Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#127
trav

trav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.06.2007

View Postcooltronic, on Aug 30 2008, 12:05, said:

@trav - esti scaparea mea.Mi-ai raspuns exact la ceea ce aveam nevoie.Mersi mult
Tu ai fost cumva cu transiberianu ?

Din nefericire, nu am avut privilegiul sa calatoresc cu Transsiberianul, dar am avut placerea sa privesc la televizor un film documentar foarte interesant produs de canalul France 2 si redifuzat de canalul TV5. Acest film se intituleaza "Des trains pas comme les autres - La Russie" si descrie o astfel de calatorie cu ajutorul unuia din mecanicii de locomotiva.

Filmul este disponibil pe suport DVD si poate fi cumparat online de pe net, de exemplu, de aici

Succes!

#128
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
salut ! gasisem un site in care era afisat intreg programul transiberianului pe toata durata celor 7 zile . era fain ca era si prezentat unde si in ce statie ai avea ce sa vizitezi.Am pierdut linkul si nu mai dau de el.Ma puteti ajuta si pe mine

#129
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
cum fac cu viza prntru Uzbekistan ? ce sfat imi dati ? miercuri ma duc sa pun acetele pentru viza .Va rog ajutati-ma ca sa ''scapati''de mine mai repede :P

#130
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
am mai umblat putin la planul de calatorie.

buc-moscova-vladivostock-beijing-lhasa(de aici ce mai pot lua spre moscova ?)

a si inca ceva .dupa ce ajung la vladivostock cu ce mai plec de acolo spre beijing ?adica ma intorc tot cu trenu asta pana la ulan ude ?

va rog sa ma ajutati si pe mine ca nu prea am toate informatiile :D

#131
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cauta si tu pe net, ai orare de trenuri, ai informatii pe larg. S-a dat un site, waytorussia.net, e bun, mai sunt si altele. Poti sa vezi orarul trenurilor. Transsiberianul nu e un tren, ci o retea, pe care circula mai multe trenuri, internationale sau locale, mai luxoase sau mai obosite. Teoretic cele internationale merg mai repede si au conditii mai bune. Deci iti trebuie bilet de Beijing direct.

Un amic s-a intors de curind de la Novosibirsk, a mers deci cu un tren intern. A zis ca de vagonul restaurant nu te puteai apropia, decit eventual pentru o bere, prin gari vindeau localnicii haleli destul de dubioase, iar drumul de 2 zile si o litra pina la Novosibiirsk este monoton. Incolo a facut foamea, inapoi si-a luat mincare de la alimentara din N. Peisajul e cimpie, din cind in cind paduri, in zare dealuri, sate ca la noi, gari ca la noi (sau mai jegoase), greu de inteles cu oamenii, n-a avut impresia ca ar fi periculos.

Cel mai greu a fost cu rezervarea biletelor pentru tren. A durat o gramada, a schimbat vreo 3 agentii, afla orare diferite etc. Fiecare agentie avea cite un rus care zicea ca stie el, ca rezolva, dar mai rau il incurca.

#132
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
multumesc pentru sfaturi ! multumesc mult !

#133
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cu placere si bafta! Nu e imposibil de rezolvat, doar imbirligat si birocratic. La o adica incearca sa apelezi si la agentii din strainatate, in Anglia sunt unele specializate fix pe asa ceva. E bine ca cu 6 - 8 saptamini inainte de plecare sa cam fii gata cu pregatirile - vize, bilete rezervate etc. Cica e cererea mare si cam asta e intervalul de rezervare al biletelor. Io ma cam indoiesc, amicul meu a calatorit intr-o cuseta care avea un loc liber, iar trenul cica nu era plin.

Pe siteul fanilor trenurilor a fost lansata, vara trecuta, o idee de calatorie misto, similara cu a ta: http://forum.railway...65ab0d2b508e885 Nu s-a mai discutat nimic acolo, dar te poti inscrie pe forum si incerca sa il contactezi pe initiator, poate mai e de actualitate si te primeste in echipa. Sau poate a fost deja pe acel traseu si te sfatuieste ce si cum. Si eu as fi mers, dar nu pot lipsi o luna de acasa. Si doar pina la Novosibirsk as fi mers, cu acel amic, dar n-am putut, ca se suprapunea peste un concert la care n-as fi renuntat asa usor. Si mai bine, ca omul s-a exprimat cum ca n-am pierdut nimic. Deci, ca sa fie ceva interesant, tre sa mergi pina la Beijing!

Edited by abancor, 03 September 2008 - 12:41.


#134
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
mersi mult pentru link :D

#135
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
ai mai facut ceva? Ma uitam pe site-ul wasteels (http://www.triptkts.ro/Itinerarii.aspx) ca ei vand un bilet dus intors la cls. a II-a Bucuresti-Vladivostok la 303 euro. Mi se pare ciudat de ieftin (e o oferta est-vest), insa chiar si varianta la cls. I de 460 de euro mi se pare foarte accesibila pentru 11360 de km :) doar dus :D. La cls. I dus e 250 de euro. Banuiesc ca te mai costa ceva suplimentele de pat, insa pare o oferta buna. Daca inca te mai intereseaza, poate merita sa strici un telefon la ei.

#136
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In 1981, cand aveam 18 ani, am fost cu mama intr-o excursie in URSS, care a cuprins si 2* o zi -adica minim 24 ore- de mers cu trenul. Am avut noroc ca am nimerit in compartiment cu o famile draguta, cu care am putut conversa deosebit de placut. De mancat -era inclusa in costul excursiei- am mancat excelent in vagonul restaurant.
DAR
Am simtit ca inebunesc de plictiseala. Nu am putut sa imi car prea multe carti si dupa un timp iti trece cheful de lectura....
Pe geam te saturi de privit, nu ai ce sa vezi decat o campie monotona. Ma rog, poate transiberianul va trece si prin niste munti mai spectaculosi.
Personal NU cred ca o sa ai cum sa iti incarci laptopul. Si de conexiune la net, ma indoiesc ca va fi posibila...
Pe de alta parte nu uita ca mancarea in timpul celor nshpe zile de tren se aduna la costul calatoriei.
Si parca e pacat sa pierzi cam 2/3 din durata excursiei pe drum.
Concluzie
Sincer, mi se pare extrem de usor - ca sa nu zic iresponsabil- sa ii zic unui care stie mai bine decat mine cati bani are el in buzunar, "mai scoate niste $$$$ si ia avionul"....Asa ca il rog sa se gandesca si la ce am scris. Ca o excursie ca asta se nu cred ca se face de multe ori in viata..
Off topic  Acum vre-o 20 de ani, un tip destept mi-a zis a fost potcovit cu o deplasare in interesul serviciului in capatul Siberiei. A cerut banii de avion intr-un asemenea mod contabilului incat asta l-a bagat in..tren. Asa ca a facut 30 de zile la dus, acolo a rezolvat intr-o saptamana si s-a intors tot dupa 30 de zile...
Cand si-a cerut diurna legala pt cele 70 de zile ale deplasari a iesit o suma care ii acoperea biletul avionului de n ori...Ranjea spunandu-mi ca "eu sunt platit ca (simplu) inginer, contabilul are studiile economice si el trebuia sa analize costurile inainte sa semneze pt tren"..

#137
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Desi pare greu de crezut, pentru unii "entuziasti", putini, ce-i drept, toata ideea cu calatoria asta nu-i neaparat destinatia finala (Vladivostok, Beijing, etc) ci calatoria in sine. Adica excursia echivaleaza intr-o mare parte cu calatoria cu trenul pe ruta asta. Iar referitor la costuri, calatoria cu transsib-ul te poate costa (daca vrei conditii mai calumea) mai mult decat avionul, insa nu-i aceiasi chesti.
Referitor la colegul tau, imi vine greu-greu a crede ca a facut 30 de zile pe drum. Nu de alta, dar transsiberianul facea si atunci cam tot atat cat face si acum, adica vreo 5 zile, daca nu mai putin. 30 de zile cu tot cu o saptamana-doua de stat acolo pare mai plauzibil.

#138
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Daca luam si drumul cu trenul pana in Moscova, nu e exclus ca un drum Ro-capatul lumii sa dureze 10 zile. Intorsul iarasi 10. Bate pe suma.

#139
Killall5

Killall5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2007
M-am intors din trip in Noiembrie.
Ruta mea a fost Sankt Petersburg-Moscova-Irkutsk-Ulanbaataar-Beijing-Xian-Guilin-Hong Kong-Kuala Lumpur-Melaka-Singapore.


Daca aveti intrebari postati aici.

Noroace

Edited by ferrellroo, 16 May 2010 - 10:23.


#140
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View PostKillall5, on Dec 15 2008, 11:42, said:

M-am intors din trip in Noiembrie.
Ruta mea a fost Sankt Petersburg-Moscova-Irkutsk-Ulanbaataar-Beijing-Xian-Guilin-Hong Kong-Kuala Lumpur-Melaka-Singapore.

Daca aveti intrebari postati aici.

Noroace
Cum ai luat biletele si cat te-au costat?
Care sunt conditiile din Trans siberian si care e atmosfera.
Poate adaugi mai multe info utile despre Transsib :)

Edited by ferrellroo, 16 May 2010 - 10:23.


#141
Killall5

Killall5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2007

View PostHey23, on Dec 15 2008, 19:44, said:

Cum ai luat biletele si cat te-au costat?
Care sunt conditiile din Trans siberian si care e atmosfera.
Poate adaugi mai multe info utile despre Transsib :)

Am folosit http://www.monkeyshrine.com/ pe un leg dupa ce plecarea cu http://www.vodkatrain.com/ s-a anulat. DAR majoritatea omuletilor pe trans-siberian au platit la http://www.trans-siberian.co.uk (de altfel si cea mai scumpa varianta).
Eu unul as recomanda varianta folosita de mine deoarece toate companiile ce ofera tururi folosesc aceleasi companii locale pe fiecare oras/leg.

Varianta cea mai ieftina (inafara procurarii de bilete in gara, nu recomand asa ceva) ar fi http://www.waytorussia.net/ pentru procurarea de bilete+voucherul pentru viza rusa.

Atmosfera pe tren...super faina. Din pacate eu am calatorit singur si nici eu nu stiu cum s-a nimerit, pe leg-ul cel mai lung, Moscova->Irkutsk, am stat singur intr-un compartiment de 4 persoane. Am avut timp destul sa citesc, sa ma uit pe geam, sa meditez, si desigur sa socializez cu ceilalti turisti (mult mai galagiosi).
In genere turistii sunt de toate varstele, si sunt in genere din UK.

Mi revin cu detalii cand mai am timp...
Noroace

#142
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu sunt interesat de un astfel de drum, insa nu gasesc companion deocamdata, asa ca probabil voi merge singur. La o prima planificare a drumului (deci fara cazari) am gasit urmatoarele preturi:

Bucuresti - Moscova: zbor cu compania ruseasca Aeroflot cu 270 Euro (dus-intors cu toate taxele, in luna martie 2009).
Moscova - Irkutsk: Trenul Rossija, bilet la 340 euro (clasa a doua cu 4 mese incluse).
Aici planuiesc sa stau 2 nopti.
De la Irkutsk la Vladivostok biletul costa 300 de euro (clasa a doua cu 3 mese incluse), cu acelasi tren.
Vladivostok - Moscova: zbor cu compania ruseasca Aeroflot cu 250 euro biletul cu toate taxele incluse.

Total drum (plus 7 mese incluse): 1160 Euro.
La acest pret mai adaug cazarea in Moscova, Vladivostok si Irkutsk (4 nopti in total), alte cheltuieli si bineinteles masa.
Presupun ca 2000 euro imi vor ajunge. Calatoria asta va dura 2 saptamani.

Edited by blue_wings, 14 January 2009 - 21:36.


#143
Killall5

Killall5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2007

View Postblue_wings, on Jan 14 2009, 21:31, said:

Si eu sunt interesat de un astfel de drum, insa nu gasesc companion deocamdata, asa ca probabil voi merge singur. La o prima planificare a drumului (deci fara cazari) am gasit urmatoarele preturi:

Bucuresti - Moscova: zbor cu compania ruseasca Aeroflot cu 270 Euro (dus-intors cu toate taxele, in luna martie 2009).
Moscova - Irkutsk: Trenul Rossija, bilet la 340 euro (clasa a doua cu 4 mese incluse).
Aici planuiesc sa stau 2 nopti.
De la Irkutsk la Vladivostok biletul costa 300 de euro (clasa a doua cu 3 mese incluse), cu acelasi tren.
Vladivostok - Moscova: zbor cu compania ruseasca Aeroflot cu 250 euro biletul cu toate taxele incluse.

Total drum (plus 7 mese incluse): 1160 Euro.
La acest pret mai adaug cazarea in Moscova, Vladivostok si Irkutsk (4 nopti in total), alte cheltuieli si bineinteles masa.
Presupun ca 2000 euro imi vor ajunge. Calatoria asta va dura 2 saptamani.

Iti recomand trenu 10 (Baikal) in loc de 1 (Rossija). E destul de OK, provodsnika face curat de 2 ori pe zi, apa fierbinte... Nu stiu cine ofera biletele de tren cu mesele incluse, dar e prima data cand aud de asta. Iti recomand sa folosesti restaurantul din tren cu plata directa si nu prin intermediari (e de ajuns sa-ti iei destule ruble din Moscova si atat, nu-i nevoie de dolari), si in rest sa manci orice manca  calatorul obisnuit de siberia ... nudalsi chinezesti.... (in caz de vrei sa iesi mai ieftin).
Also, de mergi in Irkutsk, sa nu stai mai mult de 1 zi in oras, chiar nu merita. De mergi la Baikal, nu-ti recomand Listviana, ci Balshoi Goulsnoe (sau asa ceva)...

De te hotarasti sa pleci, nu ezita sa ma contactezi, iti pot fi de ajutor zic eu... Eu am reusit sa fac toata Asia cu 4000-5000, cu zbor acasa din Singapore (2000 poate fi mult)

Edited by Killall5, 14 January 2009 - 22:11.


#144
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
blue_wings de unde iti cumperi biletul de tren ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate