Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Medicul de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
sunt foarte bulversat .. nu stiu cine imi este medicul de familie .. va rog nu radeti, eu nu prea am avut nevoie de doctori, si cand am avut raceli sau altea astea, m-am dus la policlinica unde eram arondat cu serviciul - Washington - nu am stiut niciodata care este medicul meu de familie - sau daca am de fapt, inteleg ca este obligatoriu sa ai, dar daca nu am? deci intrebarea mea complicata este: cum aflu cine este medicul meu de familie, sau altfel - pe ce lista a carui medic de familie sunt eu acum? o sa-mi spuneti sa ma uit in carnetul de asigurat .. dar sa-mi spuneti si cum arata asta, sa-l caut pe acasa, dar daca este cel albastru mic ca un talon de masina, pe acela nu scrie nici un nume de medic si nu mai este vizat de ani buni :( pls hlp

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
teoretic cred ca ar fi trebuit sa te inscrii tu cu manuta ta la un medic de familie (sau cu a parintilor, daca erai mai mititel).



mai putin teoretic te poti duce oricand sa te inscrii la unul, chiar daca figurezi si pe o alta lista (ca tot nu pricep daca esti sau nu inscris). din cate stiu inca nu se centralizeaza listele.

#3
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
carnetele de sanatate nu se vizeaza la un anumit interval de timp. ultima stampila pe al meu este din 2002.  in interiorul lui, pe niste patratele ar tb sa fie parafa medicului. daca nu ai nici una inseamna ca nu esti inscris la nimeni si te poti duce cu el la orice cabinet, banuiesc ca mai trebuie completate niste hartoage

Edited by jedialex1985, 28 July 2006 - 20:11.


#4
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Ma insel eu sau in momentul in care mergi sa te inscrii la un medic de familie trebuie sa prezinti dosarul medical...adica ala care include toate vaccinarile ...afectiunile de care ai suferit pana la varsta asta...
nu cred ca este indeajuns sa mergi cu mana in buzunar si sa zici...:
gata m-am hotarat ...vreau sa ma treceti pe lista..
asa ca fa bine si intreaba parintii la ce medic te-au inscris...pana  la 18 ani ai fost inscris la un medic pediatru...

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Puţin offtopic: ştie cineva care este procedura de mutare de la un medic de familie la altul?

#6
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 evilone, on Jul 28 2006, 21:21, said:

Puțin offtopic: știe cineva care este procedura de mutare de la un medic de familie la altul?
mergi la medicul actual si ii zici sa te taie de pe lista si sa-ti dea dosarul ...daca vrei sa lasi loc de buna ziua ii spui ca te muti la o alta adresa care este tocmai in celalalt capat al orasului...
dupa ce ai dosarul in mana mergi la medicul ales si stie el ce are de facut

#7
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Alright, thanks.

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Daca inca mai esti la Policlinica 10 (Centrul Medical de Diagnostic şi Tratament Ambulator), te poti duce la orice medic de familie care se nimereste pe acolo in ziua respectiva. Te duci la registratura (o cladire din termopan de prin mijlocul curtii) si ii zici tantiei de acolo ca vrei la un medic de familie. Iti va da o programare ("instant") si pe ei ii gasesti prin cladirea din spate, dreapta, oricum te vor indruma ei. Nu ai un medic de familie stabilit in sistemul Policlinicii.

#9
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
da, merci, am gasit ca nu am medic de familie intreband la CNASMB dupa CNP :) deci acum pot sa-mi aleg medicul .. tough choice :)

#10
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Cam tarziu dar imi dau si eu cu parerea. Mama e medic insa asta nu ma face atotstiutor dar din cate-mi aduc aminte chiar daca esti inscris la un medic de familie te poti duce linistit la altul fara nimic ii spui doar ca vrei sa te inscri la el si gata. Cred ca totusi trebuie sa sti la cine-ai fost deoarece medicul nou la care te inscri trimite celuilalt o scrisoare ca sa-l anunte sa te scoata din evidenta. Imi pare rau ca nu-s acas ca sa va pot spune exact

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu nu mai am medic de familie de vreo 3 luni, cand am aflat intamplator ca a iesit la pensie si ca am fost repartizata la alt medic...la cobalcescu, fiindca ai mei au lucrat in armata si...nu stiu, acolo am fost la acelasi medic de cand m-am nascut. numai ca medicul nou mi-a spus senin ca nu ma vrea, ca el are pacientii lui vechi pe care-i cunoaste si n-are nevoie de inca unul in plus.  :huh: asa ca m-am trezit cu o hartie cum ca sunt scoasa din evidenta si fisa medicala in brate si stau si ma uit la ele, plus un teanc de analize anuale pe care mi le-a facut vechiul medic si n-a mai apucat sa le interpreteze, plus o trimitere catre cantacuzino pentru o testara toxocara. eram ferm convinsa ca e destul de simplu sa gasesti un medic de familie, si incep sa-mi dau seama ca nu e chiar asa...deocamdata nu sunt bolnava, asa ca nu e o "urgenta", dar as vrea sa gasesc un medic cu care sa ma inteleg, sa-l intereseze cat de cat nu sa-mi zica "mda, ce medicamente vrei ca eu ma cam grabesc". stiu ca e cam aiurea acuma, am o fisa cat o zi de vara si stufoasa, dar...mai caut. daca aveti idei sau sugestii...

#12
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Buna ziua. M-am mutat de putina vreme in Bucuresti si as dori sa imi caut un medic de familie nou si care sa ma poata indruma, intrucat doresc sa imi fac niste analize mai elaborate. Imi puteti recomanda pe cineva? Mentionez ca stau in sectorul 5. Va multumesc anticipat.

#13
RDORDO

RDORDO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.12.2004
Salutare

Caut si eu un medic de familie....recomandari de vreo clinica ce ofera si astfel de servicii?
Pana acum medicul de familie a fost vechiul meu medic din vremea copilariei, insa este medic pediatru de felul lui deci as vrea sa-l schimb.
Am vazut ca exista medic de familie la Centrul Medical Unirea....insa ultimele dati cand am fost la ei, in afara de faptul ca erau politicosi medicii in afara de balbaieli nu au venit cu nimic practic si am fost destul de dezamagit.
Alte optiuni?

Va multumesc

#14
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Si eu sunt in cautarea unui medic de familie si as vrea sa aflu mai multe despre rolul acestuia. Pana in prezent ,,medicul de familie" a fost chiar tatal meu care m-a tratat atunci cand a fost nevoie. Situati s-a schimbat insa, in sensul ca eu nu mai locuiesc in acelasi oras cu el si simpla obtinere a unei retete devine o problema. Firma la care lucrez colaboreaza cu o clinica privata. La aceasta clinica am obtinut consult ultima data cand am avut nevoie. Sa apelez la aceasta clinica pentru a-mi gasi un medic de familie ? Ce se intampla daca nu am medic de familie? Ce risc, ce nu pot face.... ?  


Astept lamuririle voastre !

#15
Ahriman

Ahriman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2008
Ai sta mai prost la capitolul trimiteri, retete compensate si alte mici ajutoare "sanitare" care te-ar scuti de niste cheltuieli si drumuri... Plus controlul medical gratuit periodic si altele la fel...

#16
anairda888

anairda888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2008
Va rog sa imi recomandati si mie un medic de familie foarte bun din punct de vedere profesional si spiritual, foarte competent, o persoana plina de caldura sufleteasca, altruista, care sa isi cunoasca foarte bine meseria.
[email protected]
Va multumesc aniticipat.

#17
anairda888

anairda888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2008
Va rog sa imi recomandati si mie un medic de familie foarte bun din punct de vedere profesional si spiritual, foarte competent, o persoana plina de caldura sufleteasca, altruista, care sa isi cunoasca foarte bine meseria.
[email protected]
Va multumesc aniticipat.

#18
carpediem1982

carpediem1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2008

 anairda888, on May 27 2008, 12:34, said:

Va rog sa imi recomandati si mie un medic de familie foarte bun din punct de vedere profesional si spiritual, foarte competent, o persoana plina de caldura sufleteasca, altruista, care sa isi cunoasca foarte bine meseria.
[email protected]
Va multumesc aniticipat.
Cei care sunt buni dpdv profesional au in general peste 2000 de pacienti, asa ca nu te poti astepta sa fie spiritual, caldura sufleteasca si sa stai juma de ora la taclale, si afara asteapta alte 30 de pers. Daca vrei spiritual, caldura sufleteasca, etc fie nu e bun dpdv profesional fie il gasesti la cabinet privat, ca acolo ii platesti timpul petrecut cu tine. In general ai cam 2 optiuni: bun profesional, dar risti sa stai si 2-3 ore la rand, sau, spiritual si mai slab dpdv profesional; ar mai fi a 3-a varianta- de duci la unul bun profesional la cabinetul privat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate