Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Traversarea Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postwass, on Sep 2 2006, 16:03, said:

Salut selbus.Scuze pentru intarziere dar s-a amanat vizita la portile de fier.Daca saptamana viitoare este vreme frumoasa sper sa ajung pe acolo.Eu sunt din Brasov si de aici am de gand sa plec.Imi poti recomanda un traseu cat mai bun?Ma refer la drumuri;si ceva obiective,ce pot vedea la portile de fier(sa fiu pregatit dinainte)(ps: in afara de Dunarea si hidrocentrale :D )


nu stiu ce sa iti zic, eu as merge pe brasov-sibiu-rm valcea-ganeasa-craiova-severin-orsova. bine, mie imi place sa tin pe cat posibil drumurile europene, merg destul de alert si imi trebuie spatiu sa ma desfasor. cu exceptia unor portiuni izolate pe sibiu-valcea, in defileu drumul era chiar ok luna trecuta.
totusi, incearca sa eviti orele de varf in zona aia, nu sunt multe zone unde poti depasi si e frustrant sa astepti in urma vreunei coloane cu adormiti in frunte.

de la orsova, pe langa orsova in sine, poti urca spre baile herculane, baia de arama, e o zona destul de reusita. ai rezervatia domogled, hotelul tierna, chiar pe baraj in herculane, strandul si izvoarele termale, plus zona in sine. daca ai timp faci si vreun popas in severin pe malul dunarii sa vezi ruinele romane, si eventual cu un binoclu, din simian (chiar inainte de severin, unde incepe sa se vada dunarea), se vad fortificatiile de pe fosta ada caleh. despre astea iti va povesti si ghidul la portile de fier.

din ce tin minte, in severin s-au pus urat cu radare prin centru, iar pe viaductele dunarii, spre orsova, mai sunt si locuri unde s-a dus din asfalt. in craiova o portiune din centru se circula pe un sens, pentru ca se reabiliteaza niste utilitati, dar cat timp ai claxon si tupeu e totul absolut ok si la orele de varf.

valcea-ganeasa e iara un pic raschetat drumul, dar daca o lasi un pic mai moale scapi rezonabil de el. de la ganeasa intri pe e70 si e foarte bun drumul pana la severin si chiar dupa.

ah, nu ti-am mai zis ce se poate vedea pe valea oltului ca e la mintea cocosului. totusi, macar o oprire la cozia sa incerci. in fantana aia se puneau banuti cand eram copil, nu stiu daca acum se mai pastreaza obiceiul, frecventez altfel de "localuri".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate