Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#91
mishtone

mishtone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2007
Noi planuim sa mergem in China vreo 1.5-2 luni incepand de pe la sfarsitul lui februarie 2008. Planul initial era sa mergem dus-intors cu avionul pana la Shanghai (unde avem niste prieteni), si sa ne mai plimbam pe acolo, inclusiv prin Tibet. Avionul dus-intors Bucuresti-Shanghai este EUR 720/pers cel mai ieftin (cu Aeroflot prin Moscova). Acum insa, ne gandim serios sa ne intoarcem prin Beijing, de unde sa luam TransSiberianul catre Moscova, apoi tot cu trenul spre Bucuresti.

Din pacate insa, avionul un singur drum este mai scump decat dus-intors (daca se poate asa ceva!!!), asa ca nu am gasit o solutie viabila ca sa ajungem in China, si. sa revenim cu TranSiberianul (dus-intors cu TransSiberianul ar fi cam mult in tren :) ). Are cineva vreo sugestie?

Multumesc.

#92
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmishtone, on Dec 12 2007, 12:49, said:

Noi planuim sa mergem in China vreo 1.5-2 luni incepand de pe la sfarsitul lui februarie 2008. Planul initial era sa mergem dus-intors cu avionul pana la Shanghai (unde avem niste prieteni), si sa ne mai plimbam pe acolo, inclusiv prin Tibet. Avionul dus-intors Bucuresti-Shanghai este EUR 720/pers cel mai ieftin (cu Aeroflot prin Moscova). Acum insa, ne gandim serios sa ne intoarcem prin Beijing, de unde sa luam TransSiberianul catre Moscova, apoi tot cu trenul spre Bucuresti.

Din pacate insa, avionul un singur drum este mai scump decat dus-intors (daca se poate asa ceva!!!), asa ca nu am gasit o solutie viabila ca sa ajungem in China, si. sa revenim cu TranSiberianul (dus-intors cu TransSiberianul ar fi cam mult in tren :) ). Are cineva vreo sugestie?

Multumesc.
Oasis Airlines din Londra la Hong Kong, este un low cost airline, singurul pana una alta care zboara transcontinental din Europa in Asia. Cel mai ieftin tarif pentru februarie este de 217 lire britanice (inclusiv taxele) adica 301 euro. Pentru Londra, se poate zbura low cost cu Easy Jet, Wizz Air si parca si Blue Air.

http://www.oasishong...gb/en/home.aspx

#93
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmishtone, on Dec 12 2007, 12:49, said:

Noi planuim sa mergem in China vreo 1.5-2 luni incepand de pe la sfarsitul lui februarie 2008. Planul initial era sa mergem dus-intors cu avionul pana la Shanghai (unde avem niste prieteni), si sa ne mai plimbam pe acolo, inclusiv prin Tibet. Avionul dus-intors Bucuresti-Shanghai este EUR 720/pers cel mai ieftin (cu Aeroflot prin Moscova). Acum insa, ne gandim serios sa ne intoarcem prin Beijing, de unde sa luam TransSiberianul catre Moscova, apoi tot cu trenul spre Bucuresti.

Din pacate insa, avionul un singur drum este mai scump decat dus-intors (daca se poate asa ceva!!!), asa ca nu am gasit o solutie viabila ca sa ajungem in China, si. sa revenim cu TranSiberianul (dus-intors cu TransSiberianul ar fi cam mult in tren :) ). Are cineva vreo sugestie?

Multumesc.
Pentru Tibet, cred ca februarie (chiar si martie e foarte frig).Am fost in aprilie 2007 si a fost ok. In Tibet se ajunge fie cu avionul, fie cu trenul din Chengdu, provincia Sichuan.

#94
anaiorgu

anaiorgu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2007
Va salut pe toti!

Ma numesc Ana si sunt studenta la medicina in bucuresti. Planuiesc de cativa ani sa fac o calatorie cu trenul in Siberia (poate si Mongolia, China), insa nu reusesc sa conving pe nimeni sa vina. Trebuie sa gasesc cativa insotitori pentru ca mi se pare periculos sa plec singura. Eu as putea sa merg in septembrie 2008. Daca vreti sa mai vorbim despre asta, adresa mea este [email protected].

#95
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postzerohero, on Feb 13 2007, 01:35, said:

...in schimb la obtinerea vizei iti trebuie un voucher in original de la o agentie de turism din federatia rusa sau o persoana care te cheama.unii spun ca ar fi posibil si cu un voucher in copie sau fax...eu nu am vrut sa risc si am primit un voucher de la o agentie de turism din vladivostok in original prin DHL pentru care am platit 101 dolari(drumul desigur)...va pot da numele si datele de contact ale agentiei(cei de acolo vorbesc foarte bine engleza asa ca ...)Nu am facut rezervari la hoteluri de pe net...dar in voucherul trimis de agentia din vlad...mentiona''rezervarile'' la hotelurile de pe ruta...asta ramane de discutat cu agentia cat sunt de ferme rezervarile.Da bine oricum cind esti controlat la acte.

Buna seara,

Planific un circuit in zona Baikal si ma intereseaza adresa agentiei care ti-a trims voucher-ul si cat este de serioasa in sensul organizarii unor transferuri intre locatii.
Am nevoie de voucher pentru cazare, in vederea obtinerii vizei, dar mai am nevoie si de un aranjament pentru transferuri, cum spuneam mai sus,
M-ar interesa o agentie care sa-mi organizeze transferul intre insula Olkhom- Penninsula Svyatoy Nos- Davsha (Barguzinsky)- capul Zavorotnyi (Baikalo-Lensky)- insula Ushkany- Listvyanka. Pana acum nu am reusit sa gasesc o agentie care sa aranjeze aceste transferuri.

Am citit ca ai fost in Olkhom, spune-mi te rog, ai vazut sau auzit de vase care plecau catre peninsula Svyatoy Nos sau capul Zavorotnyi? Am inteles ca pentru insula Ushkany gasesc pescari pe Olkhom care sa ma duca.

Ma poti ajuta?

Multumesc

#96
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Ma bate gandul ca anul viitor sa fac un circuit prin Asia, cu costuri reduse desigur....atat cat se poate.  Traseul ar fi urmatorul:
Moscova, Sankt Petersburg, dupa care transsiberianul pana la Beijing. Apoi Marele Zid,Shanghai.  De acolo in Malaysia, la Kuala Lumpur. Apoi in Cambodgia la Angkor si scurta vizita in Singapore. Intoarcere in Europa din Hong Kong cu Oasis.
Acum ar fi o problema.... in ce perioada sa ma duc? Daca ma duc vara nimeresc sezonul ploios in Malaysia si Cambodgia....   ce perioada recomandati? Eu ma gandeam totusi la august...
  In legatura cu transsiberianul...am gasit la un pret foarte bun aici : http://www.waytoruss...ainTickets.html
205 dolari, dar pt vladivostok e 410... mi se pare suspecta dferenta asta...
Pentru cine se pricepe, va rog sa intrati pe site si sa ma lamuriti si pe mine cum se face ca nu prea am inteles... dupa ce selectezi trenul iti apar mai multe variante prin care poti cumpara. Care e cea mai buna? Biletele vreau sa-mi fie trimise in Romania. Dupa parerea mea ar fi intergroup care dc inteleg eu bine ia un comision de 5-15 % ??

#97
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
La vendorul Intergroup, in dreptul rutei Moscova- Beijing scrie "Round trip only". Ce inseamna asta?
Eu inteleg prin asta ca poti lua bilete pe ruta asta doar daca mergi de la un capat la altul al traseului, fara opriri pe drum. Asa este?

#98
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Din info de pe situ ala, de la Intergroup poti cumpara doar Moscova-Beijing dus intors.Deci trebuie sa cumperi si biletul retur.
La Svezhy Veter (Izhevsk) poti lua bilet dus, dar uita-te sa vezi cat se mareste pretul in cazul in care platesti cu cardul.

Apropo, e cineva dispus pt primavara asta la o calatorie? As avea destul timp liber si daca nu mi se confirma alt plan, ma bate gandul la trenul asta.

Edited by herlino, 14 March 2008 - 08:59.


#99
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
La Svezhy Veter (Izhevsk)   zice acolo de 20-30 %. Sa inteleg ca daca biletul e 205 luat prin ei nu poate depasi 270 $ ?

#100
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Am sunat la 3145528 , nr agentiei din str Brezoianu si mi-au zis ca ei nu vand bilete decat pana la Moscova...

#101
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai cere o oferta de la Svezhy Veter  aia sa vezi ce iti zic.Le zici exact ce vrei sa faci, unde sa mergi, perioada, si sa iti dea o oferta exacta.

#102
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Poate ca stiati deja de Seat61.com, un site excelent si plin de info utile despre calatoriile pe calea ferata. Daca nu, aruncati un ochi la urmatoarele adrese, gasiti informatii despre cum puteti sa cumparati bilete de tren in Rusia prin agentii de turism rusesti:

www.seat61.com

http://www.seat61.com/Russia.htm

http://www.seat61.co...ns-Siberian.htm

http://www.seat61.com/SilkRoute.htm

#103
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Hmm...am vazut undeva ca in mod real ar costa 160 $ pana la Beijing. Agentiile le vand la preturi de 3 ori mai mari....  
Ce sa fac? De unde sa iau.?   Sa fie macar sub 200 euro....

#104
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postherlino, on Mar 14 2008, 17:54, said:

Pai cere o oferta de la Svezhy Veter  aia sa vezi ce iti zic.Le zici exact ce vrei sa faci, unde sa mergi, perioada, si sa iti dea o oferta exacta.

477 $ ... S-au cam dus sperantele ca as putea gasi mai ieftin.

#105
kitty_jk

kitty_jk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.02.2008
Salutare, si eu vreau sa merg pe trans-siberian la toamna. E interesant si traseul propus de Hey23, dar mie mi-ar place mai mult sa ajungem in China si apoi sa ne intoarcem prin Tibet. Ar fi o adevarata aventura.  Nu am putea sa luam bilet pana in Moscova si de acolo sa luam noi din fiecare gara pentru locul unde vrem sa ajungem? Daca suntem mai multi ne-am descurca.  Adresa mea de mail este [email protected]

#106
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Exista pericolul sa nu mai aiba bilete. Citeam undeva ca pe ruta Moscova-Beijing cateodata nici nu mai scot bilete la vanzare pentru ca sunt cumparate inainte de agentii.

Daca gaseste cineva bilete mai ieftine de 477 $ sa posteze aici.

#107
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru intoarcere, care ar fi cea mai ieftina varinta? Eventual pe partea cealalata, India, Egipt. Nu am gasit vapoare care sa faca drumul si nu imi pot face nici o ideea asupra pretului.
Parca acelasi tren si acelasi drum ar fi o solutie destul de trista.

#108
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008

View PostHey23, on Mar 30 2008, 22:22, said:

Daca gaseste cineva bilete mai ieftine de 477 $ sa posteze aici.

The information about your order is:
Traveling: Moscow -> Vladivostok -> Moscow
Total 2 train tickets
Price per passenger: $144 + $144=$288         mai adaugi un 15% partea agentiei cred.

pentru Vladivostok am gasit la clasa a 3-a. asta inseamna un fel de bouvagon. ai pat dar culoarul trece prin mijlocul vagonului.
pnetru Beijing nu este decat clasa 1 si clasa a 2-a.

Round trip inseamna calatorie dus-intors din ce stiu eu.



Important:  Travel to Beijing in June, July, Aug or Sept 2008
The Chinese government have reportedly blocked bookings on international Trans-Siberian trains 3/4, 19/20, 23/24 to and from Beijing for the whole period before, during and immediately after the Beijing Olympics.  Booking agencies are telling travellers they cannot book trains to or from Beijing during this period.  If you have any more feedback, please let me know!

Chinese visas are also now more difficult to obtain, due to Chinese policy changes in March 2008.  2008 might be the year to avoid China - the Chinese government appears to be enforcing the boycott!


conform www.seat61.com

Edited by Santutzo, 26 April 2008 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate