Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

monitor LG TFT L203WT-BF, Wide 1680x1050, 8 ms

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006
salut. vreau sa i-mi cumpar un monitor wide. am vrut samsung dar nu mai sunt pe piata, philips la fel tot ce am gasit este lg-ul asta : 20" LG TFT L203WT-BF, Wide 1680x1050, 8 ms, 300 cd/m2, 1400:1, DVI, Flatron f Engine, TCO-99. A-ti auzit ceva de el este fiabil, se vede bine ? merci.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Produsul e cam nou ca sa stie cineva cat e de fiabil. De vazut se vede bine, contrastul parca e 1300:1.

#3
romulus90

romulus90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2004
Eu mi-am luat de o saptamana acest monitor si pana acum sunt multumit de el.
Nu as putea sa-ti spun cat de fiabil este si nici altcineva nu cred ca ti-ar putea preciza acest lucru deoarece acest monitor este f. nou(face parte din noua linie de primavara 2006 de la LG).
De vazut insa, se vede f bine , si asta ti-o spune un fan SAMSUNG.Pt. aplicatii de tip Office este perfect,claritatea scrisului fiind una dintre cele mai bune.La fel si pt. navigare pe internet, fiind wide si avand o astfel de diagonala, o sa fii incantat(in caz ca o sa ti-l cumperi) de felul in care se vor afisa ferestrele.
Un alt mare atu este contrastul(1400:1) si luminozitatea, care dupa parerea me sunt excelente.
Dar cel mai mare PLUS al acestui monitor mie mi se pare ca ar fi reprezentat de coloristica lui.
Niciodata pana la acest monitor nu am putut suferii felul cum erau afisate fotografiile pe orice model de LCD.Intotdeauna am fost de parere ca LCD-urile amplifica nepermis de mult zgomotul fotografiilor.Acest monitor insa are culori naturale, si reuseste sa se apropie la acest capitol de CRT-uri.Si asta datorita presetarilor de la "f-Engine" (o functie propietara noilor monitoare LG).Sa nu-ti faci iluzii ca o sa ai si aceleasi detalii la foto ca in cazul CRT-urilor.Inca nu s-a nascut acel LCD.
La capitolul FILME ,ce pot sa-ti spun?...Faptul ca este Wide si ca este mare te face sa vezi altfel .Deoarece toate filmele pe care le am sunt ripate la rezolutii mici (640x480) pe FULL SCREEN, de aproape, se vede putin cam "soft".Cu dvd-urile trase f. bine nu ai aceasta problema.Inca nu am vazut imagini HD, dar pe anumite site-uri se zvoneste ca acest monitor ar fi pregatit pt asa ceva. Hmm...ar fi imbucurator.
Si am ajuns si la capitolul jocuri.Din capul locului iti spun ca trebuie sa ai placa video ca lumea.
S-a terminat cu genul GF 5200 sau R9250.Eu am un GF 6800 si nu sunt prea multumit de ea.In general jocurile nu [size=2]se vad rau pe acest monitor, dar inca nu am aflat daca de la el sau de la placa video am parte de un fel de usoara forfecare a imaginii, pe care cu timpul nu o mai observi, forfecare care apare parca atunci cand treci la decoruri noi.Eu mai am un LCD ASUS care are 3ms(G2G) si pot sa spun ca apare acest efect si la el dar este mai putin vizibil.In rest va trebui sa te obisnuiesti cu benzi laterale la jocurile care nu stiu sa ruleze la rezolutii wide.
Una peste alta , parerea mea este ca monitorul i-si merita banii .Chiar daca nu are pivot si nu exceleaza la capitolul design, nu este nici urat, acest monitor v-a intra probabil in topurile de specialitate.
Cu speranta ca aceste randuri ti-au fost de folos , pt un ajutor mai bun la alegerea monitorului mai atasez si cateva link-uri , pt mai buna ta informare (ai grije sa nu intri in ceata).
http://www.pcworld.c...,1/article.html
http://www.newegg.co...e...ize=&Page=3

#4
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
romulus, de unde l-ai luat şi la ce bani ?

#5
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
recent a apărut şi LG L204WT, cu contrast de 2000:1 şi 5ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate