Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cat dati la nunti?

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#541
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Incearca sa afli cat e meniul (cred ca parintii tai te pot ajuta aici) si apoi pune peste fix suma pe care vrei tu sa i-o faci cadou. Si cred ca nimeni de pe forum nu iti poate spune cat vrei tu sa-i faci cadou verisoarei tale.

Edited by catalina1, 16 June 2014 - 16:42.


#542
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 catalina1, on 16 iunie 2014 - 16:41, said:

Incearca sa afli cat e meniul (cred ca parintii tai te pot ajuta aici) si apoi pune peste fix suma pe care vrei tu sa i-o faci cadou. Si cred ca nimeni de pe forum nu iti poate spune cat vrei tu sa-i faci cadou verisoarei tale.
Aproape nicaieri meniurile nu sar de 200 de lei.

Edited by I2O, 16 June 2014 - 16:48.


#543
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Costurile cu o nunta nu se rezuma la meniu. De multe ori, costul pe invitat e dublul meniului ca mai trebuie platite si muzica, fotograf, cameraman, aranjamente florale, decoratiuni prin sala, mancare de dat pe acasa, stilist(a), make-up artist, buchete, rochie mireasa, costum mire, etc. La unele restaurante se plateste peste meniu si o chirie, mai dai la final baccis la toti care au lucrat de la bucatar pana la chelneri, samd. Daca e meniul 200 RON, e foarte probabil ca la o nunta mica spre medie (gen 70-100 persoane) sa ajunga costul total pe invitat vro 400 ron, adica toata nunta sa coste. Daca fiecare invitat da 400 ron, inseamna ca ies mirii fix pe zero cu toata socoteala.

Depinde si ce meniu are, ce organizare, cum arata sala, cat cheltuie pe restul serviciilor. Daca meniul e de 150 ron, si au facut economii la toate, ajungand cu costurile pe invitat pana in 300, atunci e ok si daca dai 400. Ia cu tine 500 si te mai uiti si la fata locului cum e treaba, ca doar poti evalua. Daca-ti pune pe masa somon la gratar cu o garnitura scumpa nu-i tot una cu pangasius pane + cartofi fierti taiati cubulete. La fel si la aperitiv. La friptura una e o pulpa de pui, alta e o friptura de vita. Zic si eu, ca astea le vezi cu ochiul liber si dai intre 400 si 500 in functie de asta.

#544
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Serviciile si detaliile astea extra meniu ar trebui gandite bine dinainte; daca nu-ti permiti si/sau stii ca nuntasii nu stau bine financiar atunci nu te dai in figuri...
Eu am auzit o chestie foarte amuzanta, cum ca in meniu intra si rochia miresei. Pai stai nene, daca isi cumpara rochie de 5000 euro sa se spele cu ea pe cap dupa! :huh:

#545
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Restul cheltuielilor nu e treaba mea, ca nuntas.

Mie mi se pare si de prost gust sa-ti platesti mancarea. Un fel de "hai sa ne bucuram impreuna, dar tu dai banii pe o locatie aleasa de mine, ca sa mananci si sa bei ce am ales eu si sa asculti ce vreau eu".

Inteleg ca e saracie, dar nunta nu e o afacere. Personal, eu sunt pregatita de o gaura imensa in banca, dar, asta e. Daca nu-ti permiti nunta la restaurant cu mai stiu eu ce, e simplu, nu faci. Cum vine asta, nunta mea, dar sa-mi plateasca invitatii florile si fotograful + ce mananca ei.

#546
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 JustLuxe, on 17 iunie 2014 - 13:58, said:


Bine ca ti-a dat Billi like.

Auzi zgarcenie, daca te duci la o nunta, te duci cu bani cum trebuie nu sa stai sa comentezi ca rochia este 5000, ca sampania este Moet & stuff.

Daca tot se merge pe principiul gresit al invitarii persoanelor care nu fac parte din cadrul intim al familiei, tu ca invitat, te duci daca ai bani in buzunar cat sa te simti bine la nunta, nu sa numeri sarmalele din farfurie nu cumva sa mananci in plus ca sa tipe nota de plata dupa tine.

La o nunta modesta, se merge cu 250 euro.
Cu cat crestem nivelul, cresc si sumele.
Nu stiu in ce masura este de bun simt sa te duci cu 100 euro la o nunta cand doar meniul a fost 50. Restul cheltuielilor nu le pui?
Asta asa, ca am coborat eu cu picioarele pe pamant ca in viziunea mea, fac nunta, nu vreau dar, dar nici nu o sa puna piciorul toata saracia la nunta.

In fine, treci la invatat ca pe 23 ai examene.
Nu e vorba de comentat, chestia cu rochia o auzisem din partea unor socrii in contextul unei nunti fara prea mari pretentii. Adica nunta ieftina si rochie scumpa, lol. Oricum invitatii n-au de unde sa stie cat a costat rochia si nici nu prea le pasa.

Normal ca se pun si restul cheltuielilor ca fotografii, cameramanii nu sunt voluntari sau mai stiu eu ce, dar in momentul in care faci sa zicem o nunta la tara, cu invitati fara posibilitati financiare si tu chemi band live, aduci decoratiuni de fitza si alte chestii, nu te astepta sa-ti faci luna de miere in Caraibe si sa-ti iei si masina dupa. :w00t:

#547
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 JustLuxe, on 17 iunie 2014 - 14:12, said:

Purpura, cu tine nu vorbesc ca prea iti freci aerele de diva care stie tot si imi esti antipatica corporatista mica.

E o lovitura grea, dar, cu timpul, o sa-mi revin.

#548
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 JustLuxe, on 17 iunie 2014 - 13:58, said:

Auzi zgarcenie, daca te duci la o nunta, te duci cu bani cum trebuie nu sa stai sa comentezi ca rochia este 5000, ca sampania este Moet & stuff.
Daca iti permiti sa-ti faci nunta cu 50.000-100.000 de euro nu este absolut nicio problema. Tu, in calitate de invitat de gandesti de doua ori inainte sa te duci, iti permiti este ok, nu iti permiti stai acasa.
Problema apare atunci cand meniul nu depaseste 100 de lei amarati, nunta are loc intr-un cort tiganesc iar dintr-un casetofon amarat se aud manele si tu ai pretentia ca eu sa-ti decartez 1500 de lei pentru ca rochia ta are cristale swarovski si ai facut turul orasului/comunei cu nu stiu ce limuzina.

#549
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Exact asta sustin si eu, atat timp cat tu faci rabat la calitate eu de ce sa fiu obligat sa ofer mai mult decat este nevoie?

#550
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu sunt de acord cu tine, dar nu toti gandesc din prisma asta.
La o nunta ca cea prezentata de tine se intampla sa fie si oameni care merg; tu nu mergi, eu nu merg, dar unii tot s-or gasi in sa fie in situatia de a fi apropiati.

Ce se vorbea si cu cateva pagini in urma, romanu' face nunta pentru dar, nu vorbim de cadru intim si oameni alesi, ci de obligatii si labareli ca sa facem sa fie bine, ca sa nu fie rau.
Dupa mine nunta o faci exact la nivelul la care esti si nu e o rusine. Daca n-ai bani, faci fara pretentii, deci iti vezi si de lungul nasului si nu te dai in figuri. Daca ai bani, faci ce vrei... ca daca nu-i o afacere, o faci sa te simti bine si sa te bucuri de un moment (teoretic) unic. :)

 Dau, on 17 iunie 2014 - 14:23, said:

Daca iti permiti sa-ti faci nunta cu 50.000-100.000 de euro nu este absolut nicio problema. Tu, in calitate de invitat de gandesti de doua ori inainte sa te duci, iti permiti este ok, nu iti permiti stai acasa.
Problema apare atunci cand meniul nu depaseste 100 de lei amarati, nunta are loc intr-un cort tiganesc iar dintr-un casetofon amarat se aud manele si tu ai pretentia ca eu sa-ti decartez 1500 de lei pentru ca rochia ta are cristale swarovski si ai facut turul orasului/comunei cu nu stiu ce limuzina.
Hiperbolizat, ce-i drept, dar la asta ma refeream si eu.

Esti mireasa cu chilotii rupti in cur, dar iti pui coronita cu nu-stiu-ce cristale.

#551
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
In principiu?!
Iar Bili cine e, I20? El ce parere are despre asta? :w00t:

#552
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
Are.

Pacat de el, da are femeie misto.


Mergi pe gusturile mele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate