Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Informatii despre cazare

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#127
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Buna idee de topic..insa cred ca pana acum s-a omis un aspect important in toata discutia asta..pentru mine cred ca e cel mai important atunci cand planifici(daca faci treaba asta) o plecare..si anume compania..poate distruge o vacanta de la aeroport..sau o poate face de neuitat..

#128
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
ai dreptate :lol: :lol:

#129
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View Postfirstvision, on Feb 16 2008, 20:04, said:

Cred ca merita macar studiata problema.
Rasfoind ofertele ma gandeam la Antalya - Lara/Belek - ce ar fi de vizitat in zona?



In ofertele agentiilor trebuie sa fie trecute si excursiile astea optionale si pretul estimativ pentru fiecare. Asta ca sa-ti faci o idee, ca este posibil sa gasesti mai ieftin la agentiile de turism locale. Eu am stat in Kusadasi, deci prea multe sfaturi pentru zona Antalya nu prea pot sa-ti dau.

#130
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Bestiuta....da-mi voie sa te contrazic.Am fost in Tunisia in miezul lui august si toata lumea ma avertiza ca o sa fiu prajita de vie pe acolo...dar nu a fost asa.

#131
firstvision

firstvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.12.2006
Intr-adevar din ce am citit pe forum parerea majoritatii e ca briza marii face caldura suportabila dar cat de cald e in excursia din Sahara?

Aya ai putea te rog sa imi spui daca se fac declaratii la vama  la intrarea in Tunisia  pentru camera video, laptop etc. ( cum am citit pe site-ul unei agentii de turism in care era prezentata Tunisia - se spunea ca se ajunge chiar la confiscarea produselor nedeclarate ) - scuze ca fac aici o extensie a topicului despre Tunisia dar mi-am pierdut rabdarea :)

Edited by firstvision, 18 February 2008 - 02:14.


#132
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Nu trebuie sa declari nimic..iti bagi laptop-ul..camera..aparatul sau ce mai ai tu in bagajul de mana..il iei cu tine in avion si cu asta basta..sa nu faci prostia sa nu le iei cu tine ca s-ar putea sa ramai fara ele..in rest nu e nicio panica..astia de la agentii zic asa ca sa scape de responsabilitati..sau de probleme ulterioare..

#133
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmaz_max, on Feb 18 2008, 04:15, said:

Nu trebuie sa declari nimic..iti bagi laptop-ul..camera..aparatul sau ce mai ai tu in bagajul de mana..il iei cu tine in avion si cu asta basta..sa nu faci prostia sa nu le iei cu tine ca s-ar putea sa ramai fara ele..in rest nu e nicio panica..astia de la agentii zic asa ca sa scape de responsabilitati..sau de probleme ulterioare..


Caraibe...nimic nu se compara cu frumusetea oceanului acolo.... -_-

#134
firstvision

firstvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.12.2006

View PostVipeR85, on Feb 18 2008, 04:22, said:

Caraibe...nimic nu se compara cu frumusetea oceanului acolo.... -_-

Intr-adevar in primul rand m-am uitat dupa insule exotice: Caraibe, Maldive chiar si Cuba. Nu am reusit sa gasesc o cale sa ma incadrez in buget nici macar marindu-l la 3000 de euro. Poate 3500 dar asta era suma totala la care ma gandisem pentru concediu asta.

Edited by firstvision, 18 February 2008 - 12:15.


#135
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postfirstvision, on Feb 18 2008, 12:15, said:

Intr-adevar in primul rand m-am uitat dupa insule exotice: Caraibe, Maldive chiar si Cuba. Nu am reusit sa gasesc o cale sa ma incadrez in buget nici macar marindu-l la 3000 de euro. Poate 3500 dar asta era suma totala la care ma gandisem pentru concediu asta.

am fost anul trecut in caraibe cu 3100 de euro, dar e drept, numa' 7 zile. mergi pe mana imperatorului ;)

#136
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postfirstvision, on Feb 18 2008, 12:15, said:

Intr-adevar in primul rand m-am uitat dupa insule exotice: Caraibe, Maldive chiar si Cuba. Nu am reusit sa gasesc o cale sa ma incadrez in buget nici macar marindu-l la 3000 de euro. Poate 3500 dar asta era suma totala la care ma gandisem pentru concediu asta.
Spune-mi mai multe detalii ce te intereseaza - stat cu burta la soare, vizitat monumente, vacanta activa ? Ce standard de hotel te coafeaza ? Nu ma intereseaza stelele ca sunt relative - 5 stele in Turcia sau Egipt pot fi linistite 3 stele in Romania. Ai accepta si guesthouse-uri private (mai ales in Cuba) ? Cand ai vrea sa mergi (atentie la sezonul ploios care e vara in toate aceste locatii, iar cel de uragane in Caraibe e de obicei august - octombrie).

#137
firstvision

firstvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.12.2006

View PostImperator, on Feb 18 2008, 19:39, said:

Spune-mi mai multe detalii ce te intereseaza - stat cu burta la soare, vizitat monumente, vacanta activa ? Ce standard de hotel te coafeaza ? Nu ma intereseaza stelele ca sunt relative - 5 stele in Turcia sau Egipt pot fi linistite 3 stele in Romania. Ai accepta si guesthouse-uri private (mai ales in Cuba) ? Cand ai vrea sa mergi (atentie la sezonul ploios care e vara in toate aceste locatii, iar cel de uragane in Caraibe e de obicei august - octombrie).

In general ma intereseaza ca 75% din concediu sa-l petrec cu burta la soare iar restul sa mi-l ocup cu vizitat monumente.
Din punctul de vedere al hotelului tot timpul ma ghidez in functie de bani. Adica limita de jos e hotel decent, curat, baie in camera. (din pacate conceptul de guesthouse nu imi e familiar)
As dori sa plec in iunie in concediu.

#138
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postfirstvision, on Feb 18 2008, 20:29, said:

In general ma intereseaza ca 75% din concediu sa-l petrec cu burta la soare iar restul sa mi-l ocup cu vizitat monumente.
Din punctul de vedere al hotelului tot timpul ma ghidez in functie de bani. Adica limita de jos e hotel decent, curat, baie in camera. (din pacate conceptul de guesthouse nu imi e familiar)
As dori sa plec in iunie in concediu.
Sincer, nu te pot ajuta... nu e specialitatea mea :). Monumente nu exista decat in Cuba. Maldivele sau Jamaica nu prea au monumente sau obiective deosebite. Cred ca cel mai bine este sa vorbesti cu o agentie de turism sau sa cauti pe net la agentii precum TUI niste oferte. In Cuba, cel mai important resort este Varadero, un soi de ghetto aurit pentru turistii straini care nu are nimic de a face cu Cuba, dar care am auzit e ok. Exista numeroase oferte destul de ieftine (Cuba trebuie sa fie mai ieftina decat Cancunul invecinat) de obicei cu plecare din Italia sau Germania.

#139
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View Postfirstvision, on Feb 18 2008, 20:29, said:

In general ma intereseaza ca 75% din concediu sa-l petrec cu burta la soare iar restul sa mi-l ocup cu vizitat monumente.
Din punctul de vedere al hotelului tot timpul ma ghidez in functie de bani. Adica limita de jos e hotel decent, curat, baie in camera. (din pacate conceptul de guesthouse nu imi e familiar)
As dori sa plec in iunie in concediu.


Pentru ce iti doresti tu ai destule optiuni-e drept ca nu foarte exotice, dar placute, cred eu. Deci pentru plaja si monumente poti alege: Egipt, Tunisia, Grecia, Turcia. Daca vrei ceva mai putin "banal"-Iordania, Israel-au si ei statiuni la mare si de monumente nu mai spun...

#140
carmenioana

carmenioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2008

View Postfirstvision, on Feb 18 2008, 20:29, said:

In general ma intereseaza ca 75% din concediu sa-l petrec cu burta la soare iar restul sa mi-l ocup cu vizitat monumente.
Din punctul de vedere al hotelului tot timpul ma ghidez in functie de bani. Adica limita de jos e hotel decent, curat, baie in camera. (din pacate conceptul de guesthouse nu imi e familiar)
As dori sa plec in iunie in concediu.

Buna seara

La bugetul de care dispui, ce zici de Sicilia? Sau poate Sardinia?

#141
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008
Stiti ce vreau sa va intreb, am inteles ca la modul ideal ne planificam totul singuri, dar totusi.. atunci cand nu o facem, nu avem chef sau timp, bla bla... la ce agentie de turism apelam cu incredere? Care-s cei mai cei dintre profesionisti? Si nu ma refer aici doar la autohtoni... ci la toti aia care inteleg repede si bine ce gen de vacanta ne dorim, cati bani avem in buzunare si care ne raspund prompt exact la ce le cerem. So? Ce recomandari aveti?

#142
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
dar de ce vrei neaparat o agentie?majoritatea ne planificam noi vacanta,si avem parte de o vacanta mult mai reusita decat cea cumparata de la agenttie.

#143
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View Postbestiuta1, on Feb 26 2008, 23:28, said:

dar de ce vrei neaparat o agentie?majoritatea ne planificam noi vacanta,si avem parte de o vacanta mult mai reusita decat cea cumparata de la agenttie.

Mi-a luat 2 zile sa ma decid asupra unui hotel in Barcelona, ma gandesc ca puteam sa scutesc timp daca ma duceam la o agentie, spuneam exact ce vreau si ii lasam pe ei sa caute ce imi trebuie. E doar un exemplu. In alta ordine de idei ceea ce ma motiveaza sa nu apelez la agentii in Ro este pretul, e clar ca daca o planific singura (vacanta) ies cu muuuuuult mai bine la buzunar, ma gandesc ca nu acelasi lucru ar fi valabil si pe afara.

#144
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Intre aceste destinatii ce recomandati ?   ca nus foarte hotarat :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate