Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

fac de biologie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006
multe facultate prin preajma.... deschid eu un topic cu aceasta facultate

impresii....pareri ...chiar se merita aceasta facultate?

#2
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Dacă vrei să devii profesor, merită. :-s

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si daca vrea sa se faca cercetator in materie de microbiologie, biologie intra-celulara si genetica, nu merita ?
poate descopera el vaccinul anti-cancer si anti-sida...

#4
adishior

adishior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 10.04.2006
Trebuie sa ai vocatie pentru o asemenea facultate si trebuie sa ai si foarte multa rabdare sa descoperi tot felul de chestii interesante, sa stai sa analizezi tot felul de plante pana la ultima celula... merita eu unu asa cred

#5
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
Biologia este o stiinta frumoasa si interesanta....... :)

#6
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006

 adishior, on Jul 26 2006, 16:43, said:

Trebuie sa ai vocatie pentru o asemenea facultate si trebuie sa ai si foarte multa rabdare sa descoperi tot felul de chestii interesante, sa stai sa analizezi tot felul de plante pana la ultima celula... merita eu unu asa cred


sunt de acord cu tine. am terminat fac de biologie , specializarea biochimie. imi place la nebunie  acest domeniu , un domeniu dinamic, multe , foarte multe lucruri noi. insa totul devin urat atunci cand vb de biochimie la noi in tara, poate cu UE  mai progreseazaa si la noi cercetarea.ma opresc aici pt a nu primi warn datorita iesiri de pe on topic......

 spare-me, on Jul 26 2006, 16:10, said:

si daca vrea sa se faca cercetator in materie de microbiologie, biologie intra-celulara si genetica, nu merita ?
poate descopera el vaccinul anti-cancer si anti-sida...


mi-i se pare cam fortata exprimarea biologie intra-celulara. exista si domeniul biologie moleculara , aici cum ii mai spui , biologie intra-moleculara? si multe alte domenii

#7
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006
[quote
sunt de acord cu tine. am terminat fac de biologie , specializarea biochimie. imi place la nebunie  acest domeniu , un domeniu dinamic, multe , foarte multe lucruri noi. insa totul devin urat atunci cand vb de biochimie la noi in tara, poate cu UE  mai progreseazaa si la noi cercetarea.ma opresc aici pt a nu primi warn datorita iesiri de pe on topic......
mi-i se pare cam fortata exprimarea biologie intra-celulara. exista si domeniul biologie moleculara , aici cum ii mai spui , biologie intra-moleculara? si multe alte domenii
[/quote]

Hmmm... daca vrei sa fii profesor si te si intereseaza personal chestii de sanatate 'merita', pt cercetare nu, degeaba zic unii mai sus ca da - este o munca destul de grea si probabil nu vei descoperi cine stie ce - iar la noi, e intr-un hal fara de hal din cauza lipsei banilor (echipamente, materiale, reactivi). Poate in 5 ani cind ai termina tu va fi mai bine, dar nu cred ca spectaculos mai bine.
Eu am terminat aceeasi facultate ca cel de mai sus, am facut cercetare, m-am cam saturat, si acum ma gindesc ce alta cariera sa incep... dar e greu sa treci de la stiinta la orice altceva  :cursing:
Credeti-ma, vaccinul contra SIDA sau vindecarea cancerului nu vor fi descoperite in Romania, se chinuie americanii de 10 respectiv 20 de ani si inca n-au reusit.

#8
estetics

estetics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2006
Dragii mei colegi (cei care ati terminat sau sunteti in curs de terminare a fac. de bilogie),

de multa vreme mi-am dorit sa mai discut si eu cu niste oameni care sunt optimisti in ceea ce priveste rolul pe care l-ar putea juca bilogia la noi in tara...Sunteti voi aceia???
Eu am treminat fac de bilogie si acum sunt la doctorat pe undeva prin germania (ca multi altii cred) si sinecra sa fiu ma bate gandul sa ma intorc in tara dupa ce termin aici (ca putini altii, banuiesc). Insa as vrea sa aflu mai multe despre ce sanse am sa profesez ceea ce am invatat (in tara si in afara) Se poate oare ca Bilogia sa renteze numai daca vrei sa te faci Prof.? Well...trebuie sa spun ca sanselesa faci altceva (in afar de cercetare) sunt intr-adevar de limitate. Eu m-am zbatut si inca ma mai zbat cu cercetarea fundamentala. Insa cam peste tot este lipsita de succese si foarte rar se intampla sa fi tu acela care "descopera vaccinul anti-sida si anti-cancer".
Voi cei care ati terminat Biologia cum reusiti sa va valorificati cunostintele?

pe curand!

#9
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
schimband total domeniul de activitate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate