Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

clasament in excel

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Fisierul atasat contine programul, scorurile la zi si clasamentele pe fiecare etapa pentru Liga I, editia 2009-2010.

Foile de calcul sunt protejate, dar fara parole, asa ca un simplu "Unprotect" face accesibile toate celulele.
In coloanele ascunse din foile pentru fiecare etapa de campionat (care se pot "Unhide" dupa deprotejare) sunt calcule si pentru meciurile acasa si in deplasare, dar si pentru realizarea clasamentelor.

Clasamentele sunt facute pe urmatoarele criterii, in ordine:
numar de puncte;
golaveraj;
numar de victorii;
numar de goluri marcate in deplasare;
numar de puncte obtinute in deplasare;
cota echipei.

Aceste criterii se aplica doar in caz de egalitate de puncte. Criteriul "cota echipei" e folosit doar pentru departajarea echipelor in cazul de egalitate perfecta pentru toate celelalte criterii (la etapa 1, de exemplu).

Foaia denumita "echipe" contine numele echipelor si aceste "cote". "Cota" fiecarei echipe e data de locul ocupat in finalul campionatului trecut, iar pentru echipele nou promovate, de un clasament intre ele pe baza numarului de puncte obtinute in Liga a II-a la finalul sezonului anterior - un soi de versiune simplificata a coeficientilor UEFA.

Pentru adaptarea fisierului, in cazul unui campionat tot de 18 echipe se modifica doar numele echipelor, "cotele" si programul meciurilor. Pentru adaptarea la un campionat cu numar diferit de echipe modificarile necesare sunt mai consistente, dar nu foarte dificil de facut. In formule sunt folosite nume definite in "Name Manager" (Ctrl+F3).

Enjoy!
Attached File  Romania_Liga_I_2009_2010.rar   157.53K   471 downloads

#20
minasthiryt

minasthiryt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2010

 gabirds, on 13th October 2007, 19:44, said:

si eu ma pot mindri cu un clasament, facut acum citva ani, in excel!

il postez, sa-l folositi sanatosi!!

contine macro!!!


nu am reusit sa scap de acea securitate la macro...cum fac ?

astept un raspuns de la oricine.

mi-ar trebui acel fisier cu campionatul sa scimb mai tot, incepand cu numele echipelor.



LAST EDIT: INTRE TIMP M-AM DESCURCAT CU FISIERUL DESCARCAT DIN POSTUL ANTERIOR, CU CLASAMENTUL LIGII 1 2009-2010...MULTUMESC ORICUM.

Edited by minasthiryt, 28 January 2010 - 16:46.


#21
horica96

horica96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2010
Salut . Vreau sa stiu daca se poate face un clasament cu 14 echipe dar in fiecare etapa 2 echipe stau .
Daca se poate sa imi spuneti si cum . va multumesc , astept raspunsul vostru

#22
catalin_0514

catalin_0514

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.06.2007
as vrea daca se poate sa-mi explicati ... daca fisierul .xls (fisierul excel) se poate uploada undeva ... astfel incat sa-l pun pe un site ... sau nu stiu alte ideei ... sau doar simplul "copy" & "paste" ?

#23
halalaieec

halalaieec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2011
are cineva un clasament pt 16 echipe? am probat cel cu macro de mai sus da mie nu imi calculeaza nik ... adik poate fac io ceva gresit da am introdus echipele, am dat butonu de start si nik ... am introdus scorurile din prima etapa si nu calculeaza mai nik ....

#24
Marchydan

Marchydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2011
Salut ...sunt nou pe forum :)

Am luat si eu clasamentul acela cu 4 echipe ....si vreau sa il pun pe forum ,sa imi apara tot tabel cum fac asta ?!

#25
vandame99

vandame99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2013
Buna ziua! vreau sa modific acest excel si anume vreau sa maresc capacitatea de participanti la 100  actual e de 24 participanti maximum, vreau sa folosesc acest excel pentru o competitie de fifa challengers, daca ma puteti ajuta va multumesc enorm ...
Acesta este  excelul ce vreau sa il modific Challengers Legendary Players.xls - 141.0 Kb

#26
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Cine poate sa faca un exel ,care sa imi calculeze antrenamentul unor jucatori,dintr-un joc online de tip manager?Am atasat o poza din joc ,in care antrenamentul este automat.Ce trebuie explicat,este faptu ca,luand primul jucator Ujvari Alexa,care este fundas central el se antreneaza in raportul 100/55/45/45/58 .primul nr din casuta si anume DEF este de 149 reprezinta valoarea atributului folosită pentru a determina abilitățile momentane ale jucătorului iar urmatorul nr de 96 reprezinta calitatea atributului este folosită pentru a determina abilitatea unui jucător de a-și îmbunătăți acest atribut.
  Programul trebuie sa imi faca decat acele calcule si anume sa imi calculeze raportul antrenamentului si sa pot pune in excel toti jucatorii care sunt peste 30.
           Multumesc!

Attached Files



#27
Alexalas

Alexalas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2011

 horica96, on 20 septembrie 2010 - 19:35, said:

Salut . Vreau sa stiu daca se poate face un clasament cu 14 echipe dar in fiecare etapa 2 echipe stau .
Daca se poate sa imi spuneti si cum . va multumesc , astept raspunsul vostru
Incercati sa cautati pe google...informatii in engleza...mai exact...generator league table...o sa gasiti tot ce va doriti...si sigur o sa fie si ce cautati voi, si cu cate echipe doriti !!!!

#28
a3urghe

a3urghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2008
ma poate ajuta  si pe mine cineva  cu un model de  clasament  pe 4 grupe de cate 4 echipe  ( 16 echipe) in care A si B se intalnesc in optimi si C si D  nu A cu C si B cu D ?? sau sa imi dea model si deacolo fac eu  nu stiu cum sa fac grupele si optimi sferturi    asa sa desenez si sa o fac pe  hartie pot dar asvrea sa o fac in excel "automatizat"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate