Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Help :( Incarcare cartus color HP

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Salutare!
Am un HP 3325 si dupa ce i-am busit cartusul negru (a se vedea un thread mai vechi :D) vreau sa-i incarc cartusul color ca s-a terminat si el...
M-ar interesa o firma prin Bucuresti care sa faca asa ceva si cu care ati avut experiente placute si "rapide" :)
Multzam mult.

#2
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Eu m-am hotarat sa-mi cumpar un Kit InkTek pentru ca parca mi se par mai de incredere. Am sunat la o firma la un moment dat si au zis ca nu au cerneala pt. 3325 dar ca imi pot da cerneala de 600C (parca), ca de obicei aia merge la toate... Acum cateva zile, la alt magazin, au zis ca la 3325 merge sa pun cerneala de Lexmark 5mii si ceva... Cam prea ciudati... asa ca cred ca o sa-mi cumpar acel chit, am vazut la pretul de 540 mii lei color, da' poate exista si mai ieftin; are 25 * 3 ml, si avand in vedere ca in cartusul color se afla trei culori in valoare totla de 10ml (deci fiecare culoare 3ml (parca nu-mi vine s cred da' ...) ar trebui sa incarc de vreo 8 ori... cea ce merita..

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
De la ce firma ai luat kit-ul? Sa-mi spui si mie daca totul a iesit ok... ca eu sunt reticient dupa ce mi s-a busit un cartus... de aia caut un "profesionist" :)

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
pai nu am luat inca :) dar vreau, dar parca nu-mi vine sa dau atatia bani; Oricum sper saptamana asta sa iau; Inainte aveau si la best parca, acum am vazut la un magazin langa obor, cum intrii pe calea mosilor... avea acolo;

#5
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
OK. Eu am gasit pana la urma un magazin unde mi-au incarcat cartushul color la aproape 170k. Cartus negru am achizitionat (ultima bucata :D) de la Deck la putin sub 700k (fata de aproape 900k parca la minunatzii de Flamingo).
Oricum, dupa ce-ti iei kitt-ul da cu postu' pe aici sa vedem si noi cum merge treaba :)

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce cartuse sunt?
eu am luat kit de reincare negru pt cartus c6615 cu 220k lei (80ml, 2 incarcari) si a mers perfect, la-am incarcat cu mana mea
si pt color, la aceeasi imprimanta, cartus c6578, refilul a costat 240k, tot 2 umpleri....si asta a mers perfect

la color a fost mult mai usor, sunt pur si simplu niste burei in care bagi cerneala

#7
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
c8727 pentru HP Deskjet 3320, 3325, 3420 si 3425 - cel negru cumparat si cel color e fratzioru' cu acelasi cod...
beleaua e ca sunt foarte mici (10ml) si se duc cam repede...

#8
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Exista si o firma care reumple cartuse de imprimanta, producton (http://www.producton.ro), dar nu stiu cat de buni sunt.

#9
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Multzam liviutrt
Ii pun pe lista de asteptare pentru data viitoare :)

#10
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
am luat, am incarcat; (acum 30 min); Am scos, scoate foarte bine; vreau sa mai incerc pe hartie foto.. chestii d-astea, dar metoda este super; Am dat la beste 521 mii lei=25x3 ml. Adica e destul sa reincarc de nu shtiu cate ori. O singura chestie nu-mi place deloc (ma linishtesc doar cu faptul ca la alte imprimante nici nu exista asa ceva): Cand imi arata pe monitor nivelul de cerneala pe care il mai are in cartus... Nu s-a schimbat deloc; Am pus cam 2ml la fiecare si pe ecran imi detecteaza tot la fel.... ca mai are cam 10% ... Dar eah, asta e...; In rest o sa zic daca vad vreo problema, cu toate ca nu cred, cerneala mi se pare buna...

#11
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Din cate mi-am dat eu seama, imprimanta identifica fiecare cartus dupa un cod (sau ceva de genul asta) si estimeaza nivelul cernelii dupa cate pagini ai scos... De aia iti arata asa. Cel putin la mine nu s-a remediat pana nu am facut schimb de cartuse cu imprimanta jumatatii :D
Deci pana la urma, de unde l-ai luat (kitt-ul)?

#12
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
ce?, mai explica-mi odat pls: cum s-a remediat treba cu estimatul nivelului de cerneala in cartus? Am vreo shansa sa-l fac sa-mi arate cum trebuie?... Am luat kitul de la Best-Unirii
PS: ma duc la best elisabeta: aa, nu mai avem, l-am vandut de curand, era la 454 miii; (io eram fericit, cu 100 mai ieftin) Vedeti la alt magazin Best, la pasaj lipscani e mai aproape; ma duc acolo: 'Nu exista asa ceva!' dupa explicatii: "deci noi nu avem"; si abia apoi gasesc la unirii cu 521 mii)

#13
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
OK. Deci am inteles cu kitt-ul.
Rezolvarea cu nivelul cernelii a fost (din nefericire) schimbarea cartuselor. In familie mai exista o imprimanta de acelasi tip, si am efectuat un schimb de cartuse.
In momentul in care prostovana mea de imprimanta a vazut cartus "nou" (in sensul ca nu-l mai stia) a zis imediat ca-i cartus plin de cerneala (desi era aproape gol).
Ideea este ca la cartusele astea mici si amarate care sunt cu niste buretzi, nu cred ca exista un senzor care sa detecteze exact nivelul cernelii... Se face o estimare bazata pe numarul de pagini tiparite...
Poate aberez, dar asta-i concluzia pe care am tras-o eu din ce am vazut la imprimanta mea.

#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
hmm.. deci sa intzeleg ca solutia ar fi sa umplu cartusul meu, si apoi sa bag alt cartus ca sa creada imprimanta ca i-am pus unul nou... de unde gasesc eu alt cartus, oare o merge unu stricat, gol sa-l iau cu 50 mii lei .. :)

#15
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
ARES !!!, tocmai am reusit sa-mi resetez "ink level"-ul !!! A mers, uite-te pe link-ul asta; Eu am incercat prima varianta, si a mers... Acum sa-l umplu sa stiu ca e plin si e gata :)

http://www.ink-refil...reset_56_58.htm

#16
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Super site! Multzam mult de link.

#17
Dj_B

Dj_B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2005
a mers si pe 5150? ca la mine nu merge :( nici macar nu sunt chestiile alea la fel la cartush :(

PS: da, stiu ca e f vechi thread-ul, dar dk stie cineva cum se reseteaza ink leve-ul la imprimanta de mai sus plz s-o spuna... ca incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe ea :(

Edited by Dj_B, 11 January 2006 - 22:51.


#18
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Am un HP 3325...
si eu am avut pe mana asa ceva. scapa-te de ea ca e gaura neagra in care tot bagi aiurea bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate