nici o parere vis-a-vis de acest subiect?

Eu am stat si prin homelidays si prin tui. Devine rentabil cand sunteti minim 4 persoane si stati mai mult de 4 zile intr-un loc, ideal este sa stati o saptamana. Am inchiriat ocazional si direct la rezidente.
La homelidays sistemul este inchirierea direct de la proprietari. Eu am stat intr-un apartament la Roma si in Napoli de pe homelidays si a fost foarte bine. Nu stiu exact ce te intereseaza. Noi am trimis intotdeauna un avans (prin western union, pentru ca comisioanele la banca erau foarte mari) si am achitat restul la inmanarea cheilor. Si eu am preferat sa aleg apartamentele care aveau review-uri, dar daca as fi gasit o oferta buna la un apartament fara review m-as fi riscat. Emotii am avut uneori (mai ales la Roma cand cu 2 zile inainte sa ajungem acolo nu ne raspundea proprietareasa la telefon), dar in final totul a fost bine.
Prin Tui am inchiriat pe litoral. Avantajul in cazul asta a fost a atunci cand am mers mai tarziu la cazare si nu ne-a convenit apartamentul, in 20 de minute am primit alt apartament.
Ca si diferenta fata de hotel este faptul ca vei pierde cateva ore de vacanta facand aprovizionarea si stand un pic pe la bucatarie, dar iti poti organiza mult mai bine fiecare zi de vacanta pentru ca nu mai depinzi de orarul de servire al micului dejun si/sau la cinei. Gasesti oferte in zone centrale la preturi mult mai mici decat daca ai sta la hotel, dar e posibil sa nu gasesti o curatenie luna si bec. Cred ca e un sistem care se potriveste turistilor mai relaxati (ma refer acum la apartamentele obisnuite).
Pentru cine vrea lux, exista de inchiriat si vile la 20.000 euro saptamana. Acolo ai majordom, gradinar, menajera inclusa in pret.

#260
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Salut,

Nu e tarziu deloc. Da-mi mai multe detalii: Pret, adresa, etc...

Nu ma intereseaza decat sa dorm o noapte intr-un pat si sa pot face un dus, atat!!!

Mersi mult!

#261
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Eu am aranjat prin homelidays cazare 5 nopti la Venetia si 6 nopti la Florenta.
Am negociat sa nu trimit avansul, n-a fost nicio problema.
Inainte sa plecam am dat mail-uri cu ora la care ajunge avionul, si orele aproximative la care ajungem in Venetia (am aterizat pe Treviso). Ne-au dat pe mail instructiuni cum sa ajungem la locul de intalnire, ce sa luam, pana unde etc.
Am mai vorbit cu ei in autocarul Treviso-venetia, apoi le-am dat sms cand am ajuns pe insula si ne urcam in vaporetto. La destinatie, am mai asteptat 5-10 minute, si o doamna a venit sa ne ia (proprietarii locuiesc la roma). Ne-a facut turul apartamentului, i-am dat banii, iar cand am plecat am tras usa.

Pentru Florenta s-a petrecut asemanator la fel, cu diferenta ca ne-au asteptat la gara pentru a ne duce cu masina personala la apartament. Oamenii au fost extrem de amabili si draguti, asa ca desi planuisem sa stam 2 nopti la Pisa, la hotel (ca sa ne fie mai usor cu transportul la aeroport si spre Cinque Terre), am anulat rezervarea la hotel, si am ramas in continuare in apartamentul din Florenta.

pentru Venetia am dat 80 euro/noapte, 3 persoane; pentru Florenta 54 euro/ noapte, 3 persoane. Fiindca n-am stat la hotel, am facut o economie de aproximativ 35%-40%.

Ambele apartamente erau curate, mai ales in ceea ce priveste baia si bucataria, ne-au oferit prosoape, sampon, sapun, iar in bucatarie ne-au lasat lucruri de baza: cafea, zahar, ulei de masline, paste etc. Am avut si foehn si masina de spalat, care s-a dovedit foarte utila avand in vedere ca am stat 14 zile in vacanta.

#262
afra

afra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 15.11.2007
Parerea mea este ca daca nu poti lua referinte cel putin din 3 surse asupra locului unde doresti sa mergi , mai bine nu risca !
Nu cred ca la rezervarea si plata efectiva ar putea fii probleme . Citesc topicul despre turism de mult timp . Am vazut cum foarte multi au rezervat pe net , prin tot felul de site-uri specializate . Probleme nu au fost ! Insa , din cate inteleg eu tu ai rezerve vizavi de locatie ! Asta da ! Asta poate fi o problema !

#263
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Noi am ales aceeasi varianta cand am fost in Barcelona in primavara acestui an. Am rezervat online prin  www.apartmentsramblas.com , am platit un avans de 220 euro iar restul la destinatie cand ne-a dat cheile. Am fost 6 persoane si am inchiriat un apartament la 5 min de Pza Spania.
A fost excelent; am stat 8 zile. Cred ca o sa mai repetam sistemul de cazare pt ca mi se pare absolu ok!

Numai bine!

#264
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
De vreo 3 ani nu mai stau la hotel. Prefer sa stau intr-un agroturism, un apartament sau vila. Pana acum nu am avut nici o problema (si cred ca au fost vreo 15 cazari, in Italia, Germania, Austria si Franta). Pretul e mult mai mic ca la hotel, plus ca in cele mai multe cazuri beneficiezi si de bucatarie.

#265
miseropia

miseropia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2008

View Postafra, on Jul 17 2008, 13:35, said:

Parerea mea este ca daca nu poti lua referinte cel putin din 3 surse asupra locului unde doresti sa mergi , mai bine nu risca !
Nu cred ca la rezervarea si plata efectiva ar putea fii probleme . Citesc topicul despre turism de mult timp . Am vazut cum foarte multi au rezervat pe net , prin tot felul de site-uri specializate . Probleme nu au fost ! Insa , din cate inteleg eu tu ai rezerve vizavi de locatie ! Asta da ! Asta poate fi o problema !

Nu neaparat am probleme de locatie, ci doar intrebam, pentru ca incepe si in mintea mea sa prinda contur aceasta idee de a nu mai sta la hotel si de a inchiria. Am vazut pe net vile foarte frumoase si la preturi bune, normal ca ma bate gandul sa abandonez hotelurile si sa incerc in aceasta noua directie. Si va multumesc , pentru ca informatiile venite de la voi sunt de foarte mare ajutor. Si parerile noastre aici pe forum ii pot ajuta si pe alti sa isi dezvolte ideiile spre aceste "noi" sisteme de cazare.

View Post_kali_, on Jul 17 2008, 13:23, said:

Eu am aranjat prin homelidays cazare 5 nopti la Venetia si 6 nopti la Florenta.
Am negociat sa nu trimit avansul, n-a fost nicio problema.
Inainte sa plecam am dat mail-uri cu ora la care ajunge avionul, si orele aproximative la care ajungem in Venetia (am aterizat pe Treviso). Ne-au dat pe mail instructiuni cum sa ajungem la locul de intalnire, ce sa luam, pana unde etc.
Am mai vorbit cu ei in autocarul Treviso-venetia, apoi le-am dat sms cand am ajuns pe insula si ne urcam in vaporetto. La destinatie, am mai asteptat 5-10 minute, si o doamna a venit sa ne ia (proprietarii locuiesc la roma). Ne-a facut turul apartamentului, i-am dat banii, iar cand am plecat am tras usa.


pentru Venetia am dat 80 euro/noapte, 3 persoane; pentru Florenta 54 euro/ noapte, 3 persoane. Fiindca n-am stat la hotel, am facut o economie de aproximativ 35%-40%.

Ambele apartamente erau curate, mai ales in ceea ce priveste baia si bucataria, ne-au oferit prosoape, sampon, sapun, iar in bucatarie ne-au lasat lucruri de baza: cafea, zahar, ulei de masline, paste etc. Am avut si foehn si masina de spalat, care s-a dovedit foarte utila avand in vedere ca am stat 14 zile in vacanta.




Hai ca asta a cazut chiar bine de tot. Planuiam sa plec in Venetia intr-un weekend. Poti sa imi dai ceva detalii cum se numea vila din Venetia.?
Mersic

#266
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Nu era o vila, era un apartament de 1 camera+baie+bucatarie. Foarte asemanatoare cu o camera de hotel, adica mobilier simplu, impersonal, totul curat. Avantaj: mult mai ieftin decat o camera de hotel, era pe insula, aveam si bucatarie. Daca inca esti interesat, mesaj privat si iti dau linkul.

#267
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
am sa unesc toate topicurile referitoare la hotelurile din romania sau din strainatate

#268
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Si pe mine ma intereseaza subiectul. Pina acum am stat de 2 ori in strainatate in apartamente, o data la Praga si o data la Budapesta. La Praga a fost cum a fost, dar la Budapesta  :puke: Am mai povestit pe aici pe forum, un jeg si niste conditii execrabile. De atunci am zis ca nu mai calc in apartamente inchiriate in fostele tari comuniste, prefer hotelurile.
In schimb, in tarile vestice e alta mincare de peste. Am prieteni care au fost si au numai cuvinte de lauda. Acum caut o vila sau un apartament pentru 9 persoane la Nisa. Daca ati fost sau stiti vreun site de rezervari de vile si apartamente in Franta, lasati un link va rog si pe topicul asta. Multumesc anticipat.

#269
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Am fost acum in Viena la un apartament inchiriat prin "homelidays.com". Ce sa zic, apart era absolut OK, cu tot ce trebuie in bucatarie, cu calculator si internet, cu 4 suluri de hartie igienica la baie de ex. (scuze celor pudici), asternuturi, paturi, filtre de cafea, etc. Adica aproape pana la ultimul amanunt. Acum nu stiu daca asa este peste tot sau s-a intamplat sa fie acolo. Ce pot sa spun este ca apartamentul era clar al unui turc (datorita decoratiunilor), dar noi l-am inchiriat de la un austriac 100%, cu care am tratat pe net, care mi-a zis ca pot sa-i platesc acolo chiria daca comisionul bancar este prea mare aici, etc. Nu am avut nici o interferenta cu proprietarul cat am stat acolo desi el locuia in apart de alaturi.. cand am plecat ne-a zis sa-i lasam cheia sub oglinda din vestibul si atat.
In concluzie, nu stiu daca este asa in orice situatie, dar, daca ar fi sa ma iau dupa experienta de anul acesta (prima pt mine) as repeta, cu urmatoarele conditii : sa fii aproape de mijloc de transport in comun. De fapt atat. Ca restul nu conteaza, ca nu stai acasa.
Amatorii de Viena/Austria sa intrebe cat mai repede ca deja au trecut 2 saptamani si incep sa ma adaptez la tigania de aici. Din pacate am memoria cache mica.

#270
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007

View Postaljarreau, on Jul 21 2008, 15:53, said:

Si pe mine ma intereseaza subiectul. Pina acum am stat de 2 ori in strainatate in apartamente, o data la Praga si o data la Budapesta. La Praga a fost cum a fost, dar la Budapesta  :puke: Am mai povestit pe aici pe forum, un jeg si niste conditii execrabile. De atunci am zis ca nu mai calc in apartamente inchiriate in fostele tari comuniste, prefer hotelurile.
In schimb, in tarile vestice e alta mincare de peste. Am prieteni care au fost si au numai cuvinte de lauda. Acum caut o vila sau un apartament pentru 9 persoane la Nisa. Daca ati fost sau stiti vreun site de rezervari de vile si apartamente in Franta, lasati un link va rog si pe topicul asta. Multumesc anticipat.


salutari

eu am fost in Paris in luna iunie 2007

rezervarea am facut-o aici:
http://www.abritel.fr/

am gasit un un app. cu doua camere defapt o garsoniera (un living si  un dormitor la mansarda - accesul pe o scara de lemn) intr-un imobil de pe la 1900 situat la 500m de Notre Dame. am fost f multumit.

bucatarie "americana" dotata, plasma cu vreo 100 de canale (bineninteles ca am vazut Parisul nu am stat la televizor), baie dotata modern.

Am fost 4 persoane iar pretul a fost 790 eur pt 9 zile + 100 eur garantie care ne-a fost restituita la plecare pt ca nu a fost necesara "curatenia finala" si nu am distrus nimic.

pentru prosoape si asternuturi trebuia sa mai platim cam 100 de euro dar am preferat sa venim cu ale noastre.

am vazut ca au oferte in toata Franta nu doar in Paris iar preturile mi se par rezonabile. nu am avut nici un fel de probleme. tot ce am avut nevoie am gasit acolo (pt bucatarie: ceai, cafea, zahar. ustensile, detregent, saci menajeri - apropos: persoana care ne-a predat locatia ne-a tinut o teorie de aprox 2 ore cu tot ceea ce trebuie sa facem: unde tb sa ducem gunoiul, curatenie, reguli referitoare la liniste, parcare etc...)

daca o sa vizitez Parisul tot la astfel de locatii voi apela

succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate