Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cat dati la nunti?

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdobrotescunicol, on Jul 29 2006, 17:24, said:

Nu stiu ce salarii aveti voi, insa, la un calcul simplu, daca sunt invitat la 2 nunti intr-o luna si dau 100 euro pentru fiecare, suma depaseste salariul meu.


daca (si) de mine te luai, pot zice ca merg f rar la nunti, niciodata din obligatie, numai cand chiar simt ceva pentru respectivii miri, si de asemenea niciodata nu fac cadouri din obligatie.

off topic: la nunti se semneaza pe plicul in care se pune darul? nu am procedat asa, dar am vazut ca unii invitati au trecut 'familia x', iar altii l-au lasat alb.

#20
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postsebulbus, on Jul 29 2006, 17:32, said:

daca (si) de mine te luai, pot zice ca merg f rar la nunti, niciodata din obligatie, numai cand chiar simt ceva pentru respectivii miri, si de asemenea niciodata nu fac cadouri din obligatie.

off topic: la nunti se semneaza pe plicul in care se pune darul? nu am procedat asa, dar am vazut ca unii invitati au trecut 'familia x', iar altii l-au lasat alb.

La unele sunt gata scriese famiile pe plic. Am intalnit doar la doua nunti sa fie plicul alb si sa ni se spuna chiar ca nu este nevoie de scris pe plic nimic.
Am mai fost la o nunta unde initial s-a spus ca nu se face acea "strigare". Intre timp s-au rasgandit oamenii. Vreau sa va spun ca i-am chemat pe miri afara, le-am dat suma in brate si m-am carat. Asta pana sa inceapa strigarea.  :angry:

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
de strigarea aia cu lautarii mi-e groaza si mie... sa-i cada ceva pe picior cui a inventat chestia asta.

inca un offtopic: la voi se fura mireasa?

#22
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
"Strigarea" e depasita, nu se mai practica.
Totusi, a scrie numele pe plic este este discutabil. De fapt, gestul de a da bani la nunta este discutabil (etic). Sunt pareri pro si contra.
Imagineaza-ti ca la ziua ta prietenii ti-ar pune toate cadourile amestecate intr-o cutie, fara sa poti afla cine ti-a dat un anumit cadou.

#23
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postsebulbus, on Jul 29 2006, 17:40, said:

de strigarea aia cu lautarii mi-e groaza si mie... sa-i cada ceva pe picior cui a inventat chestia asta.

inca un offtopic: la voi se fura mireasa?

Care "voi" ??


View Postdobrotescunicol, on Jul 29 2006, 17:49, said:

"Strigarea" e depasita, nu se mai practica.
Totusi, a scrie numele pe plic este este discutabil. De fapt, gestul de a da bani la nunta este discutabil (etic). Sunt pareri pro si contra.
Imagineaza-ti ca la ziua ta prietenii ti-ar pune toate cadourile amestecate intr-o cutie, fara sa poti afla cine ti-a dat un anumit cadou.

Ete maciuci... afla stimate domn ca eu unul nici nu m-am uitat pe plicuri sau sa vad ce scrie pe cadouri. Ma crezi... bine. Nu ma crezi... la fel de bine.

Tot nu ai dat lamuririle acelea.

#24
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
- bani in plic nesemnat - as fi curios ce se intampla, ca suntem in romania
- ideal ar fi nunta fara dar, dar daca te gandesti ca tinerii miri au un salariu de 3-500 E fiecare, fa un calcul cam cat tre sa stranga pt o casa, asa poate le iese de avans (in cazul fericit)
- in general la o nunta fara pretentii am auzit ca merge cam 100$ -100e   daca nu esti neam prea apropiat... acu depinde mult de relatia cu respectivii.

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View PostZamolxel, on Jul 29 2006, 18:07, said:

Care "voi" ??


voi la modul general. alte zone except oltenia.

#26
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
McMonis nu este chiar ce se cheamă un local "fițos", este mai degrabă normal. Elegant, de bun gust, dar normal. Au un bucătar bun. În mod normal, scorul ar fi 150 euro de "familie" (merge și 500 lei). Dacă mergi singur, merge și o 100 euro (sau 300 lei). "Tacâmul" nu costă mai mult de 150 lei, așa că sumele pe care ți le-am spus sunt decente. Dacă ești invitat și la primărie, atunci trebuie să iei și un cadou. În funcție de inspirație și talent, poți găsi lucruri super până în 100 de lei.
În provincie prețurile sunt ceva mai mici, între 300-400 lei de "familie" (200 singur). Asta fiindcă și "tacâmul" la restaurant este mai ieftin, în jur de 50-70, rar 100.

#27
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

View PostZamolxel, on Jul 29 2006, 16:37, said:

Am mai fost la o nunta unde initial s-a spus ca nu se face acea "strigare". Intre timp s-au rasgandit oamenii. Vreau sa va spun ca i-am chemat pe miri afara, le-am dat suma in brate si m-am carat. Asta pana sa inceapa strigarea.  :angry:

Adica ti-a fost frica sa nu te faci de ris ca ai fi dat prea putin cind te-ar fi strigat aia?  :D
Asa ca i-ai chemat pe miri afara... si ai scapat  :P

#28
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Voi numai in euroi stiti sa vorbiti !?  :cursing: Aveam de gand sa ma duc la o nunta da... mai bine beau eu banii aia !  :coolspeak:

#29
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostMasterboy, on Jul 29 2006, 18:29, said:

Adica ti-a fost frica sa nu te faci de ris ca ai fi dat prea putin cind te-ar fi strigat aia?  :D
Asa ca i-ai chemat pe miri afara... si ai scapat  :P


Pe dreq... a fost chiar invers. Oricum nu-mi placea la nunta aceea. Numai manele !!!  :angry:
A fost o obligatie sa merg.

#30
Cereus

Cereus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2003
ok, m-ati linistit. Fac nunta mare, cu cat mai multi invitati si renunt la ideea cu ceremonia intima doar cu familia si prieteni apropiati...  :D

#31
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Anul asta m-am ars si eu...am avut 2 nunti de onorat pana acum, si mai am una. La primele am pus 3 mil, am mers singura, la ultima la fel o sa procedez...tot vreo 3. Oricum mai sunt si costuri pe langa si nu sunt deloc de neglijat, adica machiaj, coafor, rochie, pantofi....si cine stie cate altele. Dar asta e...acuma platesc oalele sparte daca nu am avut ce face si mi-a trebuit maritat :D  :death:

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
deci tot mai bine e sa fii singur cand mergi la o nunta. La fel cum e mai bine sa fii barbat :) scapi in amandoua fazele mai ieftin

#33
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postsebulbus, on Jul 29 2006, 17:40, said:

de strigarea aia cu lautarii mi-e groaza si mie... sa-i cada ceva pe picior cui a inventat chestia asta.

inca un offtopic: la voi se fura mireasa?

nu stiu...da' eu in ultimii 5 ani nu am mai fost la nici o nunta cu strigare...
si am fos tin medie la 3 nunti pe an
vara asta am 4 nunti ...:(
la constanta nu se mai pratica sa ceva...
in general cred ca e ok sa dai undeva cam dublul tacamului... pe aici meniul costa cam 70-100 ROn si se da cam 300-350-400 RON sau mai mult in functie de relatia cu respectivii...

#34
Ramy

Ramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.11.2004
La o nunta la care am fost, cartonasele cu numele aveau si un fel de buzunar unde lasai banii....deci in acel caz era gata scris pe plic. La alta nunta au fost plicuri nesemnate.
Sigur ca se poate da 4mil de cuplu dar depinde si de locatie si de ...miri: daca iti sunt prieteni apropiati...storci mai mult din buzunar.
Asa m-am gandit si eu si cu cine am mai vb (dintre cei care mai vin al nunta asta) ziceau cam tot 6 mil de cuplu.
Detalii despre nunta: e un fost coleg de facultate. Noi am terminat faculta anul trecut si practic suntem la inceput de drum, deci logic nu cred ca se asteapta sa "stranga banul gros" de la fostii colegi. Cred ca e frumos ca ne vom revedea, dar nici sa nu iasa omul in minus  :)
E complicat cu nuntile , mai ales daca mergi la doua la  care sunt cam aceeasi invitati: nu poti purta aceleasi haine...mai ales la fete. O rochie noua inseamna si alta incaltaminte, accesorii etc. Chiar, un coafor bun si ieftin nu stiti? Pana acum mi-am aranjat singura parul, dar parca m-ar tenta altceva de data asta.

#35
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postromaximusro, on Jul 29 2006, 16:20, said:

ai mei au fost nasi la cineva recent si au dat 10 milioane(plus cheltuielile de nash ) . Iar nuntasii dadeau in mod obisnuit cam 3milioane de lei.

am avut aceeași situație în toamna asta. doar că ai mei au dat 8.000.000, dar cheltuielile de nași au fost mai mari, deoarece erau condiții speciale de partea noastră.

#36
Ramy

Ramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.11.2004

View PostFr3ak, on Jul 30 2006, 01:41, said:

am avut aceeași situație în toamna asta. doar că ai mei au dat 8.000.000, dar cheltuielile de nași au fost mai mari, deoarece erau condiții speciale de partea noastră.
Am auzit ca exista si nunti la care nasii sunt doar de forma:platesc familiile mirilor tot. Am  chiar o verisoara care a facut asa ptr ca nasii erau modesti dar prieteni

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate