Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema cu Apache 2

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
M-am apucat si eu sa i-mi instalez in sistem (slackware 9.0) apache 2.0.44 si php-ul de rigoare.In documentatia php-ului spunea clar ca este neaparat necesar ca apache sa aiba functiile DSO active ca php sa mearga.Zis si facut.Am dat in sursele lui apache ./configure --prefix=....... --with-module=so Si raman surprins sa i-mi dea o eroare timpita la compilare.Cind ma uit mai atent vad ca modulul so lipseste pur si simplu din kitul respectivului apache.Cind il instalez fara DSO se compileaza perfect.Intrebarea mea ar fi urmatoarea,la versiunea 2.0 nu mai exista modulul so sau pur si simplu arhiva targz are lipsuri.Multumesc anticipat.

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
ai nevoie NEAPARAT de apache 2.x ?

#3
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Era si omu curios.... paote vrea sa ivnete cum sa faca toate astea..

@Antaris: da si tu un semn de viata man, ca tot esti la sirvici :)

#4
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Gata sa rezolvat.Era gresala mea.Parametrul corect este --enable-module=so.Acum merge perfect.Si tineam sa fie Apache 2.Este mai destept decit versiunile 1.x

#5
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
ai facut ceva concret pe el? nu de alta, dar ca sa il diferentiezi in fapt de 1.x .....

by the way, apache 2 e compatibil ADO?

#6
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Nu faci nimik interesant PE Apache. CU Apache hostezi site-uri ...

#7
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
..vrei sa spui ca "hostezi" site-rui......
cu IIS 6 hostezi site-uri
:)

#8
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Man ... acuma incepem cu vechea discutie IIS vs Apache ? Toata lumea stie ca Apache e superior lui IIS. Cat despre "hostat" sau hostat ... nu stiu ce vrei sa zici. ..

#9
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
nu incep nici o discutie..... ca nu am de ce si nu ar conduce nicaieri ... jessus .....

There is a conspiration!!! :D :D :D

by the way ca nu pot sa ma abtin, daca sti icu msa bibilesti IIS nu ai probleme de securitate (ca doar de asta le e frica la oameni de IIS).... trebe sa-ti bati capu nitel cu ipsec, eventual sa editezi nitel pe la fw-u din win si gata... doar sa fii atent la toate setarile si cum si de ce le faci..scoti ce nu-ti trebe si..gata.. IIS vine cu nsite configuratii default easy to use, dar se paote customiza.... apache vine din default all locked.... e o chestie buna si asta uneori..... deci punctul de vedere al securitatii nu se pune ca nu are rost.... in rest? hai sa nu ma iei ca apache rezisata la buffer overflow :D ... jokin`... end of discussion, off-topic... but nice ...

#10
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by Pittick
..vrei sa spui ca "hostezi" site-rui......
cu IIS 6 hostezi site-uri
:)


...nostim........ha....ha......poate site-ul tau personal cu 10 poze(si cosurile aferente, bineinteles)

#11
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
nu numai, desteptaciunea voastra..

#12
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
oricat ar suna de ciudat IIS kick-ass la Apache (asta cel putin pana in 2001)


nu sunt fan M$, dar daca te uiti la istorie http://www.kegel.com....html#specweb99 iti cam dispar fumurile de GPList :drac:

#13
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
just what i wanted to say...

#14
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
problema IIS-ului nu consta in ce stie si cum stie el sa faca ci ca nu ruleaza pe *nix. Nu m-as simti bine sa stiu ca am un Windows expus la tenternet

#15
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
lol, numai cate exploit-uri de IIS gasesc everyday in log-urile de Apache :)
din alea gen ../../../../cmd.exe :)

Daca ar fi IIS pentru *nix probabil ar face de doua ori mai putine lucruri si ar ocupa de doua ori mai multe memorie, ar tipa din 5 in 5 minute ca nu-i ajunge swap-ul, lol!

Pur si simplu la modul absolut in munca de zi cu zi vad cum Linux & stuff e net superior platformei Windows & stuff, la majoritatea chestiilor. E realitatea.

r3ddr, Pittick > Apache a avut nevoie doar e un patch in 5 (cinci) ani, lui IIS cate zeci/sute i-au trebuit? Puteti sa spuneti orice, eu voi privi cu calm si cu o oarecare simpatie post-urile voastre de genu celor de mai sus... :)

Success!

#16
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Djlyon,aici este pur si simplu o problema psihica pe care eu o numesc microsoftomanie.Cei care sunt bolnavi de aceasta manie au impresia ca tot ce scoate microsoft este de vis.Si au tot timpul tendinta sa incerce sa ii convinga si pe altii de aceasta.Eu nu vreau sa cad in cealalta extrema si sa spun ca IIS este de doi bani.Are si el avantajele lui.Dar cea mai buna atitudine pe care poti sa o ai fata de astfel de oameni este sa ii ignori si sa i-ti vezi de treaba.Ei vor avea placerea sa faca upgrade-uri saptaminale la win ca sa nu se trezeasca cu vreun vierme le-a biruit tot sistemul de care sunt atit de mindri.Si aviz celor in cauza,poate a-ti observat ca aici se discuta de o problema pe care am avut-o cu Apache 2 nicidecum despre IIS.

#17
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Mai e o chestie si tine de configurare. Daca-mi amintesc bine Apache este configurat implicit sa accepte un numar relativ mic de conexiuni, sau ceva de genul asta (cind o sa ajung acasa ma uit). E o limitare voita, si poate fi reconfigurat. Majoritatea testelor sint facute asa. Ideea era ca Apache ruleaza de obicei pe un calculator care nu e neaparat server web dedicat, si nu trebuie sa inghita resurse cu nemiluita. Daca o sa gasesti un test in care specifica exact cum a fost configurat fiecare, poti sa-ti faci o idee, dar asa...

#18
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Antaris
cea mai buna atitudine pe care poti sa o ai fata de astfel de oameni este sa ii ignori
M-am abtinut cat m-am abtinut frate, dar la un moment dat n-am mai putut... :P :blush: ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate